Preskočiť na hlavný obsah

George R.R. Martin: Storm of Swords (A Song of Ice and Fire: Book Three)

 • Najlepšia kniha v sérii (z troch čo som zatiaľ prečítala). 
 • Postavy, ktoré sa mi páčili už predtým, sa mi po prečítaní páčili ešte viac. Postavy, ktoré som veľmi nemusela, som si obľúbila. No a postavy, ktoré som neznášala, ma štvali ešte viac :)
 • Nové postavy v nijakom prípade nezaostávali za tými zabehnutými, napríklad  Oberyn Martell aka Red Viper of Dorne, bol najprv hrozne otravný, ale potom. Potom to bolo.. George to má všetko premyslené.
 • Áno, isté dejové linky, resp. rozprávania, boli nudnejšie ako iné, najmä Davos, Aria a Jon v prvej polovici knihy. No pár napichnutí, plameňov a podobných vecí vie zlepšiť aj náladu kráľa Stannisa, tak prečo nie aj moju, všakže...
 • Samozrejme, George neostal svojej povesti nič dlžný...neviem či je to ešte stále spoiler, ale Red Wedding je len špička ľadovca
obľúbené postavy: 
 • Tyrion - je niekto, kto ho nemá rád? Okrem jeho otca, sestry, synovca, obyvateľov King´s Landing....
 • Bronn - ruka v ruke s Tyrionom, a keď niečo zabije (v oboch možných zmysloch slova), tak to stojí za to.
 • Oberyn Martell aka Red Viper of Dorne - od začiatku do konca si išiel za svojim. On a Tyrion, tie rozhovory, to nemalo chybu. 
 • Jaime - nikdy síce nebol "evil twin," ale nebol (najmä v knihách) veľmi výraznou postavou, ale v trojke, ten prerod, chémia medzi ním a Brienne, OTP Jaime a Brienne :)
 • Všeobecne všetky ženské postavy. George tvorí silné ženské postavy, ktoré sú minimálne rovnocennými partnermi svojim mužským náprotivkom. Ale na rozdiel od nich, sú ženy a nie muži, takže to majú v tomto svete oveľa, oveľa ťažšie. Všetky sú bojovníčky, niektoré sa oháňajú mečom (Arya, Brienne, Ygritte), iné využívajú svoje ženské zbrane, krásu a vychovanie (Cersei, Sansa) alebo majú vlastné draky (Daenarys). 
citáty (alebo lekcia z myslenia free folks):
 • "You know nothing, Jon Snow" Ygritte v knihe vie byť oveľa otravnejšia ako v seriáli. Táto jej hláška by sa dala nazvať parazitickým výrazom :)
 • "All men die and women too, and every beast that flies or swims or runs. It´s not the when o´dying that matters, it´s how of it, Jon Snow." Jedna z najkrajších myšlienok celej knihy.

zdroj: TU

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…