Preskočiť na hlavný obsah

Struck by Lightning. The Carson Phillips Journal

Podobne ako Silver Linings Playbook, aj v prípade Struck by Lightning som najprv videla film a potom čítala knihu. Ale ani v tomto prípade to nebolo na škodu veci.
Film Struck by Lightning je takmer doslovný prepis knihy, takmer (niekedy viac ako takmer) doslovný prepis dialógov, rovnaké vtipy a Carson je aj v knihe rovnako sarkastický a ironický ako vo filme. Ale stále to má zvláštne čaro a ten pekný punc Chrisa Colfera, ktorý premení na zlato pravdepodobne všetko čo ho sa dotkne...

"Sometimes a personal rain  cloud can be deadly..."

Carson Phillips je veľmi ambiciózny mladík, ktorý presne vie čo v živote chce dosiahnuť, preto všetko čo na strednej robí a do čoho sa zapája nejako súvisí s jeho snom dostať sa na Northwestern. Chce vypadnúť z malého, bohom zabudnutého mestečka Clover kde prežil celý svoj život a kam verí, že nepatrí a ocitol sa tam len nedorozumením. Na strednej škole nie je za hviezdu, ale skôr za trapáka, šéfredaktora školských novín a prezidenta Spisovateľského klubu. Aj keď celý život robil všetko čo najlepšie len aby sa dostal na svoju vysnívanú Alma Mater, aj tak to nie je dosť, a musí začať vydávať literárny časopis. Nebol by v tom problém, kebyže má dostatok príspevkov aspoň do školského časopisu. A pretože Carson je zúfalý a zúfalí ľudia konajú zúfalé činy, rozhodne sa vydierať niekoľko vplyvných deciek zo školy, aby mohol naplniť nielen literárny časopis, ale aj svoj veľký sen.

"Life comes at you fast. It hits you and tries to escape and be expressed in any way possible. 
In a way, it´s like ... lightning"

Kniha je vtipná. Kebyže je možné aby House, Daryl Dixon a Mozzie mali dieťa, alebo sa aspoň delili o otcovstvo, to dieťa by bolo pravdepodobne ako Carson. Sarkastické, všetko ironizujúce a nesmierne papuľnaté. A hlavne preto je kniha taká dobrá. Je zábavná, ostrá, nekladie si servítku pred ústa, je čítavá a odnesiete si z nej aj niečo do života. Keď nič podstatné tak aspoň niekoľko veľmi šťavnatých metafor, prirovnaní a obraz živého a dýchajúceho hobita. Chris Colfer je rozhodne viac ako len decko z televízneho muzikálu. SBL je jeho druhá kniha, napísal scenár k rovnomennému filmu a ešte si zahral aj hlavnú úlohu. Plus film má Rebel Wilson, ktorá má vždy tie naj hlášky. Len škoda, že kniha nie je preložená do slovenčiny alebo aspoň češtiny. Aj keď by mnoho vtipov pravdepodobne stratilo svoju "poetickosť", viac ľudí by prišlo na to, že Colfer je génius.

Trailer 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…