pondelok, 17. júna 2013

Čo sa stalo Mare Dyerovej? - Book of the year

Sú knihy, ktoré čítate dni, týždne, mesiace, niekedy roky (však Anna Karenina, prvýkrát som ju začala čítať asi 4 roky dozadu). A potom sú knihy, ktoré prečítate za deň, ale o týždeň neviete o čom boli. No a potom sú tu knižky, ktoré zhltnete za deň-dva, a nesú sa s vami ešte dlho. Čo sa stalo Mare Dyerovej? je jednou z takýchto kníh.

Už len tá obálka je skvostná, nie? Na dotyk je ešte krajšia. V tomto famóznom obale sa nachádza kniha, akú som ešte nikdy nečítala. Pred čítaním som o deji veľa nevedela. Baba menom Mara sa preberie v nemocnici, kde sa dozvie, že ako jediná prežila tragickú nehodu. Jej priateľ, jeho sestra a aj Marina najlepšia kamoška Rachel zomreli. Nie, nie je to niečo čo by dávali v nedeľu večer na Hallmarku. Čím viac som čítala, tým menej tá kniha dávala zmysel. A to ma dostalo. Vo svojom živote som prečítala veľa kníh a videla veľa seriálov. Veľa toho vydedukujem dopredu, čo nie je vždy príjemné. Preto mám rada, keď ma niečo prekvapí, dostane svojím koncom. A toto je jedna z takých kníh. Je úžasne napísaná. Do konca knihy neviete kto, čo. Neviete prečo a kde.

Čo sa stalo Mare Dyerovej? je kniha ako žiadna iná. Mohlo by sa zdať, že je to trpiteľský román o dievčati, ktoré nevie čo so sebou. Mohlo by sa zdať, že je to zvrátená psychokriminálka alebo tínedžerská romanca. Mara je v niektorých častiach jedným aj druhým. Tento koktail je namiešaný z pekelne dobrých surovín. Tak čo, necháte sa zlákať?

názov: Čo sa stalo Mare Dyerovej?
autor: Michelle Hodkin
vydavateľ: Slovart
jazyk: slovenčina
počet strán: 392 (krátka bola)
väzba: tvrdá (a krásna)
hodnotenie: 5* (najlepšia kniha, ktorú som tento rok čítala, zaradila sa medzi moje naj a po jej dočítaní mi napadlo len jedno: Druhý diel, kde mám druhý diel???)

utorok, 11. júna 2013

About ME

Interná doktorandka na Katedre slovenského jazyka a komunikácie FF UMB s chorobnou závislosťou na knihách, TV seriáloch a angličtine. Knihy nakupujem, čítam, ovoniavam, píšem o nich, nakupujem ich. Ale to som už asi spomínala, však? So seriálmi je to obdobné: milujem ich pozeranie, rozprávanie o nich, písanie o nich. Keď nečítam knihy alebo nepozerám seriály, tak o nich čítam.

Ak sa ma spýtate na moju obľúbenú knihu, pravdepodobne Vám dám dlhý zoznam kníh, ktoré mám rada. Ale základnou je Kto chytá v žite. Lebo to nie je len moja obľúbená kniha, je to aj moja šťastná kniha. Kniha, o ktorej som písala maturitný sloh, podľa ktorej hlavnej postavy som chcela pomenovať svojho syna... Proste pre mňa je to kniha s veľkým K. Ako študentka slovenskej literatúry by som sem mala napísať aj nejakú knihu od slovenského autora. Tak to bude jednoznačne kniha Dominika Tatarku Rozhovory bez konca. Krásne citlivá, ale aj surová výpoveď o vojne a bolesti.

Vyššie som spomenula, že rada pozerám seriály. Tých je toľko, že ich vymenovaním by som stratila celý deň. V mojej topke je Community, Jane The Virgin, Teen Wolf, Walking Dead, Elementary, The Killing, Jessica Jones a Supergirl. Každý jeden z týchto seriálov mám rada pre niečo iné: Community je geeky a šialené. Jane The Virgin je vtipné, over the top, ale nie je paródiou samej seba. Teen Wolf je Teen Wolf - je sa na čo/na koho pozerať, ženské postavy nie sú typické ženské postavy, každá postava prejde istým charakterovým vývojom. Seriál sa nenormálne zlepší v priebehu druhej série. Walking Dead mi stále ukazuje, že najväčšími obludami sme my, ľudia. Elementary poľudštilo postavu Sherlocka Holmesa a The Killing je najlepší kriminálny seriál aký som kedy videla. Jessica Jones je tým najlepším superhrdinouvkým seriálom. Možno až po Supergirl?

Mám rada svoju rodinu, zelený čaj, keď prší, keď sneží, keď ide rýchlo net, keď Adrienne z YWA na youtube postne nové video, keď môžem len tak čítať a nič nerobiť, keď vstanem bez budíka, lebo nemusím nikde ísť, overnight vločky na raňajky, keď sa chce ísť psovi von, kokosovo-čokoládové mlieko, nakupovanie kníh, nové knihy, police plné kníh, knižnicu u mojej tety, úplne každú knižnicu, goodreads, twitter a tumblr, bromance v seriáloch, švédštinu, pranie, tónovacie balzamy na pery, H&M, zoot.sk, Ginu Rodriguez, Ingrid Nilsen, Mindy Kaling, Roxane Gay angličtinu, angličtinu s britským prízvukom, Jennifer Lawrence, vedeckú knižnicu, sukne, sarkazmus, môj účes, jógu...

Tak taká to som. V skratke. V troch bodkách. Lebo inak to nejde... :)

Kde ešte ma nájdete:
goodreads: https://www.goodreads.com/user/show/5272448-veronika
twitter: https://twitter.com/vertulovesbooks
tumblr: http://vertulovesbooks.tumblr.com/
pinterest: http: //www.pinterest.com/vertu/
instagram: https://www.instagram.com/vertulovesbooks/
facebook blogu: https://www.facebook.com/pages/Keep-calm-and-read-a-book-vertulovesbooksblogspotsk/

(aktualizované 24.01.2017)

piatok, 7. júna 2013

Suits - Two lawyers. One degree.

Začať tento seriál pozerať v čase prípravy na štátnice nie je práve najlepší nápad. Po A: jedna z hlavných postáv má fotografickú pamäť, všetko čo si raz prečíta sa jej uloží do mozgovne, a bude tam navždy. Z čoho ma miestami chytali ťažké depky. Po B: učíte sa na štátnice. To je už dôvod sám o sebe, nie? Ale to sú jediné mínusové body pre tento veľmi, veľmi vydarený seriál.


Hlavnými postavami Suits sú: jeden z najlepších právnikov v New Yorku, Harvey Specter, a nedoštudovaný právnik, Mike Ross. Stretnú sa vďaka nevydarenému predaju drog. A ostali spolu už dve série. V Štátoch za chvíľu začína tretia (16. august).

Zo začiatku mi to pripomínalo White Collar. Tá istá stanica (USA Network), ten istý setting (New York), zhruba tá istá premisa (ale naozaj veľmi zhruba). A podobná hudba. ALE, a to ale je naozaj veľké: množstvo popkultúrnych odkazov, filmových citátov a skrytých vtipov (Keď sa Harvey pýta Mika či je skrytý Kanaďan. Predstaviteľ Mika, Patrick J. Adams, je Kanaďan) je nenormálne. Vrchol to dosiahlo, keď vo finále druhej série herec, ktorý hrá postavu Varysa v Game of Thrones (v ktorom som 3 časti pozadu:) diskutuje Downton Abbey s Mikom. Bola som vo vytržení. Hobit, Top Gun, Krstný otec, Zopár dobrých chlapov. K tomu skvelá džezová hudba, zopár športových metafor a máte Suits.

Ďalším veľkým plusom seriálu je casting. Bromance medzi dvoma hlavnými postavami a ich predstaviteľmi je priam ukážková. Obaja, ako Gabriel Macht, tak aj Patrick J. Adams, odvádzajú obrovský kus práce. Podobnú chémiu ako má Macht s Adamsom, má aj s predstaviteľkou Harveyho asistentky Donny, Sarah Rafferty (Donna vie všetko. Naozaj všetko). Skvelý casting je poznávacím znamením seriálov z dielne USA Network. Bože, ako dobre sa to potom pozerá.

Takže, ak hľadáte niečo pri čom sa zasmejete, uroníte nejakú tú slzu (aj to bolo...), a budete bezducho slintať nad obomi hlavnými predstaviteľmi, neváhajte. Suits určite stoja za to. A poníky už nikdy nebudú čo bývali...štvrtok, 6. júna 2013

Máj - lásky čas?

Ani zďaleka. Ku koncu mesiaca mi liezol na nervy ešte aj náš pes. Sorry, Bibi :) Mám taký pocit, že posledné dve-tri mesačné zhrunutia som začala tým, že som prečítala len jednu knihu. Dôvodom bola škola. V máji som sa nezmohla ani na tú úbohú jednu knihu. Celý mesiac som sa učila na štátnice. Spravila som. To je hlavné. Takže idem čítať. Inak, to bola prvá myšlienka, ktorá mi napadla, keď som sa dozvedela, že som spravila: Môžem čítať...

Napriek tomu, že som nečítala, nakupovala som zase statočne. To je dobré na internetových kníhkupectvách  (sú otvorené 24 hodín a vytrhnú človeka z nechutnej predštátnicovej depky). Kúpila som si 7 nových kníh: Tieň noci, pokračovanie Príbehu čarodejnice od Deborah Harknessovej, Krásnych od Westerfelda (najmä preto že mám doma prvý diel a pekne spolu ladia :), Karantému od Lexa Thomasa, Čo sa stalo Mare Dyerovej od Michelle Hodkinovej, nové vydanie Veľkého Gatsbyho (film sa mi veľmi nepáčil, ale knihu som čítala pred rokmi, a tá sa páčila), Jonathana Stranga a pána Norella (bola som prekvapená, aká je tá kniha lacná a počula som na ňu samé chvály) a An Abundance of Katherines od Greena, ktorú som musela mať hneď ako som zistila, že sa dá objednať cez martinus. Pretože JOHN GREEN...

A ako som sa tak veľmi tešila, že budem čítať, zrazu sa mi vôbec, ale vôbec nechce. Celý deň maratónujem Suits. Skvelý seriál, ktorý mi pripomína White Collar, ale je v ňom viac popkultúrnych referencií a skrytých vtipov.

O letné čítanie mám postarané: momentálne vlastním 29 neprečítaných kníh. Šesť z nich som začala čítať, no po čase som ich odložila (nemala som na ne náladu alebo čas). S nakupovaním som, ale neskončila. Už aspoň rok chcem objednať z Book Depository. Ale ešte nikdy som to nespravila. Hádam, tento mesiac... Pretože majú naozaj skvelé ceny :) A, samozrejme, že už som si zarezervovala knihy u nás v knižnici. Aj dnes som tam bola, po Enderovu hru. Do kín sa chystá film, v češtine je vypredaná a na BD ju majú buď lacnú a škaredú, alebo peknú a drahú. Tak som si bola požičať.

Do prečítania :)