Preskočiť na hlavný obsah

Fall 2014

Povedala som si, že keď už tak túžobne očakávam kedy mi konečne príde Heir of Fire, rozhodla som sa, že je načase dať dokopy tento post. Počasie vonku sa v poslednom čase podobá skôr na leto, ale ja už mám jeseň. V pondelok som bola na zápise do školy, budúci utorok začíname. Tiež sa blížia moje narodky, takže pre mňa je už jeseň. Počasie-nepočasie :)

Knihy: Nové knihy, voňavučké knihy, všetky chcem. Všetky!
Veľké množstvo sérií túto jeseň končí. Unwind, Mara, Heroes of Olympus. Okrem nich vychádza aj niekoľko pokračovaní, ktorých sa už mesiace neviem dočkať. K tomu slovenské vydania peciek, ktoré si chcem už dlho prečítať. A recept na prázdny bankový účet je na svete.

 • Heir of Fire by Sarah J. Maas - Tretí diel Throne of Glass série. Minulý mesiac som prečítala dvojku, tento mesiac som už stihla prečítať zbierku noviel, ktoré sa odohrávajú pred udalosťami prvej knihy. Navnadená som poriadne. A najlepšie na tom je, že trojka má takmer 600 strán. Už nech je tu! (podľa mojich výpočtov by to mohlo byť už zajtra, najneskôr v piatok).
 • Undivided  by Neal Shusterman- Posledný diel Unwind série, ktorá je pravdepodobne mojou najobľúbenejšou dystopickou záležitosťou vôbec. Prvý diel ma zničil, dvojka a trojka ma dorazili a novela UnStrung ma dostala do kolien. Som zvedavá ako sa to celé uzavrie. Stupeň očakávanosti: vysoký!
 • Blue Lily, Lily Blue by Maggie Stiefvater - Maggie Stiefvater píše nádherne a čudne zároveň. Raven Cycle je podľa mňa jej najlepšia séria. Teším sa na tretí diel (samé tretie diely), a to nielen z povinnosti. Očakávaná je vysoká dávka čudných vecí a nádherne zvláštnych metafor!
 • The Retribution of Mara Dyer by Michelle Hodkin - Jednotka Mary bola dokonalá, dvojka ma mierne sklamala (kebyže je to pokračovanie akejkoľvek inej série tak by som sklamaná nebola, ale toto bola Mara), no na trojku (znova tretí diel) sa teším. Minule som však niekde čítala, že trojka v slovenčine nebude, čo je veľká škoda. Už len pre tie vymakané omakané obálky. 
 • Blood of Olympus by Rick Riordan - Záverečná časť spin-off série k Percymu Jacksonovi, ktorá je oveľa lepšia ako Percy Jackson. Teším sa, ale sa aj bojím. Hlavne toho koľko postáv prežije. A prežije tá moja obľúbená? Prežije vôbec niekto? Bude ešte nejaká spin-off séria?
 • Ashes to Ashes  by Jenny Han a Siobhan Vivian - Po tom ako skončila dvojka som na záver série zvedavá. Čakala som čokoľvek, ale toto teda nie... Preto od tejto série neočakávam už radšej nič, lebo ma prekvapila tak, ako to dokázalo len veľmi málo kníh pred ňou.


Čo si nedám ujsť v slovenčine:
Metalurg by Brandon Sanderson- Ritmatik bol super. Moje srdce knižného fetišistu bolo nadšené. Svet, mágia, postavy, všetko bolo veľmi originálne. O sérii Steelheart, tiež od Sandersona, som počula len samé chvály, takže si ho určite nenechám ujsť. Myslím, že nahovorím brata, keď už budem mať tie narodeniny, všakže....
Sabriel by Garth Nix- Alebo by som ho nahovorila na túto knihu? (Neviem či bude až taký dobrý brat, aby boli obe... o 3 mesiace sú Vianoce). Sabriel som registrovala už dlhšie, potom však prišiel zlom, ktorý ma presvedčil, že túto knihu musím čítať. Zlomom bol rozhovor s prekladateľom knihy Erikom Fazekašom, z ktorého sa na mňa nalepilo jeho nadšenie pre túto knihu. Hlavnou postavou je baba a je to o oživovaní mŕtvych. Nemusíte mi hovoriť dvakrát :)


Seriály: Nielen knihami je človek živý, teším sa aj na nové seriály. Veľmi veľa z noviniek je adaptáciou komixu. Nesťažujem sa, len konštatujem.

 • Gotham - Nemusím Supermana či Spidermana, mojim komixovým hrdinom numero uno je Batman. Gotham je niečo ako Batmanov Smallville, len hlavnou postavou nebude Bruce, ale poručík (kapitán?) Gordon. Toho hrá Benjamin McKenzie z The O.C. Vyzerá to zaujímavo a dostatočne temne. ako sa na Temného rytiera patrí...
 • Flash - Flash je spin-off k seriálu Arrow stanice CW (ktorej sa s týmto typom seriálu darí prekvapivo dobre). Podľa traileru to vyzerá sľubne, a keď tam sem-tam zavíta Felicity z Arrow na návštevu za Barrym, budem mať zase o obľúbený seriál naviac.
 • Constantine - Keď sme pri Supermanovi a jemu podobným, po Batmanovi mám rada X-Menov a Constantina. Film s Keanu Reevesom som vedela citovať na počkanie (najmä dokonalého Lucifera v podaní démonického Petra Stormarea). Tento Constantine vyzerá síce viac ako ten komixový (blonďák a myslím, že je aj Angličan), no nie som si ním veľmi istá. Dúfam, že moje obavy nie sú na mieste a ja budem príjemne prekvapená. 
 • American Horror Story: Freak Show - American Horror Story bude zase iná. Tentoraz cirkusová. Nie som veľký cirkusový fanúšik, ale toto je AHS, takže tu sa nebude jednať o nejaký obyčajný cirkus. Fúzaté dámy, dvojhlavá Sarah Paulson, a samozrejme, kráľovnou toto všetkého bude Jessica Lange. Plus môj miláčik Matt Bomer bude hosťovať v jednej epizóde. Zase nebudem vedieť spávať...


Filmy: 

 • The Hunger Games: Mockingjay Part I - Keď pôjdem tento rok do kina len na jeden film, tak to bude tento. Plagáty a teasery sú namakané. A povedzme si to na rovinu: Povinná jazda pre fanúškov knihy. Plus do podoby scenára knihu zadaptoval Danny THE Strong (Doyle z Gilmoriek) držiteľ EMMY, Glóbusu a neviem čoho všetkého za adaptáciu Game Change. A k tomu svetové zlatíčko JLaw. Teším sa!
 • The Maze Runner - Do svetovej premiéry už len týždeň a ja som ešte nečítala knihu. Ale tie plagáty čo kolujú po twitteri, hmmm, na film ma nebudete musieť dlho prehovárať.
A na čo sa tešíte vy? Máte niečo na čo sa tešíte ako malé dieťa na Vianoce? Do prečítania... :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Top 5 .... it´s been a minute

Ahojte!Nemyslím, že má zmysel sa tu ospravedlňovať a vypisovať, prečo som tu bolo v poslednom čase, dobre pol roka, ticho. Na instagrame som aktívna skoro stále, and I might have a problem, ale na dlhšie formy nebolo možno ani nie času, ale energie. Takže tu nebude ani extra veľké zhrnutie. Lebo na to asi nikto nie je zvedavý. Ale predsa len, od januára som prečítala niekoľko, slovom päť, zaujímavých kníh a ide naozaj o eklektickú zmesku.
Powers of a Girl Kniha o marvelovských superhrdinkách (nielen) pre dievčatká. Ja som si ju náramne užila, mám chuť ju kúpiť každému malému dievčatku v mojej širšej rodine, lebo je plná inšpiratívnych žien, múdrych báb a krásnych kresieb. Najkrajšia kniha, akú vlastním.

Mama milovala Gabčíka Prečítala som obe autorkine knihy, ale táto bola taká literárnejšia. Čo napíšem teraz bude znieť hrozne, ale neboli to len spomienky, linka o vzťahu s Gabčíkom je fiktívna, a to knihe podľa mňa pomohlo, pretože nebola len kronikou spomienok, ale bolo tam aj niečo li…

June Wrap Up

V júni som prečítala 15! kníh.

Nepýtajte sa ma, ako som to urobila. Proste som čítala. (Takmer) vždy a všade. A človek chytí slinu. Najmä ak je čítanie jeho primárnym únikom z reality. A tiež, čítala som vždy a stále.

Prečítala som skvelé knihy, inšpiratívne knihy, ale aj také, na ktoré som (radšej) zabudla.

Dievča z atramentu a hviezd - MG so zaujímavým námetom, ale bez presahu k vyšším vekovým kategóriám. Ale bol to presne ten typ knihy, ktorý ma naštartoval v čítaní.Thrawn: Alliances - Môj najobľúbenejší modrý mimozemšťan a najdesivejší SW záporák. Na rozdiel od jednotky druhý diel nepotreboval žiadny čas na rozbeh, fičal od prvej stránky. Malo to tempo a zaujímavý koncept a ja sa neviem dočkať tretieho dielu.Daisy Jones & The Six - TJR proste nie je pre mňa. Ani Evelyn ma nejako extra neohúrila a toto išlo absolútne mimo mňa. Ja proste nie som na experimentálne formáty, krátke kapitoly a pod. Okrem toho Daisy bola otravná, Billy bol sebec a Karen bola aj tak najlepšia. Once Gho…

Ja a audioknihy? Nikdy! Alebo žeby predsa...

Človek sa mení a podobne ako sa mení jeho knižný vkus, menia sa aj formáty kníh, ktoré číta. Prešla som takmer výhradne na elektronické knihy, z časti preto, lebo je to rýchle a z časti preto, lebo sa mi nechce na poštu. Okrem ekníh a desiatok eur, ktoré mesačne miniem na knihy do Rogera (môj Kindle Voyage), som sa dala aj na audioknihy. Áno, ja, ktorá hovorila, že beletria v takejto forme jej nevyhovuje, stratí sa v deji a tak podobne, som tento mesiac prečítala hneď 4. Tri z nich boli fakt super. A boli to horory. Takže okrem audiokníh čoraz viac prepadám aj hororu. Mám pocit, že je tam priama korelácia medzi tým čo sa deje v mojom "civilnom" živote a tým aké žánre mediálnej zábavy vyhľadávam. Veď s (prevažne) filmovými horormi som začala koketovať počas doktorandského, kedy som mala pocit, že nič ma nemôže vystrašiť viac ako to, čo momentálne žijem. Tak je to pravdepodobne aj teraz. Príšery, upíri či vražedné morské panny sú príjemnejšie ako dobrovoľná karanténa. Viem, vi…