Preskočiť na hlavný obsah

George R.R. Martin: Storm of Swords (A Song of Ice and Fire: Book Three)

 • Najlepšia kniha v sérii (z troch čo som zatiaľ prečítala). 
 • Postavy, ktoré sa mi páčili už predtým, sa mi po prečítaní páčili ešte viac. Postavy, ktoré som veľmi nemusela, som si obľúbila. No a postavy, ktoré som neznášala, ma štvali ešte viac :)
 • Nové postavy v nijakom prípade nezaostávali za tými zabehnutými, napríklad  Oberyn Martell aka Red Viper of Dorne, bol najprv hrozne otravný, ale potom. Potom to bolo.. George to má všetko premyslené.
 • Áno, isté dejové linky, resp. rozprávania, boli nudnejšie ako iné, najmä Davos, Aria a Jon v prvej polovici knihy. No pár napichnutí, plameňov a podobných vecí vie zlepšiť aj náladu kráľa Stannisa, tak prečo nie aj moju, všakže...
 • Samozrejme, George neostal svojej povesti nič dlžný...neviem či je to ešte stále spoiler, ale Red Wedding je len špička ľadovca
obľúbené postavy: 
 • Tyrion - je niekto, kto ho nemá rád? Okrem jeho otca, sestry, synovca, obyvateľov King´s Landing....
 • Bronn - ruka v ruke s Tyrionom, a keď niečo zabije (v oboch možných zmysloch slova), tak to stojí za to.
 • Oberyn Martell aka Red Viper of Dorne - od začiatku do konca si išiel za svojim. On a Tyrion, tie rozhovory, to nemalo chybu. 
 • Jaime - nikdy síce nebol "evil twin," ale nebol (najmä v knihách) veľmi výraznou postavou, ale v trojke, ten prerod, chémia medzi ním a Brienne, OTP Jaime a Brienne :)
 • Všeobecne všetky ženské postavy. George tvorí silné ženské postavy, ktoré sú minimálne rovnocennými partnermi svojim mužským náprotivkom. Ale na rozdiel od nich, sú ženy a nie muži, takže to majú v tomto svete oveľa, oveľa ťažšie. Všetky sú bojovníčky, niektoré sa oháňajú mečom (Arya, Brienne, Ygritte), iné využívajú svoje ženské zbrane, krásu a vychovanie (Cersei, Sansa) alebo majú vlastné draky (Daenarys). 
citáty (alebo lekcia z myslenia free folks):
 • "You know nothing, Jon Snow" Ygritte v knihe vie byť oveľa otravnejšia ako v seriáli. Táto jej hláška by sa dala nazvať parazitickým výrazom :)
 • "All men die and women too, and every beast that flies or swims or runs. It´s not the when o´dying that matters, it´s how of it, Jon Snow." Jedna z najkrajších myšlienok celej knihy.

zdroj: TU

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…