Preskočiť na hlavný obsah

Broadchurch, Orange is The New Black a My Mad Fat Diary

Skončila tretia séria The Killing (žiaľ posledná, tentoraz tomu seriálu už nepomôže asi nič), aj šiesta séria True Blood (budúca, siedma séria bude pre zmenu záverečnou pre tento seriál). Bola som doma, nudila som sa, nebolo čo pozerať. A tak som si našla nové seriály.

Milujem kriminálky. Ale také "reálne". Temné. So skvelými postavami. S príbehom, ktorý sa vynie hoci aj dve série. To sú dôvody prečo milujem The Killing a skákala som meter päťdesiat keď ho AMC za pomoci Netflixu obnovilo na tretiu sériu. A tá teda bola. Ale o tom potom. No ale teraz The Killing skončilo, bola som na "honbe" po novej kriminálke, ktorá nevyrieši všetko za 45 minút. A tak som prišla k Broadchurch. Surový príbeh, podkreslený atmosférou malého ospalého mestečka, v ktorom doteraz vyšetrovali tak krádež cukríkov v miestnej cukrárni. Vražda malého chlapca otrasie celým mestom. Vyšetrovanie dostanú na starosť nový detektív Hardy a práve z materskej vrátená detektívka Miller. Tvoria dokonalú dvojicu: on má správny nadhľad, v meste je nový, ona v mestečku vyrastala, pozná všetkých jeho obyvateľov.

Herci v hlavných úlohách (David Tennant  a Olivia Colman), ako aj ostatní, odvádzajú skvelú robotu. Prostredie, kamera a hudba sú dostatočne creepy. Príbeh sa každým dielom zamotáva viac a viac. Plus: je to britský seriál, a teda všetci herci majú božský prízvuk :)

Netflix v Amerike začína valcovať klasické televízie. Nielen v ponuke, ale tento rok už aj v produkcii. Po úspechu House of Cards (nechytilo ma to), prišla s ďalším pôvodným seriálom, ktorý je založený na rovnomennej knihe Piper Kerman, Orange is The New Black. Hlavnou postavou je Piper, 30-niečo ročná mladá žena, ktorá sa dostáva na 15 mesiacov do väzenia, za vec, ktorú spravila ešte na výške. Pašovala drogy pre svoju vtedajšiu priateľku, drogovú dílerku. Dnes je Piper zasnúbená s Larrym, chápajúcim mužom, rozbieha firmu na organickú kozmetiku so svojou kamoškou, no všetko toto musí opustiť a nastúpiť do väznice. Už v prvé dni začína prichádzať na to, kto je kto, čo je čo a ako funguje väzenská hierarchia.

Herečky sú rôznorodé, rovnako ich postavy. Každá epizóda obsahuje flashbacky z minulosti niektorej z postáv, takže divák dostáva aj informáciu o predchádzajúcom živote väzenkýň. A je to neskutočne vtipné a ľudské. Proste must-see :)

Seriály britskej produkcie majú väčšinou menej častí, svojský humor, nápadité témy a krajší akcent (ako ich americkí bratranci). Krásnym príkladom takéhoto seriálu je My Mad Fat Diary. MMFD vznikol na motívy knihy My Mad, Fat Teenage Diary od Rae Earl. Príbeh začína v deň keď je hlavná postava Rachel, alebo skôr Rae, po 4 mesiacoch prepustená z liečebne, kde sa spamätávala zo svojho zrútenia. Aby toho všetkého nebolo málo, musí sa vyrovnať s maminým novým milencom, novou partiou, a samozrejme, chlapcami. 

Seriál je vtipný, svieži (milujem to slovo), správne britský. No najlepšie na ňom, sú Raeine postrehy v štýle: "He´s so hot, I would f*** him like 1000 times". A to je len špička ľadovca. Je to proste ten typ seriálu, ktorý zmaratónujete za deň (má iba 6 epizód), je to, ako som už napísala, vtipné, svieže, svižné, britské a retro. Celý seriál sa odohráva v 90. tych rokoch. Ak ste fanušíkmi Harryho Pottera, v úlohe Raeinho terapeuta s britkým humorom a trefnými poznámkami spoznáte Iana Harta, ktorý si zahral v prvom filme profesora Quirrela.

Tak toto sú seriály s ktorými prečkávam kým začne hlavná televízna sezóna. Ešte k nim patrí Suits, ale o tom už bolo na tomto blogu popísaného veľa. Čo pozeráte vy? Na aký seriál sa tešíte na jeseň?

Do prečítania alebo skôr: Do pozerania! :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…