piatok, 25. októbra 2013

Knižné citáty #2“If you only read the books that everyone else is reading, you can only think what everyone else is thinking.”  Haruki Murakami, Norwegian Wood

“What really knocks me out is a book that, when you're all done reading it, you wish the author that wrote it was a terrific friend of yours and you could call him up on the phone whenever you felt like it. That doesn't happen much, though.”  J.D. Salinger, The Catcher in the Rye 


“I declare after all there is no enjoyment like reading! How much sooner one tires of any thing than of a book! -- When I have a house of my own, I shall be miserable if I have not an excellent library.”   Jane Austen, Pride and Prejudice 
   


pondelok, 21. októbra 2013

BookTube #1

Prednedávnom som sa v jednom článku priznala k svojej závislosti na pozeraní videí na YouTube. Preto som sa rozhodla vytvoriť pravidelne - nepravidelnú rubriku BookTube, v ktorej budem písať o svojich obľúbených booktuberoch. A že ich je :)

Ako prvú by som Vám chcela predstaviť Sanne z booksandquills. Myslím, že jej videá boli prvé, ktoré som o knihách našla na YT. A hneď sa mi zapáčili. Sanne je Holanďanka, ktorá vyštudovala prekladateľstvo anglického jazyka, vyhrala YouTube Next Up a presťahovala sa do Londýna. Jej videá sú primárne o knihách, ale aj o knižnom trhu ako takom a o sociálnych sieťach. Rozpráva zrozumiteľne, veľmi pekne a erudovane. Niečo na jej prejave ma veľmi upokojuje. Okrem toho by som chcela vedieť nosiť červený rúž tak ako ona :)


Rovnako ako od Sanne, aj od Priscilly z thereadables, si pozriem každé jedno video. Jej každomesačné TBR (to be read) spája nejaká téma, v rámci, ktorej prečíta YA knihu, klasiku, re-read alebo book to movie adaptation. Priscilla je grafickou dizajnérkou, takže Vás neprekvapí, že jej videá sú super cute :)


sobota, 19. októbra 2013

Knižné citáty #1

"We live and breath words... It was books that made me feel that perhaps I was not completely alone. They could be honest with me, and I with them." Clockwork Prince
"Today, Blue thought, is the day I stop listening to the future and start living it instead." The Ravne Boys


"It´s possible for home to be a person not place?" Anna and The French Kiss


štvrtok, 17. októbra 2013

Cassandra Clare: Mechanický princ

názov: Mechanický princ
autorka: Cassandra Clare
jazyk: slovenský
vydavateľstvo: Slovart
originálny názov: Clockwork Prince
Pevná väzba, 424 strán
GR hodnotenie: 4,48*
Moje hodnotenie: 5*

Druhé diely sú opradené akousi kliatbou (ktorá je asi tak dokázateľná ako kliatba Summer Glau). Ako zo všetkým, aj v tomto prípade sa nájdu exemplárne príklady, ktoré teóriu potvrdzujú do bodky (Pandemónium), ale sú aj výnimky, ktoré túto teóriu popierajú. Napríklad Pobrežie hrôzy je asi o tri triedy lepšie ako Les kostí. A podobne je to aj s Mechanickým princom. Niežeby bol až o tak lepší ako prvý diel trilógie Pekelné stroje (Mechanický anjel), ale latku nastavenú prvou knihou nepodlieza, neoblizuje, ale so slušnou rezervou preskakuje. Všetko čo sa mi na jednotke páčilo (prostredie, postavy a chémia medzi nimi) má aj dvojka a je to ešte vygradovanejšie. No a je tam Will. Slovenské vydanie je zase krásne, prepracované a s nápadom. Preklad sa číta sám. A číta sa rýchlo :). Začiatky kapitol dopĺňajú básne (krásne) a v knihe boli zmienky o iných knihách. How cool is that? Milujem knihy o knihách. Tessa a spol. sa mi páčia viac ako Clary and company. Londýn, mechanické stroje, steampunkový nádych, krásne obálky a Dickens.
Čo viac si duša knihomoľa môže priať?


piatok, 11. októbra 2013

Maggie Stiefvater: The Raven Boys

názov: The Raven Boys (The Raven Cycle #1)
autorka: Maggie Stiefvater
jazyk: anglický (v preklade nie je)
vydavateľstvo: Scholastic
Paperback, 454 strán
GR hodnotenie: 4,05 *
Moje hodnotenie: 5*

"Today, Blue thought, is the day I stop listening to the future and start living it instead."

Na knihu ma namotal trailer. Medzičasom som na ňu aj zabudla. Keď sa mi konečne dostala do ruky, ešte som ju na istý čas odložila do police. Po jej prečítaní som si bila hlavu o stenu: 
Prečo som tak dlho čakala?
Takmer obyčajné dievča s neobyčajnou a viac talentovanou rodinou. Chlapec s temným tajomstvom navštevujúci súkromnú školu. Plus jej rodina, plus jeho divní kamoši, plus jeden stratený waleský kráľ. Recept na bestseller a page-turner od Maggie Stiefvater je na svete. No a kedže je to Maggie, je to temnejšie ako klasická YA kniha, postavy majú zvláštne mená (viac-menej), všetko to má pomalší rozbeh a taký správny magický feeling. Ak sa Vám páčila Triaška (mne veľmi), choďte aj do tejto knihy. Lebo je to ešte lepšie. Magickejšie, mrazivejšie, no jednoducho: SKVELÉ.
Od autorky som čítala Triašku, z ktorej som bola nadšená, Váhanie, ktoré sa mi zdalo trochu rozťahané a Nářek, ktorý ma unudil k smrti. Teraz mi je to však všetko jasné. Stiefvater sa šetrila na The Raven Boys. A najlepšie na tom je, že The Dream Thieves (The Raven Cycle #2)  vyšli prednedávnom :)

piatok, 4. októbra 2013

Elle and Blair Fowler: Beneath The Glitter

Názov knihy: Beneath the Glitter
Autorky: Elle a Blair Fowler
Jazyk: anglický (v preklade nie je)
Vydavateľstvo: St. Martin´s Griffin
Paperback, 277 strán

Beauty komunitu na youtube som objavila v poslednom ročníku gymnázia, keď som si pozeraním tutoriálov (ktoré iba pozerám, veľmi sa nemaľujem) učila rozumieť hovorenému anglickému slovu. Pretože posluch bol jednou časťou maturitnej skúšky a mala som s ním značný problém. No a pri youtubových videách som ostala dodnes, a to už mám po štátniciach zo slovenčiny, takže sa už naozaj nemám na čo vyhovárať.

Keď sa nudím (aj keď mám čo robiť) dokážem pozeraním youtubových videí stráviť hodiny! Neraz som si tak za dva-tri dni prečerpala vysokorýchlostný mobilný internet. Od beauty videí som prešla na vlogy, a je mi hanbou priznať, ale až pred nedávnom (cca 6 mesiacov) som objavila čarovný svet tzv. Booktubu, kde sa, samozrejme, všetko točí okolo kníh. Ale to sme od prvotnej témy zašli priďaleko.

Po tejto stručnej histórii mojej YT závislosti (verte, je toho oveľa viac) sa konečne dostávame k veci. Elle a Blair Fowler žijú svoj americký sen. Dve sestry, ktoré začínali tutoriálmi natočenými na webkamery svojich počítačov,  majú dnes vlastný obchod, stránku, značku dekoratívnej kozmetiky, reality šou a knihu. Ktorú som si kúpila. Je ružová. Veľmi ružová. A mäkká. Je to mäkká väzba, ale táto je až primäkká.

O čom to je? O dvoch sestrách, blondýne a brunete (povedomé), ktoré sa vypracovali z kúpeľne až do L.A (povedomé). V L.A., ako v každom takomto príbehu, spoznajú úspech, ešte väčší úspech, kopec pekných a ešte krajších a slávnejších chlapcov, odcudzia sa, aby nakoniec pochopili, že sú sestry a bla, bla bla (toto nájdete aj na obale knihy).

Zaujímavá bola štruktúra knihy. Na konci každej kapitoly boli LonDOs (postavy sa volali Sophia a Ava London) a LonDON´Ts. To sa mi páčilo. Až kým sa to nezvrhlo v self propagáciu. Ja chápem, že musia mať z niečoho prachy, ale už tá kniha nesie ich logo, tak prečo tam pchať všetko čo nesie ich meno? A miestami to pripomína beaty haul z youtubu. Ale tak asi som s tým mohla počítať...

Okrem tejto záležitosti som si pri čítaní nemohla odpustiť pocit, že je to napísané veľmi, ale veľmi čudne? zvláštne? slabo? Nechápte ma zle, čítalo sa to ľahko, angličtina bola zrozumiteľná, ale aj tak to malu takú amatérsku pachuť nejakého rukopisu, ktorý mal kdosi v šuflíku a pri tejto príležitosti ho vytiahol, zmenil mená a trochu ho upravil. Príbeh bol predvídateľný, sladký a s poučením. Kniha nikoho neurazí, ale ani nepoteší, aj keď tam bolo niekoľko pasáži, kedy som sa zasmiala. Inak klišé na klišé a na konci šľahačka a cliffhanger, lebo nedávno vyšiel druhý diel. Ďakujem, neprosím, ostanem pri youtube. Je to menej náročné na čas a financie.

Hodnotenie: priemer, ani horší, ani lepší. Taký priemerný šedivý (alebo skôr taký slaboružový) priemer.

(Moja obľúbenejšia zo sestier Fowlerových je Elle (blodýnka). Má niekoľko videí o knihách a vďaka nej som zistila, že existuje také niečo ako Vampírska akadémia, že to má spin-off sériu Bloodlines a od nej som sa prvýkrát dozvedela o Deliriu :)

utorok, 1. októbra 2013

September

Milujem jeseň. Je mojím najobľúbenejším ročným obdobím. Mala som ju rada už ako dieťa, a to nielen kvôli tomu, že mám na jeseň narodeniny, ale aj preto, lebo v septembri začínala škola. Tá sa mi tento rok vyhla, resp. ja som sa vyhla jej, no narodeniny som mala aj tak :) A okrem oslavovania  narodenín som prečítala 7 kníh a vypočula som si jednu audioknihu. A nakupovala som knihy. Celý mesiac. Boli zľavy... :)

V septembri som prečítala tieto knihy:

Rick Riordan: Vojna bohov (Percy Jackson #5)
Rick Riordan: Ohnivý trón (Carter Kane #2)
John Green: An Abundance of Katherines
Kevin Hearne: Prohnaný (Kroniky železného druida #1)
Stephanie Perkins: Anna and the French Kiss (Anna and the French Kiss #1)
Kerstin Gierová: Rudá jako rubín (Drahokamy #1)
Ellen Degeneres: Seriously... I´m kidding (audiokniha)
Jamie McGuire: Beautiful Disaster (Beautiful #1)

Teším sa najmä z toho, že som prečítala 3 knihy v angličtine, a pohla som trocha aj s knihami, ktoré sa mi neprečítané hromadia v polici (a smutne na mňa pozerajú). Keď už sme pri tých smutných pohľadoch, tento mesiac ich pribudlo do police presne 20. Pri rôznych príležitostiach a z rôznych miest, takže poporiadku:

Z Book Depository som si ešte v auguste, ale prišli až tento mesiac, objednala týchto 6 kníh:


Victor Hugo: Les Misérables
Elle and Blair Fowler: Beneath the Glitter
J.M. Barrie: Peter Pan
Neal Shusterman: Unwind
Maggie Stiefvater: The Raven Boys
Libba Bray: The Diviners
Počas prvého septembrového týždňa prišla na návštevu Lucia z Teaspoon of Words. Boli sme spolu v kine na Meste kostí a spravili sme nejaké to nakupovanie. Ako inak, nakupovali sme knihy. No a prišla som na to, že v tom našom Panta Rei (v ktorom majú Krásnu katastrofu v sekcii "Detská literatúra"...) majú zľavy ako hrom. Takže som sa tam vracala počas mesiaca pravidelne a mám z tade:

Katheryn Stocketová: Farba citov
Paul Auster: Brooklynské panoptikum
Paul Auster: Muž ve tmě
Zizou Corder: Lionboy
Jane Austenová: Láska a přátelství a jiné prózy
Terry Pratchett: Magický prazdroj, Soudné sestry
Alfonz Bednár: Sklený vrch
Orham Pamuk: Jmenuji se Červená
(Ceny boli skvelé, najlacnejšia kniha ma stála 1,36 eura, najdrahšia 8 eur, a aj to bola len tretina pôvodnej ceny!)

A vo Zvolene máme aj výpredaj kníh, ktorý sme navštívili spolu s Luciou. A priznávam sa, raz som sa tam ešte vrátila. Tie ceny sú fantastické! Z tade mám:


Gillian Flynnová: Ostré predmety
David Benioff: Mesto zlodejov
Markus Zusak: Posol
Gemma Malleyová: Nadbytoční (prvé vydanie v pevnej väzbe)
Brian Selznick: Veľký objav Huga Cabreta
Na narodeniny som dostala od brata Little Dorrit od Charlesa Dickensa so slovami: Pôjdeme do PR, ale ak začneš pišťať, tak odchádzame. Mám to ja ale dobrého brata :)


Teraz mi ostáva len jediné, a to knihy prečítať. Bože, ale ktorú ako prvú? Dúfam, že aj váš september bol skvelý, a nech je október ešte lepší.

Doprečítania :)

PS: Môj predbežný čítací plán na október je dočítať knihy, ktoré mám rozčítané už veľmi dlho (in-progess polička na GR). A tiež dočítať nejakú tú sériu, napr. Cartera Kana. Čo plánujete na október vy?