Preskočiť na hlavný obsah

Unwind Dystology
autor: Neal Shusterman
počet dielov: 3 už vyšli, záverečný vychádza v októbri tohto roku
Unwind (november 2007)
Unwholly (august 2012)
Unsouled (október 2013)
Undivided (október 2014)

Predstavte si svet, kde sa síce narodíte, ale keď budete mať 13 rokov Vaši rodičia sa Vás môžu jednoducho zbaviť? Doslova Vás dať na súčiastky? Strašidelné, však? Vitajte vo svete knižnej série Unwind amerického spisovateľa Neala Shustermana!

Prvá kniha mi prišla v mojej vôbec prvej objednávke z BookDepo, ale založila som ju do poličky a tam tichučko sedela. Až som ju z tade vybrala krátko po tom ako som dočítala fenomenálny Throne of Glass a potrebovala som preladiť na niečo iné. A po zhruba 40-tich stranách som si len povzdychla: Prečo mi trvalo tak dlho, kým som si ťa prečítala?

Príbeh je rozprávaný hneď z niekoľkých perspektív. V prvej knihe sledujete príbeh očami troch hlavných postáv: problémového Connora, ktorého sa rodičia mali v pláne zbaviť lebo mu chceli dopriať lepší život (propaganda prvej triedy), chovankyne domova Risy, ktorá nie je až taká talentovaná, aby sa štátu oplatilo chovať ju do jej plnoletosti. Tretím hlavným hrdinom je Lev, ktorý prišiel na tento svet len preto, aby ho jeho rodičia obetovali bohu. Celý život vedel, že sa nedožije viac ako 13 rokov a bol s tým totálne ok. Až do dňa, kým sa cesty týchto troch úplne rozdielnych detí spojili na jednej diaľnici...


!NASLEDUJÚCI TEXT OBSAHUJE SPOILERY! 


Niekedy čítam knihu, páči sa mi, dám jej 5* na goodreads, no o nieľkoko dní (a kníh) neskôr si vybavím len základnú kostru príbehu. Táto séria je však iná! Najmä prvá kniha, kde sa ako čitateľ zoznamujete so svetom a jeho pravidlami, vo mne zanechala silný dojem. Ku konci knihy, keď všetko smeruje k rozhodujúcej scéne konečne príde aj na to čo je to unwinding a ako to celé prebieha. A aj po 3 mesiacoch si tú scénu viem vybaviť a stále sa mi z nej zdvíha žalúdok a je mi nevoľno. Tomu sa hovorí silne napísaná kniha!

Druhá a tretia kniha pokračujú v našliapnutom tempe a ani zďaleka nespomaľujú. Okrem odhaľovania (alebo skôr ešte väčšieho zamotávania) príbehu predstavujú aj nové postavy. Jednou z nich je prvá bytosť kompletne zostavená z častí tiel iných detí. Silná káva. Na moje prekvapenie mi však táto postava prišla sympatickejšia ako neznášanlivý stork Starkey. Dokonalý príklad toho, čo s človekom môže urobiť nenávisť.

Súčasťou série je aj krátka novela, UnStrung, ktorá čitateľovi odhaľuje čo robil Lev medzi výletom do púšte a svojim príchodom na Graveyard. Pre mňa to bola najsilnejšia časť. Krásne v nej vidno ako jedno rozhodnutie dokáže ovplyvniť životy a konanie mnohých ľudí.

Najdesivejšie na celom príbehu a svete série UnWind je to, že ak sa nad tým zamyslíte, veľa vecí sa môže reálne stať. A o to desivejším sa príbeh stáva....

Štvrtý, záverečný diel UnDivided vychádza 14.10.2014 (podľa GR).


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Nákupný zoznam

...alebo wishlist? Nie, skôr nákupný zoznam.


Máte aj vy knihy, ktoré musíte mať aj keby na chleba nebolo? A aj u vás to väčšinou skončí tak, že na chleba nie je, ale knihy sú (alebo to sa stáva len mne?). Máj je permanentne mesiacom, v ktorom vychádza veľa titulov, ktoré chcem prečítať (a potom sa to len nabaľuje ako snehová guľa). A keby len prečítať, ale musím bezpodmienečne mať! Ale treba mať plán! Plán pre mňa znamená zoznam. Takže dnes bude reč o knihách, ktoré vyšli alebo ešte len vyjdú, a ktoré sú na mojom „must buy books“ zozname. Tiež známy ako akčný plán na budúci polrok. Čo nevyjde, pôjde na vianočný zoznam. Keby s knihami predávali aj čas na ich čítanie, všakže?

Mŕtve dievča neklame – vyšlo v slovenčine už koncom marca. Podľa kultovej knihy prednedávnom vyšiel aj seriál (ktorý som ešte nevidela, lebo chcem najprv čítať knihu). Jedna z mojich nákupných priorít! (najmä aby som si mohla spraviť názor, lebo podľa reakcií internetu [a najmä ľudí, ktorí ešte veria v politickú kore…