Preskočiť na hlavný obsah

TV Shows vs. Books

Ja viem, dve médiá, dve tak rozdielne média ako je kniha a televízia by sa nemali porovnávať, ale v dnešnom svete, kde je všetko adaptáciou či remakom niečoho iného (dokonca remakom remaku!), sa podobným úvahám vyhnúť nedá.

True Blood
knižná predloha: séria Pravá krev, 13 dielov, vyšlo aj v češtine (čítala som 11 a vlastním aj 12 knihu, ale neviem či budem mať niekedy až takú masochistickú náladu, že by som ju prečítala...)
autorka knižnej predlohy: Charlaine Harris
autor seriálovej adaptácie: Alan Ball
podobnosť: ešte v prvých sériách sa dá rozpoznať, v deji ktorej knihy sa scenáristi inšpirovali. Chvalabohu, išli od takej tretej-štvrtej série viac-menej vlastným smerom, lebo s knihami to ide od štvrtej z kopca. Veľmi strmého kopca...

The Walking Dead
knižná predloha: rovnomenná komixová séria (čítala som prvý zväzok, lebo bol ako knižná príloha Pevnosti, ale nejako ma neohúril)
autor knižnej predlohy: Robert Kirkman, Tony Moore
auror seriálovej predlohy: Frank Darabont, režisér Zelenej míle, ktorý však od seriálu odišiel po úspešnej prvej sérii, keď sa nedohodol so stanicou AMC
podobnosť: najväčším diváckym miláčikom je postava, ktorá nie je v komixe. K tomuto bodu asi takto. Viac sa mi páči seriál, komix ma nechytil. Čítala som síce len prvý zväzok, no vidno, že scenáristi sa komixom len inšpirovali.

The Vampire Diaries
knižná predloha: rovnomenná nekonečná knižná séria
autorka knižnej predlohy: L.J. Smith
autori seriálovej adaptácie: Julie Plec a Kevin Williams
podobnosť: Takmer v ničom. Ešte aj hlavná hrdinka vyzerá inak ako tá z kníh.

Pretty Little Liars
knižná predloha: rovnomerná knižná séria
autorka knižnej predlohy: Sara Shepard
autor seriálovej adaptácie: I. Marlene King
podobnosť: Hrdinky sa veľmi na svoje knižné predchodkyne nepodobajú, čo však nie je na škodu. V knihách sa mi však páčilo, že to nie je tak rozťahané ako seriál, ktorý som prestala pozerať v polovici časti, lebo sa to už nedalo.

The Strain
knižná predloha: rovnomenná trilógia, v slovenčine ako Žihadlá, moja najobľúbenejšia upírska série ever :)
autori knižnej predlohy: Guilermo Del Toro, Chuck Hogan
autori seriálovej adaptácie: Guilermo Del Toro, Chuck Hogan
podobnosť: Veľmi veľká. A keď už tam konečne upíra vypitvali tak to začalo mať aj vedecký podtext kníh, kde je fungovanie upírov a ich tráviaci systém vysvetlený veľmi podrobne. Seriálu ostala aj atmosféra kníh. Je však treba povedať, že tie sa vždy čítali trochu inak ako obyčajné knihy. Od jednotky v nich bolo cítiť, že ich písal scenárista, malý taký filmový feeling.

The Game of Thrones
knižná predloha: knižná série A song of Ice and Fire
autor knižnej predlohy: George R.R. Martin
autori seriálovej adaptácie: David Beniof a D.B. Weiss
podobnosť: Na konci štvrtej série bolo oznámené, že seriál sa v nasledujúcich sériách bude od knižnej predlohy viac a viac odkláňať. Nemusí to byť na škodu veci. Pretože veľa knižných postáv, ktoré v knihách zomreli, v seriáli ešte žije a naopak. Jaime/Brienne bromance je však všade silná :)

Orange is The New Black
knižná predloha: The Orange is The New Black
autorka knižnej predlohy: Piper Kerman
autorka seriálovej adaptácie: Jenji Kohan
podobnosť: knihu som nečítala. Ale chystám sa, aj keď som počula rozpačité reakcie.

My Mad Fat Diary
knižná predloha: My Fat, Mad, Teenage Diary
autorka knižnej predlohy: Rae Earl
autor seriálovej adaptácie: neviem
podobnosť: podobne ako pri Orange, ani túto knižnú predlohu som nečítala. Ale chystám sa. Seriál je skvelý, Rae je fantastická a Finn je :)


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…