Preskočiť na hlavný obsah

Rainbow Rowell: Eleanor & Park

zdroj
vydavateľstvo: Orion
jazyk: anglický
paperback, 325 strán
GR hodnotenie: 4,20*
Moje hodnotenie: 4*

Myslím, že je všetkým známa moja závislosť na youtube, presnejšie na booktube. Videách o knihách. Je to jedna z mojich najobľúbenejších činností. A práve vďaka tomuto médiu, som sa dozvedela o autorke, s krásne poetickým menom, Rainbow Rowell a o jej knihe Eleanor & Park. Táto kniha bola na mojom TBR liste dlho, ale vždy sa mi zdalo dať 10 € za paperback veľa (no už mi to nie je veľa, kedže som si objednala Ruin and Rising v paperbacku, ale o tom potom). Potom som raz bola na BookDepo (tú stránku by som si mala dať zablokovať, ale o tom tiež niekedy inokedy), a našla som ju za niečo vyše 8 €, čo sa mi už zdalo ako prijateľnejšia cena. A tiež bola to veľmi pekná UK obálka, na ktorej napísal John Green jedno z najkrajších vyznaní knihe... Takže by sme mali príbeh o tom ako som sa ku knihe nakoniec dostala, teraz by sme mohli prejsť k tomu, o čom kniha vlastne je.

Park Sheridan jazdí každé ráno do školy autobusom. Slúchadlá v ušiach, hlava ponorená v komixe. Snaží sa nevzbudzovať veľa pozornosti. Jedného dňa nastúpi do autobusu nové dievča. Má ohnivé červené vlasy, zvláštny štýl obliekania a je trochu pri tele. Zhodou okolností je to dievča, menom Eleanor, prinútené sadnúť si k nemu. Akward! Myslím, že od tadeto si už viete predstaviť ako to skončí, však? A ešte sa to celé odohráva v roku 1986. Tá hudba, čo sa tam spomína, tá hudba.

!Nasledujúci tex môže obsahovať spoilery!

Zo začiatku, cca prvých 20 strán, som si v duchu vravela čo na tomto všetci tí Amíci vidia, preboha, ale potom som to pochopila. Bolo to hrozne zlaté, to ako si k sebe Park a Eleanor nachádzali cestu. Ako sa nesmelo začali spolu rozprávať. Pretože, príbeh je rozprávaný z pohľadu jedného aj druhého, ako čitateľ máte možnosť porovnať ako jednotlivé situácie vnímajú rozdielne. A aj keď obaja mali toho spolu veľa spoločného, outsideri, nikde nazapadli, snažili sa nevzbudzovať veľa pozornosti, aj tak som nemala problém rozoznať, kto je kto. Vnútorný monológ každého z nich bol dostatočne rozdielny (nebola som z toho tak zmätená ako napríklad v Allegiant-e). Toto vzájomné spoznávanie a začiatky ich vzťahu, to bola najkrajšia časť knihy. Ale ako som čítala ďalej a ďalej, niekedy som sa pristihla pri myšlienke, že Park a Eleanor sú vytvorení až príliš opozitne, najmä ich zázemie. Kde ona mala ustráchanú matku, opileckého otčima a všade prítomných malých, hrozne otravných súrodencov, on mal (takmer) chápajúcich rodičov a takmer vôbec neprítomného brata. Ani uňho to nebolo len cukrová vata a dúhy, ale aj tak mi to prišlo až príliš ako vystrihnuté z nejakého katalógu na dokonalú americkú rodinu. Aj keď tam bol nejaký problém, vždy sa to vyriešilo, resp. zrazu už z toho nebol až taký problém.

Keď sa kniha dostala asi do polovice, začalo sa to hrozne ťahať. No na konci, by to ešte možno chcelo niečo navyše. A to nehovorím o tom konci, ako takom, ale prišlo mi to veľmi uponáhľané. Neviem, prvá polovica knihy sa mi páčila jednoznačne viac.

Ale aj tak som knihe dala 4*, lebo som sa pri jej čítaní, a po jej dočítaní, cítila, neviem, dobre. Nie sladko a lepkavo, ale dobre. Aj keď, samozrejme, aj ja, ako asi každý kto tú knihu prečítal, by som chcela vedieť ten koniec. No aj otvorené konce sú fajnové. Dávajú nám, čitateľom možnosť si príbeh dopovedať za nás. Podľa mňa to skočilo presne tak ako to skončiť malo.

Veci, ktoré sa mi na knihe páčili: 

  • postavy, najmä to, že aj keď Eleanor bola pri sebe, myslím, že niekoľkokrát použila autorka dokonca slovo huge, nebola Eleanor len kôpkou nešťastia, ktoré sa týra všemožnými diétami. Nejako sme si asi zvykli na tučné postavy, ktoré sa silou-mocou snažia schudnúť. Toto bol apríjemná zmena. 
  • že to malo taký retro feeling, rok 1986, dobrá hudba. Tým mi to trochu pripomínalo Charlieho malé tajomostvá.
  • ešte raz postavy, a to, že to neboli klasický ona bola blonďatá roztlieskavačka, ktorá si doma potajomky číta a nikto z jej partie ju vlastne nepozná a nechápe, on tmavý, zachmúrený tváriaci sa akoby mu celý svet zjedol obed, problémový, ale potom sa stretnú a napriek všetkému sa do seba zamilujú a iba pri sebe môžu byť sami sebou kind of story. 

Veci, ktoré sa mi na knihe až tak veľmi nepáčili:
  • rodiny, z ktorých pochádzali hlavné postavy, sem-tam to bol až do očí bijúci protiklad, nemuselo to byť až tak vyhrotené, aby čitateľ s postavami, najmä s Eleanor, cítil. Ale to len tak na okraj.
  • malí súrodenci Eleanor boli opice malé, zákerné, manipulatívne... viete si predstaviť, však?Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…