Preskočiť na hlavný obsah

10+1 výnimočných kníh v mojom živote

Séria Medzi nami dievčatami
Také paperbackové ružové knihy, ktoré som hltala na kilá. Moja obľúbená hrdinka bola Roxy, myslím, veľa si z nich nepamätám, len že to boli také jednohubky, ktoré som čítala na matike pod lavicou a potom to učiteľ žaloval mojej mame.

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Ešte dnes si pamätám aká som bola nešťastná, keď som ju našla pod stromčekom. Ale potom som si ju prečítala a pochopila. Aj kresbu veľhada kráľovského :)

Jerome David Salinger: Kto chytá v žite
Toto je kniha, ktorá bude navždy môjmu srdcu blízka. Nielen pre to, že jej hrdina je takmer rovnako uhundraný ako ja a je to moja naj kniha (ak mám povedať len jednu), ale je to aj moja šťastná kniha (odpoveď z angličtiny, maturitný sloh zo slovenčiny). A ja, čo nečítam knihy viackrát, som ju prečítala asi trikrát.

John Green: Looking for Alaska
Môj prvý John Green. Toto bola láska na prvé prečítanie (s knihou, aj s autorom). Odporúčam kade chodím (knihu, aj autora). Alaska bude pre mňa najlepším Greenom, lebo prvú tú je ťažko prekonať. Aj keď ste John Green.

Jane Austen: Pýcha a predsudok
Každá túžime po pánovi Darcym, nie? Pravdepodobne moja prvá (dočítaná) klasika. Prvá Austenová. A už som sa Jane A. nepustila. Jej knihy sú mojimi najobľúbenejšími romantickými príbehmi. Lebo sú o ženách s vlastnou hlavou. A to ja môžem :)

Dan Brown: Da Vinciho kód
Kód nie je v zozname, lebo to bol môj prvý Brown (aj keď bol), ale preto, lebo mi ho v knižnici nechceli rezervovať (bolestivá spomienka), že vraj ešte nie som dosť stará (mala som asi 14!). Také niečo sa mi stalo prvýkrát a bola som z toho hrozne nešťastná. Vtedy som sa nahnevala, na knižnicu som trochu zanevrela a knihu som si požičala od kamaráta. A potom aj Anjelov a démonov. Tí sú mojou najobľúbenejšou knihou od Browna, lebo niekde na začiatku je tam veta o tom ako bolo cítiť smrad spáleného mäsa :)

Ian McEwan: Pokánie
Pokánie ma poznačilo na dlhý čas. TÚ časť som čítala asi trikrát, kým mi to došlo. Pokánie ma naučilo, že nie všetko musí mať dobrý koniec. Ten tiež záleží od toho, kde stlačíte stop (aká hlboká myšlienka a myslím, že niečo podobné povedal už niekto predo mnou, asi Mozzie z White Collar :)

Donna Tartt: Tajný príbeh
Knihu som prečítala nedávno (v decembri) a dodnes o nej rozmýšľam, všade ju odporúčam. Nečítala som veľa kníh, ktoré sa odohrávajú na výške, no aj keby som čítala, myslím, že táto by vyčnievala. Určite by vyčnievala. Určite.

Francisco X. Stork: Marcelo objavuje skutočný svet
Príbeh a kniha sama o sebe je super, ale toto bol asi prvý knižný darček, ktorým sa mi niekto presne trafil do noty (ďakujem Lucia z Teaspoon of Words).

Roald Dahl: Matilda
Dievčatko, ktoré mi ukázalo, že nie som sama, kto má rád knihy (bývavalo to ťažké). Niekedy stačí len vedieť, že nie ste sám :)

Aľa Rachmanovová: Študenti, láska, čeka a smrť
Životopisné, najmä autobiografické, knihy majú svoje čaro. A čítať o hrôzach boľševizmu z prvej ruky to je silná káva.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

Sarah J. Maas: A Court of Mist and Fury

*Ide o recenziu druhej časti v sérii, preto článok obsahuje spoilery pre prvú časť. Článok obsahuje spoilery aj pre recenzovanú knihu, lebo som sa nevedela udržať na uzde. Čítajte na vlastné riziko.*

“I was not a pet, not a doll, not an animal.
I was a survivor, and I was strong.
I would not be weak, or helpless again
I would not, could not be broken. Tamed.”


Moja láska pre SJM a jej knihy nie je tajomstvom. Ešte aj moja mamina vie, ktoré knihy myslím ak spomeniem "tú sériu" (tak je u nás doma známa Throne of Glass séria). A ako správna fanúšička som sa pustila aj do čítania jej druhej série, ktorá má veľmi dlhý názov, preto ho napíšem len raz, potom budem používať skratku. Tou sériou je A Court of Thorns and Roses, inak známa ako ACOTAR.

Prvá kniha sa mi páčila. Aj recenziu som na ňu napísala. Kniha sa mi páčila aj keď hlavná hrdinka mi liezla na nervy, hlavný hrdina bol nezaujímavý, jeho priateľ, ale najmä záporák mali viac charizmy. Ale aj tak sa mi kniha páčila. Veľa vecí,…