Preskočiť na hlavný obsah

Unwind Dystology
autor: Neal Shusterman
počet dielov: 3 už vyšli, záverečný vychádza v októbri tohto roku
Unwind (november 2007)
Unwholly (august 2012)
Unsouled (október 2013)
Undivided (október 2014)

Predstavte si svet, kde sa síce narodíte, ale keď budete mať 13 rokov Vaši rodičia sa Vás môžu jednoducho zbaviť? Doslova Vás dať na súčiastky? Strašidelné, však? Vitajte vo svete knižnej série Unwind amerického spisovateľa Neala Shustermana!

Prvá kniha mi prišla v mojej vôbec prvej objednávke z BookDepo, ale založila som ju do poličky a tam tichučko sedela. Až som ju z tade vybrala krátko po tom ako som dočítala fenomenálny Throne of Glass a potrebovala som preladiť na niečo iné. A po zhruba 40-tich stranách som si len povzdychla: Prečo mi trvalo tak dlho, kým som si ťa prečítala?

Príbeh je rozprávaný hneď z niekoľkých perspektív. V prvej knihe sledujete príbeh očami troch hlavných postáv: problémového Connora, ktorého sa rodičia mali v pláne zbaviť lebo mu chceli dopriať lepší život (propaganda prvej triedy), chovankyne domova Risy, ktorá nie je až taká talentovaná, aby sa štátu oplatilo chovať ju do jej plnoletosti. Tretím hlavným hrdinom je Lev, ktorý prišiel na tento svet len preto, aby ho jeho rodičia obetovali bohu. Celý život vedel, že sa nedožije viac ako 13 rokov a bol s tým totálne ok. Až do dňa, kým sa cesty týchto troch úplne rozdielnych detí spojili na jednej diaľnici...


!NASLEDUJÚCI TEXT OBSAHUJE SPOILERY! 


Niekedy čítam knihu, páči sa mi, dám jej 5* na goodreads, no o nieľkoko dní (a kníh) neskôr si vybavím len základnú kostru príbehu. Táto séria je však iná! Najmä prvá kniha, kde sa ako čitateľ zoznamujete so svetom a jeho pravidlami, vo mne zanechala silný dojem. Ku konci knihy, keď všetko smeruje k rozhodujúcej scéne konečne príde aj na to čo je to unwinding a ako to celé prebieha. A aj po 3 mesiacoch si tú scénu viem vybaviť a stále sa mi z nej zdvíha žalúdok a je mi nevoľno. Tomu sa hovorí silne napísaná kniha!

Druhá a tretia kniha pokračujú v našliapnutom tempe a ani zďaleka nespomaľujú. Okrem odhaľovania (alebo skôr ešte väčšieho zamotávania) príbehu predstavujú aj nové postavy. Jednou z nich je prvá bytosť kompletne zostavená z častí tiel iných detí. Silná káva. Na moje prekvapenie mi však táto postava prišla sympatickejšia ako neznášanlivý stork Starkey. Dokonalý príklad toho, čo s človekom môže urobiť nenávisť.

Súčasťou série je aj krátka novela, UnStrung, ktorá čitateľovi odhaľuje čo robil Lev medzi výletom do púšte a svojim príchodom na Graveyard. Pre mňa to bola najsilnejšia časť. Krásne v nej vidno ako jedno rozhodnutie dokáže ovplyvniť životy a konanie mnohých ľudí.

Najdesivejšie na celom príbehu a svete série UnWind je to, že ak sa nad tým zamyslíte, veľa vecí sa môže reálne stať. A o to desivejším sa príbeh stáva....

Štvrtý, záverečný diel UnDivided vychádza 14.10.2014 (podľa GR).


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

Sarah J. Maas: A Court of Mist and Fury

*Ide o recenziu druhej časti v sérii, preto článok obsahuje spoilery pre prvú časť. Článok obsahuje spoilery aj pre recenzovanú knihu, lebo som sa nevedela udržať na uzde. Čítajte na vlastné riziko.*

“I was not a pet, not a doll, not an animal.
I was a survivor, and I was strong.
I would not be weak, or helpless again
I would not, could not be broken. Tamed.”


Moja láska pre SJM a jej knihy nie je tajomstvom. Ešte aj moja mamina vie, ktoré knihy myslím ak spomeniem "tú sériu" (tak je u nás doma známa Throne of Glass séria). A ako správna fanúšička som sa pustila aj do čítania jej druhej série, ktorá má veľmi dlhý názov, preto ho napíšem len raz, potom budem používať skratku. Tou sériou je A Court of Thorns and Roses, inak známa ako ACOTAR.

Prvá kniha sa mi páčila. Aj recenziu som na ňu napísala. Kniha sa mi páčila aj keď hlavná hrdinka mi liezla na nervy, hlavný hrdina bol nezaujímavý, jeho priateľ, ale najmä záporák mali viac charizmy. Ale aj tak sa mi kniha páčila. Veľa vecí,…