Preskočiť na hlavný obsah

Mesačné zhrnutie

Tento mesiac som väčšinou čítala pseudoumelecké výplody "chorých" študentských myslí. Bakalárka zabila celý mesiac. Ale už je to za mnou. Teda aspoň PART I. Ok, tak toto bolo prvých cca 19 dní mesiaca. A potom to začalo. Začala som viac čítať, veľmi popracovala na Storm of Swords. Čím ďalej, tým viac mám chuť preskakovať Catlyn a Davosa a čítať si len o Jaimem (videli ste koniec 3. časti? I didn´t see THAT coming) a o Tyrionovi.

V apríli som dočítala The Host. Yeah, konečne. Mala som z toho lepšie pocity ako z filmu, ktorý mi prišiel nejaký nijaký, na rýchlo (ale nie až tak na rýchlo, kedže kniha vyšla už v roku 2008) zbúchaný. Bez emócie. Teda vyvolával vo mne emócie, akurát si nie som istá či pocit, že mi chýba možnosť pretáčať nudné časti (prvých cca 20 minút) bol žiadaný.

Síce som nečítala nejako extra veľa, za to som nakupovala statočne. Ako odmena za písanie, behanie po všetkých tlačiarňach a čakania na štúdijnom. Výhovorku na nakupovanie kníh nemusím hľadať dlho. Kúpila som si 3 knihy v Pantha Rei. Nechodím tam často, takmer nikdy, ale majú tam super výber "bazárových" kníh, za asi 2 eurá, ktorým dokopy nič nie je. Stalo som sa hrdou majiteľkou Homer and Langley od chlapíka menom Doctorow. Neviem o tej knihe nič, ale odohráva sa to v New Yorku, na obálke je NY, a stála dve éčka. Ďalší úlovok sa volá Blood and Ice. Nejaký krvilačný horový thriler. Alebo thrilerový horor? Neviem, zaujala ma obálka a cena. Nakoniec to najlepšie z mojich PR úlovkov: R.U.R. od Čapka, ktoré mi milá pani pri pokladni dala tiež za 2 eurá, aj keď pôvodne bola len za polovicu (musela som sa pochváliť). Ďakujem tetuša :)

No a keď som už bola v tom PR, prechádzala som sa aj inde ako len do anglickej a do akcií. A naďabila som na .... Amerických Bohov Neila Gaimana v slovenčine! Nevedela som na nich prestať myslieť, tak som si ich jednoducho kúpila :) Milujem Neila Gaimana. Milujem jeho štýl, jeho humor, jeho jazyk. Ok, čítala som síce len Nikdykde a Knihu o cintoríne, alebo ako sa volá to o tom chlapcovi, ale aj tak ho milujem. Skrz jeho knihy, a twitter, a tumblr. A slovenská verzia je nádherná. Super obálka, autentický preklad. Nádherná bichľa je to. Nie som v nej ďaleko, ale veľmi sa mi páči.

A ešte som si kúpila Hrušadótir, ktorý mi odporučila kolegyňa a mala som ho asi mesiac v robote pod pokladňou. Je to taká malá, útla, moderne vyzerajúca knížočka. Teším sa, keď si budem môcť vyložiť nohy a prečítať ju. Vidím to tak na sobotné popoludnie niekedy v júli. Keď už bude po štátniciach, a všetkom tom humbuku a stroji na peniaze pre tlačiarne. Keď chcete zarábať ťažké prachy, založte si firmu na tlač diplomoviek blízko FF :) Určite budete mať natrieskané minimálne posledný deň pred odovzdaním. Ale žarty na bok, toto je vážna téma. Keď si pomyslím, na všetky tie hnusné literatúry, tak mám chuť... na niečo chladené, aby ma to udrelo do hlavy. Našťastie, mám tento semester len jednu skúšku. Ako inak, literatúru. Takú rozprávkovú. Doslova. Literatúra pre deti a mládež ma hlboko..., nenapíšem obohatila, skôr poznačila. Rozprávky sú rozprávky. Bodka. Nič viac, a nič menej. Len chlapík menom Propp sa jednej dlhej, studenej ruskej zimy nudil a musel sa v nich začať vŕtať. A ja sa to teraz musím učiť.

Ale o čom toto malo pôvodne byť? Jáj, o tom čo som tento mesiac čítala. The Host. To som prečítala. Storm of Swords stále čítam (snažím sa dobehnúť seriál, ale veľmi mi to nejde) a Amerických bohov. A zbieram knihy na letné čítanie. A neteším sa na začiatok júna. Toľko na dnes. O knihách, povinnostiach a úlovkoch mesiaca apríl, ktorý bol na polovicu chladný, na polovicu teplý.

Do prečítanie, priatelia :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…