Preskočiť na hlavný obsah

Sarah J. Maas: Throne of Glass

V poslednom čase mi na knihách, ktoré som prečítala vždy niečo vadilo. Postava alebo rovno postavy. Správanie a motívy ich činov či proste len to, že existovali. Mne to potom skazí celú knihu. Ale o to viac sa poteším, keď nájdem niečo čo ma naozaj baví. Keď nájdem knihu, na ktorej ma bavia postavy, ich záujmy, slovné prestrelky. Keď mi nič nevadí. Keď neškrípem zubami pri rozhovoroch či duševných pochodoch postáv. Vtedy si knihu naozaj užijem. Pre mňa bola takou knihou Throne of Glass od Sarah J. Maas.

Hlavnou postavou je Celaena Sardothien, ktorá sa aj napriek svojmu mladému veku preslávila ako vrahyňa. Ale už rok otročí v soľných baniach. Tam si po ňu príde princ a odvedie ju na kráľovský dvor, kde sa zúčastní súťaže o post kráľovského vraha. (Ste si mysleli, že si ju zoberie za ženu, však?) Ale ako to už býva, nebude to také jednoduché. Proti nej stoja ďalší 23 súťažiaci a celý dvor na čele s kráľom, ktorý ju do tých baní pôvodne poslal.

Calaena je síce veľkou bad ass vrahyňou, ale aj vášnivou čitateľkou, milovníčkou pekných šiat a takých dievčenských vecí. Aká to zmena. Väčšinou sú hlavné hrdinky, Katniss, Triss a spol., bad ass, ale okrem mena nie sú veľmi dievčenské. Bolo pekné pre zmenu čítať o babe, čo sa rada parádi. Aj ja sa rada namaľujem, pekne oblečiem alebo aspoň učešem. Okrem toho je Calaena vtipná, sarkastická s hromadou hryzavých poznámok, ktoré čakajú len na to kedy ich použije (čo je prakticky povinná výbava hlavnej postavy v YA knihách). A každá druhá veta jej myšlienkového pochodu bolo to ako by koho pripravila o život. Profesionálna deformácia :)

Sekundujú jej dva mužské náprotivky. Už spomínaný princ Dorian, ktorý si so Calaenou vymieňa knižné typy,  a veliteľ kráľovskej stráže Chaol (ktorého som si raz prečítala s K a inokedy s Č), ktorý sa Calaenu snažil krotiť. To bolo asi tak platné ako pokúšať sa zapáliť oheň uprostred monzúnového dažďa. Všetci traja dokopy mali skvelú chémiu. Ich slovné prestrelky boli šťavnaté a vtipné, ale nie kruté. To sa potom aj dobre číta, keď je tam chémia a napätie medzi postavami. 

Throne of Glass má hlavnú hrdinku, ktorá Vás dokáže zabiť pravdepodobne aj pohľadom, atmosféru, vtip, vešáckeho kapitána a sčítaného, o nič menej vešného, princa a dokopy 6 dielov. Zatiaľ sú vonku prvé dva (ten druhý si musím zohnať čo najskôr), tretí sa chystá na jeseň. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

Sarah J. Maas: A Court of Mist and Fury

*Ide o recenziu druhej časti v sérii, preto článok obsahuje spoilery pre prvú časť. Článok obsahuje spoilery aj pre recenzovanú knihu, lebo som sa nevedela udržať na uzde. Čítajte na vlastné riziko.*

“I was not a pet, not a doll, not an animal.
I was a survivor, and I was strong.
I would not be weak, or helpless again
I would not, could not be broken. Tamed.”


Moja láska pre SJM a jej knihy nie je tajomstvom. Ešte aj moja mamina vie, ktoré knihy myslím ak spomeniem "tú sériu" (tak je u nás doma známa Throne of Glass séria). A ako správna fanúšička som sa pustila aj do čítania jej druhej série, ktorá má veľmi dlhý názov, preto ho napíšem len raz, potom budem používať skratku. Tou sériou je A Court of Thorns and Roses, inak známa ako ACOTAR.

Prvá kniha sa mi páčila. Aj recenziu som na ňu napísala. Kniha sa mi páčila aj keď hlavná hrdinka mi liezla na nervy, hlavný hrdina bol nezaujímavý, jeho priateľ, ale najmä záporák mali viac charizmy. Ale aj tak sa mi kniha páčila. Veľa vecí,…