Preskočiť na hlavný obsah

Upíri

Ako všetko, aj knihy podliehajú móde. Samozrejme, sú klasiky, ale nie všetci píšu len preto, že musia zo seba dostať isté veci. Niektorí píšu aj pre peniaze. No a potom vznikajú viac či menej kvalitné diela, ktoré vyvolávajú davové šialenstvo, plnia kinosály a napĺňajú vrecká nespočetnému množstvu ľudí. Tým však nechcem povedať, že to čo sa nepredáva tak dobre ako bestsellery alebo sa nečíta, je automaticky kvalitná literatúra.

Hlavne v posledných rokoch sa v knižnom svete rozšírili rôzne módne záležitosti. Niekto raz začne písať o upíroch, všetci píšu o upíroch. Každý s nejakým vlastným twistom, ale krvilačné bytosti ostávajú takmer nezmenené. Podivné, že tento trend odštartovali trblietavé jednorožce, ktoré nemajú s klasickou Stokerovskou príšerou nič spoločné. Ale tak každé dievča potrebuje svojho princa na bielom koni. A keď to bude trblietajúci sa upír na striebornom športiaku, o to lepšie.

Twilight Sága


Prvú časť som čítala v čase, keď na Slovensku ešte nebol tento fenomén známy a nevyskakoval na vás dobre že nie z každej konzervy. Prvú knihu som si užila. Nie je to nič svetoborné, ale je to milé, pekné, dievčenské, a na tú dobu to bolo inovatívne. Rodičom možno naskakovali zimomriavky z tohto ako ich dievčatá čítajú o láske Belly a Edwarda, no aj tak sa nakupovali knihy, chodilo na filmy.  Posledná kniha bola rozdelená na dva filmy, vraj aby sa materiál mohol spracovať čo najlepšie. Ha, ha, ha. Producenti pozabudli, že im aj prinesú dvakrát toľko peňazí. Ešteže to nebolo 3D. Nech sa spisovatelia, teda hlavne spisovateľky, snažia ako chcú, fenomén podobný Twilightu tu už asi nebude. Pre niekoho škoda, pre niekoho ako dobre...


Pravá krev


Séria vychádza aj v češtine. Má nechutné obálky, preklad je na "houby", ale aj tak si to stále kúpim a, žiaľbohu, aj čítam. Pretože verím, že keď je z toho tak skvelý, uletený, zvrátený a surový seriál, tak na tých knihách môže byť aj niečo dobré. Na štvrtej časti je :). Ale inak je to o tom istom. A Eric má rovnako dlhé vlasy ako Sookie, WTF?

Nech vojde ten pravý


Tomuto sa hovorí twist na známu tému, bez vytvorenia úplne iného živočíšneho druhu. Desivé, strašidelné, depresívnosť je podčiarknutá aj šedou a chladnou severskou atmosférou. Aj preto je to také dobré. Známa téma, známy predátor, v podobe malého dievčatka ešte viac podčiarkuje mýtus manipulatívnej krvilačnej beštie, ako ho poznáme zo Stokerovho románu. Odporúčam. Lindqvist vie písať. Okrem vlastného pohľadu na upírov nám ponúka aj vlastných zombíkov, ktorí majú ďaleko od tých chodiacich mŕtvol z Walking Dead, no sú o to desivejší.

Dracula


Klasika žánru. Hádam každý fanušík hororu to má prečítané, a nielen raz. Denníková forma, opisy a dusivá atmosféra rumunských hôr. Dodnes mám pred očami scénu ako knieža zlieza po stene.

Žihadlá


Vampirizmus je doslova morom, ktorý ničí ľudskú rasu a mení ju na bezpohlavné krvilačné kreatúry. Veľa krvi, dusivá atmosféra, a samozrejme, na pozadí toho všetkého, dráma jedného človeka.
Vampírska akadémia

Úplne iní upíri. Dokonca niekoľko druhov. Všetko je to zasadené do strednej školy a okorenené zakázanou láskou. Že ste ešte nečítali? Na akej planéte žijete? Chystá sa filmové spracovanie, takže už to naozaj musíte prečítať.


Škola noci

Zase iná upírska filozofia. Iné pravidlá. Ale znova stredná škola pre nie normálnych tínedžerov. No na svoju škodu je Škola noci prekombinovaná, prefláknutá a celá tak veľmi "over the top", že v istých momentoch je aj Pravá krev celkom normálna (na svoje pomery). Milión častí, v ktorých sa nič nerieši. Ak máte veľa času a pevné nervy...

Komentáre

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…