nedeľa, 31. marca 2013

Marec - mesiac knihy...

... sa veľmi nevydaril. Prečítala som len 1, slovom jednu knihu. Áno, hanbím sa. Niežeby som celý mesiac písala bakalárku, čítala na bakalárku a stresovala sa kvôli tomu. Proste som bola len lenivá. Alebo za to môže naozaj tá bakalárka? Ktovie. Každopádne, jediná prečítaná kniha tohto mesiaca sa volá Jazdci časom. Je to prvý diel niekoľko dielnej série. A je nádherná. Vizuálne úžasná. Príbehu nechýba nápad, ale niečo podobné som už čítala, resp. videla (tretia séria Misfits). No bola to ideálna oddychovka na večer keď mi už zo všetkých tých na Pulitzera ašpirujúcich pseudoumelcov bolo zle (trocha slabšia chvíľka z bakalárky). Rýchlo sa čítala. Preklad bol čítavý a kapitoly super krátke. Také ideálne "prečítam ešte kapitolu" čítanie, kde sa nájdete o hodinu neskôr s 50 prečítanými stranami.
Tento článok mal byť pôvodne krátkym mesačným zhrnutím, čo sa mi asi podarilo vzhľadom na počet prečítaných kníh. Momentálne mám rozčítané ďalšie tri: The Host od Stephenie Meyer (ja stále neverím, že to napísala tá istá osoba ako Twilight ságu, postavy tu majú mozog a žijú nezávisle od svojich chalanov!), The 25th Hour od Davida Benioffa (film je rýchlejší, aj keď to nie je zlé) a Anna krví oděná od Kendare Blake (veľmi mi to pripomína epizódu Supernatural keď ten seriál ešte dával zmysel). The Host by som chcela prečítať kým pôjdem do NR, lebo je to dosť hrubá kniha na vláčenie hore dole.

Do prečítania, priatelia :)

piatok, 29. marca 2013

Winter is coming

But spring is not.... Dosť bolo sťažovania sa na zlé počasie. Dosť bolo statusov o snehu, ktoré by asi aj nevidomého dokázali pripraviť o zrak. Pretože: Brace yourself, Winter is coming

Konkrétne v nedeľu v noci nášho krásneho stredoeurópskeho času. Nášho krásneho letného :) stredoeuróskeho času. Pár faktov o tom prečo je Game of Thrones také dobré. Okrem toho, že je to Game of Thrones:

1. Ja vlastne ani neviem ako som sa k tomu dostala, ale začala som pozerať a nevedela som prestať. A čo je ešte čudnejšie, páči sa to aj mojej mamine, aj keď musí čítať titulky. Jeden z jej naj seriálov. Spolu so Sherlockom.
2. Je to zvrhlé, je tam sex, násilie, nadávky, incest, alebo dva. Proste všetky tie super veci, ktoré na Markíze vo Víne neuvidíte.
3. Je to HBO show. Explains itself
4. Stojí za tým David Benioff, autor scenára k môjmu najobľúbenejšiemu filmu The 25th Hour a milióna ďalších vecí o ktorých nikto nikdy nepočul, ale stojí za GoT. Spolu s D.B.Weissom, o ktorom na moje prekvapenie neviem nič. Zase som sa o sebe niečo naučila.
5. Hrá tam Sean Bean, teda hral. A matka Johna Connora z tohto seriálu o Johnovi Connorovi, ktorý rýchlo zrušili. A reportér z Penelope. A slúžka z Downton Abbey. A záchranár z Baywatch: Honolulu. A ešte kopec ľudí, ktorých mená asi nikto nikdy nevyslovil správne. A všetko to spolu funguje lepšie ako švajčiarske hodinky.
6. Je to adaptácia knižnej série, ktorej jedna kniha by Peterovi Jacksonovi vydržala tak na minimálne 12 filmom (prepočítané z hlavy na základe Hobita). V seriáli je všetko podstatné, niečo zmenené. Režíruje napr. aj Daniel Minaham.
7. Hrá v tom aj grázel z Downton Abbey. A ten maličký chlapček z Love Actually. Ale už ho asi nikto nebude volať maličkým.
8. Sú tam draky :)

Ešte stále nič? Tak si to proste len pozrite :)

pondelok, 11. marca 2013

Imagine Dragons

Dlho som sa im vyhýbala. Spojenie s trailerom k filmu podľa Meyerovej knihy (počula som, že je to lešie ako Twilight, ale aj tak) im nepomohlo. Ale nakoniec som podľahla ich čaru.

Povedzme si to na rovinu: Sú skvelí. Nie je to nič objavné, ale ich hudba sa skvelo počúva, urobí náladu a ostane vám v ušiach ešte dlho po tom, ako vytiahnete slúchadlá. Ok, niektoré pesničky znejú ako z reklamy na kokakolu, ale sú fajn. Pretože na presune v autobuse trávim týždenne minimálne 3 hodiny, potrebujem vždy niečo nové na počúvanie. To čo mám v mp3 prehrávači sa akosi rýchlo opočúva.

Moje najobľúbenejšie pesničky sú Demons, Bleeding Out, Radioactive (áno, áno, to je tá z traileru) a It´s time. Práve cover tejto pesničky od Luka a Ingrid, ktorú som počúvala dokola ma presvedčila, že Dráčikovia si zaslúžia šancu. S tak pekným menom, prečo nie?


PS: Neviem či pozeráte americký seriál Once Upon a Time (Kde bolo tam bolo na JOJke). Je to super seriál, ktorý pracuje s rozprávkovými (ale nielen takými) postavami a urobil z toho niečo ako Lost. Ale to nie je to naj. Majú tam totižto kapitána Hooka, ktorý by mohol pokojne fungovať pod pseudonymom ´the sexiest Hook ever´. A Hook nielenže má hook (hák), ale ešte aj spieva. Čekuj TU (prvý naľavo).

sobota, 9. marca 2013

Downton Abbey

Anglicko, rok 1912, aristokratická rodina sa práve dozvedela o potopení Titanicu, o dva roky začína 1.svetová vojna, a o 6 rokov končí. Tak nejako by sa dali zhrnúť prvé dve série anglického seriálu Downton Abbey, ktoré tiež vysielala Česká televízia pod názvom Panství Downton. Ale to by bolo veľmi jednoduché...

Príbeh sleduje život majetnej aristokratickej rodiny, ktorá prišla o dediča sídla a jediného známeho mužského potomka. Najstaršia dcéra rodiny stratila snúbenca, čím sa skôr trápi jej sestra. To je to čo sa odohráva „upstairs“. Služobníctvo má však okrem úlohy splniť každé, aj to najrozmarnejšie želanie svojich pánov, aj vlastné problémy. S láskou, intrigami a honosnými večerami autor seriálu Julian Fellowes nešetril.

„-You don´t like him, do you?
-I have a lot of friends I don´t like.“

A ani sympatickými hrdinami, fešnými mládencami a britkými dialógmi. Nový dedič, Matthew Crowley, ktorého hrá veľmi sympatický Dan Stevens, je rozkošný vo svojej snahe nezmeniť sa a ostať „obyčajným advokátom“ (pretože gentleman nepracuje), a od začiatku si ma získal. Mary (Michelle Dockery), najstaršia dcéra a ašpirantka na titul „najkomplikovanejšej postavy“, mi bola zo začiatku nesympatická, ale nakoniec sa prejavila ako „obyčajný“ človek, resp. žena, čo sa jej pripísalo k dobru, a nakoniec som aj ja #TeamMary. Aj keď som ju na začiatku nevedela vystáť. Thomas a O´Brien sú intrigáni ako sa patrí. Pán a pani domu sú, samozrejme, milí, dobrí, a spravodliví. No, a babička, matka rodu, má najlepšie hlášky. MaggieSmith (McGonagallová z HP filmov) si všetky tie nominácie a ceny za stvárnenie starej, zušuverenej a neskutočne nechcene sarkastickej lady vdovy, naozaj zaslúži. Niekoľko zakázaných lások, intríg a pekných záberov na ešte krajšiu scenériu, to je dokonalý recept na divácky hit.

Nestáva sa často aby niečo britské, resp.anglické (čítaj iné ako americké), bolo populárne aj za Veľkou mlákou, no DA je výnimkou. (Aj keď si nie som istá, či náhodou nechcú spraviť vlastnú verziu...) Seriál je populárny nielen medzi kritikmi, ale aj tými trochu náročnejšími americkými televíznymi konzumentmi. V Downton Abbey si každý nájde to svoje. Keď už nič, tak ten prízvuk je nádherný.

štvrtok, 7. marca 2013

Mechanický anjel...

... alebo niekedy nie je na škodu súdiť knihu podľa obalu. Priznávam, mám profesionálnu deformáciu: Jedna z prvých vecí, ktoré v knihe čekujem, je tiráž- prekladateľ, editor, jazykový redaktor. Potom obálka, typografické spracovanie, a tak ďalej, a tak ďalej. Pretože aj podľa tohto sa dá rozpoznať lepšia kniha od horšej. Ale o tom potom, teraz sa vráťme k Mechanickému anjelovi.

Tá kniha sa mi zdala vždy zaujímavá. V čítačke ju mám už veľmi dlho. Prečítala som štyri časti Mortal Instruments, a tak som bola vždy zvedavá na Immortal Devices. Ale nikdy som si nenašla čas. Až tá obálka a meno prekladateľky ma presvedčilo. Obálka je nádherná a pod ňou nie je len čierna kniha, ale doslova poklad. Tak krásne a prepracovane urobenú obálku som už dávno nevidela. V dnešnej dobe je to skôr vzácnosť než pravidlo. A potom prekladateľka - Diana Ghaniová. Čítala som trilógiu Nočný tieň. Tie knihy som vždy zhtla na posedenie a prekladala ich práve ona. A to ma presvedčilo. A nesklamalo.

Mechanický anjel je o Tieňolovcoch, ktorí operujú v Londýne v 19. storočí. Presne Londýn a 19. storočie. Žiadne Spojené štáty (som amerikofil, ale niekedy je toho už naozaj priveľa) a nie súčasnosť (čo dáva široké možnosti a dodáva istý veľmi jemný, ale príjemný steampunkový nádych). Samozrejme, že aj tu, podobne ako v MI, je hlavnou postavou baba menom Tessa, ktorá prichádza z New Yorku do Londýn za svojím bratom. No hneď ako príde jej život sa skomplikuje viac ako si kedy predstavovala. A jej chlapčenský náprotivok je sarkastický odľud, ktorý je vlastne citlivý a chápavý. Nie počkať, to je jeho najlepší priateľ.

Na Anjelovi sa mi okrem hlavnej postavy, ktorá je posadnutá knihami a knižnými hrdinami, a hlavnom hrdinovi, ktorý je sarkastický, ironický a miestami doslova drzý, páčila práve nevšedná lokácia a čas. Dobový Londýn, aj keď skôr ten dolnosvetský, bol čarovný a nevšedný. Knihu som čítala väčšinou pri presune ZV-NR, a späť, a vydržala som ju čítať takmer celú cestu, čo sa mne nestáva často (kebyže idem do BA, tak tú knihu dočítam skôr :).

Pútavý príbeh zabalený do tak krásnej obálky, je jednoducho niečo čo mu som nemohla odolať. Odoláte mu vy?


sobota, 2. marca 2013

MOJE NAJ: Február

Tento mesiac som nerobila takmer nič, len čítala. Nemám ešte ani stránku bakalárky (mám asi 1 a pol strany), ale prečítala som niekoľko fakt skvelých kníh. O väčšine som písala aspoň malé články, o jednej veľký a o poslednej knihe, ktorú som prečítala vo februári, chystám článok. A pretože je koniec mesiaca, resp. začiatok mesiaca nového, je tu aj zhrnutie. Tentoraz to však bude iné:

Naj pieseň: Pretože sa neviem rozhodnúť medzi Hold on od Alabama Shakes a Back in your head od Tegan and Sara, tak to bude Pi´s Lullaby z filmu Life of Pi, ktorý som síce ešte nevidela, ale score je namakané.

Naj film: Dark Knight Rises. Konečne som to videla a bolo to skvelé. Proste zakončenie trilógie ako sa patrí, epickým finále a nechaním maličkých dvierok. Ale nie je isté kto na ne zaklope: Batman či Robin?

Naj kniha: Mechanický anjel. Tá kniha je dokonalá vo všetkých smeroch: obálka je tak krásna a premakaná, a proste úplne úžasná, že ani na chvíľu nepochybujete ktoré vydavateľstvo knihu vydalo. Obálka bol jeden dôvod prečo som si knihu kúpila. Presvedčilo ma aj meno prekladateľky, a samozrejme, aj meno editora (profesionálna deformácia). Príbeh je dokonalý, preklad čítavý, vtipný a duchaplný!, a hlavný mužský hrdina je na zamilovanie. Plus mierny steampunkový nádych a viktoriánsky Londýn. Návod na dobrú knihu je naozaj jednoduchý.

Naj seriál: Tento mesiac som začala pozerať Monday Mornings. Premisa je zaujímavá, prvá časť vyzerala naozaj dobre, akurát, že sa to pomaly, ale isto zvrháva na veľmi zlý mix ER, Grey´s Anatomy a Chicago Hope. Sama o sebe, nie je žiadna z týchto šou zlá, ale dokopy... Zachraňuje to len vtipný doktor z Kórey, ktorý nevie po anglicky: Do, not die. Not do, die. Ale o tom som asi v tejto časti nechcela písať. Elementary a Arrow sú z časti na časť lepšie a lepšie. Takže ostanem pri týchto dvoch. A Walking Dead. Pretože tam je ešte stále Daryl. A pretože je to síce seriál o zombie apokalypse, čo je veľmi vážna vec, ale vždy sa s babami skôr smejeme. Pokiaľ však nejde o Daryla. Na toho nech nikto nesiaha... :)