Preskočiť na hlavný obsah

Percy Jackson: Chlapec - Poloboh - Hrdina

Percy Jackson (Percy Jackson and The Olympians) je päťdielna knižná séria, ktorú napísal americký autor Rick Riordan.

Knihy sú napísané spôsobom, ktorý čitateľa vtiahne do deja. Rozprávačom príbehu je samotný Percy, ktorý na čitateľa hovorí ako na kamoša, čo príbehu dodáva dynamiku. Hlavnými postavami sú okrem Percyho, jeho kamarát Grover a dcéra bohyne Atény, Annabeth.


Séria o Percym Jacksonovi pripomína Harryho Pottera. Kým ma ukameňujete, nechajte ma to vysvetliť :). Na začiatku prvej knihy, Zlodej blesku, Percy rovnako ako Harry v Kameni mudrcov, netuší kým je a čo dokáže. Autor však jeho, rovnako ako čitateľa, zasvätí do celého "nie som až tak normálny ako som si myslel" dosť skoro. Ako knihy postupujú, Percy dospieva, a dospievajú aj jeho dobrodružstvá a úlohy, ktoré musí v každej knihe splniť. Hrdinovia série sú postavení pred ťažšie a ťažšie voľby. Celkovo sa stemňuje celý príbeh. Povedomé, však? :) Všetko speje do veľkolepého finalé v poslednej piatej knihe, ktorá sa mne osobne páčila asi najviac.

Knihy o Percym Jacksonovi nie sú na poli fantastiky ničím novým. Z nuly hrdinom je známy patent, ktorý nájdete v každej druhej knihe. Ale aj tak je táto séria diametrálne odlišná od všetkých ostatných. Percy a jeho kamaráti aj napriek svojej polobožskosti (alebo inej inakosti) ostávajú tínedžermi, ktorí riešia prvé vzťahy, školu či obľúbenosť. Proste veci, ktoré k tomuto veku patria.

K Percymu som sa dostala až po štátniciach ako k niečomu, čo mi pomôže zregenerovať mozog. A stala som sa doslova závislou. Jednu knihu som čítala priemerne jeden a pol dňa. Aj keď sa musím priznať, že tá posledná mi trvala trochu dlhšie. Ale to len preto, lebo som si ju trochu šetrila. Veď nič nie je horšie ako keď dočítate poslednú knihu série. No po úspechu dobrodružstiev Percyho a jeho kamarátov, sa autor Rick Riordan rozhodol napísať ďalšiu sériu, ktorá je spin-offom k sérii o Percym Jacksonovi. Zo série Heroes of Olympus sú vonku prvé tri knihy (v angličtine), budúci mesiac vychádza štvrtá. Pôjde znova o sériu pozostávajúcu z piatich kníh. Ale ak chcete od Riordana niečo dokončené, siahnite po Kane Chronicles, kde sa pre zmenu pohral s egypskou mytológiou. Práve som dočítala dvojku, a už sa neviem dočkať trojky. Autor proste vie ako sa píšu napínavé knihy.

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Nákupný zoznam

...alebo wishlist? Nie, skôr nákupný zoznam.


Máte aj vy knihy, ktoré musíte mať aj keby na chleba nebolo? A aj u vás to väčšinou skončí tak, že na chleba nie je, ale knihy sú (alebo to sa stáva len mne?). Máj je permanentne mesiacom, v ktorom vychádza veľa titulov, ktoré chcem prečítať (a potom sa to len nabaľuje ako snehová guľa). A keby len prečítať, ale musím bezpodmienečne mať! Ale treba mať plán! Plán pre mňa znamená zoznam. Takže dnes bude reč o knihách, ktoré vyšli alebo ešte len vyjdú, a ktoré sú na mojom „must buy books“ zozname. Tiež známy ako akčný plán na budúci polrok. Čo nevyjde, pôjde na vianočný zoznam. Keby s knihami predávali aj čas na ich čítanie, všakže?

Mŕtve dievča neklame – vyšlo v slovenčine už koncom marca. Podľa kultovej knihy prednedávnom vyšiel aj seriál (ktorý som ešte nevidela, lebo chcem najprv čítať knihu). Jedna z mojich nákupných priorít! (najmä aby som si mohla spraviť názor, lebo podľa reakcií internetu [a najmä ľudí, ktorí ešte veria v politickú kore…