Preskočiť na hlavný obsah

Struck by Lightning. The Carson Phillips Journal

Podobne ako Silver Linings Playbook, aj v prípade Struck by Lightning som najprv videla film a potom čítala knihu. Ale ani v tomto prípade to nebolo na škodu veci.
Film Struck by Lightning je takmer doslovný prepis knihy, takmer (niekedy viac ako takmer) doslovný prepis dialógov, rovnaké vtipy a Carson je aj v knihe rovnako sarkastický a ironický ako vo filme. Ale stále to má zvláštne čaro a ten pekný punc Chrisa Colfera, ktorý premení na zlato pravdepodobne všetko čo ho sa dotkne...

"Sometimes a personal rain  cloud can be deadly..."

Carson Phillips je veľmi ambiciózny mladík, ktorý presne vie čo v živote chce dosiahnuť, preto všetko čo na strednej robí a do čoho sa zapája nejako súvisí s jeho snom dostať sa na Northwestern. Chce vypadnúť z malého, bohom zabudnutého mestečka Clover kde prežil celý svoj život a kam verí, že nepatrí a ocitol sa tam len nedorozumením. Na strednej škole nie je za hviezdu, ale skôr za trapáka, šéfredaktora školských novín a prezidenta Spisovateľského klubu. Aj keď celý život robil všetko čo najlepšie len aby sa dostal na svoju vysnívanú Alma Mater, aj tak to nie je dosť, a musí začať vydávať literárny časopis. Nebol by v tom problém, kebyže má dostatok príspevkov aspoň do školského časopisu. A pretože Carson je zúfalý a zúfalí ľudia konajú zúfalé činy, rozhodne sa vydierať niekoľko vplyvných deciek zo školy, aby mohol naplniť nielen literárny časopis, ale aj svoj veľký sen.

"Life comes at you fast. It hits you and tries to escape and be expressed in any way possible. 
In a way, it´s like ... lightning"

Kniha je vtipná. Kebyže je možné aby House, Daryl Dixon a Mozzie mali dieťa, alebo sa aspoň delili o otcovstvo, to dieťa by bolo pravdepodobne ako Carson. Sarkastické, všetko ironizujúce a nesmierne papuľnaté. A hlavne preto je kniha taká dobrá. Je zábavná, ostrá, nekladie si servítku pred ústa, je čítavá a odnesiete si z nej aj niečo do života. Keď nič podstatné tak aspoň niekoľko veľmi šťavnatých metafor, prirovnaní a obraz živého a dýchajúceho hobita. Chris Colfer je rozhodne viac ako len decko z televízneho muzikálu. SBL je jeho druhá kniha, napísal scenár k rovnomennému filmu a ešte si zahral aj hlavnú úlohu. Plus film má Rebel Wilson, ktorá má vždy tie naj hlášky. Len škoda, že kniha nie je preložená do slovenčiny alebo aspoň češtiny. Aj keď by mnoho vtipov pravdepodobne stratilo svoju "poetickosť", viac ľudí by prišlo na to, že Colfer je génius.

Trailer 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…