nedeľa, 17. februára 2013

Struck by Lightning. The Carson Phillips Journal

Podobne ako Silver Linings Playbook, aj v prípade Struck by Lightning som najprv videla film a potom čítala knihu. Ale ani v tomto prípade to nebolo na škodu veci.
Film Struck by Lightning je takmer doslovný prepis knihy, takmer (niekedy viac ako takmer) doslovný prepis dialógov, rovnaké vtipy a Carson je aj v knihe rovnako sarkastický a ironický ako vo filme. Ale stále to má zvláštne čaro a ten pekný punc Chrisa Colfera, ktorý premení na zlato pravdepodobne všetko čo ho sa dotkne...

"Sometimes a personal rain  cloud can be deadly..."

Carson Phillips je veľmi ambiciózny mladík, ktorý presne vie čo v živote chce dosiahnuť, preto všetko čo na strednej robí a do čoho sa zapája nejako súvisí s jeho snom dostať sa na Northwestern. Chce vypadnúť z malého, bohom zabudnutého mestečka Clover kde prežil celý svoj život a kam verí, že nepatrí a ocitol sa tam len nedorozumením. Na strednej škole nie je za hviezdu, ale skôr za trapáka, šéfredaktora školských novín a prezidenta Spisovateľského klubu. Aj keď celý život robil všetko čo najlepšie len aby sa dostal na svoju vysnívanú Alma Mater, aj tak to nie je dosť, a musí začať vydávať literárny časopis. Nebol by v tom problém, kebyže má dostatok príspevkov aspoň do školského časopisu. A pretože Carson je zúfalý a zúfalí ľudia konajú zúfalé činy, rozhodne sa vydierať niekoľko vplyvných deciek zo školy, aby mohol naplniť nielen literárny časopis, ale aj svoj veľký sen.

"Life comes at you fast. It hits you and tries to escape and be expressed in any way possible. 
In a way, it´s like ... lightning"

Kniha je vtipná. Kebyže je možné aby House, Daryl Dixon a Mozzie mali dieťa, alebo sa aspoň delili o otcovstvo, to dieťa by bolo pravdepodobne ako Carson. Sarkastické, všetko ironizujúce a nesmierne papuľnaté. A hlavne preto je kniha taká dobrá. Je zábavná, ostrá, nekladie si servítku pred ústa, je čítavá a odnesiete si z nej aj niečo do života. Keď nič podstatné tak aspoň niekoľko veľmi šťavnatých metafor, prirovnaní a obraz živého a dýchajúceho hobita. Chris Colfer je rozhodne viac ako len decko z televízneho muzikálu. SBL je jeho druhá kniha, napísal scenár k rovnomennému filmu a ešte si zahral aj hlavnú úlohu. Plus film má Rebel Wilson, ktorá má vždy tie naj hlášky. Len škoda, že kniha nie je preložená do slovenčiny alebo aspoň češtiny. Aj keď by mnoho vtipov pravdepodobne stratilo svoju "poetickosť", viac ľudí by prišlo na to, že Colfer je génius.

Trailer 


streda, 13. februára 2013

Nádherné tvory

Ak by z tejto knihy neurobili film, ktorý podľa traileru vyzerá zaujímavo, nečítala by som ju. Ale pretože ja rada čítam knihy skôr ako pozerám filmy (väčšinou), prečítala som si ju. Kniha je o chlapcovi menom Ethan, ktorý stretne zvláštne dievča menom Lena. Tá sa prisťahuje do malého mestečka, kde všetko nové rovná sa hneď zlé. Samozrejme, sa do seba zamilujú, inak by to nemohlo byť. Ale ona nie je len tak obyčajné dievča, ona je zaklínačka (niečo ako čarodejnica, ale aj tak to nie je to isté). Kniha má pomalé tempo a takmer 400 strán. Koniec je veľmi naťahovaný, aj keď asi všetci vedia ako to skončí. Kebyže si autorky odpustia asi tak 100 strán a to neskutočné klišé, bolo by to dokonalé. Takto knihu pre mňa zachraňuje prvá polovica a strýko Macon. Inak priemer. A ešte k prekladu: Mohol by mi niekto povedať či je to pohon na čarodejnice? Pretože ja poznám len hon na čarodejnice. 

pondelok, 11. februára 2013

Temné diery

Temné diery sú tretím dielom zombie trilógie americkej spisovateľky Carrie Ryan. Prvý diel, Les kostí, bol zaujímavý, ale miestami veľmi nudný román. Druhý diel, Pobrežie hrôzy, je presne tým, čo od románu o zombiách čakáte: akčný, krvavý, nechutný. Tretí diel, Temné diery, je napínavé, akčné, krvavé čítanie, na každej stránke sa niečo deje, a tých posledných 30, som si mala chuť obúchať knihu o hlavu. Ryan má talent na vytvorenie atmosféry ako sa patrí: z opisov "znesvätených" máte husiu kožu, hrdinom držíte palce, aby sa konečne dostali z toho pekla, a v kútiku srdca veríte, že skončia spolu.

Po slabšej jednotke a skvelej dvojke prichádza trojka, ktorá sériu slušne ukončila. Po všetkých tých nervoch si môžete vydýchnuť. Dnes v noci začali vysielať druhú polovicu tretej série Walking Dead. Zombíci všade kam sa pozriete. Žeby som začala čítať Warm Bodies?

sobota, 9. februára 2013

Upíri

Ako všetko, aj knihy podliehajú móde. Samozrejme, sú klasiky, ale nie všetci píšu len preto, že musia zo seba dostať isté veci. Niektorí píšu aj pre peniaze. No a potom vznikajú viac či menej kvalitné diela, ktoré vyvolávajú davové šialenstvo, plnia kinosály a napĺňajú vrecká nespočetnému množstvu ľudí. Tým však nechcem povedať, že to čo sa nepredáva tak dobre ako bestsellery alebo sa nečíta, je automaticky kvalitná literatúra.

Hlavne v posledných rokoch sa v knižnom svete rozšírili rôzne módne záležitosti. Niekto raz začne písať o upíroch, všetci píšu o upíroch. Každý s nejakým vlastným twistom, ale krvilačné bytosti ostávajú takmer nezmenené. Podivné, že tento trend odštartovali trblietavé jednorožce, ktoré nemajú s klasickou Stokerovskou príšerou nič spoločné. Ale tak každé dievča potrebuje svojho princa na bielom koni. A keď to bude trblietajúci sa upír na striebornom športiaku, o to lepšie.

Twilight Sága


Prvú časť som čítala v čase, keď na Slovensku ešte nebol tento fenomén známy a nevyskakoval na vás dobre že nie z každej konzervy. Prvú knihu som si užila. Nie je to nič svetoborné, ale je to milé, pekné, dievčenské, a na tú dobu to bolo inovatívne. Rodičom možno naskakovali zimomriavky z tohto ako ich dievčatá čítajú o láske Belly a Edwarda, no aj tak sa nakupovali knihy, chodilo na filmy.  Posledná kniha bola rozdelená na dva filmy, vraj aby sa materiál mohol spracovať čo najlepšie. Ha, ha, ha. Producenti pozabudli, že im aj prinesú dvakrát toľko peňazí. Ešteže to nebolo 3D. Nech sa spisovatelia, teda hlavne spisovateľky, snažia ako chcú, fenomén podobný Twilightu tu už asi nebude. Pre niekoho škoda, pre niekoho ako dobre...


Pravá krev


Séria vychádza aj v češtine. Má nechutné obálky, preklad je na "houby", ale aj tak si to stále kúpim a, žiaľbohu, aj čítam. Pretože verím, že keď je z toho tak skvelý, uletený, zvrátený a surový seriál, tak na tých knihách môže byť aj niečo dobré. Na štvrtej časti je :). Ale inak je to o tom istom. A Eric má rovnako dlhé vlasy ako Sookie, WTF?

Nech vojde ten pravý


Tomuto sa hovorí twist na známu tému, bez vytvorenia úplne iného živočíšneho druhu. Desivé, strašidelné, depresívnosť je podčiarknutá aj šedou a chladnou severskou atmosférou. Aj preto je to také dobré. Známa téma, známy predátor, v podobe malého dievčatka ešte viac podčiarkuje mýtus manipulatívnej krvilačnej beštie, ako ho poznáme zo Stokerovho románu. Odporúčam. Lindqvist vie písať. Okrem vlastného pohľadu na upírov nám ponúka aj vlastných zombíkov, ktorí majú ďaleko od tých chodiacich mŕtvol z Walking Dead, no sú o to desivejší.

Dracula


Klasika žánru. Hádam každý fanušík hororu to má prečítané, a nielen raz. Denníková forma, opisy a dusivá atmosféra rumunských hôr. Dodnes mám pred očami scénu ako knieža zlieza po stene.

Žihadlá


Vampirizmus je doslova morom, ktorý ničí ľudskú rasu a mení ju na bezpohlavné krvilačné kreatúry. Veľa krvi, dusivá atmosféra, a samozrejme, na pozadí toho všetkého, dráma jedného človeka.
Vampírska akadémia

Úplne iní upíri. Dokonca niekoľko druhov. Všetko je to zasadené do strednej školy a okorenené zakázanou láskou. Že ste ešte nečítali? Na akej planéte žijete? Chystá sa filmové spracovanie, takže už to naozaj musíte prečítať.


Škola noci

Zase iná upírska filozofia. Iné pravidlá. Ale znova stredná škola pre nie normálnych tínedžerov. No na svoju škodu je Škola noci prekombinovaná, prefláknutá a celá tak veľmi "over the top", že v istých momentoch je aj Pravá krev celkom normálna (na svoje pomery). Milión častí, v ktorých sa nič nerieši. Ak máte veľa času a pevné nervy...

štvrtok, 7. februára 2013

Silver Linings Playbook

Nerada najprv pozerám film a až potom čítam knihu. Ale skúste odolať JLa...

Kniha je príbehom tridsiatnika Pata, ktorý sa po dlhom čase vracia domov k rodičom z liečebne. Má pred sebou len jeden cieľ- znova sa dať dokopy so svojou manželkou Nikki. Poctivo na sebe pracuje- denne cvičí, behá, číta knihy, ktoré jeho žena učí žiakov v škole a ktoré má veľmi rada, snaží sa zvládať svoj hnev a výbušnú povahu. Chce sa zmeniť a byť pre Nikki mužom, ktorý si ju zaslúži. Na večeri u starého priateľa stretne jeho švagrinú, mladú vdovu Tiffany, ktorá tiež bojuje so svojimi vnútornými démonmi. Patovi sa Tiffany najprv vôbec nepozdáva, a už vôbec nie je nadšený keď ho začne prenasledovať pri behu. Počas dlhých hodín behania sa medzi Patom a Tiff vytvorí puto, ktoré sa ešte posilní keď mu Tiffany ponúkne pomoc pri kontaktovaní Nikky. Na oplátku sa Pat zúčastní tanečnej súťaže, ktorú chce Tiffany, samozrejme, vyhrať. Svojský vzťah dvoch svojských ľudí sa zmení na niečo viac.
v origináli TU
v slovenčine TU

Podľa úspešnej knihy vznikol, samozrejme, aj film, ktorý režíroval a scenáristicky zastrešil David O. Russel, ktorý stojí aj za hitom Fighter. Hlavné úlohy si zahrali Jennifer Lawrence a Bradley Cooper, ktorí sú nominovaní na Oscara, spolu s Robertom De Nirom a Jacki Weaver. Už toto samo o sebe dokazuje, že ide o kvalitný materiál nielen na výrobu filmu, ale aj na čítanie.


Ak však čakáte otrocký prepis útlej, 280 stranovej knihy, tak čakáte márne. Russel sa s látkou pohral, upravil a zdynamizoval ju do dvoch hodín kvalitnej, inteligentnej a sviežej zábavy, ktorá sa v Hollywoode veľmi často nevyrába. No mohla by sa častejšie...
viac TU

utorok, 5. februára 2013

Ako na Nový rok, tak po celý rok


Tento mesiac som prečítala 6 kníh, čo je zhruba 2215 strán. Z toho jedna bola v angličtine. A tá sa mi páčila najviac.


Dejiny lásky

Táto kniha mi ležala v poličke už veľmi dlho. No vždy bolo niečo iné čo som chcela čítať, a ak sa mám priznať, nejako som na ňu pozabudla. Ale po tom ako som na Silvestra prečítala Príšerne nahlas, neuveriteľne blízko, dostala som chuť na túto knihu. V príbehu sa prelína niekoľko dejových a časových rovín, niekoľko príbehov, ale celé je to kompaktné a veľmi dobre napísané. Teda mne sa to veľmi páčilo. A bolo tam dokonca spomenuté aj Slovensko J


Rozum a cit

Na začiatku mesiaca som mala asi náladu na knihy, ktoré sa mi po izbe povaľovali už dlho, pretože som sa konečne pustila aj do Rozumu a citu, knihy, ktorá mi v poličke ležala takmer dva roky. Áno, hanbím sa, no jej čas prišiel začiatkom tohto mesiaca. Musím sa priznať, prvá polka knihy sa mi páčila viac ako druhá. Tradičný Austenovej vzorec (najprv ich všetkých zoznámim, potom sa zamilujú, potom sa niečo stane, odcestujú, niekto sa zraní/ochorie, niekto dokáže, že sa naňho dá spoľahnúť, všetci s niekým skončia) sa tu len potvrdzuje. Nebolo to zlé a bavilo ma to viac ako Opátstvo, ale neviem, v tejto knihe bolo asi najviac postáv, ktoré mi liezli na nervy, dokonca aj jedna z hlavných, a to je už čo povedať.


Študenti, láska, čeka a smrť

O tejto knihe som napísala samostatný článok. Nechcem použiť slová ako páčila sa mi alebo ma uchvátila, pretože vzhľadom na tému by to nebolo vhodné, ale je to výnimočná kniha, ktorú by si mal prečítať hádam každý. Udalosti rokov 1916 – 1920 v Rusku prerozprávané z pohľadu 17-ročného dievčaťa ešte nikdy neboli tak aktuálne ako dnes.


Krv

Aby mi zapísal moju nie príliš slávnu známku z literatúry, musela som prečítať dve Slobodove knihy. Vybrala som si Krv a Rozum. Prišlo mi to ako kniha o tom istom človeku, ktorý priveľa rozmýšľal a málo konal. Sem-tam zábavné, väčšinou som však bola stratená. A stratiť sa v Slobodovej mysli to nie je umenie, ale nie je to ani zábava.

Rozum

Táto kniha sa mi čítala oveľa lepšie ako Krv. Malo to viac deja, bolo to čitateľnejšie a tiež zábavnejšie. Ale aj tak, by som to asi nečítala, kebyže nechcem tú známku. No nakoniec to dopadlo dobre, takže som to nečítala nadarmo.


Silver Linings Playbook

Milujem túto knihu. Milujem Pata, Tiff, Patovu mamu, jeho terapeuta Cliffa a malú Emily. Milujem štýl akým Quick píše. Naposledy sa mi takto páčil štýl Johna Greena. Kniha je dokonalosť sama. Očakávajte rozsiahly článok o knihe, filme a mojich nadšených pocit z oboch verzií SLP.