Preskočiť na hlavný obsah

Rainbow Rowell: Eleanor & Park

zdroj
vydavateľstvo: Orion
jazyk: anglický
paperback, 325 strán
GR hodnotenie: 4,20*
Moje hodnotenie: 4*

Myslím, že je všetkým známa moja závislosť na youtube, presnejšie na booktube. Videách o knihách. Je to jedna z mojich najobľúbenejších činností. A práve vďaka tomuto médiu, som sa dozvedela o autorke, s krásne poetickým menom, Rainbow Rowell a o jej knihe Eleanor & Park. Táto kniha bola na mojom TBR liste dlho, ale vždy sa mi zdalo dať 10 € za paperback veľa (no už mi to nie je veľa, kedže som si objednala Ruin and Rising v paperbacku, ale o tom potom). Potom som raz bola na BookDepo (tú stránku by som si mala dať zablokovať, ale o tom tiež niekedy inokedy), a našla som ju za niečo vyše 8 €, čo sa mi už zdalo ako prijateľnejšia cena. A tiež bola to veľmi pekná UK obálka, na ktorej napísal John Green jedno z najkrajších vyznaní knihe... Takže by sme mali príbeh o tom ako som sa ku knihe nakoniec dostala, teraz by sme mohli prejsť k tomu, o čom kniha vlastne je.

Park Sheridan jazdí každé ráno do školy autobusom. Slúchadlá v ušiach, hlava ponorená v komixe. Snaží sa nevzbudzovať veľa pozornosti. Jedného dňa nastúpi do autobusu nové dievča. Má ohnivé červené vlasy, zvláštny štýl obliekania a je trochu pri tele. Zhodou okolností je to dievča, menom Eleanor, prinútené sadnúť si k nemu. Akward! Myslím, že od tadeto si už viete predstaviť ako to skončí, však? A ešte sa to celé odohráva v roku 1986. Tá hudba, čo sa tam spomína, tá hudba.

!Nasledujúci tex môže obsahovať spoilery!

Zo začiatku, cca prvých 20 strán, som si v duchu vravela čo na tomto všetci tí Amíci vidia, preboha, ale potom som to pochopila. Bolo to hrozne zlaté, to ako si k sebe Park a Eleanor nachádzali cestu. Ako sa nesmelo začali spolu rozprávať. Pretože, príbeh je rozprávaný z pohľadu jedného aj druhého, ako čitateľ máte možnosť porovnať ako jednotlivé situácie vnímajú rozdielne. A aj keď obaja mali toho spolu veľa spoločného, outsideri, nikde nazapadli, snažili sa nevzbudzovať veľa pozornosti, aj tak som nemala problém rozoznať, kto je kto. Vnútorný monológ každého z nich bol dostatočne rozdielny (nebola som z toho tak zmätená ako napríklad v Allegiant-e). Toto vzájomné spoznávanie a začiatky ich vzťahu, to bola najkrajšia časť knihy. Ale ako som čítala ďalej a ďalej, niekedy som sa pristihla pri myšlienke, že Park a Eleanor sú vytvorení až príliš opozitne, najmä ich zázemie. Kde ona mala ustráchanú matku, opileckého otčima a všade prítomných malých, hrozne otravných súrodencov, on mal (takmer) chápajúcich rodičov a takmer vôbec neprítomného brata. Ani uňho to nebolo len cukrová vata a dúhy, ale aj tak mi to prišlo až príliš ako vystrihnuté z nejakého katalógu na dokonalú americkú rodinu. Aj keď tam bol nejaký problém, vždy sa to vyriešilo, resp. zrazu už z toho nebol až taký problém.

Keď sa kniha dostala asi do polovice, začalo sa to hrozne ťahať. No na konci, by to ešte možno chcelo niečo navyše. A to nehovorím o tom konci, ako takom, ale prišlo mi to veľmi uponáhľané. Neviem, prvá polovica knihy sa mi páčila jednoznačne viac.

Ale aj tak som knihe dala 4*, lebo som sa pri jej čítaní, a po jej dočítaní, cítila, neviem, dobre. Nie sladko a lepkavo, ale dobre. Aj keď, samozrejme, aj ja, ako asi každý kto tú knihu prečítal, by som chcela vedieť ten koniec. No aj otvorené konce sú fajnové. Dávajú nám, čitateľom možnosť si príbeh dopovedať za nás. Podľa mňa to skočilo presne tak ako to skončiť malo.

Veci, ktoré sa mi na knihe páčili: 

  • postavy, najmä to, že aj keď Eleanor bola pri sebe, myslím, že niekoľkokrát použila autorka dokonca slovo huge, nebola Eleanor len kôpkou nešťastia, ktoré sa týra všemožnými diétami. Nejako sme si asi zvykli na tučné postavy, ktoré sa silou-mocou snažia schudnúť. Toto bol apríjemná zmena. 
  • že to malo taký retro feeling, rok 1986, dobrá hudba. Tým mi to trochu pripomínalo Charlieho malé tajomostvá.
  • ešte raz postavy, a to, že to neboli klasický ona bola blonďatá roztlieskavačka, ktorá si doma potajomky číta a nikto z jej partie ju vlastne nepozná a nechápe, on tmavý, zachmúrený tváriaci sa akoby mu celý svet zjedol obed, problémový, ale potom sa stretnú a napriek všetkému sa do seba zamilujú a iba pri sebe môžu byť sami sebou kind of story. 

Veci, ktoré sa mi na knihe až tak veľmi nepáčili:
  • rodiny, z ktorých pochádzali hlavné postavy, sem-tam to bol až do očí bijúci protiklad, nemuselo to byť až tak vyhrotené, aby čitateľ s postavami, najmä s Eleanor, cítil. Ale to len tak na okraj.
  • malí súrodenci Eleanor boli opice malé, zákerné, manipulatívne... viete si predstaviť, však?Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Top 5 .... it´s been a minute

Ahojte!Nemyslím, že má zmysel sa tu ospravedlňovať a vypisovať, prečo som tu bolo v poslednom čase, dobre pol roka, ticho. Na instagrame som aktívna skoro stále, and I might have a problem, ale na dlhšie formy nebolo možno ani nie času, ale energie. Takže tu nebude ani extra veľké zhrnutie. Lebo na to asi nikto nie je zvedavý. Ale predsa len, od januára som prečítala niekoľko, slovom päť, zaujímavých kníh a ide naozaj o eklektickú zmesku.
Powers of a Girl Kniha o marvelovských superhrdinkách (nielen) pre dievčatká. Ja som si ju náramne užila, mám chuť ju kúpiť každému malému dievčatku v mojej širšej rodine, lebo je plná inšpiratívnych žien, múdrych báb a krásnych kresieb. Najkrajšia kniha, akú vlastním.

Mama milovala Gabčíka Prečítala som obe autorkine knihy, ale táto bola taká literárnejšia. Čo napíšem teraz bude znieť hrozne, ale neboli to len spomienky, linka o vzťahu s Gabčíkom je fiktívna, a to knihe podľa mňa pomohlo, pretože nebola len kronikou spomienok, ale bolo tam aj niečo li…

Humbook fest v knihomoľských reflexiách

Prvý októbrový víkend som si spravila výlet do Prahy, ktorá pre mňa už nikdy nebude stovežatá, ale super knižná. O humbookfeste som vedela hádam už od mája a po oznámení, že hosťom bude Leigh Bardugo, som sa chystala! Ale potom Leigh zrušila svoj európske turné a ja som sa ofučala (viem, že zdravie je to najdôležitejšie a najvzácnejšie čo môžeme mať, ale niekedy človek nerozmýšľa až tak empaticky...) a povedala som si, že teda nepôjdem. No ale potom som mala ťažký víkend, keď som v rámci prípravy konferenčného príspevku musela pozerať nenormálne veľa reality show a najmä 3! epizódy V siedmom nebi...

No a na instagrame humbooku bola súťaž s čajmi Loyd o VIP lístok na humbook fest, čaje a knihu. V rámci psychohygieny a zachovania zdravého rozumu som sa zapojila, napísala nejaké extra angsty príchute čajov a v utorok pri písaní textu k prezentácii (ktorú som dokončila v pondelok večer, necelé 2 dni pred konferečným výstupom) som dostala na instagram správu, že som vyhrala! Knihu podľa vl…

O romanciach. Zamyslenie #18

Milujem seriál Jane The Virgin. Nech už som minule o knihe písala čokoľvek, seriál milujem. Asi rovnako ako Jane miluje romance. Sama jednu vydala. S romancovskou obálkou. Na instagram som dala jej fotku a kamarátka sa ma spýtala: To je nejaká telenovela, tá kniha? Lebo má na to obálku...
Dnes som sa zamyslela nad tým, prečo ohŕňame nosom nad romancami? Viete, že ide o jeden z najvýnosnejších literárnych žánrov, ktorý je takmer výlučne od žien pre iné ženy? Že self publishing nie je nikde inde rozšírené práve tak ako pri romanciach? Že je nenormálne veľa rôznych druhov a typov romancí? Aj o Big Footovi? Čím viac romance čítam a čím viac čítam o nich (či počúvam, odporúčam podcast One True Paring), tým viac som nimi fascinovaná. Ak si myslíte, že ide výlučne o príbehy o ženách, ktoré hľadajú svojho princa a HEA, tak ste len niekde na povrchu. 
Hovorí vám niečo meno Fábio? Videli ste niekedy filmy Prsteň, Pretty Woman, Láska nebeská, Nezabudnuteľná cesta? Ja všetky :) Dalo by sa o nich …