pondelok, 16. septembra 2013

Broadchurch, Orange is The New Black a My Mad Fat Diary

Skončila tretia séria The Killing (žiaľ posledná, tentoraz tomu seriálu už nepomôže asi nič), aj šiesta séria True Blood (budúca, siedma séria bude pre zmenu záverečnou pre tento seriál). Bola som doma, nudila som sa, nebolo čo pozerať. A tak som si našla nové seriály.

Milujem kriminálky. Ale také "reálne". Temné. So skvelými postavami. S príbehom, ktorý sa vynie hoci aj dve série. To sú dôvody prečo milujem The Killing a skákala som meter päťdesiat keď ho AMC za pomoci Netflixu obnovilo na tretiu sériu. A tá teda bola. Ale o tom potom. No ale teraz The Killing skončilo, bola som na "honbe" po novej kriminálke, ktorá nevyrieši všetko za 45 minút. A tak som prišla k Broadchurch. Surový príbeh, podkreslený atmosférou malého ospalého mestečka, v ktorom doteraz vyšetrovali tak krádež cukríkov v miestnej cukrárni. Vražda malého chlapca otrasie celým mestom. Vyšetrovanie dostanú na starosť nový detektív Hardy a práve z materskej vrátená detektívka Miller. Tvoria dokonalú dvojicu: on má správny nadhľad, v meste je nový, ona v mestečku vyrastala, pozná všetkých jeho obyvateľov.

Herci v hlavných úlohách (David Tennant  a Olivia Colman), ako aj ostatní, odvádzajú skvelú robotu. Prostredie, kamera a hudba sú dostatočne creepy. Príbeh sa každým dielom zamotáva viac a viac. Plus: je to britský seriál, a teda všetci herci majú božský prízvuk :)

Netflix v Amerike začína valcovať klasické televízie. Nielen v ponuke, ale tento rok už aj v produkcii. Po úspechu House of Cards (nechytilo ma to), prišla s ďalším pôvodným seriálom, ktorý je založený na rovnomennej knihe Piper Kerman, Orange is The New Black. Hlavnou postavou je Piper, 30-niečo ročná mladá žena, ktorá sa dostáva na 15 mesiacov do väzenia, za vec, ktorú spravila ešte na výške. Pašovala drogy pre svoju vtedajšiu priateľku, drogovú dílerku. Dnes je Piper zasnúbená s Larrym, chápajúcim mužom, rozbieha firmu na organickú kozmetiku so svojou kamoškou, no všetko toto musí opustiť a nastúpiť do väznice. Už v prvé dni začína prichádzať na to, kto je kto, čo je čo a ako funguje väzenská hierarchia.

Herečky sú rôznorodé, rovnako ich postavy. Každá epizóda obsahuje flashbacky z minulosti niektorej z postáv, takže divák dostáva aj informáciu o predchádzajúcom živote väzenkýň. A je to neskutočne vtipné a ľudské. Proste must-see :)

Seriály britskej produkcie majú väčšinou menej častí, svojský humor, nápadité témy a krajší akcent (ako ich americkí bratranci). Krásnym príkladom takéhoto seriálu je My Mad Fat Diary. MMFD vznikol na motívy knihy My Mad, Fat Teenage Diary od Rae Earl. Príbeh začína v deň keď je hlavná postava Rachel, alebo skôr Rae, po 4 mesiacoch prepustená z liečebne, kde sa spamätávala zo svojho zrútenia. Aby toho všetkého nebolo málo, musí sa vyrovnať s maminým novým milencom, novou partiou, a samozrejme, chlapcami. 

Seriál je vtipný, svieži (milujem to slovo), správne britský. No najlepšie na ňom, sú Raeine postrehy v štýle: "He´s so hot, I would f*** him like 1000 times". A to je len špička ľadovca. Je to proste ten typ seriálu, ktorý zmaratónujete za deň (má iba 6 epizód), je to, ako som už napísala, vtipné, svieže, svižné, britské a retro. Celý seriál sa odohráva v 90. tych rokoch. Ak ste fanušíkmi Harryho Pottera, v úlohe Raeinho terapeuta s britkým humorom a trefnými poznámkami spoznáte Iana Harta, ktorý si zahral v prvom filme profesora Quirrela.

Tak toto sú seriály s ktorými prečkávam kým začne hlavná televízna sezóna. Ešte k nim patrí Suits, ale o tom už bolo na tomto blogu popísaného veľa. Čo pozeráte vy? Na aký seriál sa tešíte na jeseň?

Do prečítania alebo skôr: Do pozerania! :)

piatok, 13. septembra 2013

Prečítané série #1

Trendu knižných sérií podľahli najmä knihy fantasy žánru. Dnes už ťažko narazíte na stand alone knihu. Preto som sa rozhodla s vami podeliť o série, ktoré sa mi podarilo dočítať. No a tých rozčítaných je ešte oveľa viac...

Harry Potter - klasika. Vo svojom okolí nepoznám veľa ľudí, ktorí by sériu nečítali. Alebo aspoň nemali rozčítanú.

Hry o život - ďalší must-have. Najmä teraz, keď o nejaké dva mesiace prichádza do kín filmové spracovanie druhej knihy.

Vampírska akadémia - upíri, upíri, upíri. Ale títo patria k najlepším :)

Žihadlá - temné, strašidelné. Napísané tak dobre, že mi v niektorých pasážach prišlo až fyzicky zle a bála som sa aj v noci. Odporúčam. A k tomu nejaký film od Guillerma Del Tora :)

Trilógia Millenium - mi otvorila dvere do sveta škandinávskych detektívok. A dodnes tento žáner milujem. Séria predstavila svetu jednu z najlepších ženských postáv, Lisbeth Salander. Filmové spracovania (najmä to americké) sú len slabým odvarom toho, čo ponúka kniha.

Percy Jackson - Rick Riordan dal svetu polobohov, ktorí sú v tínedžerskom veku, čo znamená len jediné: úspech. Knihy sú napísané svižne a sviežo, filmy (teda videla som našťastie len ten prvý, a zaspala som) sú hanbou, ktorú by som zakázala. A to tam hrá Logan Lerman!

Nočný tieň - séria o vlkolakoch, ktorú som čítala minulé leto. Mne sa páčila a užila som si každú knihu. Tie mená nemali chybu, aj keď ten koniec sme všetci tušili už od prvej knihy :)

Les kostí - som fanušíčkou seriálu Walking Dead (Daryl), no toto je v mnohých ohľadoch lepšie ako WD. Každá kniha má inú hlavnú hrdinku. Jednotka je trochu pomalšia, ale dvojka a trojka určite stoja za trochu zdržania v úvode.

Metro 2033 - dualógia, ktorá sa odohráva v moskovskom metre po atómovej katastrofe. Knihy sú dobre napísané. Dokonca tak dobre, že som skoro začala hrať hru, ktorá je založená na knihách, no som skôr The Sims girl :). Aj keď väčšina ľudí má radšej jednotku, mne sa dvojka páčila viac!
streda, 11. septembra 2013

Percy Jackson: Chlapec - Poloboh - Hrdina

Percy Jackson (Percy Jackson and The Olympians) je päťdielna knižná séria, ktorú napísal americký autor Rick Riordan.

Knihy sú napísané spôsobom, ktorý čitateľa vtiahne do deja. Rozprávačom príbehu je samotný Percy, ktorý na čitateľa hovorí ako na kamoša, čo príbehu dodáva dynamiku. Hlavnými postavami sú okrem Percyho, jeho kamarát Grover a dcéra bohyne Atény, Annabeth.


Séria o Percym Jacksonovi pripomína Harryho Pottera. Kým ma ukameňujete, nechajte ma to vysvetliť :). Na začiatku prvej knihy, Zlodej blesku, Percy rovnako ako Harry v Kameni mudrcov, netuší kým je a čo dokáže. Autor však jeho, rovnako ako čitateľa, zasvätí do celého "nie som až tak normálny ako som si myslel" dosť skoro. Ako knihy postupujú, Percy dospieva, a dospievajú aj jeho dobrodružstvá a úlohy, ktoré musí v každej knihe splniť. Hrdinovia série sú postavení pred ťažšie a ťažšie voľby. Celkovo sa stemňuje celý príbeh. Povedomé, však? :) Všetko speje do veľkolepého finalé v poslednej piatej knihe, ktorá sa mne osobne páčila asi najviac.

Knihy o Percym Jacksonovi nie sú na poli fantastiky ničím novým. Z nuly hrdinom je známy patent, ktorý nájdete v každej druhej knihe. Ale aj tak je táto séria diametrálne odlišná od všetkých ostatných. Percy a jeho kamaráti aj napriek svojej polobožskosti (alebo inej inakosti) ostávajú tínedžermi, ktorí riešia prvé vzťahy, školu či obľúbenosť. Proste veci, ktoré k tomuto veku patria.

K Percymu som sa dostala až po štátniciach ako k niečomu, čo mi pomôže zregenerovať mozog. A stala som sa doslova závislou. Jednu knihu som čítala priemerne jeden a pol dňa. Aj keď sa musím priznať, že tá posledná mi trvala trochu dlhšie. Ale to len preto, lebo som si ju trochu šetrila. Veď nič nie je horšie ako keď dočítate poslednú knihu série. No po úspechu dobrodružstiev Percyho a jeho kamarátov, sa autor Rick Riordan rozhodol napísať ďalšiu sériu, ktorá je spin-offom k sérii o Percym Jacksonovi. Zo série Heroes of Olympus sú vonku prvé tri knihy (v angličtine), budúci mesiac vychádza štvrtá. Pôjde znova o sériu pozostávajúcu z piatich kníh. Ale ak chcete od Riordana niečo dokončené, siahnite po Kane Chronicles, kde sa pre zmenu pohral s egypskou mytológiou. Práve som dočítala dvojku, a už sa neviem dočkať trojky. Autor proste vie ako sa píšu napínavé knihy.

Do prečítania...