Preskočiť na hlavný obsah

The Host

KNIHA:
autor: Stephenie Meyer
jazyk: angličtina
vydavateľ: Sphere, prvýkrát v roku 2008
počet strán: 652 (tie "Reading Club" veci sú naozaj otravné)
kúpite napr. TU

FILM:
režisér: Andrew Niccol
scenár: Andrew Niccol podľa románu S. Meyer
hrajú: Saoirse Ronan, Jake Abel, Max Irons, Diane Kruger, William Hurt, Frances Fisher
stopáž: 125 minút
trailer: TU

Nemám rada keď najprv pozerám film a až potom čítam knihu, ale v poslednom čase v tomto nie som až taká zásadová. So Silver Linings Playbook to vyšlo (kniha a film sú dve samostatné entity). Tiež aj so Struck by Lightning (film a kniha boli úplne to isté, no aj tak som si to náležite užila). A pretože som nevedela vydržať, aj v prípade The Host, som najprv videla film a až potom dočítala knihu. V čase keď som išla s kamoškami do kina, mala som prečítanú polovicu knihy. A film ma veľmi neoslnil, musím sa priznať. Najmä tých prvých 20 minút bolo utrpením a len som si spomínala na to ako som In Time vypla keď zomrel Matt Bomer (ten istý režisér). Po tom sa to rozbehlo a keď sa konečne dostala do jaskýň, tak aj film sa zlepšil (po hodine už bolo aj načase).

Film ako celok bol OK. Hudba mi niekedy liezla na nervy. Pretože naozaj nemusia každú, každučkú citovo vypätú scénu (a takých bolo naozaj dosť)
 dokresľovať kvílivé sláčiky. Niekedy je menej viac. Ale neodpustili si Radioaktive od Imagine Dragons. Bod k dobru.

Scenérie boli nádherné. Všetky tie panoramatické zábery boli dychberúce. A keď sme už pri dychberúcich záležitostiach: Team Jared alebo team Ian? Lebo ja definitívne team Ian. Jared bol stále (v knihe aj vo filme) veľmi toporný (nádherné slovo, ale vystihuje čo som chcela povedať). a nerozhodný. A vôbec bol celý taký čudný, nebavil ma. A Max Irons sa môže snažiť ako chce, kukučom kukučkovať na všetky strany, aj tak je Jake Abel, resp. Ian lepší. Prišiel mi (v knihe, ale viac vo filme) živší, akčnejší a ľudskejší. Aj keď najľudskejšou postavou bola napodiv mimozemšťanka Wanda. Saoirse Ronan je slečna herečka s veľkým H, to sa jej musí uznať. Po nevinne zákernej Briony a akčnej vraždiacej dcérenke Erica Banu Hanne, prichádza ako jemná, krehká, no vnútorne neskutočne silná Wanda. Zahrať mierne schizofrenickú postavu Wandy/ Melanie muselo byť určite náročné. A ona z toho vyšla so cťou. Diane Kruger bola štandardne výborná, a po TOM nebola ani taká otravná ako po TOM v knihe.

A dostali sme sa ku knihe. Tej som sa dlho predlho vyhýbala. K fanušíkom Twilightu sa nezaraďujem a na môj vkus sa ságe aj autorke venuje dosť veľká pozornosť (ja to nechápem, ale asi som len stará, alebo priveľmi cynická). Ale raz za dlhého bakalárkového popouludnia keď som nemala nič na čítanie (veľká chyba) som si ju kúpila. Teda som sa ju odhodlala kúpiť. A od prvej chvíle ma uchvátila. Atmosférou, opismi, nálodou, ktorú vo mne jej čítanie vyvolávalo. Veľa ľudí považuje začiatok za dlhý a nudný. No mne sa páčil. Všetko bolo vysvetlené, svet mal isté pravidlá, veľa Wandiných neskorších diliem so sebou samou či s Melanie dávalo väčší zmysel (vo filme to bolo všetko také ploché). Jared bol aj v knihe ten menej výrazný, aj tam sa mi viac páčil Ian. A Jaime bol väčší. A v hlave mi hrali Imagine Dragons Demons. Tá pesnička podľa mňa knihu vystihuje viac ako Radioactive. Knihe som dalo 4* z 5. Lebo tomu niečo chýbalo. Niečo čo by tento skvelý kúsok urobilo vynikajúcim. Inak si však nadávam, že som to nezačala čítať skôr. A aj tak neverím, že to napísala Meyerová. Aj tak...
                                                                   

Komentáre

  1. Hostitele jsem četla. Je to naprosto skvělá knížka!! :)Viděla jsem i film a ten byl taky fajn.. :))

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…