Preskočiť na hlavný obsah

TV Shows vs. Books

Ja viem, dve médiá, dve tak rozdielne média ako je kniha a televízia by sa nemali porovnávať, ale v dnešnom svete, kde je všetko adaptáciou či remakom niečoho iného (dokonca remakom remaku!), sa podobným úvahám vyhnúť nedá.

True Blood
knižná predloha: séria Pravá krev, 13 dielov, vyšlo aj v češtine (čítala som 11 a vlastním aj 12 knihu, ale neviem či budem mať niekedy až takú masochistickú náladu, že by som ju prečítala...)
autorka knižnej predlohy: Charlaine Harris
autor seriálovej adaptácie: Alan Ball
podobnosť: ešte v prvých sériách sa dá rozpoznať, v deji ktorej knihy sa scenáristi inšpirovali. Chvalabohu, išli od takej tretej-štvrtej série viac-menej vlastným smerom, lebo s knihami to ide od štvrtej z kopca. Veľmi strmého kopca...

The Walking Dead
knižná predloha: rovnomenná komixová séria (čítala som prvý zväzok, lebo bol ako knižná príloha Pevnosti, ale nejako ma neohúril)
autor knižnej predlohy: Robert Kirkman, Tony Moore
auror seriálovej predlohy: Frank Darabont, režisér Zelenej míle, ktorý však od seriálu odišiel po úspešnej prvej sérii, keď sa nedohodol so stanicou AMC
podobnosť: najväčším diváckym miláčikom je postava, ktorá nie je v komixe. K tomuto bodu asi takto. Viac sa mi páči seriál, komix ma nechytil. Čítala som síce len prvý zväzok, no vidno, že scenáristi sa komixom len inšpirovali.

The Vampire Diaries
knižná predloha: rovnomenná nekonečná knižná séria
autorka knižnej predlohy: L.J. Smith
autori seriálovej adaptácie: Julie Plec a Kevin Williams
podobnosť: Takmer v ničom. Ešte aj hlavná hrdinka vyzerá inak ako tá z kníh.

Pretty Little Liars
knižná predloha: rovnomerná knižná séria
autorka knižnej predlohy: Sara Shepard
autor seriálovej adaptácie: I. Marlene King
podobnosť: Hrdinky sa veľmi na svoje knižné predchodkyne nepodobajú, čo však nie je na škodu. V knihách sa mi však páčilo, že to nie je tak rozťahané ako seriál, ktorý som prestala pozerať v polovici časti, lebo sa to už nedalo.

The Strain
knižná predloha: rovnomenná trilógia, v slovenčine ako Žihadlá, moja najobľúbenejšia upírska série ever :)
autori knižnej predlohy: Guilermo Del Toro, Chuck Hogan
autori seriálovej adaptácie: Guilermo Del Toro, Chuck Hogan
podobnosť: Veľmi veľká. A keď už tam konečne upíra vypitvali tak to začalo mať aj vedecký podtext kníh, kde je fungovanie upírov a ich tráviaci systém vysvetlený veľmi podrobne. Seriálu ostala aj atmosféra kníh. Je však treba povedať, že tie sa vždy čítali trochu inak ako obyčajné knihy. Od jednotky v nich bolo cítiť, že ich písal scenárista, malý taký filmový feeling.

The Game of Thrones
knižná predloha: knižná série A song of Ice and Fire
autor knižnej predlohy: George R.R. Martin
autori seriálovej adaptácie: David Beniof a D.B. Weiss
podobnosť: Na konci štvrtej série bolo oznámené, že seriál sa v nasledujúcich sériách bude od knižnej predlohy viac a viac odkláňať. Nemusí to byť na škodu veci. Pretože veľa knižných postáv, ktoré v knihách zomreli, v seriáli ešte žije a naopak. Jaime/Brienne bromance je však všade silná :)

Orange is The New Black
knižná predloha: The Orange is The New Black
autorka knižnej predlohy: Piper Kerman
autorka seriálovej adaptácie: Jenji Kohan
podobnosť: knihu som nečítala. Ale chystám sa, aj keď som počula rozpačité reakcie.

My Mad Fat Diary
knižná predloha: My Fat, Mad, Teenage Diary
autorka knižnej predlohy: Rae Earl
autor seriálovej adaptácie: neviem
podobnosť: podobne ako pri Orange, ani túto knižnú predlohu som nečítala. Ale chystám sa. Seriál je skvelý, Rae je fantastická a Finn je :)


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…