Preskočiť na hlavný obsah

Fifty Shades of Grey nie je Päťdesiat odtieňov sivej. Ani zďaleka...

A ono to  nie je ani o tom sexe. Naozaj nie. Nehovorím, to len preto, že si chcem ospravedlniť, že som to čítala a páčilo sa mi to. To nie. Aj keď sa to nezdá, a možno to nebol ani autorský zámer, v tej knihe je viac ako len drsný sex. Nazvať to psychologickou štúdiou duše niekoho komu ako mladému veľmi ublížili, je možno priveľa, ale mne to inak nedá. Christian Grey je proste neuveriteľne bohatý, sexi, očarujúci, ale veľmi zranený mladý muž.

Na druhej strane stojí zraniteľná, mladá, neskúsená Anastasia Steele. Neboráčka, ktorá musí Greya vyspovedať namiesto svojej chorej spolubývajúcej. Nevie o ňom nič, do nedávna nevedela, že niekto menom Christian Grey vôbec existuje. Dokopy ich dostane náhoda. Ale pretože v tejto knihe ide aj o iné ako o cukríky, samozrejme, že medzi nimi preskočí aj tá povestná iskra. A hádky o hard a soft limits sa môžu začať.

Knihu som začala čítať ako niečo ľahké na večer, keď mám toho už dosť. Ako takú oddychovku. A vykľula sa z toho kniha nie o drsných sexuálnych praktikách, ale o zranenom mužovi, ktorý potrebuje niekoho kto ho naučí milovať. Milovať nežne, bez bolesti, bez zmlúv a sľubov mlčania.

Ok. Toho sexu je tam dosť. Kupuje jej drahé darčeky, šaty, autá, mobily, počítače. Ona ho stále chce, ale aj nie. Užívajú si spolu všetko možné aj nemožné, čo mu jeho extravagantný životný štýl ponúka. A ubližujú jeden druhému bez toho, aby o tom čo by len vedeli.

Ten koniec ma zabil. Teraz musím prečítať aj dvojku, pretože chcem vedieť ako to medzi Miss Steele  a Mr. Greyom dopadne. A pretože ide o bestseller, samozrejme, že to chcú sfilmovať. Známa je teraz tak maximálne scenáristka, dáma, ktorá stojí za minuloročným scifi spektáklom Terra Nova. O hlavných postavách, ktoré ešte neboli oficiálne nakastované, sa vedú diskusie. A fanušíkovské kampane. Ja osobne som za Matta Bomera. Ten chlap vie hrať, čo je dobré. Skvelo vyzerá. Podľa mňa aj vyzerá dosť podobne ako Christian. A to nehovorím len preto, že ma ešte stále neprešla White Collar horúčka. Ana Steele by mohla byť Alexis Bledel, no hovorilo sa aj o Emme Watson. Každopádne, momentálne sa hovorí v Hollywoode len o tom. Ja som za kombináciu Matt a Alexis. Ale teraz už bežím čítať druhý diel, Fifty Shades: Darker...


PS: Na margo nadpisu: Slovenský názov je teda veľmi vedľa. Grey v originálnom názve je Christian Grey, nejde o farbu, čo je v knihe mnohokrát spomenuté. Ale tak zase sa niečo prekladalo v súvislostiach...
                                                                               

Komentáre

  1. Este stale neviem ci si to precitat alebo nie. Niekto tu knihu velmi ospevuje a iny zase kritizuje... Zlatu strednu cestu medzi nazormi som este nenasla :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Mne sa to páčilo, som si vedomá, že to nie je literárny skvost, ale čítala som aj horšie, no tiež viem, že to nie je kniha pre každého...

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…