Preskočiť na hlavný obsah

Fall 2014

Povedala som si, že keď už tak túžobne očakávam kedy mi konečne príde Heir of Fire, rozhodla som sa, že je načase dať dokopy tento post. Počasie vonku sa v poslednom čase podobá skôr na leto, ale ja už mám jeseň. V pondelok som bola na zápise do školy, budúci utorok začíname. Tiež sa blížia moje narodky, takže pre mňa je už jeseň. Počasie-nepočasie :)

Knihy: Nové knihy, voňavučké knihy, všetky chcem. Všetky!
Veľké množstvo sérií túto jeseň končí. Unwind, Mara, Heroes of Olympus. Okrem nich vychádza aj niekoľko pokračovaní, ktorých sa už mesiace neviem dočkať. K tomu slovenské vydania peciek, ktoré si chcem už dlho prečítať. A recept na prázdny bankový účet je na svete.

 • Heir of Fire by Sarah J. Maas - Tretí diel Throne of Glass série. Minulý mesiac som prečítala dvojku, tento mesiac som už stihla prečítať zbierku noviel, ktoré sa odohrávajú pred udalosťami prvej knihy. Navnadená som poriadne. A najlepšie na tom je, že trojka má takmer 600 strán. Už nech je tu! (podľa mojich výpočtov by to mohlo byť už zajtra, najneskôr v piatok).
 • Undivided  by Neal Shusterman- Posledný diel Unwind série, ktorá je pravdepodobne mojou najobľúbenejšou dystopickou záležitosťou vôbec. Prvý diel ma zničil, dvojka a trojka ma dorazili a novela UnStrung ma dostala do kolien. Som zvedavá ako sa to celé uzavrie. Stupeň očakávanosti: vysoký!
 • Blue Lily, Lily Blue by Maggie Stiefvater - Maggie Stiefvater píše nádherne a čudne zároveň. Raven Cycle je podľa mňa jej najlepšia séria. Teším sa na tretí diel (samé tretie diely), a to nielen z povinnosti. Očakávaná je vysoká dávka čudných vecí a nádherne zvláštnych metafor!
 • The Retribution of Mara Dyer by Michelle Hodkin - Jednotka Mary bola dokonalá, dvojka ma mierne sklamala (kebyže je to pokračovanie akejkoľvek inej série tak by som sklamaná nebola, ale toto bola Mara), no na trojku (znova tretí diel) sa teším. Minule som však niekde čítala, že trojka v slovenčine nebude, čo je veľká škoda. Už len pre tie vymakané omakané obálky. 
 • Blood of Olympus by Rick Riordan - Záverečná časť spin-off série k Percymu Jacksonovi, ktorá je oveľa lepšia ako Percy Jackson. Teším sa, ale sa aj bojím. Hlavne toho koľko postáv prežije. A prežije tá moja obľúbená? Prežije vôbec niekto? Bude ešte nejaká spin-off séria?
 • Ashes to Ashes  by Jenny Han a Siobhan Vivian - Po tom ako skončila dvojka som na záver série zvedavá. Čakala som čokoľvek, ale toto teda nie... Preto od tejto série neočakávam už radšej nič, lebo ma prekvapila tak, ako to dokázalo len veľmi málo kníh pred ňou.


Čo si nedám ujsť v slovenčine:
Metalurg by Brandon Sanderson- Ritmatik bol super. Moje srdce knižného fetišistu bolo nadšené. Svet, mágia, postavy, všetko bolo veľmi originálne. O sérii Steelheart, tiež od Sandersona, som počula len samé chvály, takže si ho určite nenechám ujsť. Myslím, že nahovorím brata, keď už budem mať tie narodeniny, všakže....
Sabriel by Garth Nix- Alebo by som ho nahovorila na túto knihu? (Neviem či bude až taký dobrý brat, aby boli obe... o 3 mesiace sú Vianoce). Sabriel som registrovala už dlhšie, potom však prišiel zlom, ktorý ma presvedčil, že túto knihu musím čítať. Zlomom bol rozhovor s prekladateľom knihy Erikom Fazekašom, z ktorého sa na mňa nalepilo jeho nadšenie pre túto knihu. Hlavnou postavou je baba a je to o oživovaní mŕtvych. Nemusíte mi hovoriť dvakrát :)


Seriály: Nielen knihami je človek živý, teším sa aj na nové seriály. Veľmi veľa z noviniek je adaptáciou komixu. Nesťažujem sa, len konštatujem.

 • Gotham - Nemusím Supermana či Spidermana, mojim komixovým hrdinom numero uno je Batman. Gotham je niečo ako Batmanov Smallville, len hlavnou postavou nebude Bruce, ale poručík (kapitán?) Gordon. Toho hrá Benjamin McKenzie z The O.C. Vyzerá to zaujímavo a dostatočne temne. ako sa na Temného rytiera patrí...
 • Flash - Flash je spin-off k seriálu Arrow stanice CW (ktorej sa s týmto typom seriálu darí prekvapivo dobre). Podľa traileru to vyzerá sľubne, a keď tam sem-tam zavíta Felicity z Arrow na návštevu za Barrym, budem mať zase o obľúbený seriál naviac.
 • Constantine - Keď sme pri Supermanovi a jemu podobným, po Batmanovi mám rada X-Menov a Constantina. Film s Keanu Reevesom som vedela citovať na počkanie (najmä dokonalého Lucifera v podaní démonického Petra Stormarea). Tento Constantine vyzerá síce viac ako ten komixový (blonďák a myslím, že je aj Angličan), no nie som si ním veľmi istá. Dúfam, že moje obavy nie sú na mieste a ja budem príjemne prekvapená. 
 • American Horror Story: Freak Show - American Horror Story bude zase iná. Tentoraz cirkusová. Nie som veľký cirkusový fanúšik, ale toto je AHS, takže tu sa nebude jednať o nejaký obyčajný cirkus. Fúzaté dámy, dvojhlavá Sarah Paulson, a samozrejme, kráľovnou toto všetkého bude Jessica Lange. Plus môj miláčik Matt Bomer bude hosťovať v jednej epizóde. Zase nebudem vedieť spávať...


Filmy: 

 • The Hunger Games: Mockingjay Part I - Keď pôjdem tento rok do kina len na jeden film, tak to bude tento. Plagáty a teasery sú namakané. A povedzme si to na rovinu: Povinná jazda pre fanúškov knihy. Plus do podoby scenára knihu zadaptoval Danny THE Strong (Doyle z Gilmoriek) držiteľ EMMY, Glóbusu a neviem čoho všetkého za adaptáciu Game Change. A k tomu svetové zlatíčko JLaw. Teším sa!
 • The Maze Runner - Do svetovej premiéry už len týždeň a ja som ešte nečítala knihu. Ale tie plagáty čo kolujú po twitteri, hmmm, na film ma nebudete musieť dlho prehovárať.
A na čo sa tešíte vy? Máte niečo na čo sa tešíte ako malé dieťa na Vianoce? Do prečítania... :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Top 5 .... it´s been a minute

Ahojte!Nemyslím, že má zmysel sa tu ospravedlňovať a vypisovať, prečo som tu bolo v poslednom čase, dobre pol roka, ticho. Na instagrame som aktívna skoro stále, and I might have a problem, ale na dlhšie formy nebolo možno ani nie času, ale energie. Takže tu nebude ani extra veľké zhrnutie. Lebo na to asi nikto nie je zvedavý. Ale predsa len, od januára som prečítala niekoľko, slovom päť, zaujímavých kníh a ide naozaj o eklektickú zmesku.
Powers of a Girl Kniha o marvelovských superhrdinkách (nielen) pre dievčatká. Ja som si ju náramne užila, mám chuť ju kúpiť každému malému dievčatku v mojej širšej rodine, lebo je plná inšpiratívnych žien, múdrych báb a krásnych kresieb. Najkrajšia kniha, akú vlastním.

Mama milovala Gabčíka Prečítala som obe autorkine knihy, ale táto bola taká literárnejšia. Čo napíšem teraz bude znieť hrozne, ale neboli to len spomienky, linka o vzťahu s Gabčíkom je fiktívna, a to knihe podľa mňa pomohlo, pretože nebola len kronikou spomienok, ale bolo tam aj niečo li…

Humbook fest v knihomoľských reflexiách

Prvý októbrový víkend som si spravila výlet do Prahy, ktorá pre mňa už nikdy nebude stovežatá, ale super knižná. O humbookfeste som vedela hádam už od mája a po oznámení, že hosťom bude Leigh Bardugo, som sa chystala! Ale potom Leigh zrušila svoj európske turné a ja som sa ofučala (viem, že zdravie je to najdôležitejšie a najvzácnejšie čo môžeme mať, ale niekedy človek nerozmýšľa až tak empaticky...) a povedala som si, že teda nepôjdem. No ale potom som mala ťažký víkend, keď som v rámci prípravy konferenčného príspevku musela pozerať nenormálne veľa reality show a najmä 3! epizódy V siedmom nebi...

No a na instagrame humbooku bola súťaž s čajmi Loyd o VIP lístok na humbook fest, čaje a knihu. V rámci psychohygieny a zachovania zdravého rozumu som sa zapojila, napísala nejaké extra angsty príchute čajov a v utorok pri písaní textu k prezentácii (ktorú som dokončila v pondelok večer, necelé 2 dni pred konferečným výstupom) som dostala na instagram správu, že som vyhrala! Knihu podľa vl…

O romanciach. Zamyslenie #18

Milujem seriál Jane The Virgin. Nech už som minule o knihe písala čokoľvek, seriál milujem. Asi rovnako ako Jane miluje romance. Sama jednu vydala. S romancovskou obálkou. Na instagram som dala jej fotku a kamarátka sa ma spýtala: To je nejaká telenovela, tá kniha? Lebo má na to obálku...
Dnes som sa zamyslela nad tým, prečo ohŕňame nosom nad romancami? Viete, že ide o jeden z najvýnosnejších literárnych žánrov, ktorý je takmer výlučne od žien pre iné ženy? Že self publishing nie je nikde inde rozšírené práve tak ako pri romanciach? Že je nenormálne veľa rôznych druhov a typov romancí? Aj o Big Footovi? Čím viac romance čítam a čím viac čítam o nich (či počúvam, odporúčam podcast One True Paring), tým viac som nimi fascinovaná. Ak si myslíte, že ide výlučne o príbehy o ženách, ktoré hľadajú svojho princa a HEA, tak ste len niekde na povrchu. 
Hovorí vám niečo meno Fábio? Videli ste niekedy filmy Prsteň, Pretty Woman, Láska nebeská, Nezabudnuteľná cesta? Ja všetky :) Dalo by sa o nich …