Preskočiť na hlavný obsah

Sarah J. Maas: Throne of Glass

V poslednom čase mi na knihách, ktoré som prečítala vždy niečo vadilo. Postava alebo rovno postavy. Správanie a motívy ich činov či proste len to, že existovali. Mne to potom skazí celú knihu. Ale o to viac sa poteším, keď nájdem niečo čo ma naozaj baví. Keď nájdem knihu, na ktorej ma bavia postavy, ich záujmy, slovné prestrelky. Keď mi nič nevadí. Keď neškrípem zubami pri rozhovoroch či duševných pochodoch postáv. Vtedy si knihu naozaj užijem. Pre mňa bola takou knihou Throne of Glass od Sarah J. Maas.

Hlavnou postavou je Celaena Sardothien, ktorá sa aj napriek svojmu mladému veku preslávila ako vrahyňa. Ale už rok otročí v soľných baniach. Tam si po ňu príde princ a odvedie ju na kráľovský dvor, kde sa zúčastní súťaže o post kráľovského vraha. (Ste si mysleli, že si ju zoberie za ženu, však?) Ale ako to už býva, nebude to také jednoduché. Proti nej stoja ďalší 23 súťažiaci a celý dvor na čele s kráľom, ktorý ju do tých baní pôvodne poslal.

Calaena je síce veľkou bad ass vrahyňou, ale aj vášnivou čitateľkou, milovníčkou pekných šiat a takých dievčenských vecí. Aká to zmena. Väčšinou sú hlavné hrdinky, Katniss, Triss a spol., bad ass, ale okrem mena nie sú veľmi dievčenské. Bolo pekné pre zmenu čítať o babe, čo sa rada parádi. Aj ja sa rada namaľujem, pekne oblečiem alebo aspoň učešem. Okrem toho je Calaena vtipná, sarkastická s hromadou hryzavých poznámok, ktoré čakajú len na to kedy ich použije (čo je prakticky povinná výbava hlavnej postavy v YA knihách). A každá druhá veta jej myšlienkového pochodu bolo to ako by koho pripravila o život. Profesionálna deformácia :)

Sekundujú jej dva mužské náprotivky. Už spomínaný princ Dorian, ktorý si so Calaenou vymieňa knižné typy,  a veliteľ kráľovskej stráže Chaol (ktorého som si raz prečítala s K a inokedy s Č), ktorý sa Calaenu snažil krotiť. To bolo asi tak platné ako pokúšať sa zapáliť oheň uprostred monzúnového dažďa. Všetci traja dokopy mali skvelú chémiu. Ich slovné prestrelky boli šťavnaté a vtipné, ale nie kruté. To sa potom aj dobre číta, keď je tam chémia a napätie medzi postavami. 

Throne of Glass má hlavnú hrdinku, ktorá Vás dokáže zabiť pravdepodobne aj pohľadom, atmosféru, vtip, vešáckeho kapitána a sčítaného, o nič menej vešného, princa a dokopy 6 dielov. Zatiaľ sú vonku prvé dva (ten druhý si musím zohnať čo najskôr), tretí sa chystá na jeseň. 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…