piatok, 31. augusta 2012

Mumford and Sons

V poslednom období som začala počúvať tony novej hudby. Lights, Ingrid Michaelson, fun. a nakoniec som sa dostala aj k Mumford and Sons. A urobila som dobre. Nielen preto, že sa počúvajú neuveriteľne dobre a robia skvelú kulisu k akejkoľvek činnosti, ktorú vykonávate (napr. píšete článok na blog :), ale skladby sú veľmi rôznorodé a iné. Iné v tom zmysle, že nič takéto som už dávno nepočula.

Mumford and Sons sú anglickou folk-rock-indie kapelou, ktorú tvoria Marcus Mumford (vokály, gitara), Ben Lovett (vokály, keyboard, bubny), Country Winston Marshall (bandžo, gitara) a Ted Dwane (basa, bubny). Všetci členovia kapely sú všestranní hudobníci a vo svojej hudbe využívajú aj také nástroje ako akordeón, bandžo či basu. Debutový album Sigh No More vyšiel v roku 2009. Tento rok vydajú album Babel.

K MaS sú prirovnávaný napr. taký Arcade Fire, ale tieto dve skupiny sú viac odlišné ako podobné. Čo nie je na škodu ani jednému z nich. MaS sa mi zdajú viac folkovejší, veľmi indie s nádhernými textami, ktoré pohladia na duši. Jednou z mojich najobľúbenejších pesničiek je Timeshel. Veľmi pekná pesnička, ktorá je ako stvorená pre nadchádzajúcu jeseň.


No ani zvyšok ich skladieb nie je o nič horší. The Cave, Little Lion Man, Winter Winds. To je len zlomok toho čo MaS ponúka. Znejú skvelo, mne osobne veľmi imponuje ich folkový zvuk. Presne tá správna kombinácia gitár, akordeónu a basy bez toho aby to znelo gýčovo. Jednotlivé skladby sú rôznorodé a zaujímavé. 


Dustbowl Dance je ďalšou skvelou skladbou skupiny. Mohla by som k článku pridať ešte niekoľko desiatok pesničiek, ale to by bolo asi veľa na jeden blogpost. Takže šup-šup popozerať sa niekde po MaS hudbe. Určite neoľutujete. Čestné skautské. A ja som bola skautka :) 


pondelok, 27. augusta 2012

True Blood: Save yourself (a celú sezónu, aspoň pre mňa)

Milujem True Blood. Bola to láska na prvý pohľad, ktorá sa ešte znásobila, keď sa v štvrtej epizóde prvej série objavil Eric. True Blood patrí medzi moje najobľúbenejšie seriály, ak dokonca nie je mojím najobľúbenejším. Milujem na ňom všetko: príbeh, ktorý rokmi nazbieral hádam najviac magických bytostí (myslím, že ani TVD nemá viac), postavy, ktoré nie sú len čierne a biele, ale majú hneď niekoľko odtieňov šedej (viac ako päťdesiat:), showrunner je ostrieľaný profesionál, držiteľ niekoľkých prestížnych televíznych a filmových ocenení, skvelá hudba a ešte má aj tú pomyselnú čerešničku na torte, hlavnú postavu hrá druhá najmladšia držiteľka Oscara. Čo viac si priať?

Vlastne nič. True Blood však má, ako všetko v živote, svoje silné a slabé miesta. Silné som vymenovala vyššie, medzi tie slabšie patrí napríklad veľké množstvo nezmyselných a nikam nevedúcich dejových liniek, ktoré nie sú ani len tou pomyselnou vatou, ktorá vypĺňa nejaký ten čas z cca 50 minút, ktoré na každú epizódu pripadnú. Ja viem, nemôže byť všetko len o Sookie, Billovi a Ericovi (aj keby to nebolo na škodu), ale naozaj sa nemusím pol sezóny dívať na dvoch bláznivých veteránov, ktorých naháňa ohnivý démon, ktorého sa zbavia za 5 minút, keď na to príde.

Proste piata séria nebola (väčšinou) mojou šálkou kávy. Už od prvej časti bola skôr ako taká tá obilná káva, ktorú ľudia pijú a hovoria, že je to zdravšia alternatíva klasickej zrnkovej. Len taká náhražka. Samá vata, ani len kvapka tekutého kofeínu. A potom to naraz prišlo. Bum. Ako blesk z jasného neba. Finále série. Už len tých niekoľko desiatok sekúnd pred úvodnými titulkami bola skvostných. A zvyšok dielu nezaostával. Veľa sa toho uzavrelo. Veľa toho ostalo otvoreného, takže nový showrunner bude mať s čím budúcu sériu pracovať.


Víly
Dejová linka, ktorá sa z vaty v predsledných epizódach vyšvihla na jednu z najlepších zápletiek, skončila už pred titulkovou sekvenciou. Takže viac fairy záležitostí budúcu sezónu? Teším sa, víly majú skvostný akcent :)
Vlkolaci
Začína to opekačkou a končí zabíjačkou. Trocha prehodené poradie. Vlkolaci sú však v poslednom čase len vatou, a ani to nie cukrovou. Ešte že tam je Joe a tá jeho hruď. To zahráni veľa.
Merlott´s
Tak toto bola haluz. Ale čakal niekto iný koniec? Congrats Andy :)
Upíri, autorita a shifters
OMG. Holly Molly. Od teraz si dávam už len krvavý steak. Pekne sa to rozbehlo a ešte lepšie skončilo. Alebo neskončilo? Koniec epizódy je presne to prečo človek miluje túto TV show: pretože TB očakávania divákov zoberie na vedomie a skrúti ich tak, že sú pomotanejšie ako vianočné svetielka.

Je to zvrhlá, krvavá, v rámci jazyka sprostá šou, ktorá je však návykovejšia ako Ví (upírska krv) a haluznejšia ako stavy, ktoré po požití vampírskej krvi zažívate. A preto ju tak milujem. Preto mi ju ani táto piata séria, s ktorou som sa cítila ako na húsenkovej dráhe, neskazila. Finále série s názvom Save Yourself zachránilo celú sériu. No nielen to. Pripravilo veľmi dobré podhubie tej ďalšej. Krvavé, ale dobré...


Showrunner Allan Ball už na ďalšej sérii pracovať nebude. Odchádza pracovať na iných projektoch. True Blood necháva v rukách Marka Hudisa, ktorý stojí napríklad za seriálom Nurse Jackie. Tak o rok zase v Bon Temps...

piatok, 24. augusta 2012

Welcome Finnick Odair

Tak sme sa dočkali. Fanušíkovia knižnej trilógie The Hunger Games, a vlastne celý svet, už vie kto bude hrať Finnicka Odaira vo filmovej adaptácii druhého dielu trilógie The Hunger Games: Catching Fire. Tým šťastným sa stal sympatický (no dobre, možno viac ako len sympatický) britský herec Sam Claflin. Finnick bol jednou z najdiskutovanejších postáv v oblasti obsadenia. Fešný bývalý víťaz Hunger Games bol ťažkým orieškom pre castingových režisérov. Ide o jednu z najobľúbenejších postáv série. Romantický hrdina, ktorý má srdce na správnom mieste, a ešte k tomu je aj veľký fešák. O možných predstaviteľoch sa hovorilo už mesiace. Medzi kandidátmi boli Zack Efron, Armie Hammer (Social Network) či Ryan Kwanten (True Blood). Nakoniec rolu dostal britský fešák, ktorý sa objavil v televíznej minisérii Piliere Zeme (The Pilliars of the Earth), v štvrtých Pirátoch z Karibiku a v Snehulienke a lovcovi, kde si zahral princa Wiliama. Sam Claflin je sympatický, no ja osobne som si Finnicka pri čítaní kníh predstavovala viac ako Ryana Kwantena. Nie presne ako jeho, ale tak neviem, viac surfersky.
Na castingové novinky z prípravy The Hunger Games: Catching Fire boli posledné mesiace viac než bohaté. Ako Johanna bola oznámená Jenna Melone (Sucker Punch). Úlohu v adaptácii prijal aj oscarový herec Philip Seymour Hoffman (Capote). K Jennifer Lawrence, Joshovi Hutchersonovi, Liamovi Hemsworthovi či Stanleymu Tuccimu tak pribudnú viac ako kvalitní herci. 
Celé obsadie druhého filmu si môžete pozrieť na: http://www.imdb.com/title/tt1951264/pondelok, 20. augusta 2012

Zombie a upíri


The Walking Dead je skvelý seriál americkej stanice AMC, ktorého tretia séria začína 14. októbra. Seriál je televíznou adaptáciou komixových románov amerického spisovateľa Roberta Kirkmana. Minulý rok v Štátoch vyšiel aj román. Klasický, nie komixový. The Walking Dead: Rise of the Governor rozpráva príbeh postavy guvernéra. Táto postava sa ešte v seriály neobjavila, objaví sa až v pripravovanej tretej sérii. Má ísť o postavu záporáka, ktorého cesta na druhú stranu spektra dobrý-zlý nebola vôbec jednoduchá. O tom čo všetko musí človek zažiť, aby sa z neho stalo monštrum a knižný záporák, hovorí román, ktorý české vydavateľstvo Baronet vydáva 30. októbra pod názvom: Walking Dead: Živí mrtví: Vzestup guvernéra. Načasovanie ani nemohlo byť lepšie.

Dnes v noci bola na HBO v USA odvysielaná predposledná časť piatej série True Blood. Piata séria seriálu sa pomaly, ale iste blíži k svojmu záveru. Chvalabohu. Ale o kvalite tejto série tu nechcem písať. Keď sme už pri tom Baronete a jeho novinkách, nedá mi nenapísať: 12. septembra vychádza v češtine 12. diel knižnej série Sookie Stackhouse, pod názvom: Pravá krev: Mrtvý bod. Kniha je predposlednou časťou knižnej série americkej autorky Charlaine Harris. V Amerike vyšla túto jar. Pre mňa osobne ideálne načasovanie. Akurát ako darček k narodeninám. Spolu s Walking Dead. 

piatok, 17. augusta 2012

To nie je Fun, ale fun.Určite ste počuli pesničku We are young. Aj ja, a bez mučenia sa priznám, že sa mi najprv nepáčila. Ale že vôbec. No Luke Conard s Tiffany Alvord a Alexom Gootom ju prespievali, a kedže z cover verzií od Luka naozaj nemôžem, zapáčila sa aj mne. A tým to všetko začalo...


Singel pochádza z albumu Some Nights americkej indie rockovej kapely fun. a zďaleka nie je tým naj z neho. Ďalším singlom z albumu je skladba Some Nights.  A to už je len pesnička. Taká absolútne... epická. Veľmi nabudzujúca. Ja osobne mám pri nej pocit, že musím začať prinajmenšom ďalšiu zamatovú revolúciu :D Okrem toho, že sa mi naozaj páči, som si ju zmenila aj na zvonenie. To staré som mala asi sto rokov... :)


Na albume je kopec úžasných pesničiek. A všetky sa vyznačujú hlavne tým, že ani jedna nie je taká ako tá predtým. Aranžmány sú veľmi pestré a spevák skupiny má úžasný hlasový prejav.
Moja momentálne najobľúbenejšia, či skôr najhranejšia, je One Foot. Geniálna, skvelá. Stále je na repeat. A tiež Some Nights (Intro). Tak inú pesničku som už dávno nepočula.
Ak máte radi iné veci, alternatívny rok alebo sa vám len páči We are young, a ešte ste nesiahli po celom albume, tak tak urobte. Neoľutujete. Akurát sa potom nebudete vedieť rozhodnúť, ktorú si dáte na repeat.

pondelok, 13. augusta 2012

Continuum a The Newsroom

Continuum je scifi seriál o cestovaní v čase. The Newsroom je seriál o výrobe televíznych správ, ale nielen o tom. Na oba sa dá pozerať. Oba sú vysielané na káblových televíziách. A oba tieto seriály sú skvelé.

Continuum je, ako som už napísala vyššie, scifi seriálom o cestovaní v čase. V roku 2076 pri teroristickom útoku zahynulo veľa nevinných ľudí. Ľudia, ktorí sú za masaker zodpovední, sú odsúdení na smrť. Ale oni majú iné plány. Chcú sa vrátiť do roku 2012. No nevrátia sa sami. Do roku 2012 sa s nimi náhodou prenesie aj policajtka.
Continuum je presne ten typ seriálu, ktorý pozeráte od epizódy k epizóde, pretože vám nedá inak. Je dynamický, šikovne napísaný a na konci každej epizódy je clifhanger. A to posledná časť desaťdielnej prvej série končí clifhangerom ako hovädo. Čo ja budem robiť, kým bude druhá séria?

The Newsroom je novým seriálom oscarového scenáristu Aarona Sorkina (Sociálna sieť). Hlavnou postavou je Will McAvoy, jeden z najlepších hlásateľov správ v krajine. Newsroom je o výrobe správ a  o tom ako správy ovplyvňujú nielen ľudí pred televíznymi obrazovkami, ale hlavne tých, ktorí sa na ich príprave podieľajú.
Medzi postavami sú štandardné, ale aj menej štandardné vzťahy, bývalí milenci, budúci milenci. Ale tým najdôležitejším, tým čo ťahá seriál dopredu, sú stále správy. A na seriál od HBO je v Newsroom prekvapivo veľa oblečených ľudí, resp. málo nahoty. Ale to len tak na okraj.
Úvodné titulky sú umeleckým dielom.


piatok, 3. augusta 2012

Júlové šialenstvo

V júli som prečítala 14 kníh. Boli medzi nimi také, ktoré ma zaujali, dokonca nadchli. Ale ako to býva so všetkým, podobne to je aj s knihami. Nie všetky knihy, ktoré som tento mesiac prečítala sa mi páčili rovnako. Medzi štrnáctimi knihami, ktoré som minulý mesiac prečítala boli dve, ktoré zmenili môj život. Doslova. Obe knihy napísal jeden autor, ktorý sa okamžite zaradil medzi mojich najobľúbenejších spisovateľov.


Tým autorom je John Green. Jeho Looking for Alaska a The Fault in our stars sú skvelo napísané knihy, ktoré majú všetko to čo skvelé knihy odlišuje od tých dobrých. Každá je iná, no aj napriek tomu obe sú tým najlepším čo som v júli prečítala. A musím si zohnať aj ďalšie jeho knihy, pretože sa z toho stala závislosť.

Na druhú stranu, v júli som prečítala aj jednu knihu, na ktorú som sa naozaj tešila, naozaj som ju chcela mať rada a uctievať ju, ale proste to nešlo. Medený jazdec od Paulliny Simmons je napísaný tak zdĺhavo a ťažkopádne ako to len ide. Pri niektorých situáciách máte pocit, že ten istý dialóg ste čítali pred päťdesiatimi stranami. Ústredné postavy boli všetko len nie hodné zamilovania. On bol miestami doslova šovinista, ona bola obeťou všetkého a všetkých naokolo. Ako celok bola kniha zdĺhavá a tak klišovitá až som mala miestami pocit, že toto nemohol nikto myslieť vážne.

V júli som prečítala týchto 14 kníh:
Hodiny by Michael Cunningham
Hra (Údolie, #1) by Krystyna Kuhn
Looking for Alaska by John Green
The Fault in Our Stars by John Green
Som číslo štyri (Lorien Legacies, #1) by Pittacus Lore
The Golden Lily (Bloodlines, #2) by Richelle Mead
Risknem to s punkerom by Enja Rúčková
Smrteľná odplata (Sookie Stackhouse, #11) by Charlaine Harris
Medený jazdec by Paullina Simons
Katastrofa (Údolie #2) by Krystyna Kuhn
Výnimočná (Graceling Realm, #1) by Kristin Cashore
Pasca (The Chemical Garden, #1) by Lauren DeStefano
Krídla (Krídla, #1) by Aprilynne Pike
Charlieho malé tajomstvá by Stephen Chbosky 

Priemerné hodnotenie kníh bolo: 4,07* hviezdičky (podľa môjho profilu na goodreads.com)

Môj profil na goodreads.com: http://www.goodreads.com/user/show/5272448-veronika