pondelok, 31. decembra 2012

PF 2013!

Veta: Šťastný nový rok, sa dnes bude ozývať asi všade. Tak Vám ho poprajem aj ja, nech to  máme z krku :) Ale nie, naozaj Vám prajem, nech je nový rok ešte lepší, šťastnejší, zdravší, zaujímavejší a na zážitky, či už knižné alebo tie skutočné, bohatší. A nech Vás všetko zlé obchádza. No ak rok 2013 nebude vychádzať podľa vašich predstáv, ešte stále je tu moja obľúbená veta:


Len aby sa horšie nestalo...


Okrem tejto milej vety obľubujem ešte: Radšej sa báť ako sa naraz zľaknúť, ale to je asi už priveľa informácií :)
Tak ešte raz:


Šťastný nový rok 2013. Nech je ešte lepší ako rok 2012. 


Pretože tak by to malo byť... Môj rok 2012...

... bol plný nových vecí. Objavila som veľa nových seriálov a filmov, na ktorých som sa stala závislá, však White Collar a Elementary. Počúvala som kopu novej hudby, prečítala kopu nových kníh. A začala som blogovať. Tak to by bol môj rok 2012 v skratke. Teraz si to trochu rozvedieme:

Seriály:


Začala som pozerať Homeland, Revenge, White Collar, Elementary, Arrow, Bunheads, Girls, Continuum, Newsroom a asi ešte niekoľko ďalších serálov, ktoré zrejme nestáli za veľa kedže si na ne napamätám. Mojimi najobľúbenejšími sú Revenge, lebo Nolan, White Collar, lebo Neall a Elementary. Práve som znova pozerala 10 epizód, ktoré zatiaľ vyšli a užívala som si to ešte viac ako prvýkrát. Lebo Jonny Lee Miller :)
Okrem nových seriálov, som závisláčila, a to dosť kvalitne, aj na svojich stáliciach: Walking Dead. K tomu len vetu: Ak zomrie Daryl, prestanem to pozerať. True Blood, ktoré bolo ešte podivnejšie ako zvyčajne, čo je už čo povedať. Game of Thrones, Grey´s Anatomy, American Horror Story, Nikita či Misfits sú už základ. No čo vám poviem, som závislá. Závislá od seriálov (a sexi chlapov čo v nich hrajú :).


Filmy: 


Tento rok sa mi nepodarilo to čo pred rokom. Pozrieť si všetky na Oscara nominované filmy. Nenapozerala som ich doteraz. Ale videla som Nedotknuteľných. Krásny, dojemne vtipný film o živote v jeho (s)prostej podobe. Videla som Moonrise Kingdom a Edwarda Nortona v šortkách nebudem ešte dlho vedieť vypudiť z hlavy. No a závisláčim na Pitch Perfect. Lebo je vtipný, svieži, drzý a hudba nemá chybu. A Skylar Astin je proste ... (už som písala akú má slabosť na pekných, charizmatických, a hlavne talentovaných?)Knihy:


V čase písania tohto článku bolo moje skóre 64 kníh, ktoré mali dopkopy niečo okolo 24-tisíc strán.  Dobré, nie? Mohlo byť aj lepšie, ale život nie je len o čítaní. Kebyže je... Prečítala som prvé dve knihy z Martinovej série Songs of Ice and Fire, Marcelo objavuje skutočný svet, a aj hit Fifty Shades of Grey (Matt Bomer for Christian Grey). Okrem toho sa znova snažím o Annu Kareninu, prečítala som Doktora Živaga a asi dve knihy z povinnej literatúry na skúšku z literatúry. V roku 2012 som objavila krásnu poetiku písania Kristin Cashore. Výnimočnú a Ohnivú vrelo odporúčam, na Iskrivú sa ešte len teším. A ak chcete skvelú zombie knihu o láske, ale nie len o nej a už vôbec nie o zombie láske(uff), tak odporúčam Les kostí. Pobrežie hrôzy je geniálne a na Temné diery (krásny názov) sa ešte len chystám. Hoci som v to nikdy nedúfala, našla som knihu a autora, ktorý sa vyrovná Kto chytá v žite a Jeromovi Davidovi Salingerovi. John Green a jeho Looking for Alaska je proste geniálne napísané, jednoduché, ale zároveň veľmi komplexné a nádherné. No, a mám nového obľúbeného autora. Odporúčam aj The Fault in Our Stars. Celý zoznam kníh, ktoré som tento rok prečítala, aj s hodnotením nájdete TU.

Papierové knihy sú super, ale niekedy sa v našich zemepisných končinách nedá dostať k niektorým titulom alebo sú vypredané. A tiež moja spotreba kníh, no niekedy je to drsné. Aj preto som sa rozhodla zakúpiť si čítačku. Je super, ale nečítala som na nej už asi 3 mesiace, a vôbec mi nechýba. Tak som ju požičala bratovi. Viac o mojich e-book skúsenostiach si prečítajte tu

Okrem čítačky som, samozrejme, nakupovala aj knihy papierové. No pre zachovanie vlastného psychického zdravia a pokoja v rodine, radšej nechcem vedieť presné číslo. Pretože zo mňa by Marx nemal radosť. Najprv druhotné potreby a potom možno aj nejaké to jedlo či niečo na seba :)Hudba:


V roku 2012 som objavila niekoľko skvelých interpretov. Objavila som nádhernú poetiku Marcusa Mumforda z Mumford and Sons, viac tu a tu. Okrem Mumfordov som objavila svoju novú obľúbenú kapelu fun. We are young a Some Nights sú len špičkou ľadovca. One foot a Carry on are the best.Okrem tohto som počúvala Marina and The Diamonds, Lights, Pitch Perfect OST a veľa iného. A tiež som prišla na chuť audioknihám. Ale len niektorým.MOJE NAJ: Edícia 2012

Naj film, ktorý som tento rok videla:

Hmm, hneď na začiatku takáto zákerná, ale asi Nedotknuteľní. Skvelý film. A nehanbím sa priznať, že som sa nasmiala ako nikdy. Trochu drsné, ale o tom je ten film.  O drsnosti života a o schopnosti zasmiať sa na ňom. A potom Pitch Perfect. OMG vždy keď pozerám ten film, mám úsmev na tvári. Ale varujem, prvých päť minút nič nejedzte, lebo je to šupa. Doslova...


Naj pieseň tohto roku:

Fúha, asi Somebody I used to know verzia, ktorú v Glee spievali Matt Bomer a Darren Chriss. Originál veľmi nemusím, ale toto je pecka. Tá pesnička má úplne iný význam a to nehovorím o tom, aký skvelý spevák je Matty B :)

Naj seriál, ktorý som začala pozerať tento rok:

Homeland, White Collar, Elementary, Revenge, Girls, Arrow. Každý je iný, každý je skvelý, nedá sa vybrať jeden. Momentálne asi Homeland, pretože som práve dopozerala finále druhej série a to bolo EPIC.

Naj kniha tohto roku:

Looking for Alaska od Johna Greena. Úžasná, skvelá, iná, jednoduchá, priama, geniálna. A v roku 2013 vychádza v preklade. Milujem Johna Greena. The Fault in Our Stars je tiež skvelá, ale Alaska bude vždy "tá prvá," a viete ako to je s tými prvými...sobota, 29. decembra 2012

Homeland

Ak je americký prezident fanušíkom seriálu o domácom teroristovi, tak to hovorí za všetko, nie?


Hlavnými postavami sú Nicholas Brody (Damian Lewis), seržant americkej armády, ktorého pred ôsmimi rokmi zajali v Iraku, no ako zázrakom sa vracia domov, a analytička CIA Carrie Mathison (Claire Danes), ktorá je pravdepodobne jediná, ktorá nie je jeho návratom až tak nadšená a vidí za tým viac. Viac nenapíšem, pretože Homeland je o prekvapeniach, zvratoch a takých cliffhangeroch, že som si jeho druhú sériu šetrila a teraz pozrela za dva dni, pretože by ma asi porazilo.


Homeland nie je len obľúbeným diváckym magnetom, ale milujú ho aj kritici, a hádam aj ten najväčší seriálový analfabet ocení kvalitu scenárov, a hlavne neuveriteľne uveriteľné herecké výkony. Ťahajú to Lewis a Danes, ale oni sú len špičkou ľadovca. Všetci sú proste úžasní :)

Mnohí môžu namietať, že je to také dobré hlavne kvôli tomu, že Homeland nemá pôvodný americký námet, ale vychádza z izraelského seriálu Prisoners of War, za ktorým stojí Gideon Raff. Možno je to pravda, ale jedno je isté: Homeland je kus kvalitnej fimárskej práce, scenáristickej inteligencie a hereckého kumštu, ktorý z neho robí jeden z najlepších seriálov, ktorý sa momentálne vysiela. A ak vám nestačí, že ho miluje Barack Obama, tak ho miluje aj Ellen DeGeneres, a to by vás už malo presvedčiť:)


štvrtok, 27. decembra 2012

Osadníci z Katanu

Posledné dva roky sa u nás v rodine udomácnila tradícia hrania spoločenských hier. Minulý rok sme drtili Activity, tento rok Katáncov. Že neviete čo to je? Ja som do pondelka vedela iba to, že som ich kúpila v skvelej cene :)

Osadníci z Katanu boli vyhlásení za najlepšiu hru roku 2004. Je to strategická stolová hra. A je vysoko návyková. Hráte, hráte, staviate, rozširujete, taktizujete, a ani neviete ako, uplynú dve hodiny a vy ste bez dedín :)

Osadníci sú naozaj skvelá hra. Keď ju pochopíte a nájdete si ďalších troch hráčov, už sa nebudete nudiť. V našej dosť početnej rodine (25. decembra nás u starkej bolo 37!, a to sme neboli všetci) by sa síce uživila aj verzia pre viac hráčov, no ako sa hovorí dobrých ľudí sa všade veľa zmestí, a tak je to aj s Katáncami. Pretože zábavou nie je len hranie, ale aj pozorovanie hry. Ovečiek a žitka nikdy nie je dosť :)

Na meniny si prajem toto: TU

pondelok, 24. decembra 2012

Merry Christmas

A je tu to. Dočkali sme sa. Je tu jediný deň v roku, kedy sa nehanbím, že si kupujem darčeky (nielen knihy). 24. december, priatelia. Štedrý deň. Najočakávanejší deň detí, ktoré sa nevedia dočkať darčekov, a rodičov, ktorí to chcú mať za sebou. Ak som si jedným istá tak tým, že kapre Vianoce neoslavujú. Niektoré sa ich ani nedožijú.

Tak teda vám prajem pokojné sviatky, neprežeňte to s ničím a s nikým, veľa dobrého čítania a kapre rest in piece.
Ihličie, škorica, stromček,
koláčov je plný domček,
papier, páska, nožnice, 
to bude chcieť snežnice.

Santa, Mrázik, Ježiško,
poteš sa aj ty bruško,
koláč, šalát, opekance,
prajem Vám krásne Vianoce :)


Ok, nie je to Plath ani Bene, ale snaha sa cení. Ešte raz krásne Vianoce, a hlavne ich prežite s tými, ktorých máte radi, a aj s knižkami, lebo bez knihy nie sú žiadne sviatky,

dozasneženia priatelia :)


nedeľa, 23. decembra 2012

Let it snow...

...milujem sneh. Milujem zimu. Milujem keď je všetko biele, pokojné a tak čarovne tajomné. Veď kto by nemal rád sneh? V podstate je to zamrznutá voda čo padá z neba na zem, ale aj tak je to kúzelné. Taký malý dôkaz, že zázraky existujú. Nie je zázrak, keď idete spať, nikde nič a ráno sa zobudíte do zasneženého rána?
Áno, komplikuje život. Neodhrnuté chodníky, meškajúce spoje, zlomené členky a zápästia. Ale aj tak je to proste zázrak. Zmrznutá voda, no aj tak. A šedá realita sa zmení na zamatovo bielučkú... 

Včera som cestovala z Nitry do Zvolena. V Nitre, nikde ani stopa po snehu, snežiť začalo keď som čakala na bus. Ale vo Zvolene to bolo čarovné. Ľad, sneh. Aj teraz práve sneží. Milujem sneh. Len dúfam, že vydrží aspoň do zajtra, veď sú Vianoce...
Do nasneženia priatelia, zasnežené Vianoce všetkým :)

sobota, 22. decembra 2012

O vianočnom stromčeku

Kedy staviate vianočný stromček? U nás sme si to s bratom vydobili a stavia sa 24. decembra. Teda v tom prípade, že sme doma. Ak nie, tak posledný možný deň. No neviem ako to bude tento rok.

Náš prvý stromček bola taká umelá metlička modrozelenej farby. Bolo to dosť vtipné. Ten stromček bol tak  vysoký, že sa nám zlomil špic keď sme ho naň nastokli. Ale tento výtvor socialistickej farbosleposti je už minulosťou. Teraz máme taký menší, hustejší a hlavne zelený :)

Ozdoby sú krásnou eklektickou zmeskou všetkého čo sa za tie roky z oblasti vianočných ozdôb v našej rodine nazbieralo. Taký typický slovenský stromček, myslím si :) Ozdobujeme ho ja s bratom, ale väčšinou hlavne ja. Milujem ozdobovanie stromčeka. No na druhú stranu, naznášam odzdobovanie (je toto vôbec slovo?). Všetko je zamotané, väčšinou už nemáme ani salónky, takže je to jedna veľká nuda. Pekne ho odzdobíme, obviažeme motúzom, zabalíme do igelitu a pekne šupneme do pivnice, kde si počká na ďalší rok. Ale to je už iný príbeh...
piatok, 21. decembra 2012

Tichá noc, svätá noc...

Klasické koledy alebo  moderné vianočné pesničky. To je v podstate jedno. V nákupných centrách púšťajú všetko, v každom obchode to isté. Keď si myslíte, že ste unikli Mariške Carey, v druhom obchode si na vás isto počká. Vypočujete si niekoľko verzií Roľničiek, a niekoľkokrát sa zveziete domov na Vianoce. A to ste pôvodne išli len po chleba. Presne tak: Vianočné pesničky budem mať v hlave ešte do Veľkej noci. Teda dúfam, že len do nej.


Jednou z mojich najobľúbenejších vianočných kolied je klasická Tichá noc. Klasická, taká z polnočnej z kostola. Ale aby som do polnočnej vydržala, chce to zvyčajne niečo rezkejšie. Ako Jingle Bell Rock od Billyho Joela. Také správne rockové. A Christmas are all around od Billyho Macka z Lásky nebeskej. Na cestu domov z Nitry si vždy pustím Driving home for Christmas.


Už pred dvomi týždňami som začala počúvať vianočné albumy od Sinatru, Streisand a Bublého. To bolo ešte predtým ako sme ich začali púšťať v robote, takže po ôsmich hodinách počúvania niekoľkých rôznych verzií asi troch vianočných songov, sa liečim tichom. Alebo počúvam soundtrack k Pitch Perfect. PP je neskutočne vtipný, svieži a bláznivý film, plný narážok na všetko od Breakfast Club po Glee. Ale o tom niekedy nabudúce (alebo rovno zajtra?)

štvrtok, 20. decembra 2012

O vianočnom cestovaní...

Miestenku na cestu domov mám už vyše týždňa. Cestujem v sobotu 22. decembra o 21:15. To by nebol taký problém, ale ako sa dostanem 24. decembra ku starkej, to teraz netuší asi nikto. Mám totiž dve možnosti: autobus Bratislava - Sobrance, na ktorý sa mi nedá kúpiť miestenka  a rýchlik Bratislava - Košice. Naozaj krásne možnosti. Jedna lepšia ako druhá. Buď si to odstojím vo vlaku alebo v buse. Na Štedrý deň. Tomu hovorím krásne vyhliadky.

A to všetko len preto, že zrušili skvelý vlak o 8:15, ktorý krásne chytal prípoj v Lučenci. Ale nie, niekto tam hore, samozrejme, niekto s vlastným autom, sa rozhodol, že je to až príliš ľahké, a tak ho zrušil. Krásne.

Aspoň, že mám miestenku na cestu do Zvolena. Domov sa teším tak, že to ani neviem vyjadriť. Ale už len niečo vyše dvoch dní, ktoré strávim od ráno do večera v robote, takže to ubehne veľmi rýchlo.

Všetkým tým, ktorí cestujú, želám len tú najbezpečnejšiu cestu. Aby ste mohli sviatky osláviť s tými, ktorých máte najradšej. Nech už bude vaša cesta akokoľvek zložitá.

(Týmto článkom autorka len potrebovala nechať voľný priechod svojim emóciám a frustrácii. Zajtra to už bude veselšie...)

streda, 19. decembra 2012

Love Actually...


...je skvelý film. Na jednu stranu je to typická romcom, na strane druhej má niečo nedefinovateľné, čo ju robí jednou z najlepších romantických komédií, ktoré som kedy videla.

Poviedkové filmy sú veľmi nevyspytateľné. Máte tu všetky tie valentíny a nové roky, ktoré nie sú ničím iným ako len ukážkou hviezdnych mien z plagátu. Potom je tu New York, Paríž a neviem ešte aká svetová metropola, ktoré okrem tých hviezd ukážu mestá, vyhliadky a príbehy "obyčajných" ľudí. No a potom je tu Love Actually alebo keď chcete Láska nebeská.

V roku 2003 ju natočil Richard Curtis, a to na základe vlastného námetu. Začína aj končí na letisku. Ohraničená časom a miestom... Bože už sem miešam literatúru, to bude tým posledným týždňom semestra, sorry.


Film rozpráva niekoľko samostatných príbehov, ktoré nemôžu byť viac rozdielne, či už charakterom postáv, ich motiváciou alebo typom romance. Miestami je to vtipné (premiér a sekretárka), miestami priam až komické (spisovateľ a slúžka), no aj tragické (Keira a Andrew "Rick Grimes" Lincoln). No všetko to do seba zapadá ako puzzle pozliepané z toho najobyčajnešieho a najprirodzenejšieho ľudského citu, z lásky. Pretože: Love is  all around ... alebo ak chcete v podaní rockera Billyho Mack:

Deti neberte drogy. Stanťe sa rockovými hviezdami a budú vám ich dávať zadarmo.

Bez Billyho a jeho hlášok by LA nemalo svoje čaro. Bizardná postavička je len akousi pomyselnou čerešničkou na torte. A keď už pri starnúcom rockerovi, soundtrack je tiež jednou z veľkých devíz dnes už tejto takmer vianočnej klasiky. Od Dido až k Sugababes, ktoré naspievali aj titulnú pesničku k filmu.


Ako som sa tu o tomto skvelom filme rozpísala, dostala som neuveriteľnú chuť si ho pozrieť. Už by som si mohla, keď soundtrack počúvam už od Dušičiek...

utorok, 18. decembra 2012

MOJE NAJ: Vianočná edícia.

Už sa nám zvianocieva. Ostáva už len týždeň do Vianoc. Tak som napísala článok o mojich vianočných naj. Nech sa ľúbi :)

Najobľúbenejší vianočný film:

Láska nebeská (Love Actually, 2002). Vianoce bez tohto filmu si neviem ani predstaviť. Nie je to len môj najobľúbenejší vianočný film, ale patrí k mojim naj filmom vôbec. Scenár je dobre napísaný, je to uveriteľne zahrané a hudba je skvostná. Christmas are around you...
Ale mám rada aj Chrismas story a Vianočné prázdniny Chevyho Chasea. Také klasiky.

Najobľúbenejšia vianočná pesnička:

Fúha, táto je ťažká. Jedna to určite nebude. Mám rada klasickú Tichú noc, Adeste Fideles, Driving home for Christmas, Do they know it´s Christmas time a Roľničky. Tie si ešte pamätám z gympla vo francúzštine. Síce iba jednu vetu, ale aj tak... :) 


Najobľúbenejšia vianočná činnosť:

Je toto vôbec regulérna otázka? Okrem všetkých tých kuchynských záležitostí (okrem zabíjania kapra, samozrejme), milujem ozdobovanie stromčeka. Nakoniec mi to aj tak vždy prischne, ale aj tak to milujem. Pri vianočných rozprávkach z televízie, obháňaní psa a vyjedaní vianočného pečiva, stihnem aj ozdobovať :)
A tiež milujem čítanie kníh, ktoré dostanem pod stromčekom. Ale to je už také povianočné...
                                

Najobľúbenejšie vianočné jedlo:

Seriously? Vianočná kapustnica mojej maminy. Zatrepaná, s veľa hríbmi a s málo klobásy, resp. ja si nikdy nenaberám klobásu. Ale kapustnica musí byť. Taká správne vyvážená a z lásky. Navarená, aj zjedená.

Najobľúbenejší/pamätnejší/lepší vianočný darček:

S odstupom času to boli určite posledné Vianoce, ktoré som strávila u starých rodičov. Posledné Vianoce s mojím starým otcom. A potom obrázková Barbie s vystrihovátkom, ktorá mala šaty s vreckami, kde sa dali dať obrázky. A knižka Malý princ. A... vlastne každý darček, lebo bol darovaný z lásky, myslím... :)

Najobľúbenejší vianočný nápoj:

Škoricový čaj. Milujem čaje so škoricou. Momentálne vedie Magic Apple. A potom káva melta s mliekom, cukrom a s nahrubo natretým rožkom s maslom a medom. To by som charakterizovala ako naj vianočné raňajky. pondelok, 17. decembra 2012

Vianočné nákupy

Vianoce si už pár rokov neviem predstaviť bez toho aby som pod rozsvieteným stromčekom nenašla nejakú tú knihu, či dve. A keď už som taký knihomoľ, snažím sa svoju vášeň pre písané slovo trochu preniesť aj na svojich blízkych. No a čo je lepšie ako im rovno nejakú tú knihu kúpiť?

Pre ocina:

Ako malá si pamätám ako ocino veľa čítal, no v priebehu rokov nejako prestal. Stále čítal noviny, ale s knihou v ruke som ho nevidela už veľmi dávno. Až ostal mesiac doma a nemal čo robiť. Tak sa rozhodol prečítať celú moju knižnicu (v tom čase to  nebolo také ťažké). Prečítal Cormacka McCarthyho (Tahle země není pro starý), Keplerovho Hypnotyzéra, Hvoreckého Dunaj v Amerike, a dokonca aj Cabotovej Typické americké dievča, lebo ho zmiatla obálka. Doma má už všetkých Dobrovodov, obľubuje škandinávske detektívky a Karikove mafiánske romány. No čo už je lepším darčekom ako nová Karikova kniha Na smrť? Ocino bol vždy tým najľahším, pokiaľ išlo o vyberanie darčekov.


Pre maminu:

S maminou je to vždy ťažšie. Hovorí, že má všetko a čo potrebuje to si kúpi. Ale aj tak každý rok prídem na niečo čo sa jej bude páčiť. Tento rok som sa rozhodla pre knihu Chatrč. Čítala som ju a je veľmi zaujímavá. Myslím, že sa mamine bude páčiť. Nie je to ezoterická kniha (to sa páči mne) a má akýsi náboženský podtext (čo sa páči mamine). Tak už len dúfam, že poteší.

Pre brata:


Chcel Silu prítomného okamihu. No povedzme si na rovinu: Prečo mi toto robí? Ešte, že som prišla s niečím iným, s čím nakoniec súhlasil. KeepCup. Ekologický pohár, ktorý šetrí životné prostredie, ale čo je ešte lepšie, skvelo vyzerá. Brat povedal YES, ja som zašla do takej útulnej čokoládovne a L-ko kúpila bratovi, M-ko sebe. Už sú zabalené, akurát ich dať pod stromček. To sa bude čajík dobre chlipkať pri čítaní, cestovaní, na prednáške alebo len tak coolovo sa prejsť po námestí :)

nedeľa, 16. decembra 2012

Každý deň až do Vianoc jeden príspevok!

Priznávam sa hoci nerada, ale tento blog som od novembra veľmi zanedbávala. Všetko sa mi nakopilo: škola, robota, život:) Ale teraz sa to trocha uvoľnilo, tak som si povedala, že by som sa mohla blogu povenovať viac. A čo je lepšie ako posledný týždeň pred Vianocami uverejniť nálož článkov? Vianočnejšie, aj menej vianočné. Od tohto pondelka len na vertulovesbooks.blogspot.sk


Čítaniu zdar, a knihám ešte viac :)