piatok, 28. septembra 2012

5 reasons to watch TV shows

dôvod č. 1: 

Neal Caffrey

miesto výskytu: White Collar (USA Network)
prečo sa pozerať: Dôvodov je viac: začnime studničkovomodrými očami so šibalskými iskierkami a pokračujme neodolateľným úsmevom či schopnosťou povedať tie správne veci v správnej chvíli. A je to napravený zlý chlapec, ktorý vlastne nikdy nebol zlý. Okrem toho sa vyzná v umení, maľuje a miluje kvalitné víno. Alebo aspoň také, ktoré má korkovú zátku.

dôvod č. 2:

Nolan Ross

miesto výskytu: Revenge (ABC) 
prečo sa pozerať: Je sarkastický, vždy má v rukáve nejakú štipľavú ironickú poznámku. Je nekorunovaným kráľom hlášok v Hamptons. Počítačový expert, multimilonár. Jeho najlepším priateľom je blonďatý ninja a ako domáce zvieratko chová tuleniu webkameru Shamu.

dôvod č. 3:

Eric Northam

miesto výskytu: True Blood (HBO)
prečo sa pozerať: Pretože trávi na obrazovke veľa času bez oblečenia. Pretože je súčasťou jedného z najlepších televíznych seriálov súčasnosti. Pretože je to vyše tisícročný upír, ktorý miluje krv a netrbliece sa. Je vtipný a má najlepšieho potomka na svete, Pam. Spolu tvoria badass pár. 

dôvod č. 4:

Daryl Dixon

miesto výskytu: The Walking Dead (AMC)
prečo sa pozerať: Daryl je jedinou postavou, ktorá aj napriek devastujúcim udalostiam v druhej sérii ostala sama sebou. Vykryštalizoval sa ako starostlivý muž a vytrvalý bojovník. Miluje svoju kušu a motorku. Nemá rád zombiekov a vždy rád pomôže mamičke, ktorá chce nájsť svoju dcéru. A nie je veľkým fanušíkom Chipmankov. Rád chodí na lov veveričiek.

dôvod č.5:

Tyrion Lannister

miesto výskytu: Game of Thrones (HBO)
prečo sa pozerať: Tyrion je jednoznačne najvtipnejší z pätice. Na každú príležitosť má pripravenú nejakú vtipnú poznámku. Nešetrí nikoho: svojho otca, sestru, synovca-kráľa, a dokonca ani sám seba. Je vzdelaný, miluje víno a ženy. A má viac odvahy ako ktorýkoľvek "normálny" človek. pondelok, 24. septembra 2012

Summer is over. Life (school) starts now.

( Life Starts Now by Three Days Grace )

Leto už oficiálne skončilo. Škola začína. Už zajtra. Môj posledný rok. Ešte si síce nie som definitívne istá, ale myslím, že bude posledný. Ďalej už nepôjdem. Nevidím v tom zmysel. Aj keď študentský život mi bude chýbať. Akurát včera som sa sťahovala na internát. Posledný krát. Chytila ma nostalgia. Tak som sa vybaľovala pomaly:)


Moje leto bola skvelé. Veľa som čítala, napozerala som veľa nových seriálov, stala sa posadnutá Mattom Bomerom. Také moje typické leto.

Dnes idem konečne osláviť svoje minulotýždňové narodeniny. Včera som sama sebe kúpila darček. Ako inak knihu. Dvanáctu Sookie Stackhousovú. Keď už mám doma tých 11 predošlých dielov... Aj keď jedenácty ma veľmi nebavil. No Erica si predstavujem ako Alexa Skarsgarda, takže sa to dá.

Tento týždeň začínajú vysielať nové série mojich obľúbených seriálov. Vo štvrtok začína deviata séria Grey´s Anatomy. Celkom sa teším ako tam po páde lietadla všetkým prepne :) V nedeľu štartuje nová séria Revenge. Teším sa a veľmi. Nolan Ross for president :)


Včera v noci udeľovali televízne ceny Emmy. V dramatických kategóriách triumfoval Homeland. Damian aj Claire dostali sošku Emmy za najlepší výkon v hlavnej úlohe v dramatickom seriáli. Skáčem meter päťdesiat. Milujem ten seriál. A už sa teším na jeho druhú sériu, ktorá začína, ako Revenge, budúcu nedeľu.

Ja proste milujem jeseň. Mám narodeniny, začína škola, končí leto, všetko naokolo mení farbu a začína jesenná televízna sezóna. Tú mám zo všetkého najradšej :)
piatok, 21. septembra 2012

White Collar - Dobrý a ešte lepší

Je dobré, keď sa na herca dobre pozerá, a ešte k tomu vie aj hrať. V súčasnosti veľmi zriedkavá kombinácia. Hlavne vo vlnách komerčnej seriálovej a filmovej zábavy. Výnimky sa však nájdu všade.

Pre mňa, za mňa, sa môže v Hollywoode hovoriť čokoľvek, jedno je pravda: Matt Bomer je neuveriteľne okúzľujúci chlapík. Studničkovo modré oči a šibalský úsmev, ktorý vás prinúti urobiť čokoľvek, sú len tou pomyselnou čerešničkou na torte. On vie aj hrať. Uveríte mu, že má niekoľko ročné skúsenosti s falšovaním umeleckých diel, s čiernym trhom, s vykrádaním galérií a okrádaním boháčov. Uveríte mu, že to robí pre ženu svojho života. Len pre ňu. Uveríte mu každé jedno slovo a ešte pri tom (možno) aj zabudnete prestať slintať.Všetko mu to, ako diváci, zhltneme aj s navijakom. A tá chémia medzi ním a Timom DeKayom. Tie ich slovné prestrelky a akýsi otcovský vzťah. No nezamiluj si seriál White Collar.

Neal Caffrey je prvotriedny podvoník a falšovateľ, ktorý úspešne uniká pred agentom FBI Petrom Burkom. Až raz padne kosa na kameň, a Peter Neala chytí. Neal je odsúdený na štvorročný trest, ale tri mesiace pred vypršaním trestu z väznice ujde. Peter je povolaný ho znova nájsť, pretože je jediný komu sa to kedy podarilo.Pilot seriálu začína in media res. Žiadne zbytočné omáčky. Hneď v prvých minútach sme svedkami prvotriedneho úteku z prísne stráženej väznice, za ktorý by sa nehanbil ani David Blaine. Peter Neala nájde, posadí ho do väzenia a predĺži mu trest o ďalšie štyri roky. Neal má, ako každý správny hráč pokru, v rukáve eso a presvedčí Petra, že bude pre FBI prospešnejší ako konzultant.Tak vznikla jedna z najlepších dvojíc, ktoré kraľujú televíznym obrazovkám.

Po pozretí prvých dvoch sérií, som sa namotala na seriál viac ako som čakala. Seriál nie je hlúpy, núti vás rozmýšľať a ostriť zrak. Tvorcovia využívajú spomalené zábery či naopak rýchly strih, čo dodáva seriálu priam filmové spracovanie. Okrem zábavy sa popri pozeraní naučíte aj to, že podpisy sa falšujú dole hlavou či ako oblafnúť detektor lži.
Ustredná dvojica má skvelý kasting. Ako som napísala vyššie, Matt Bomer je v seriáli ako ryba vo vode a ako Caffrey je dokonalý. Úspešne mu sekunduje aj Tim DeKay. Títo dvaja výborní herci vytvorili nezabudnuteľnú dvojicu. Neal má však aj iného parťáka v zločine, tentoraz doslovne. Willie Garson ako Mozzie je roztomile paranoidný a správne divný. On videl Lennona v roku 1991:)

Zhrnutie: Seriál je skvelý. Má správneho hlavného hrdinu, ktorý nepredvídateľne osciluje medzi zákonným a illegálnym. Jeho parťáci mu zdatne sekundujú, vtipy fungujú, dialógy sú hrané prirodzene. Pre mňa má seriál ešte jedno plus: Hilarie Burton (Peyton Sawyer z OTH) znova v nejakom seriáli.White Collar vysiela v Štátoch Usa Network. U nás dávajú na Prime Love tretiu sériu (V službách FBI) a Joj Plus práve začala vysielať prvú sériu (Biele goliere). Tak na čo ešte čakať?


pondelok, 17. septembra 2012

Elementary – Sherlock po americky

Z románov o Sherlockovi Holmesovi som čítala len Psa Baskervillského. Pretože som to potrebovala do školy. Videla som len prvý film s Robertom Downey JR. Milujem nové britské spracovanie s Benedictom a Martinom. Preto som bola skeptická v prípade americkej reinkarnácie tejto legendy. Povedzme si na rovinu: Holmes je v kurze. Tak si CBS povedala, že si spraví vlastnú modernú adaptáciu. S tým nesympatickým chlapíkom z Dark Shadows (ktorý je však ako Sherlock skvelý a viac mu to tu sekne) a s O-Ren z Kill Bill. Na prekvapenie, to však funguje.


Pilot mal vyjsť až 27. septembra. No niečo, resp. niekto sa do toho zamiešal, a pilot je už na nete. No niežeby mi to vadilo.

CBS sa vybrala po podobnom chodníčku ako BBC. Zobrala známe literárne postavy a upgradovala si ich pre svojho diváka. Zo Sherlocka je vyliečený feťák, ktorému otec dohodí lekársky dohľad, aby lepšie zvládol prechod do normálneho života. Tu prichádza na scénu upgradovaný doktor Watson, ktorý sa volá Dr. Joan Watson a má tvár Lucy Lui. Medzi ňou a Jonny Lee Millerom je chémia a funguje im to. Príbeh má, prekvapivo, hlavu a pätu. Dobre sa na to pozerá a ako celok je to zvládnuté dobre. 

Príbeh prvého dielu sa točí okolo vraždy ženy významného doktora. Pomedzi riešenie zločinu sa Holmes a Watson navzájom oťukávajú. Dozvieme sa niečo z ich minulosti, ale samozrejme, nie priveľa. Pilot spravil seriálu dobrý štart. Dúfam, že to vydrží, pretože Elementary má slušne našliapnuté na televízny hit sezóny.Poznámka pod čiarou: Elementary bude doživotne mojím šťastnejším seriálom. Dozvedieť sa, že nebudete bezdomovec v nasledujúcom akademickom roku, je fajn. Pilot by sa mi páčil, aj keby nebolo tej noviny. Teším sa na zbytok sezóny. Prečo len musel ten pilot uniknúť tak skoro?

piatok, 14. septembra 2012

Soundtrack - srdce filmu

Dnes už to nie je len o pohybujúcich sa obrázkoch na plátne, ktoré sprevádzal klavirista priamo v sále. Dnes už má svoj soundtrack okrem filmu aj seriál či počítačová hra. Sú oficiálne, neoficiálne, fanušíkovské, pesničkové, orchestrálne. Niektoré sú napísané priamo pre film. Pesničkové sú poskladané zo známych či menej známych melódií. Z niektorých pesničiek sa stanú hity, z neznámych  autorov populárni. Slávnym to prinesie väčšiu, či opráši zašlú, slávu alebo rozšíri  publikum aj o mladšiu generáciu. Nech sú akékoľvek, mám ich rada a nejeden film sa stal vďaka nim znesiteľnejší. Také sú soundtracky. Šedá eminencia filmu.

Milujem soundtracky. Orchestrálne, pesničkové, z filmov či seriálov. Veľkolepé chorály oscarového score z Pokánia. Slnkom zaliate skladby z 127 hodín. Zimomriavky naháňajúce melódie, ktoré doprevádzali Fincherov mrazivý americký remake švédskeho knižného bestselleru. Truebloodovské "I wanna do bad things with you" už akosi patrí k môjmu letu a predstave o americkom Juhu. Grey´s Anatomy je plná melódií od Jem, Ingrid Michaelson a Emilliany Torinni. Gilmore Girls majú soundtrack od Sam Philips. Newsroom dala Coldplay nový zmysel a The Who, to bude navždy synonynom kriminálok, v ktorých na vyriešenie zločinu stačí, že ste na sklo nadýchali zo vzdialenosti 300 metrov. Supernatural je známy klasickými rockovými vypaľovačkami od AC/DC, Black Sabath a Def Lepards. Vďaka Glee všetci vieme že: Don´t stop believing je dobrá pesnička a Journey sú skvelá kapela, ktorá má viac ako len jeden hit. The Vampire Diaries na konci minulej sezóny vypaľovali Sigúr Ros. A skvelá Madelaine Stowe aka Victoria Grayson si na ceste do pekla horiaceho lietadla na konci prvej série Revenge spievala Seven Devils.

(Atonemant: Come Back by Dario Marianelli)

Staré, novšie, dokonca najpopulárnejšie pesničky dokresľujú atmosféru filmov a serálov naprieč žánrom, jazykom a časom. A to aj dnes, v dobe, ked dlhé úvodné titulky takmer vymizli a dovolia si ich už väčšinou len káblové televízie.

 
 (True Blood Opening Credits: Bad Things by Jace Everett)

pondelok, 3. septembra 2012

Augustová uhorková sezóna

Ak som súhrn knižiek, ktoré som prečítala v júli nazvala Júlové šialenstvo, tak ten o knihách, ktoré som prečítala v auguste by sa mal volať Augustová lenivosť. Za celý mesiac som prečítala len 5 kníh. Čisté zúfalstvo. Takto zle som bola na tom naposledy počas skúškového. Teraz sa ani nemám na čo vyhovoriť. Niekedy bolo proste jednoduchšie zapnúť si seriál alebo film. Teda skôr ten seriál, a pozrieť si napríklad 6 epizód The Newsroom, ako otvoriť knihu. Aj keď na moju obranu, vtedy mi bolo naozaj veľmi zle.
Asi najlepšou knihou, ktorú som prečítala v auguste bol Doktor Živago. Pasternakov, dnes už klasický román, bol jednoznačne tým najlepším čo som v poslednou letnou mesiaci prečítala. Kvalitatívne najlepšie. No nečítalo sa to ľahko. Ale stálo to za to. Ak mám byť úprimná, až tak veľmi ma to nebavilo. Larisu som si predstavovala ako Keiru Knightley :)
Tento mesiac som prečítala aj niekoľko rýchloviek. Knižiek, ktoré sú napísané jednoducho tak že ich neodložíte kým ich nedočítate. Boli to dve YA fantasy knižky s pútavým príbehom, dobrou zápletkou a skvelými charaktermi. Čím nechcem povedať (napísať), že Pasternakove postavy, dej či príbeh nebol dobrý, len Živago nie je oddychovka, jednohubka, ktorú schrúmete za večer. Lord Zarmut ani Prekliatie vlkov zase na druhú stranu nie sú klasiky, ale čítajú sa skvelo a rýchlo. A keď je vonku tak teplo, že sa varíte vo vlastnej šťave, ani tá ruská zima vás neochladí. Ale vlkolaci z Denveru či sirota hrajúca šach s diablom môže.  

Nářek by Maggie Stiefvater- 3*
Zlodeji labutí by Elizabeth Kostova- 3*
Lord Zarmut (Demonata, #1) by Darren Shan - 5*
Prekliatie vlkov by Andrea Cremer- 5*
Doctor Živago by Boris Pasternak - 4*

Priemerné mesačné hodnotenie kníh: 4*