Preskočiť na hlavný obsah

True Blood: Save yourself (a celú sezónu, aspoň pre mňa)

Milujem True Blood. Bola to láska na prvý pohľad, ktorá sa ešte znásobila, keď sa v štvrtej epizóde prvej série objavil Eric. True Blood patrí medzi moje najobľúbenejšie seriály, ak dokonca nie je mojím najobľúbenejším. Milujem na ňom všetko: príbeh, ktorý rokmi nazbieral hádam najviac magických bytostí (myslím, že ani TVD nemá viac), postavy, ktoré nie sú len čierne a biele, ale majú hneď niekoľko odtieňov šedej (viac ako päťdesiat:), showrunner je ostrieľaný profesionál, držiteľ niekoľkých prestížnych televíznych a filmových ocenení, skvelá hudba a ešte má aj tú pomyselnú čerešničku na torte, hlavnú postavu hrá druhá najmladšia držiteľka Oscara. Čo viac si priať?

Vlastne nič. True Blood však má, ako všetko v živote, svoje silné a slabé miesta. Silné som vymenovala vyššie, medzi tie slabšie patrí napríklad veľké množstvo nezmyselných a nikam nevedúcich dejových liniek, ktoré nie sú ani len tou pomyselnou vatou, ktorá vypĺňa nejaký ten čas z cca 50 minút, ktoré na každú epizódu pripadnú. Ja viem, nemôže byť všetko len o Sookie, Billovi a Ericovi (aj keby to nebolo na škodu), ale naozaj sa nemusím pol sezóny dívať na dvoch bláznivých veteránov, ktorých naháňa ohnivý démon, ktorého sa zbavia za 5 minút, keď na to príde.

Proste piata séria nebola (väčšinou) mojou šálkou kávy. Už od prvej časti bola skôr ako taká tá obilná káva, ktorú ľudia pijú a hovoria, že je to zdravšia alternatíva klasickej zrnkovej. Len taká náhražka. Samá vata, ani len kvapka tekutého kofeínu. A potom to naraz prišlo. Bum. Ako blesk z jasného neba. Finále série. Už len tých niekoľko desiatok sekúnd pred úvodnými titulkami bola skvostných. A zvyšok dielu nezaostával. Veľa sa toho uzavrelo. Veľa toho ostalo otvoreného, takže nový showrunner bude mať s čím budúcu sériu pracovať.


Víly
Dejová linka, ktorá sa z vaty v predsledných epizódach vyšvihla na jednu z najlepších zápletiek, skončila už pred titulkovou sekvenciou. Takže viac fairy záležitostí budúcu sezónu? Teším sa, víly majú skvostný akcent :)
Vlkolaci
Začína to opekačkou a končí zabíjačkou. Trocha prehodené poradie. Vlkolaci sú však v poslednom čase len vatou, a ani to nie cukrovou. Ešte že tam je Joe a tá jeho hruď. To zahráni veľa.
Merlott´s
Tak toto bola haluz. Ale čakal niekto iný koniec? Congrats Andy :)
Upíri, autorita a shifters
OMG. Holly Molly. Od teraz si dávam už len krvavý steak. Pekne sa to rozbehlo a ešte lepšie skončilo. Alebo neskončilo? Koniec epizódy je presne to prečo človek miluje túto TV show: pretože TB očakávania divákov zoberie na vedomie a skrúti ich tak, že sú pomotanejšie ako vianočné svetielka.

Je to zvrhlá, krvavá, v rámci jazyka sprostá šou, ktorá je však návykovejšia ako Ví (upírska krv) a haluznejšia ako stavy, ktoré po požití vampírskej krvi zažívate. A preto ju tak milujem. Preto mi ju ani táto piata séria, s ktorou som sa cítila ako na húsenkovej dráhe, neskazila. Finále série s názvom Save Yourself zachránilo celú sériu. No nielen to. Pripravilo veľmi dobré podhubie tej ďalšej. Krvavé, ale dobré...


Showrunner Allan Ball už na ďalšej sérii pracovať nebude. Odchádza pracovať na iných projektoch. True Blood necháva v rukách Marka Hudisa, ktorý stojí napríklad za seriálom Nurse Jackie. Tak o rok zase v Bon Temps...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…