pondelok, 29. októbra 2012

Lenivý október

V októbri, na hanbu sveta a svoju vlastnú, som prečítala len jednu knihu. Áno, len jednu. A aj o tej som už stihla napísať (Fifty Shades of Grey). Tak som sa rozhodla napísať o troch knihách, ktoré mám momentálne rozčítané.


Marcelo objavuje skutočný svet (Francisco X. Stork)

Túto knihu som chcela čítať veľmi dlho, ale nejako som sa k nej nevedela dostať. Až mi ju moja dobrá kamarátka dala ako darček k narodeninám. A odvtedy ju čítam. Kniha je skvelá, ľahko sa číta, ale neviem, nejako si ju šetrím. Marcelo je skvelý chlapec, tak si jeho prítomnosť v mojom živote chcem čo najviac predĺžiť.
Fifty Shades Darker (E. L. James)

Jednotka skončila presne tak ako midseason finále White Collar. Proste musíte čítať ďalej. Je jedno, že je to po dvadsiatich stranách znova o tom istom ako prvý diel. Asi preto je u mňa táto kniha momentálne na "hiatuse" a sama rozmýšľam, či sa k nej vrátim. Christian je síce bohatý, pekný, a to všetko ostatné, ale naozaj o tom potrebuje čítať ešte raz?
Anna Karenina (L. N. Tolstoy)

Túto knihu som v slovenčine začala čítať asi dva roky dozadu, a nikdy som ju nedočítala. Ale vždy som chcela. Len nemám rada knihy, ktoré vyšli vo viacerých zväzkoch. Alebo veľmi veľké a hrubé knihy. Tak som si Aničku kúpila ako paperback a čítam ju v angličtine. A baví ma to ešte viac ako v slovenčine. Možno ma poháňa blížiaci sa dátum slovenskej premiéry filmu s Keirou Knightley v hlavnej úlohe.

piatok, 26. októbra 2012

Revenge

Už je to tu. Jesenná seriálová sezóna začala. A prichádza aj pomsta blonďavých ninjov :)


Emily Van Camp je slovenskému divákovi známa zo seriálových hitov Everwood či Bratia a sestry. V dramatickom seriály stanice ABC hrá mladú ženu túžiacu po pomste a spravodlivosti pre svojho mŕtveho otca. Na tejto tŕnistej ceste jej pomáha Gabriel Mann ako počítačový milionár Nolan Ross. Pre Manna je toto prvá väčšia úloha. Svoj "big break" v biznise zažil ako takmer 40-ročný po vyše dvadsaťročnom snažení sa na poli dabingu a malých bezvýznamných roličiek. Na druhej strane barikády im zdatne sekunduje, aj v päťdesiatke stále nádherná, Madeleine Stowe, známa z Posledného Mohykána. K tomu si pridajte Henryho Czerneho, Christu B. Allen a Britku Ashley Madekwe, a máte to najpodstatnejšie z jedného z najlepších televíznych seriálov, ktoré sa v Štátoch nevysielajú na kábli, ale celoplošne. Do odvysielania poslednej epizódy som si myslela, že niektoré veci sa dajú vidieť len na káblovke, ale Revenge a jej tvorca Mike Kelley ma vyviedli z môjho hlbokého omylu.


Nie som re-reader, ani re-watcher. Ani filmov, ani seriálov. Proste si to raz pozriem, a aj keď sa to ocitne v mojej zbierke, nesiahnem len tak znova po niečom čo som videla, resp. čítala. Na čo, keď na svete je toho ešte toľko čo som nevidela (nečítala)? Ale potom prišla Revenge. Keď som bola schopná za tri dni pozrieť kompletnú prvú sériu hneď ako som ju de facto dopozerala, sama som sa nespoznávala. No niet sa čo čudovať. Revenge je ideálna zmes toho čo mám rada na TV seriáloch:  je to dobre napísané, vtipné (Nolan má hlášky hodné Grega Housa:), má to drámu, clifhangery na konci epizód ako v seriáloch od HBO či AMC, sympatickú antihrdinku a je to bez zbytočnej vaty medzitým. Žiadny čas na vydýchnutie. A ešte to aj začína v strede deja a divák sa vracia naspäť. How cool is that?

Osobne milujem Nolana. Gabriel Mann je fascinujúci zjav a veľmi dobrý herec. Až mi je čudné, že musel čakať 20 rokov, kým mu niekto napísal rolu priamo na telo. Emily je v rozhovoroch sladká a  milá, ale ako Emily v seriály je chladnokrvná a temná. Chémia medzi ňou a Gabom to je niečo  na úrovni bromance medzi Mattom Bomerom a Timom DeKayom.

Vzťahy. To je to čo drží Revenge pokope. Nie sú čierne, ani biele, a ani šedé. Raz môžu byť postavy najlepší priatelia, inokedy by sa zavraždili. Už len na ústrednej dvojici Emily a Nolan to vidno veľmi dobre.

Mike Kelley urobil z Monte Christa oklamanú mladú dámu, s ktorou je neradno byť zazle. A urobil dobre. Pretože Revenge je miestami ostrejšia ako samurajské nože, no niekedy má scény roztomilejšie ako košík plný šteniatok. A presne to mám na nej rada. Nikdy totiž neviete, čo sa stane. Je to ako knihy Georga R. R. Martina: Žiadna postava to nemá isté.

pondelok, 22. októbra 2012

American Horror Story Asylum

Evan Peters, Jessica Lange, Chloe Sevigny, Clea DuVall, Adam Levine, Jenna Dewan - Tatum, James Cromwell, Joseph Fiennes, Sara Paulson, Mark Consuelos.... Ryan Murphy a Brad Falchuk.


Druhá séria nezačína tam kde skončila prvá. Druhá séria má svoj vlastný príbeh. A podľa tvorcov bude ešte viac strašidelná, pretože všetko v nej bude skutočné. Už po prvej časti je to strašidelnejšie, nechutnejšie, a lepšie ako prvá séria. Tam kde v prvej sérii tvorcovia len jemne prekračovali nepísané hranice znesiteľnosti pre "bežného" diváka, tam po nich druhá séria rovno dupe.

Začína to nevinne, v polovici šesťdesiatich rokov v USA. Mladý manželský pár si užíva sladký život mladomanželov. Zrazu sa všetko rozsype a divák je vhodený do temného, ponurého blázinca, ktorý vedie sestra June.Vo svete AHS však nie je nič také ako sa zdá. Všetko, aj to najnevinnejšie, vedia tvorcovia prekrútiť na to najzvrátenejšie zlo. A preto im to diváci žerú.


Prvá časť AHS Asylum skončila takým cliffhangerom, že si prajem aby už bol štvrtok. Jessica Lange má už teraz našliapnuté na ďalšiu EMMY. Je proste skvelá. Ak ste videli jej ďakovačku za tú minulú EMMY, tak viete, že ona sa tak naozaj vyjadruje :) Evan Peters je fenomenálny. Veľmi mi pripomína Malcolma McDowella v Mechanickom pomaranči. A s hnedými vlasmi vyzerá tak nevinne.  Adam Levine dúfam vydrží ešte pár minút v ďalšej časti, lebo sa naňho prekvapivo dobre pozerá. A ono je to vlastne celé skvelé: skvelo napísané, zahrané, ten strih, gradácia scén, tie kulisy. Nemôžem si pomôcť, ale toto ma baví ešte viac ako Homeland... a to je už čo povedať.


P.S: Na mníšky, kňazov a psychiatrov sa od piatka pozerám inak...


piatok, 19. októbra 2012

Chcem vidieť!

Sú filmy, ktoré majú takú veľkú reklamnú kampaň, že o nich počujete už mesiace pred premiérou (Hobit). A potom sú také, na ktoré sa bojíte aj myslieť, len aby ich distribútor nestiahol a vy sa k nim nemuseli dostávať rôznymi pochybnými cestami. A to všetko len preto, že ste videli trailer na nete...
Pitch Perfect (2012), r. Jason Moore, h. A. Kendrick, A. Camp, R. Wilson a ďalší
Hudobná komédia o súťaži a capella zborov. Z traileru to vyzerá ako Glee, čo nie je zlé. Hlavne keď som nedávno znovu objavila moju dávnu lásku k tomuto seriálovému hitu. Plus, má to Rebel Wilson. Tá baba je geniálna, vtipná a má skvelý akcent.
svetová premiéra: 5.október 2012
slovenská premiéra: 20. december 2012


Perks of Being Walflower (2012), r. S. Schobsky, h. L. Lerman, E. Watson, E. Miller a ďalší
Kniha Perks of Being Walflower v slovenčine vyšla v prvej polovici tohto roku pod názvom Charlieho malé tajomstvá. Táto nenápadná, útla, žiarivo zelená knižka nie je umravčaným svedectvom tínedžera, ale peknou, netypicky končiacou romancou, v ktorej ide o priateľstvo, nie o lásku. Hrá tam Percy Jackson, Hermiona Grangerová a diabolský Kevin. Adaptáciu režíruje autor knihy. To nemôže dopadnúť zle :)
svetová premiéra: 12. október 2012
slovenská premiéra: nie je známaAnna Karenina (2012), r. Joe Wright, h. K. Knightley, J. Law, A. Taylor- Johnson a ďalší
Ďalšia adaptácia Tolstojovej Kareniny. Annu hrá Keira, režíruje Wright. Tí dvaja sú skvelý tím pokiaľ ide o adaptácie ľúbostných kníh. Pýcha a predsudok a Pokánie sú skvelé filmy, ktoré svojim knižným predlohám nerobia hanbu. Pevne dúfam, že to tak bude aj s Annou Kareninou. Len by som si ešte predtým mohla konečne prečítať celú knihu...
svetová premiéra: 7.september 2012
slovenská premiéra: 6. december 2012


pondelok, 15. októbra 2012

Fifty Shades of Grey nie je Päťdesiat odtieňov sivej. Ani zďaleka...

A ono to  nie je ani o tom sexe. Naozaj nie. Nehovorím, to len preto, že si chcem ospravedlniť, že som to čítala a páčilo sa mi to. To nie. Aj keď sa to nezdá, a možno to nebol ani autorský zámer, v tej knihe je viac ako len drsný sex. Nazvať to psychologickou štúdiou duše niekoho komu ako mladému veľmi ublížili, je možno priveľa, ale mne to inak nedá. Christian Grey je proste neuveriteľne bohatý, sexi, očarujúci, ale veľmi zranený mladý muž.

Na druhej strane stojí zraniteľná, mladá, neskúsená Anastasia Steele. Neboráčka, ktorá musí Greya vyspovedať namiesto svojej chorej spolubývajúcej. Nevie o ňom nič, do nedávna nevedela, že niekto menom Christian Grey vôbec existuje. Dokopy ich dostane náhoda. Ale pretože v tejto knihe ide aj o iné ako o cukríky, samozrejme, že medzi nimi preskočí aj tá povestná iskra. A hádky o hard a soft limits sa môžu začať.

Knihu som začala čítať ako niečo ľahké na večer, keď mám toho už dosť. Ako takú oddychovku. A vykľula sa z toho kniha nie o drsných sexuálnych praktikách, ale o zranenom mužovi, ktorý potrebuje niekoho kto ho naučí milovať. Milovať nežne, bez bolesti, bez zmlúv a sľubov mlčania.

Ok. Toho sexu je tam dosť. Kupuje jej drahé darčeky, šaty, autá, mobily, počítače. Ona ho stále chce, ale aj nie. Užívajú si spolu všetko možné aj nemožné, čo mu jeho extravagantný životný štýl ponúka. A ubližujú jeden druhému bez toho, aby o tom čo by len vedeli.

Ten koniec ma zabil. Teraz musím prečítať aj dvojku, pretože chcem vedieť ako to medzi Miss Steele  a Mr. Greyom dopadne. A pretože ide o bestseller, samozrejme, že to chcú sfilmovať. Známa je teraz tak maximálne scenáristka, dáma, ktorá stojí za minuloročným scifi spektáklom Terra Nova. O hlavných postavách, ktoré ešte neboli oficiálne nakastované, sa vedú diskusie. A fanušíkovské kampane. Ja osobne som za Matta Bomera. Ten chlap vie hrať, čo je dobré. Skvelo vyzerá. Podľa mňa aj vyzerá dosť podobne ako Christian. A to nehovorím len preto, že ma ešte stále neprešla White Collar horúčka. Ana Steele by mohla byť Alexis Bledel, no hovorilo sa aj o Emme Watson. Každopádne, momentálne sa hovorí v Hollywoode len o tom. Ja som za kombináciu Matt a Alexis. Ale teraz už bežím čítať druhý diel, Fifty Shades: Darker...


PS: Na margo nadpisu: Slovenský názov je teda veľmi vedľa. Grey v originálnom názve je Christian Grey, nejde o farbu, čo je v knihe mnohokrát spomenuté. Ale tak zase sa niečo prekladalo v súvislostiach...
                                                                               

piatok, 12. októbra 2012

Milujem filmový klub!

Mám rada vôňu popcornu zmiešanú s vôňou čalúnenia nových sedačiek, skvelý obraz a zvuk taký silný až mi vibruje sedadlo. Ale filmy nie sú len o tom. Sú o emóciách: o tých, ktoré v nás vyvolávajú, aj o tých, ktoré prežívajú postavy na plátne. Sú o drobných detailoch, ktoré ich sledovanie robia nezabudnuteľným. Sú o tom nedefinovateľnom spojení, ktoré spája všetkých v sále bez rozdielu. Preto milujem filmy. Preto milujem filmový klub.

Prvým filmom, ktorý som kedy videla vo FK bol Biutiful. A bola to láska na prvý pohľad. S filmom, Javierom aj filmovým klubom. Geniálna kombinácia. Nie je nad vysedené sedadlá v univerzitnej aule, zvuk, ktorý má, ako to povedať, charizmu a veľké plátno pred vami. To žiadny notebook nevie:)

Aj keď som už dlho chcela vidieť niečo od Triera, nikdy som sa k tomu nejako nedostala. Až keď do svojho psychologického scifi neobsadil najlepší vývozný artikel Švédska od čias Ikey, Alexandra Skrasgarda. Melanchólia bola úžasná a Kirsten Dunst sa mi už nikdy nespojí s Get over It.

Nórske drevo je jedným z dvoch diel od Murakamiho, ktoré som zatiaľ prečítala. Nechcem ostať na tomto čísle, na ďalšie knihy tohto fenomenálneho autora sa ešte len chystám. Román Nórske drevo je dych vyrážajúcim príbehom mladého študenta a jeho lásky. Filmová adaptácia bola síce vydarená, ale na atmosféru knižnej predlohy sa ani nechytala. No aj napriek tomu, patrí medzi to najlepšie, čo som za svoj dvadsaťdvaročný život videla.

Mať Dobré srdce, to sa dnes už veľmi nenosí. Metoforicky, ani fyziologicky. Ale čo ak máte len niekoľko mesiacov života? Starý zatrpknutý mládenec sa ujme mladého bezdomovca, ktorý zmení jeho život od základov. Na konci filmu si poviete: To naozaj končí takto? Paul Dano a Brian Cox sú skvelí, no ten koniec filmu podľa mňa len ublížil. No ale aj takto to v živote niekedy chodí...

Ako povedal v dokumente o reštaurácii Cesty na mesiac Jean Pierre Jeunet: George Méliés bol Jamesom Cameronom svojej doby. Cesta na mesiac vo farbe je niečo, čo by mal vidieť každý filmový nadšenec. Aj keď ten dokument o tom ako Cestu dávali dokopy sa mi páčil tiež. Veď Jean Pierre Jeunet, Michel Gondry a Michel Hazanavicius v jednom filme? Skvelé.

Prelet nad kukučím hniezdom som ešte nečítala. Ale po tom ako som videla Jacka Nicholsona zahrať toho najnormálnejšieho pacienta psychiatrickej liečebne, knihu si rozhodne prečítam. Najprv ale musím stráviť emocionálny masaker z filmu...

Filmový klub je pre mňa útočiskom pred týmto svetom. Pred školou, prácou, všetkým. Problémy nechám pred dverami auly a teším sa z nádherných obrázkov, ktoré mi rozprávajú tragické, dramatické, ale aj humorné príbehy. A potom je to vlastne jedno: Či FK, multikino alebo obrazovka notebooku. Film je vždy ten istý. Len atmosféra z neho niekedy urobí trochu viac ako len pohyblivé obrázky...
pondelok, 8. októbra 2012

Kde bolo tam bolo...

...bola krajina menom Slovensko, kde v televízii vysielali väčšinou len bulvárne spravodajsvo, reality show a rumunské telenovely. Ale potom prišiel zlom. Princom, ktorý oslobodil krajinu bola vlastne princezná, ktorá teraz už druhý rok okupuje primetime v nedeľu večer na americkej stanici ABC. Slovensko bolo zachránené. Akurát ešte presne nevieme kedy sa tak stane, ale bude. Once Upon a Time bude vysielať TV JOJ ako Kde bolo tam bolo.


Ak sledujete televíziu, určite ste si všimli upútavku na nový seriálový hit, ktorý bude vysielať JOJka. Hlavnou hrdinkou seriálu je mladá žena menom Emma, ktorú hrá Jennifer Morrison, známa ako Cameronová z Housa. Jedného dňa jej na dvere zaklope chlapec menom Henry, ktorý okrem toho, že tvrdí, že je jej syn, tiež prišiel so šialenou teóriou. Podľa neho v zaspatom mestečku menom Storybrook žijú rozprávkové postavy, ktoré však o svojich knižných životoch nevedia. Emma je ich jedinou nádejou, pretože ona jediná môže zrušiť kliatbu, ktorú na postavičky zoslala zlá čarodejnica. Premisa je to zaujímavá. Zobrať niečo čo pozná takmer každý a prispôsobiť si to, trocha poamerizovať, to sa teraz v Štátoch veľmi nosí (viď Elementary). Ale ono to naozaj funguje. Postavy sa postupne prebúdzajú, no vôbec to nemajú jednoduché.


Rozprávkový princ Charming je naozaj "charming". Snehulienka je krásnou učiteľkou. A lovec. Moja najobľúbenejšia postava. Veľmi charizmatický vĺčok to je.

Pre viac či menej objektívne dôvody som pozrela len pol prvej série. No vždy som mala chuť seriál dopozerať. Rozprávky mám rada a toto je naozaj dobre napísané, uveriteľne zahrané a predstavitelia jednotlivých rozprávkových postáv sa pre svoje roly narodili.

Ani sama neviem prečo ešte čakám. Idem si to ja asi dopozerať.TV  JOJ ešte stále neuviedla dátum slovenskej premiéry. A v Amerike minulú nedeľu začala už druhá séria. Z dôveryhodných zdrojov viem, že je to veľmi dobré. Ale teraz už mám naozaj chuť si to pozrieť....piatok, 5. októbra 2012

Mumford and Sons Vol.2

Nový album je na svete. Mumford and Sons vydali 25.septembra po troch rokoch svoj druhý album, ktorý nazvali Babel. A je rovnaký ako ten prvý, vynikajúci.


Album obsahuje 15 akustických piesní, v ktorých počuť gitary či bendžá. Ako prvý bol vydaný singel I will wait.
I will wait by Mumford and Sons

Aj Babel, rovnako ako Sigh No More, je založený na textoch. Marcus Mumford v textoch piesní spomína Shakespeara či Steinbecka. Na novom albume je síce 15 pesničiek, ktoré sú skvelé, ale hity typu Little Lion Man na ňom nenájdete. Čo je, samozrejme, škoda. No aj napriek tomuto faktu, sú noví Mumfordi ešte stále počúvateľní, neskutočne atmosferickí a ich melancholické melódie podfarbené gitarami sú ako stvorené na jeseň. Sú príjemné a Babel určite patrí k tomu najlepšiemu čo za posledné týždne vyšlo.

Mojimi najobľúbenejšími piesňami z nového albumu MaS sú Holland Road a Hopless Wanderer:

                                                Holland Road by Mumford and Sons

                                                  Hopless Wanderer by Mumford and Sonspondelok, 1. októbra 2012

September v znamení pokračovaní

V septembri som prečítala päť kníh. Dve z nich boli pokračovania fantasy trilógií.

Konečne som sa dostala k pokračovaniu Výnimočnej, k Ohnivej. Nebolo to však typické pokračovanie. Druhá kniha mala iných hlavných hrdinov, Vatru a Brigana. Postavy sa v mnohom podobali na tie z prvej knihy: silné mladé ženy, ktoré si vybrali slobodu a bezdetnosť a silní mladí muži, ktorí ich toto rozhodnutie donútia niekoľkokrát prehodnotiť. Osobne sa mi páčila Vatra viac ako Katsa, ale Brigan nie je Po.

Ďalšou knihou, ktorú som prečítala bola záverečná časť trilógie Nočný tieň, Krvavá ruža. Knihu som doslova zožrala za jednu nedeľu. Skvelý príbeh, ktorý pekne vygradoval do zaslúženého finále. A slovenský preklad je veľmi dobrý. Kniha je pútavá a ľahko sa číta. Veľmi dobré zakončenie trilógie. Teším sa na prequel. BTW, Renier je môj favorit. A Calla je krásne meno.

Pannu zázračnicu som si prečítala, pretože som si myslela, že ju máme čítať do školy. Ale nemáme. No neurobila som chybu. Mám rada Dominika Tatarku a Panna ma len utvrdila v tom, že je to môj najobľúbenejší slovenský autor. Aj keď ten koniec som nepochopila :) Dôvod prečítať si túto knihu znova.

Nočný cirkus som chcela čítať veľmi dlho a v auguste som sa k nemu konečne dostala. A neoľutovala som. Tak pekne a citlivo napísanú knihu som už dávno nečítala. Atmosféra knihy nemala chybu a niekedy som na jazyku cítila karamel. Pekné, milé a nežné. Autorka netlačila na pílu, všetko je akési prirodzené, a to Nočnému cirkusu sluší. Po prečítaní som mala chuť rozbehnúť sa na najbližšiu lúku a čakať či si tam nerozloží svoje bieločierne prúžkované stany. Otvára po zotmení....


Po dlhom čase som konečne dočítala Opátstvo Nothanger od Jane Austen. Mám rada knihy tejto autorky, ale táto ma nazaujala tak ako predchádzajúce tri, ktoré som od nej čítala (Pýcha a predsudok, Emma, Anna Eliotová). Catherina ma miestami nekutočne iritovala. Ale je to Jane Austen, tak to nebolo až také zlé. Teraz mám však dilemu: Rozum a cit alebo Sídlo Mansfield?V septembri som prečítala tieto knihy:
Ohnivá (Graceling Realm, #2) by Kristin Cashore 4*
Krvavá ruža (Nightshade, #3) by Andrea Cremer 5*
Panna zázračnica by Dominik Tatarka 4*
Nočný cirkus by Erin Morgenstern 5*
Opátsvo Nothanger by Jane Austen 4*
priemerné hodnotenie mesiaca: 4,4*