Preskočiť na hlavný obsah

The Host

KNIHA:
autor: Stephenie Meyer
jazyk: angličtina
vydavateľ: Sphere, prvýkrát v roku 2008
počet strán: 652 (tie "Reading Club" veci sú naozaj otravné)
kúpite napr. TU

FILM:
režisér: Andrew Niccol
scenár: Andrew Niccol podľa románu S. Meyer
hrajú: Saoirse Ronan, Jake Abel, Max Irons, Diane Kruger, William Hurt, Frances Fisher
stopáž: 125 minút
trailer: TU

Nemám rada keď najprv pozerám film a až potom čítam knihu, ale v poslednom čase v tomto nie som až taká zásadová. So Silver Linings Playbook to vyšlo (kniha a film sú dve samostatné entity). Tiež aj so Struck by Lightning (film a kniha boli úplne to isté, no aj tak som si to náležite užila). A pretože som nevedela vydržať, aj v prípade The Host, som najprv videla film a až potom dočítala knihu. V čase keď som išla s kamoškami do kina, mala som prečítanú polovicu knihy. A film ma veľmi neoslnil, musím sa priznať. Najmä tých prvých 20 minút bolo utrpením a len som si spomínala na to ako som In Time vypla keď zomrel Matt Bomer (ten istý režisér). Po tom sa to rozbehlo a keď sa konečne dostala do jaskýň, tak aj film sa zlepšil (po hodine už bolo aj načase).

Film ako celok bol OK. Hudba mi niekedy liezla na nervy. Pretože naozaj nemusia každú, každučkú citovo vypätú scénu (a takých bolo naozaj dosť)
 dokresľovať kvílivé sláčiky. Niekedy je menej viac. Ale neodpustili si Radioaktive od Imagine Dragons. Bod k dobru.

Scenérie boli nádherné. Všetky tie panoramatické zábery boli dychberúce. A keď sme už pri dychberúcich záležitostiach: Team Jared alebo team Ian? Lebo ja definitívne team Ian. Jared bol stále (v knihe aj vo filme) veľmi toporný (nádherné slovo, ale vystihuje čo som chcela povedať). a nerozhodný. A vôbec bol celý taký čudný, nebavil ma. A Max Irons sa môže snažiť ako chce, kukučom kukučkovať na všetky strany, aj tak je Jake Abel, resp. Ian lepší. Prišiel mi (v knihe, ale viac vo filme) živší, akčnejší a ľudskejší. Aj keď najľudskejšou postavou bola napodiv mimozemšťanka Wanda. Saoirse Ronan je slečna herečka s veľkým H, to sa jej musí uznať. Po nevinne zákernej Briony a akčnej vraždiacej dcérenke Erica Banu Hanne, prichádza ako jemná, krehká, no vnútorne neskutočne silná Wanda. Zahrať mierne schizofrenickú postavu Wandy/ Melanie muselo byť určite náročné. A ona z toho vyšla so cťou. Diane Kruger bola štandardne výborná, a po TOM nebola ani taká otravná ako po TOM v knihe.

A dostali sme sa ku knihe. Tej som sa dlho predlho vyhýbala. K fanušíkom Twilightu sa nezaraďujem a na môj vkus sa ságe aj autorke venuje dosť veľká pozornosť (ja to nechápem, ale asi som len stará, alebo priveľmi cynická). Ale raz za dlhého bakalárkového popouludnia keď som nemala nič na čítanie (veľká chyba) som si ju kúpila. Teda som sa ju odhodlala kúpiť. A od prvej chvíle ma uchvátila. Atmosférou, opismi, nálodou, ktorú vo mne jej čítanie vyvolávalo. Veľa ľudí považuje začiatok za dlhý a nudný. No mne sa páčil. Všetko bolo vysvetlené, svet mal isté pravidlá, veľa Wandiných neskorších diliem so sebou samou či s Melanie dávalo väčší zmysel (vo filme to bolo všetko také ploché). Jared bol aj v knihe ten menej výrazný, aj tam sa mi viac páčil Ian. A Jaime bol väčší. A v hlave mi hrali Imagine Dragons Demons. Tá pesnička podľa mňa knihu vystihuje viac ako Radioactive. Knihe som dalo 4* z 5. Lebo tomu niečo chýbalo. Niečo čo by tento skvelý kúsok urobilo vynikajúcim. Inak si však nadávam, že som to nezačala čítať skôr. A aj tak neverím, že to napísala Meyerová. Aj tak...
                                                                   

Komentáre

  1. Hostitele jsem četla. Je to naprosto skvělá knížka!! :)Viděla jsem i film a ten byl taky fajn.. :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…