Preskočiť na hlavný obsah

Elle and Blair Fowler: Beneath The Glitter

Názov knihy: Beneath the Glitter
Autorky: Elle a Blair Fowler
Jazyk: anglický (v preklade nie je)
Vydavateľstvo: St. Martin´s Griffin
Paperback, 277 strán

Beauty komunitu na youtube som objavila v poslednom ročníku gymnázia, keď som si pozeraním tutoriálov (ktoré iba pozerám, veľmi sa nemaľujem) učila rozumieť hovorenému anglickému slovu. Pretože posluch bol jednou časťou maturitnej skúšky a mala som s ním značný problém. No a pri youtubových videách som ostala dodnes, a to už mám po štátniciach zo slovenčiny, takže sa už naozaj nemám na čo vyhovárať.

Keď sa nudím (aj keď mám čo robiť) dokážem pozeraním youtubových videí stráviť hodiny! Neraz som si tak za dva-tri dni prečerpala vysokorýchlostný mobilný internet. Od beauty videí som prešla na vlogy, a je mi hanbou priznať, ale až pred nedávnom (cca 6 mesiacov) som objavila čarovný svet tzv. Booktubu, kde sa, samozrejme, všetko točí okolo kníh. Ale to sme od prvotnej témy zašli priďaleko.

Po tejto stručnej histórii mojej YT závislosti (verte, je toho oveľa viac) sa konečne dostávame k veci. Elle a Blair Fowler žijú svoj americký sen. Dve sestry, ktoré začínali tutoriálmi natočenými na webkamery svojich počítačov,  majú dnes vlastný obchod, stránku, značku dekoratívnej kozmetiky, reality šou a knihu. Ktorú som si kúpila. Je ružová. Veľmi ružová. A mäkká. Je to mäkká väzba, ale táto je až primäkká.

O čom to je? O dvoch sestrách, blondýne a brunete (povedomé), ktoré sa vypracovali z kúpeľne až do L.A (povedomé). V L.A., ako v každom takomto príbehu, spoznajú úspech, ešte väčší úspech, kopec pekných a ešte krajších a slávnejších chlapcov, odcudzia sa, aby nakoniec pochopili, že sú sestry a bla, bla bla (toto nájdete aj na obale knihy).

Zaujímavá bola štruktúra knihy. Na konci každej kapitoly boli LonDOs (postavy sa volali Sophia a Ava London) a LonDON´Ts. To sa mi páčilo. Až kým sa to nezvrhlo v self propagáciu. Ja chápem, že musia mať z niečoho prachy, ale už tá kniha nesie ich logo, tak prečo tam pchať všetko čo nesie ich meno? A miestami to pripomína beaty haul z youtubu. Ale tak asi som s tým mohla počítať...

Okrem tejto záležitosti som si pri čítaní nemohla odpustiť pocit, že je to napísané veľmi, ale veľmi čudne? zvláštne? slabo? Nechápte ma zle, čítalo sa to ľahko, angličtina bola zrozumiteľná, ale aj tak to malu takú amatérsku pachuť nejakého rukopisu, ktorý mal kdosi v šuflíku a pri tejto príležitosti ho vytiahol, zmenil mená a trochu ho upravil. Príbeh bol predvídateľný, sladký a s poučením. Kniha nikoho neurazí, ale ani nepoteší, aj keď tam bolo niekoľko pasáži, kedy som sa zasmiala. Inak klišé na klišé a na konci šľahačka a cliffhanger, lebo nedávno vyšiel druhý diel. Ďakujem, neprosím, ostanem pri youtube. Je to menej náročné na čas a financie.

Hodnotenie: priemer, ani horší, ani lepší. Taký priemerný šedivý (alebo skôr taký slaboružový) priemer.

(Moja obľúbenejšia zo sestier Fowlerových je Elle (blodýnka). Má niekoľko videí o knihách a vďaka nej som zistila, že existuje také niečo ako Vampírska akadémia, že to má spin-off sériu Bloodlines a od nej som sa prvýkrát dozvedela o Deliriu :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Nákupný zoznam

...alebo wishlist? Nie, skôr nákupný zoznam.


Máte aj vy knihy, ktoré musíte mať aj keby na chleba nebolo? A aj u vás to väčšinou skončí tak, že na chleba nie je, ale knihy sú (alebo to sa stáva len mne?). Máj je permanentne mesiacom, v ktorom vychádza veľa titulov, ktoré chcem prečítať (a potom sa to len nabaľuje ako snehová guľa). A keby len prečítať, ale musím bezpodmienečne mať! Ale treba mať plán! Plán pre mňa znamená zoznam. Takže dnes bude reč o knihách, ktoré vyšli alebo ešte len vyjdú, a ktoré sú na mojom „must buy books“ zozname. Tiež známy ako akčný plán na budúci polrok. Čo nevyjde, pôjde na vianočný zoznam. Keby s knihami predávali aj čas na ich čítanie, všakže?

Mŕtve dievča neklame – vyšlo v slovenčine už koncom marca. Podľa kultovej knihy prednedávnom vyšiel aj seriál (ktorý som ešte nevidela, lebo chcem najprv čítať knihu). Jedna z mojich nákupných priorít! (najmä aby som si mohla spraviť názor, lebo podľa reakcií internetu [a najmä ľudí, ktorí ešte veria v politickú kore…