Preskočiť na hlavný obsah

10+1 výnimočných kníh v mojom živote

Séria Medzi nami dievčatami
Také paperbackové ružové knihy, ktoré som hltala na kilá. Moja obľúbená hrdinka bola Roxy, myslím, veľa si z nich nepamätám, len že to boli také jednohubky, ktoré som čítala na matike pod lavicou a potom to učiteľ žaloval mojej mame.

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Ešte dnes si pamätám aká som bola nešťastná, keď som ju našla pod stromčekom. Ale potom som si ju prečítala a pochopila. Aj kresbu veľhada kráľovského :)

Jerome David Salinger: Kto chytá v žite
Toto je kniha, ktorá bude navždy môjmu srdcu blízka. Nielen pre to, že jej hrdina je takmer rovnako uhundraný ako ja a je to moja naj kniha (ak mám povedať len jednu), ale je to aj moja šťastná kniha (odpoveď z angličtiny, maturitný sloh zo slovenčiny). A ja, čo nečítam knihy viackrát, som ju prečítala asi trikrát.

John Green: Looking for Alaska
Môj prvý John Green. Toto bola láska na prvé prečítanie (s knihou, aj s autorom). Odporúčam kade chodím (knihu, aj autora). Alaska bude pre mňa najlepším Greenom, lebo prvú tú je ťažko prekonať. Aj keď ste John Green.

Jane Austen: Pýcha a predsudok
Každá túžime po pánovi Darcym, nie? Pravdepodobne moja prvá (dočítaná) klasika. Prvá Austenová. A už som sa Jane A. nepustila. Jej knihy sú mojimi najobľúbenejšími romantickými príbehmi. Lebo sú o ženách s vlastnou hlavou. A to ja môžem :)

Dan Brown: Da Vinciho kód
Kód nie je v zozname, lebo to bol môj prvý Brown (aj keď bol), ale preto, lebo mi ho v knižnici nechceli rezervovať (bolestivá spomienka), že vraj ešte nie som dosť stará (mala som asi 14!). Také niečo sa mi stalo prvýkrát a bola som z toho hrozne nešťastná. Vtedy som sa nahnevala, na knižnicu som trochu zanevrela a knihu som si požičala od kamaráta. A potom aj Anjelov a démonov. Tí sú mojou najobľúbenejšou knihou od Browna, lebo niekde na začiatku je tam veta o tom ako bolo cítiť smrad spáleného mäsa :)

Ian McEwan: Pokánie
Pokánie ma poznačilo na dlhý čas. TÚ časť som čítala asi trikrát, kým mi to došlo. Pokánie ma naučilo, že nie všetko musí mať dobrý koniec. Ten tiež záleží od toho, kde stlačíte stop (aká hlboká myšlienka a myslím, že niečo podobné povedal už niekto predo mnou, asi Mozzie z White Collar :)

Donna Tartt: Tajný príbeh
Knihu som prečítala nedávno (v decembri) a dodnes o nej rozmýšľam, všade ju odporúčam. Nečítala som veľa kníh, ktoré sa odohrávajú na výške, no aj keby som čítala, myslím, že táto by vyčnievala. Určite by vyčnievala. Určite.

Francisco X. Stork: Marcelo objavuje skutočný svet
Príbeh a kniha sama o sebe je super, ale toto bol asi prvý knižný darček, ktorým sa mi niekto presne trafil do noty (ďakujem Lucia z Teaspoon of Words).

Roald Dahl: Matilda
Dievčatko, ktoré mi ukázalo, že nie som sama, kto má rád knihy (bývavalo to ťažké). Niekedy stačí len vedieť, že nie ste sám :)

Aľa Rachmanovová: Študenti, láska, čeka a smrť
Životopisné, najmä autobiografické, knihy majú svoje čaro. A čítať o hrôzach boľševizmu z prvej ruky to je silná káva.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…