Preskočiť na hlavný obsah

Throne of Glass

autorka: Sarah J. Maas
počet dielov série: 6 + kniha noviel, ktoré sa odohrávajú pred dejom prvej knihy
prvé tri knihy už vyšli: Throne of Glass #1
                                      Crown of Midnight #2
                                      Heir of Fire #3
                                      The Assassin´s Blade #0,1-0,5 - kniha noviel

Keď som dočítala tretiu časť, moja (takmer) prvá myšlienka bola: Knihy ako táto, spisovatelia ako Sarah J. Maas, ale najmä hrdinovia ako Celaena sú presne to prečo milujem čítanie. A knihy. A všetko okolo toho. No a potom som samozrejme myslela už len na Rowana....

Throne of Glass je výnimočná séria. Hneď z niekoľkých dôvodov:
  • po Á: Hlavná hrdinka je DA BOMB. Inak známa ako Celaena Sardothien. Má povinnú výbavu všetkých kick-ass ženských z YA fantasy a dystópií, rozumej sarkazmus, mierne samovražedné sklony and all that jazz, no a k tomu stále ostala dievčenská, ale zase v rozumnej miere, samozrejme. A aby nás autorka ešte viac presvedčila že Celaena je tá úplne najdokonalejšia hrdinka, ona navrch toho všetkého ešte aj číta. Miluje čítanie! A knihy. Niekde na začiatku druhej knihy je veta: and then she bought books. And books. And books. Alebo tak nejako. Celá ja keď mám peniaze na účte.
  • po Bé: Séria bude mať 6 dielov. Neochkajte, že zase ďalšia nekonečná série. Ono, z tých troch dielov, ktoré sú vonku, a ktoré som prečítala, to vyzerá veľmi dobre. Vidno že Maas má všetko vymyslené do posledného detailu, vie čo sa stane v ďalšej knihe a dáva si načas. Buduje atmosféru. Buduje vzťahy, romantické, politické, medziľudské, medzidruhové. Necháva nás zamilovať si postavu a potom ju... pošle na druhý koniec sveta. Niekedy doslova! Proste konečne niekto, kto si nevymýšľa zápletku za pochodu, kto nefabrikuje knihy, ale ich píše! 
  • po Cé: Nie je taká to tá fantasy kniha, ktorá Vás hodí do sveta plného čudných zvierat a ešte čudnejších vecí, ktoré majú viac než len čudné mená. Nie. Prvá kniha pripomína viac historickú fikciu prepletenú s kriminálnou zápletkou. Tú som tam naozaj nečakala. Fajnovo doplnila dej, ale zase nebolo to len o záhade.
  • po Dé: Postavy. Presnejšie chémia medzi nimi. Nad ňou som sa rozplývala už TU, kde píšem o prvej knihe. Dodnes chválim kade chodím. Odporúčam každému, kto má rád fantasy, ktorá má hlavu a pätu. Sériu, ktorá ani na 500.strane tretej knihy neprestane prekvapovať. A tiež odporúčam, ak máte radi postavy, ktoré rozmýšľajú samé za seba, ale nie sú sebecké. Také, ktoré majú medzi sebou chémiu, aká sa dnes už tak často nevidí. Nielen romance tam je, ale aj bromance. A celé to spolu funguje ako dobre namazaný švajčiarsky nožík. Nemôžem napísať hodinky. Celeana je švajčiarsky army nožík. Nič menej!
Potrebujete ešte nejaký ďalší dôvod prečo si knihu prečítať? Čo takto tieto krásne paperbacky? Viete ako je hashtag foodporn, je aj hashtag bookporn? Lebo ten by som používala...


P.S: Nezdá sa aj Vám, že autorka Sarah J. Maas vyzerá na tej fotke v knihách ako Jennifer Lawrence? To len tak na okraj :)

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Nákupný zoznam

...alebo wishlist? Nie, skôr nákupný zoznam.


Máte aj vy knihy, ktoré musíte mať aj keby na chleba nebolo? A aj u vás to väčšinou skončí tak, že na chleba nie je, ale knihy sú (alebo to sa stáva len mne?). Máj je permanentne mesiacom, v ktorom vychádza veľa titulov, ktoré chcem prečítať (a potom sa to len nabaľuje ako snehová guľa). A keby len prečítať, ale musím bezpodmienečne mať! Ale treba mať plán! Plán pre mňa znamená zoznam. Takže dnes bude reč o knihách, ktoré vyšli alebo ešte len vyjdú, a ktoré sú na mojom „must buy books“ zozname. Tiež známy ako akčný plán na budúci polrok. Čo nevyjde, pôjde na vianočný zoznam. Keby s knihami predávali aj čas na ich čítanie, všakže?

Mŕtve dievča neklame – vyšlo v slovenčine už koncom marca. Podľa kultovej knihy prednedávnom vyšiel aj seriál (ktorý som ešte nevidela, lebo chcem najprv čítať knihu). Jedna z mojich nákupných priorít! (najmä aby som si mohla spraviť názor, lebo podľa reakcií internetu [a najmä ľudí, ktorí ešte veria v politickú kore…