piatok, 3. mája 2013

The Host

KNIHA:
autor: Stephenie Meyer
jazyk: angličtina
vydavateľ: Sphere, prvýkrát v roku 2008
počet strán: 652 (tie "Reading Club" veci sú naozaj otravné)
kúpite napr. TU

FILM:
režisér: Andrew Niccol
scenár: Andrew Niccol podľa románu S. Meyer
hrajú: Saoirse Ronan, Jake Abel, Max Irons, Diane Kruger, William Hurt, Frances Fisher
stopáž: 125 minút
trailer: TU

Nemám rada keď najprv pozerám film a až potom čítam knihu, ale v poslednom čase v tomto nie som až taká zásadová. So Silver Linings Playbook to vyšlo (kniha a film sú dve samostatné entity). Tiež aj so Struck by Lightning (film a kniha boli úplne to isté, no aj tak som si to náležite užila). A pretože som nevedela vydržať, aj v prípade The Host, som najprv videla film a až potom dočítala knihu. V čase keď som išla s kamoškami do kina, mala som prečítanú polovicu knihy. A film ma veľmi neoslnil, musím sa priznať. Najmä tých prvých 20 minút bolo utrpením a len som si spomínala na to ako som In Time vypla keď zomrel Matt Bomer (ten istý režisér). Po tom sa to rozbehlo a keď sa konečne dostala do jaskýň, tak aj film sa zlepšil (po hodine už bolo aj načase).

Film ako celok bol OK. Hudba mi niekedy liezla na nervy. Pretože naozaj nemusia každú, každučkú citovo vypätú scénu (a takých bolo naozaj dosť)
 dokresľovať kvílivé sláčiky. Niekedy je menej viac. Ale neodpustili si Radioaktive od Imagine Dragons. Bod k dobru.

Scenérie boli nádherné. Všetky tie panoramatické zábery boli dychberúce. A keď sme už pri dychberúcich záležitostiach: Team Jared alebo team Ian? Lebo ja definitívne team Ian. Jared bol stále (v knihe aj vo filme) veľmi toporný (nádherné slovo, ale vystihuje čo som chcela povedať). a nerozhodný. A vôbec bol celý taký čudný, nebavil ma. A Max Irons sa môže snažiť ako chce, kukučom kukučkovať na všetky strany, aj tak je Jake Abel, resp. Ian lepší. Prišiel mi (v knihe, ale viac vo filme) živší, akčnejší a ľudskejší. Aj keď najľudskejšou postavou bola napodiv mimozemšťanka Wanda. Saoirse Ronan je slečna herečka s veľkým H, to sa jej musí uznať. Po nevinne zákernej Briony a akčnej vraždiacej dcérenke Erica Banu Hanne, prichádza ako jemná, krehká, no vnútorne neskutočne silná Wanda. Zahrať mierne schizofrenickú postavu Wandy/ Melanie muselo byť určite náročné. A ona z toho vyšla so cťou. Diane Kruger bola štandardne výborná, a po TOM nebola ani taká otravná ako po TOM v knihe.

A dostali sme sa ku knihe. Tej som sa dlho predlho vyhýbala. K fanušíkom Twilightu sa nezaraďujem a na môj vkus sa ságe aj autorke venuje dosť veľká pozornosť (ja to nechápem, ale asi som len stará, alebo priveľmi cynická). Ale raz za dlhého bakalárkového popouludnia keď som nemala nič na čítanie (veľká chyba) som si ju kúpila. Teda som sa ju odhodlala kúpiť. A od prvej chvíle ma uchvátila. Atmosférou, opismi, nálodou, ktorú vo mne jej čítanie vyvolávalo. Veľa ľudí považuje začiatok za dlhý a nudný. No mne sa páčil. Všetko bolo vysvetlené, svet mal isté pravidlá, veľa Wandiných neskorších diliem so sebou samou či s Melanie dávalo väčší zmysel (vo filme to bolo všetko také ploché). Jared bol aj v knihe ten menej výrazný, aj tam sa mi viac páčil Ian. A Jaime bol väčší. A v hlave mi hrali Imagine Dragons Demons. Tá pesnička podľa mňa knihu vystihuje viac ako Radioactive. Knihe som dalo 4* z 5. Lebo tomu niečo chýbalo. Niečo čo by tento skvelý kúsok urobilo vynikajúcim. Inak si však nadávam, že som to nezačala čítať skôr. A aj tak neverím, že to napísala Meyerová. Aj tak...
                                                                   

streda, 1. mája 2013

Mesačné zhrnutie

Tento mesiac som väčšinou čítala pseudoumelecké výplody "chorých" študentských myslí. Bakalárka zabila celý mesiac. Ale už je to za mnou. Teda aspoň PART I. Ok, tak toto bolo prvých cca 19 dní mesiaca. A potom to začalo. Začala som viac čítať, veľmi popracovala na Storm of Swords. Čím ďalej, tým viac mám chuť preskakovať Catlyn a Davosa a čítať si len o Jaimem (videli ste koniec 3. časti? I didn´t see THAT coming) a o Tyrionovi.

V apríli som dočítala The Host. Yeah, konečne. Mala som z toho lepšie pocity ako z filmu, ktorý mi prišiel nejaký nijaký, na rýchlo (ale nie až tak na rýchlo, kedže kniha vyšla už v roku 2008) zbúchaný. Bez emócie. Teda vyvolával vo mne emócie, akurát si nie som istá či pocit, že mi chýba možnosť pretáčať nudné časti (prvých cca 20 minút) bol žiadaný.

Síce som nečítala nejako extra veľa, za to som nakupovala statočne. Ako odmena za písanie, behanie po všetkých tlačiarňach a čakania na štúdijnom. Výhovorku na nakupovanie kníh nemusím hľadať dlho. Kúpila som si 3 knihy v Pantha Rei. Nechodím tam často, takmer nikdy, ale majú tam super výber "bazárových" kníh, za asi 2 eurá, ktorým dokopy nič nie je. Stalo som sa hrdou majiteľkou Homer and Langley od chlapíka menom Doctorow. Neviem o tej knihe nič, ale odohráva sa to v New Yorku, na obálke je NY, a stála dve éčka. Ďalší úlovok sa volá Blood and Ice. Nejaký krvilačný horový thriler. Alebo thrilerový horor? Neviem, zaujala ma obálka a cena. Nakoniec to najlepšie z mojich PR úlovkov: R.U.R. od Čapka, ktoré mi milá pani pri pokladni dala tiež za 2 eurá, aj keď pôvodne bola len za polovicu (musela som sa pochváliť). Ďakujem tetuša :)

No a keď som už bola v tom PR, prechádzala som sa aj inde ako len do anglickej a do akcií. A naďabila som na .... Amerických Bohov Neila Gaimana v slovenčine! Nevedela som na nich prestať myslieť, tak som si ich jednoducho kúpila :) Milujem Neila Gaimana. Milujem jeho štýl, jeho humor, jeho jazyk. Ok, čítala som síce len Nikdykde a Knihu o cintoríne, alebo ako sa volá to o tom chlapcovi, ale aj tak ho milujem. Skrz jeho knihy, a twitter, a tumblr. A slovenská verzia je nádherná. Super obálka, autentický preklad. Nádherná bichľa je to. Nie som v nej ďaleko, ale veľmi sa mi páči.

A ešte som si kúpila Hrušadótir, ktorý mi odporučila kolegyňa a mala som ho asi mesiac v robote pod pokladňou. Je to taká malá, útla, moderne vyzerajúca knížočka. Teším sa, keď si budem môcť vyložiť nohy a prečítať ju. Vidím to tak na sobotné popoludnie niekedy v júli. Keď už bude po štátniciach, a všetkom tom humbuku a stroji na peniaze pre tlačiarne. Keď chcete zarábať ťažké prachy, založte si firmu na tlač diplomoviek blízko FF :) Určite budete mať natrieskané minimálne posledný deň pred odovzdaním. Ale žarty na bok, toto je vážna téma. Keď si pomyslím, na všetky tie hnusné literatúry, tak mám chuť... na niečo chladené, aby ma to udrelo do hlavy. Našťastie, mám tento semester len jednu skúšku. Ako inak, literatúru. Takú rozprávkovú. Doslova. Literatúra pre deti a mládež ma hlboko..., nenapíšem obohatila, skôr poznačila. Rozprávky sú rozprávky. Bodka. Nič viac, a nič menej. Len chlapík menom Propp sa jednej dlhej, studenej ruskej zimy nudil a musel sa v nich začať vŕtať. A ja sa to teraz musím učiť.

Ale o čom toto malo pôvodne byť? Jáj, o tom čo som tento mesiac čítala. The Host. To som prečítala. Storm of Swords stále čítam (snažím sa dobehnúť seriál, ale veľmi mi to nejde) a Amerických bohov. A zbieram knihy na letné čítanie. A neteším sa na začiatok júna. Toľko na dnes. O knihách, povinnostiach a úlovkoch mesiaca apríl, ktorý bol na polovicu chladný, na polovicu teplý.

Do prečítanie, priatelia :)