Preskočiť na hlavný obsah

Percy Jackson: Chlapec - Poloboh - Hrdina

Percy Jackson (Percy Jackson and The Olympians) je päťdielna knižná séria, ktorú napísal americký autor Rick Riordan.

Knihy sú napísané spôsobom, ktorý čitateľa vtiahne do deja. Rozprávačom príbehu je samotný Percy, ktorý na čitateľa hovorí ako na kamoša, čo príbehu dodáva dynamiku. Hlavnými postavami sú okrem Percyho, jeho kamarát Grover a dcéra bohyne Atény, Annabeth.


Séria o Percym Jacksonovi pripomína Harryho Pottera. Kým ma ukameňujete, nechajte ma to vysvetliť :). Na začiatku prvej knihy, Zlodej blesku, Percy rovnako ako Harry v Kameni mudrcov, netuší kým je a čo dokáže. Autor však jeho, rovnako ako čitateľa, zasvätí do celého "nie som až tak normálny ako som si myslel" dosť skoro. Ako knihy postupujú, Percy dospieva, a dospievajú aj jeho dobrodružstvá a úlohy, ktoré musí v každej knihe splniť. Hrdinovia série sú postavení pred ťažšie a ťažšie voľby. Celkovo sa stemňuje celý príbeh. Povedomé, však? :) Všetko speje do veľkolepého finalé v poslednej piatej knihe, ktorá sa mne osobne páčila asi najviac.

Knihy o Percym Jacksonovi nie sú na poli fantastiky ničím novým. Z nuly hrdinom je známy patent, ktorý nájdete v každej druhej knihe. Ale aj tak je táto séria diametrálne odlišná od všetkých ostatných. Percy a jeho kamaráti aj napriek svojej polobožskosti (alebo inej inakosti) ostávajú tínedžermi, ktorí riešia prvé vzťahy, školu či obľúbenosť. Proste veci, ktoré k tomuto veku patria.

K Percymu som sa dostala až po štátniciach ako k niečomu, čo mi pomôže zregenerovať mozog. A stala som sa doslova závislou. Jednu knihu som čítala priemerne jeden a pol dňa. Aj keď sa musím priznať, že tá posledná mi trvala trochu dlhšie. Ale to len preto, lebo som si ju trochu šetrila. Veď nič nie je horšie ako keď dočítate poslednú knihu série. No po úspechu dobrodružstiev Percyho a jeho kamarátov, sa autor Rick Riordan rozhodol napísať ďalšiu sériu, ktorá je spin-offom k sérii o Percym Jacksonovi. Zo série Heroes of Olympus sú vonku prvé tri knihy (v angličtine), budúci mesiac vychádza štvrtá. Pôjde znova o sériu pozostávajúcu z piatich kníh. Ale ak chcete od Riordana niečo dokončené, siahnite po Kane Chronicles, kde sa pre zmenu pohral s egypskou mytológiou. Práve som dočítala dvojku, a už sa neviem dočkať trojky. Autor proste vie ako sa píšu napínavé knihy.

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…