Preskočiť na hlavný obsah

Throne of Glass

autorka: Sarah J. Maas
počet dielov série: 6 + kniha noviel, ktoré sa odohrávajú pred dejom prvej knihy
prvé tri knihy už vyšli: Throne of Glass #1
                                      Crown of Midnight #2
                                      Heir of Fire #3
                                      The Assassin´s Blade #0,1-0,5 - kniha noviel

Keď som dočítala tretiu časť, moja (takmer) prvá myšlienka bola: Knihy ako táto, spisovatelia ako Sarah J. Maas, ale najmä hrdinovia ako Celaena sú presne to prečo milujem čítanie. A knihy. A všetko okolo toho. No a potom som samozrejme myslela už len na Rowana....

Throne of Glass je výnimočná séria. Hneď z niekoľkých dôvodov:
  • po Á: Hlavná hrdinka je DA BOMB. Inak známa ako Celaena Sardothien. Má povinnú výbavu všetkých kick-ass ženských z YA fantasy a dystópií, rozumej sarkazmus, mierne samovražedné sklony and all that jazz, no a k tomu stále ostala dievčenská, ale zase v rozumnej miere, samozrejme. A aby nás autorka ešte viac presvedčila že Celaena je tá úplne najdokonalejšia hrdinka, ona navrch toho všetkého ešte aj číta. Miluje čítanie! A knihy. Niekde na začiatku druhej knihy je veta: and then she bought books. And books. And books. Alebo tak nejako. Celá ja keď mám peniaze na účte.
  • po Bé: Séria bude mať 6 dielov. Neochkajte, že zase ďalšia nekonečná série. Ono, z tých troch dielov, ktoré sú vonku, a ktoré som prečítala, to vyzerá veľmi dobre. Vidno že Maas má všetko vymyslené do posledného detailu, vie čo sa stane v ďalšej knihe a dáva si načas. Buduje atmosféru. Buduje vzťahy, romantické, politické, medziľudské, medzidruhové. Necháva nás zamilovať si postavu a potom ju... pošle na druhý koniec sveta. Niekedy doslova! Proste konečne niekto, kto si nevymýšľa zápletku za pochodu, kto nefabrikuje knihy, ale ich píše! 
  • po Cé: Nie je taká to tá fantasy kniha, ktorá Vás hodí do sveta plného čudných zvierat a ešte čudnejších vecí, ktoré majú viac než len čudné mená. Nie. Prvá kniha pripomína viac historickú fikciu prepletenú s kriminálnou zápletkou. Tú som tam naozaj nečakala. Fajnovo doplnila dej, ale zase nebolo to len o záhade.
  • po Dé: Postavy. Presnejšie chémia medzi nimi. Nad ňou som sa rozplývala už TU, kde píšem o prvej knihe. Dodnes chválim kade chodím. Odporúčam každému, kto má rád fantasy, ktorá má hlavu a pätu. Sériu, ktorá ani na 500.strane tretej knihy neprestane prekvapovať. A tiež odporúčam, ak máte radi postavy, ktoré rozmýšľajú samé za seba, ale nie sú sebecké. Také, ktoré majú medzi sebou chémiu, aká sa dnes už tak často nevidí. Nielen romance tam je, ale aj bromance. A celé to spolu funguje ako dobre namazaný švajčiarsky nožík. Nemôžem napísať hodinky. Celeana je švajčiarsky army nožík. Nič menej!
Potrebujete ešte nejaký ďalší dôvod prečo si knihu prečítať? Čo takto tieto krásne paperbacky? Viete ako je hashtag foodporn, je aj hashtag bookporn? Lebo ten by som používala...


P.S: Nezdá sa aj Vám, že autorka Sarah J. Maas vyzerá na tej fotke v knihách ako Jennifer Lawrence? To len tak na okraj :)

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…