Preskočiť na hlavný obsah

Broadchurch, Orange is The New Black a My Mad Fat Diary

Skončila tretia séria The Killing (žiaľ posledná, tentoraz tomu seriálu už nepomôže asi nič), aj šiesta séria True Blood (budúca, siedma séria bude pre zmenu záverečnou pre tento seriál). Bola som doma, nudila som sa, nebolo čo pozerať. A tak som si našla nové seriály.

Milujem kriminálky. Ale také "reálne". Temné. So skvelými postavami. S príbehom, ktorý sa vynie hoci aj dve série. To sú dôvody prečo milujem The Killing a skákala som meter päťdesiat keď ho AMC za pomoci Netflixu obnovilo na tretiu sériu. A tá teda bola. Ale o tom potom. No ale teraz The Killing skončilo, bola som na "honbe" po novej kriminálke, ktorá nevyrieši všetko za 45 minút. A tak som prišla k Broadchurch. Surový príbeh, podkreslený atmosférou malého ospalého mestečka, v ktorom doteraz vyšetrovali tak krádež cukríkov v miestnej cukrárni. Vražda malého chlapca otrasie celým mestom. Vyšetrovanie dostanú na starosť nový detektív Hardy a práve z materskej vrátená detektívka Miller. Tvoria dokonalú dvojicu: on má správny nadhľad, v meste je nový, ona v mestečku vyrastala, pozná všetkých jeho obyvateľov.

Herci v hlavných úlohách (David Tennant  a Olivia Colman), ako aj ostatní, odvádzajú skvelú robotu. Prostredie, kamera a hudba sú dostatočne creepy. Príbeh sa každým dielom zamotáva viac a viac. Plus: je to britský seriál, a teda všetci herci majú božský prízvuk :)

Netflix v Amerike začína valcovať klasické televízie. Nielen v ponuke, ale tento rok už aj v produkcii. Po úspechu House of Cards (nechytilo ma to), prišla s ďalším pôvodným seriálom, ktorý je založený na rovnomennej knihe Piper Kerman, Orange is The New Black. Hlavnou postavou je Piper, 30-niečo ročná mladá žena, ktorá sa dostáva na 15 mesiacov do väzenia, za vec, ktorú spravila ešte na výške. Pašovala drogy pre svoju vtedajšiu priateľku, drogovú dílerku. Dnes je Piper zasnúbená s Larrym, chápajúcim mužom, rozbieha firmu na organickú kozmetiku so svojou kamoškou, no všetko toto musí opustiť a nastúpiť do väznice. Už v prvé dni začína prichádzať na to, kto je kto, čo je čo a ako funguje väzenská hierarchia.

Herečky sú rôznorodé, rovnako ich postavy. Každá epizóda obsahuje flashbacky z minulosti niektorej z postáv, takže divák dostáva aj informáciu o predchádzajúcom živote väzenkýň. A je to neskutočne vtipné a ľudské. Proste must-see :)

Seriály britskej produkcie majú väčšinou menej častí, svojský humor, nápadité témy a krajší akcent (ako ich americkí bratranci). Krásnym príkladom takéhoto seriálu je My Mad Fat Diary. MMFD vznikol na motívy knihy My Mad, Fat Teenage Diary od Rae Earl. Príbeh začína v deň keď je hlavná postava Rachel, alebo skôr Rae, po 4 mesiacoch prepustená z liečebne, kde sa spamätávala zo svojho zrútenia. Aby toho všetkého nebolo málo, musí sa vyrovnať s maminým novým milencom, novou partiou, a samozrejme, chlapcami. 

Seriál je vtipný, svieži (milujem to slovo), správne britský. No najlepšie na ňom, sú Raeine postrehy v štýle: "He´s so hot, I would f*** him like 1000 times". A to je len špička ľadovca. Je to proste ten typ seriálu, ktorý zmaratónujete za deň (má iba 6 epizód), je to, ako som už napísala, vtipné, svieže, svižné, britské a retro. Celý seriál sa odohráva v 90. tych rokoch. Ak ste fanušíkmi Harryho Pottera, v úlohe Raeinho terapeuta s britkým humorom a trefnými poznámkami spoznáte Iana Harta, ktorý si zahral v prvom filme profesora Quirrela.

Tak toto sú seriály s ktorými prečkávam kým začne hlavná televízna sezóna. Ešte k nim patrí Suits, ale o tom už bolo na tomto blogu popísaného veľa. Čo pozeráte vy? Na aký seriál sa tešíte na jeseň?

Do prečítania alebo skôr: Do pozerania! :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…