Preskočiť na hlavný obsah

Rainbow Rowell: Eleanor & Park

zdroj
vydavateľstvo: Orion
jazyk: anglický
paperback, 325 strán
GR hodnotenie: 4,20*
Moje hodnotenie: 4*

Myslím, že je všetkým známa moja závislosť na youtube, presnejšie na booktube. Videách o knihách. Je to jedna z mojich najobľúbenejších činností. A práve vďaka tomuto médiu, som sa dozvedela o autorke, s krásne poetickým menom, Rainbow Rowell a o jej knihe Eleanor & Park. Táto kniha bola na mojom TBR liste dlho, ale vždy sa mi zdalo dať 10 € za paperback veľa (no už mi to nie je veľa, kedže som si objednala Ruin and Rising v paperbacku, ale o tom potom). Potom som raz bola na BookDepo (tú stránku by som si mala dať zablokovať, ale o tom tiež niekedy inokedy), a našla som ju za niečo vyše 8 €, čo sa mi už zdalo ako prijateľnejšia cena. A tiež bola to veľmi pekná UK obálka, na ktorej napísal John Green jedno z najkrajších vyznaní knihe... Takže by sme mali príbeh o tom ako som sa ku knihe nakoniec dostala, teraz by sme mohli prejsť k tomu, o čom kniha vlastne je.

Park Sheridan jazdí každé ráno do školy autobusom. Slúchadlá v ušiach, hlava ponorená v komixe. Snaží sa nevzbudzovať veľa pozornosti. Jedného dňa nastúpi do autobusu nové dievča. Má ohnivé červené vlasy, zvláštny štýl obliekania a je trochu pri tele. Zhodou okolností je to dievča, menom Eleanor, prinútené sadnúť si k nemu. Akward! Myslím, že od tadeto si už viete predstaviť ako to skončí, však? A ešte sa to celé odohráva v roku 1986. Tá hudba, čo sa tam spomína, tá hudba.

!Nasledujúci tex môže obsahovať spoilery!

Zo začiatku, cca prvých 20 strán, som si v duchu vravela čo na tomto všetci tí Amíci vidia, preboha, ale potom som to pochopila. Bolo to hrozne zlaté, to ako si k sebe Park a Eleanor nachádzali cestu. Ako sa nesmelo začali spolu rozprávať. Pretože, príbeh je rozprávaný z pohľadu jedného aj druhého, ako čitateľ máte možnosť porovnať ako jednotlivé situácie vnímajú rozdielne. A aj keď obaja mali toho spolu veľa spoločného, outsideri, nikde nazapadli, snažili sa nevzbudzovať veľa pozornosti, aj tak som nemala problém rozoznať, kto je kto. Vnútorný monológ každého z nich bol dostatočne rozdielny (nebola som z toho tak zmätená ako napríklad v Allegiant-e). Toto vzájomné spoznávanie a začiatky ich vzťahu, to bola najkrajšia časť knihy. Ale ako som čítala ďalej a ďalej, niekedy som sa pristihla pri myšlienke, že Park a Eleanor sú vytvorení až príliš opozitne, najmä ich zázemie. Kde ona mala ustráchanú matku, opileckého otčima a všade prítomných malých, hrozne otravných súrodencov, on mal (takmer) chápajúcich rodičov a takmer vôbec neprítomného brata. Ani uňho to nebolo len cukrová vata a dúhy, ale aj tak mi to prišlo až príliš ako vystrihnuté z nejakého katalógu na dokonalú americkú rodinu. Aj keď tam bol nejaký problém, vždy sa to vyriešilo, resp. zrazu už z toho nebol až taký problém.

Keď sa kniha dostala asi do polovice, začalo sa to hrozne ťahať. No na konci, by to ešte možno chcelo niečo navyše. A to nehovorím o tom konci, ako takom, ale prišlo mi to veľmi uponáhľané. Neviem, prvá polovica knihy sa mi páčila jednoznačne viac.

Ale aj tak som knihe dala 4*, lebo som sa pri jej čítaní, a po jej dočítaní, cítila, neviem, dobre. Nie sladko a lepkavo, ale dobre. Aj keď, samozrejme, aj ja, ako asi každý kto tú knihu prečítal, by som chcela vedieť ten koniec. No aj otvorené konce sú fajnové. Dávajú nám, čitateľom možnosť si príbeh dopovedať za nás. Podľa mňa to skočilo presne tak ako to skončiť malo.

Veci, ktoré sa mi na knihe páčili: 

  • postavy, najmä to, že aj keď Eleanor bola pri sebe, myslím, že niekoľkokrát použila autorka dokonca slovo huge, nebola Eleanor len kôpkou nešťastia, ktoré sa týra všemožnými diétami. Nejako sme si asi zvykli na tučné postavy, ktoré sa silou-mocou snažia schudnúť. Toto bol apríjemná zmena. 
  • že to malo taký retro feeling, rok 1986, dobrá hudba. Tým mi to trochu pripomínalo Charlieho malé tajomostvá.
  • ešte raz postavy, a to, že to neboli klasický ona bola blonďatá roztlieskavačka, ktorá si doma potajomky číta a nikto z jej partie ju vlastne nepozná a nechápe, on tmavý, zachmúrený tváriaci sa akoby mu celý svet zjedol obed, problémový, ale potom sa stretnú a napriek všetkému sa do seba zamilujú a iba pri sebe môžu byť sami sebou kind of story. 

Veci, ktoré sa mi na knihe až tak veľmi nepáčili:
  • rodiny, z ktorých pochádzali hlavné postavy, sem-tam to bol až do očí bijúci protiklad, nemuselo to byť až tak vyhrotené, aby čitateľ s postavami, najmä s Eleanor, cítil. Ale to len tak na okraj.
  • malí súrodenci Eleanor boli opice malé, zákerné, manipulatívne... viete si predstaviť, však?Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…