pondelok, 26. novembra 2012

All I want for Christmas is... TIME

Asi tak nejako. Konečne som sa nadýchla. Víkend som strávila v robote, od rána do večera, vyšťavená ako šťava z pomaranča. Potrebujem čítať na seminárku z literatúry, čítať Kultúru slova (do školy, nie z dlhej chvíle)... Aspoň, že som si vyprala a už sa mi to pekne suší dole na vrátnici v sušičke.

Už som sa posťažovala, tak teraz môžeme ísť na príjemnejšie veci: Idem si niečo uvariť na obed a konečne po dvoch týždňoch vyšla nová časť Revenge. Pondelkový večer bez Nolana bol ako vianočná večera bez oblátok. Proste mizéria. Okrem Okultizmu do školy (tak sa naozaj volá kniha postmodernistu Pavla Hrúza) čítam aj The White Queen od Phillipy Gregory, ktorú som si spolu s ďalšími dvoma knihami kúpila pred dvoma týždňami v Bratislave. Kniha sa mi páči, miestami je to taká telenovela zo stredoveku, ale je to dobre napísané a nenudí to. A hlavná postava je tak trochu matka rodu a jabloň dokopy. 

Teším sa na Vianoce. Veľmi. Ale z obdobia predtým mám už teraz zimnicu. Je fajn, že ľudia ešte stále považujú knihu za jeden z najlepších darčekov, ale pred Vianocami je toho až-až. A k tomu ešte škola, uzatváranie priebežných hodnotení, samozrejme, všetky v jeden týždeň, ak nie v jeden deň.

Zase som sa vrátila k sťažovaniu. Takže radšej tu skončím. Viem, tento článok  nie je nič moc po takmer mesiaci ticha, ale musím ísť vybrať prádlo zo sušičky. Preto len tak na koniec: Niekedy je jedinou vecou, ktorú môžete urobiť, nechať veci len tak, oni sa už nejako spravia. A tiež netreba zabudnúť dýchať:) 

See you later, aligator :)

(Keep Breathing by Ingrid Michaelson)


pondelok, 5. novembra 2012

Books are books. But...

Z prvej veľkej výplaty so si kúpila čitačku. Už dlho som ju chcela, tak že idem do toho. Do tejto mojej by som už nešla, ale po dlhom zvykaní sme si zvykli. Ja na ňu a ona na mňa.

Nemám Kindle, and Prestigio, len taký malý, lacný mReader. Nie je zlý, ale číta veľmi málo formátov, zväčšuje ako lupa a dlho sa zapína. Inak je však super :) Pri mojej priemernej spotrebe kníh  a pravidelnom cestovaní, zaváži skladnosť, veľkosť pamäte a množstvo kníh ku ktorým som sa dostala len preto, že mám čítačku. Veľmi mi pomohlo, že mám kamarátku, ktorá ma zásobí kniha, pretože má čítačku dlhšie.

Ale úprimne, kniha je kniha. Nič sa jej nevyrovná. E-ink nemôžete ovoňať, ani chytiť jednotlivé stránky. Čítačka je dobrá na cestovanie, hrubé knihy sa stanú skladnejšími a ľahšie prenosnými (prvé dve časti Hier o tróny som čítala na čítačke). Ale keď nejakú knihu chcem, túžim po nej a moje srdce piští čoby len pri pomyslení na ňu, tak si ju kúpim. Aj dvakrát (Hry o život).
Tým, že mám čítačku som nezanevrela na klasické knihy. Práve naopak. Nakupujem a čítam ich ešte viac ako predtým. Pretože tie "čo mi stačí prečítať" mám v čítačke, na tie "chcem do poličky", teda ostane viac financií. A aj to je jedna z výhod čítačky elektronických kníh.

Tak teda, čítaniu zdar. Nech je už akékoľvek, obsah je vždy rovnaký. Tak nech osvieži naše unavené mysle a pozdvihne nášho ubytého ducha. Knihy sú v prvom rade o úniku z reality. Aj keď čítate napríklad takého Spinozu...


piatok, 2. novembra 2012

Keep calm and buy a book... or two :)

Verejne sa priznávam, že som závislá od nakupovania kníh. Knihy si nekupujem len na sviatok, ale vlastne z každej výplaty. V slovenčine, češtine, angličtine. Fantasy, scifi, romantiku, klasiku. V podstate mi je to jedno. Rada nakupujem knihy. Väčšinou cez internet. Tak a je to vonku: 

Som chorobne závislá od kníh a ich nakupovania.
Ale ako nám bolo povedané na jednej prednáške, závislosť na knihách nie je taká zlá ako závislosť na internete či televízii. No, aspoň si to mám čím ospravedlniť.

Vianoce sú za dverami. A čo je lepším darčekom ako kniha? Viac kníh:) Ja idem písať Ježiškovi o týchto: 


Atlas mraku od Davida Mitchella

Ide už o dotlač knihy, ktorá v češtine vyšla ešte v roku 2006. Súrodenci Wachovski však knihu tento rok zadaptovali do filmovej podoby, a tak sa už vypredaný titul dostáva znova na pulty kníhkupectiev. Príbeh spája dokopy niekoľko príbehov, osudov a časových rovín. Kniha má veľmi priaznivé kritiky. Len ten obal mohol byť krajší (pôvodný aj bol).


Walking Dead: Živí mrtví. Vzestup Guvernéra od Robert Kirkman a Jaya Bonansinga 

O románe na motívy populárneho komixu a seriálu som písala ešte v lete. Odvtedy kniha stihla aj vyjsť, začala tretia séria seriálu a ja ešte stále nie som majiteľkou knihy. Ale idú Vianoce a moja ďalšia šanca túto chybu napraviť. Pretože kniha o tak sympatickom záporákovi ako je Guvernér nemôže byť zlá, nie? 

Živí mrtví: Staré dobré časy (díl první) od Roberta Kirkmana a Tonyho Moora

Keď už pozerám seriál, ktorý sa postupom času, no hlavne v druhej sérii zmenil na konverzačnú drámu s nejakým tým zombíkom, chcela by som si prečítať aj komixy. V češtine vyšlo zatiaľ prvých šesť dielov. Tak uvidím čo to bude. Komix, alebo grafický román ak chcete, som ešte nečítala. Najvyšší čas začať.