Preskočiť na hlavný obsah

Elle and Blair Fowler: Beneath The Glitter

Názov knihy: Beneath the Glitter
Autorky: Elle a Blair Fowler
Jazyk: anglický (v preklade nie je)
Vydavateľstvo: St. Martin´s Griffin
Paperback, 277 strán

Beauty komunitu na youtube som objavila v poslednom ročníku gymnázia, keď som si pozeraním tutoriálov (ktoré iba pozerám, veľmi sa nemaľujem) učila rozumieť hovorenému anglickému slovu. Pretože posluch bol jednou časťou maturitnej skúšky a mala som s ním značný problém. No a pri youtubových videách som ostala dodnes, a to už mám po štátniciach zo slovenčiny, takže sa už naozaj nemám na čo vyhovárať.

Keď sa nudím (aj keď mám čo robiť) dokážem pozeraním youtubových videí stráviť hodiny! Neraz som si tak za dva-tri dni prečerpala vysokorýchlostný mobilný internet. Od beauty videí som prešla na vlogy, a je mi hanbou priznať, ale až pred nedávnom (cca 6 mesiacov) som objavila čarovný svet tzv. Booktubu, kde sa, samozrejme, všetko točí okolo kníh. Ale to sme od prvotnej témy zašli priďaleko.

Po tejto stručnej histórii mojej YT závislosti (verte, je toho oveľa viac) sa konečne dostávame k veci. Elle a Blair Fowler žijú svoj americký sen. Dve sestry, ktoré začínali tutoriálmi natočenými na webkamery svojich počítačov,  majú dnes vlastný obchod, stránku, značku dekoratívnej kozmetiky, reality šou a knihu. Ktorú som si kúpila. Je ružová. Veľmi ružová. A mäkká. Je to mäkká väzba, ale táto je až primäkká.

O čom to je? O dvoch sestrách, blondýne a brunete (povedomé), ktoré sa vypracovali z kúpeľne až do L.A (povedomé). V L.A., ako v každom takomto príbehu, spoznajú úspech, ešte väčší úspech, kopec pekných a ešte krajších a slávnejších chlapcov, odcudzia sa, aby nakoniec pochopili, že sú sestry a bla, bla bla (toto nájdete aj na obale knihy).

Zaujímavá bola štruktúra knihy. Na konci každej kapitoly boli LonDOs (postavy sa volali Sophia a Ava London) a LonDON´Ts. To sa mi páčilo. Až kým sa to nezvrhlo v self propagáciu. Ja chápem, že musia mať z niečoho prachy, ale už tá kniha nesie ich logo, tak prečo tam pchať všetko čo nesie ich meno? A miestami to pripomína beaty haul z youtubu. Ale tak asi som s tým mohla počítať...

Okrem tejto záležitosti som si pri čítaní nemohla odpustiť pocit, že je to napísané veľmi, ale veľmi čudne? zvláštne? slabo? Nechápte ma zle, čítalo sa to ľahko, angličtina bola zrozumiteľná, ale aj tak to malu takú amatérsku pachuť nejakého rukopisu, ktorý mal kdosi v šuflíku a pri tejto príležitosti ho vytiahol, zmenil mená a trochu ho upravil. Príbeh bol predvídateľný, sladký a s poučením. Kniha nikoho neurazí, ale ani nepoteší, aj keď tam bolo niekoľko pasáži, kedy som sa zasmiala. Inak klišé na klišé a na konci šľahačka a cliffhanger, lebo nedávno vyšiel druhý diel. Ďakujem, neprosím, ostanem pri youtube. Je to menej náročné na čas a financie.

Hodnotenie: priemer, ani horší, ani lepší. Taký priemerný šedivý (alebo skôr taký slaboružový) priemer.

(Moja obľúbenejšia zo sestier Fowlerových je Elle (blodýnka). Má niekoľko videí o knihách a vďaka nej som zistila, že existuje také niečo ako Vampírska akadémia, že to má spin-off sériu Bloodlines a od nej som sa prvýkrát dozvedela o Deliriu :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

Sarah J. Maas: A Court of Mist and Fury

*Ide o recenziu druhej časti v sérii, preto článok obsahuje spoilery pre prvú časť. Článok obsahuje spoilery aj pre recenzovanú knihu, lebo som sa nevedela udržať na uzde. Čítajte na vlastné riziko.*

“I was not a pet, not a doll, not an animal.
I was a survivor, and I was strong.
I would not be weak, or helpless again
I would not, could not be broken. Tamed.”

Moja láska pre SJM a jej knihy nie je tajomstvom. Ešte aj moja mamina vie, ktoré knihy myslím ak spomeniem "tú sériu" (tak je u nás doma známa Throne of Glass séria). A ako správna fanúšička som sa pustila aj do čítania jej druhej série, ktorá má veľmi dlhý názov, preto ho napíšem len raz, potom budem používať skratku. Tou sériou je A Court of Thorns and Roses, inak známa ako ACOTAR.

Prvá kniha sa mi páčila. Aj recenziu som na ňu napísala. Kniha sa mi páčila aj keď hlavná hrdinka mi liezla na nervy, hlavný hrdina bol nezaujímavý, jeho priateľ, ale najmä záporák mali viac charizmy. Ale aj tak sa mi kniha páčila. Veľa vecí,…