Preskočiť na hlavný obsah

Throne of Glass

autorka: Sarah J. Maas
počet dielov série: 6 + kniha noviel, ktoré sa odohrávajú pred dejom prvej knihy
prvé tri knihy už vyšli: Throne of Glass #1
                                      Crown of Midnight #2
                                      Heir of Fire #3
                                      The Assassin´s Blade #0,1-0,5 - kniha noviel

Keď som dočítala tretiu časť, moja (takmer) prvá myšlienka bola: Knihy ako táto, spisovatelia ako Sarah J. Maas, ale najmä hrdinovia ako Celaena sú presne to prečo milujem čítanie. A knihy. A všetko okolo toho. No a potom som samozrejme myslela už len na Rowana....

Throne of Glass je výnimočná séria. Hneď z niekoľkých dôvodov:
  • po Á: Hlavná hrdinka je DA BOMB. Inak známa ako Celaena Sardothien. Má povinnú výbavu všetkých kick-ass ženských z YA fantasy a dystópií, rozumej sarkazmus, mierne samovražedné sklony and all that jazz, no a k tomu stále ostala dievčenská, ale zase v rozumnej miere, samozrejme. A aby nás autorka ešte viac presvedčila že Celaena je tá úplne najdokonalejšia hrdinka, ona navrch toho všetkého ešte aj číta. Miluje čítanie! A knihy. Niekde na začiatku druhej knihy je veta: and then she bought books. And books. And books. Alebo tak nejako. Celá ja keď mám peniaze na účte.
  • po Bé: Séria bude mať 6 dielov. Neochkajte, že zase ďalšia nekonečná série. Ono, z tých troch dielov, ktoré sú vonku, a ktoré som prečítala, to vyzerá veľmi dobre. Vidno že Maas má všetko vymyslené do posledného detailu, vie čo sa stane v ďalšej knihe a dáva si načas. Buduje atmosféru. Buduje vzťahy, romantické, politické, medziľudské, medzidruhové. Necháva nás zamilovať si postavu a potom ju... pošle na druhý koniec sveta. Niekedy doslova! Proste konečne niekto, kto si nevymýšľa zápletku za pochodu, kto nefabrikuje knihy, ale ich píše! 
  • po Cé: Nie je taká to tá fantasy kniha, ktorá Vás hodí do sveta plného čudných zvierat a ešte čudnejších vecí, ktoré majú viac než len čudné mená. Nie. Prvá kniha pripomína viac historickú fikciu prepletenú s kriminálnou zápletkou. Tú som tam naozaj nečakala. Fajnovo doplnila dej, ale zase nebolo to len o záhade.
  • po Dé: Postavy. Presnejšie chémia medzi nimi. Nad ňou som sa rozplývala už TU, kde píšem o prvej knihe. Dodnes chválim kade chodím. Odporúčam každému, kto má rád fantasy, ktorá má hlavu a pätu. Sériu, ktorá ani na 500.strane tretej knihy neprestane prekvapovať. A tiež odporúčam, ak máte radi postavy, ktoré rozmýšľajú samé za seba, ale nie sú sebecké. Také, ktoré majú medzi sebou chémiu, aká sa dnes už tak často nevidí. Nielen romance tam je, ale aj bromance. A celé to spolu funguje ako dobre namazaný švajčiarsky nožík. Nemôžem napísať hodinky. Celeana je švajčiarsky army nožík. Nič menej!
Potrebujete ešte nejaký ďalší dôvod prečo si knihu prečítať? Čo takto tieto krásne paperbacky? Viete ako je hashtag foodporn, je aj hashtag bookporn? Lebo ten by som používala...


P.S: Nezdá sa aj Vám, že autorka Sarah J. Maas vyzerá na tej fotke v knihách ako Jennifer Lawrence? To len tak na okraj :)

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

Sarah J. Maas: A Court of Mist and Fury

*Ide o recenziu druhej časti v sérii, preto článok obsahuje spoilery pre prvú časť. Článok obsahuje spoilery aj pre recenzovanú knihu, lebo som sa nevedela udržať na uzde. Čítajte na vlastné riziko.*

“I was not a pet, not a doll, not an animal.
I was a survivor, and I was strong.
I would not be weak, or helpless again
I would not, could not be broken. Tamed.”


Moja láska pre SJM a jej knihy nie je tajomstvom. Ešte aj moja mamina vie, ktoré knihy myslím ak spomeniem "tú sériu" (tak je u nás doma známa Throne of Glass séria). A ako správna fanúšička som sa pustila aj do čítania jej druhej série, ktorá má veľmi dlhý názov, preto ho napíšem len raz, potom budem používať skratku. Tou sériou je A Court of Thorns and Roses, inak známa ako ACOTAR.

Prvá kniha sa mi páčila. Aj recenziu som na ňu napísala. Kniha sa mi páčila aj keď hlavná hrdinka mi liezla na nervy, hlavný hrdina bol nezaujímavý, jeho priateľ, ale najmä záporák mali viac charizmy. Ale aj tak sa mi kniha páčila. Veľa vecí,…