streda, 29. januára 2014

Vyšiel oficiálny trailer k filmu The Fault In Our Stars

A je absolútne dokonalý. Celý deň som naň čakala a nesklamal. Dýcha z neho atmosféra knihy Johna Greena (v origináli napr. TU a v slovenčine TU), Amsterdam a chémia medzi hlavnými predstaviteľmi.


Slovenská premiéra nás čaká 5. júna tohto roku. 

nedeľa, 26. januára 2014

Reading Update (13.1. - 26.1.2013)

Za posledné dva týždne som dočítala jednu knihu, prečítala ďalšie tri celé a jednu knihu som rozčítala. A asi sa stane niečo čo tu už takmer dva mesiace nebolo. Rozčítam knihu pred dočítaním "currently reading", lebo Kvety v podkrví nie sú niečo po čom momentálne moje srdce piští.

V update pred dvomi týždňami som písala o tom, že čítam Iskrivú od Kristin Cashore. Knihu som dočítala. ale zanechala vo mne veľmi zmiešané pocity. Od poslednej knihy v trilógii som čakala viac. Príbeh bol zbytočne rozťahaný. O 200 strán menej by knihe dodalo tempo. Nakoniec to bol taký lepší priemer.

Po Iskrivej som prečítala Meno hviezdy od Maureen Johnson. Knihu som zhltla za dva dni. Pri čítaní som sa aj bála (prečo mám šťastie na strašidelné časti pred spaním?). Hlavná hrdinka mi bola sympatická a na opisoch obyvateľov jej rodného mestečka som sa aj zasmiala. Toto bola prvá kniha, ktorú som od autorky čítala, ale určite nebola posledná. Odporúčam.

Búrku som zaregistrovala už keď vychádzala v angličtine. Anotácia znela dobre a tak som si ju u nás v knižnici rezervovala. Ako ma nadšenie opustilo už po niekoľkých kapitolách. Čakala som niečo iné. Nemuseli to by ďalší Jazdci časom či Drahokamy, ale mohlo to byť záživnejšie. Hlavný hrdina bol nesympatický. Jeho myšlienkové pochody som absolútne nechápala. Vrcholom bolo, keď si spomenul na to, ako ponížil mŕtvu sestru, keď kamarátovi o nej povedal, že z nervozity má vetry. To už bola naozaj posledná kvapka. Zle, celé zle.

Po tak obohacujúcom čítaní aké mi priniesla Búrka (irónia), som si napravila chuť Benediktovou tajomnou spoločnosťou. Mám rada prvé diely v sériách, keď sa buduje svet, jeho pravidlá, odhaľuje sa záporák. BTS mi dala toto všetko a ešte viac. Plejádu naozaj jedinečných postáv, ktoré si navzájom nepomýlite a viete ich rozlíšiť. Kniha ma na konci príjemne prekvapila. To som nečakala :)

Momentálne čítam, ako som už napísala hore, Kvety v podkroví. Keď som túto knihu našla v knižnici, hneď som ju podľa obálky spoznala. Patrí totiž do kedysi veľmi populárnej série. Pamätám si ako ju všetky tety u nás na dvore doradu čítali. Aj keď po prvej tretine knihy neviem prečo. Áno, téma je šokujúca, a celé je to temné, podľa skutočnej udalosti, bla-bla-bla, ale mňa tam všetky postavy do jednej (možno okrem starého otca, ten sa tam zatiaľ fyzicky neobjavil) hrozne rozčuľujú. Dvojčatá sú nádherné a krásne, ako by im mohol niekto ublížiť? No, ale že stále len mravčia ako náš pes keď chce piškótu, dobre že sa nehádžu zadkom o zem, to je v poriadku. Starí rodičia sú viac ako len pošahaní a matka.... škoda reči. Je len o trochu menej umrnčaná ako tie jej decká. Momentálne, knihu asi odložím a začnem niečo nové, lebo na toto teraz nemám... psychické rozpoloženie, ak ste si všimli. Ešte stále musím (nemusím, ale chcem!) z januárového TBR prečítať Allegiant. Tam aspoň nebude nijaké podkrovie, však?

streda, 22. januára 2014

Bez nálady

Neviem ako Vás, ale mňa toto počasie zráža do kolien. Je také... nejaké. Presne taká je aj moja nálada. Mám rada keď prší, nevadí mi blato a ani to, že náš pes po každej vychádzke vyzerá ako prasiatko, no už mám toho dosť! A vždy keď mám takú nepodarenú náladu, je len jedna kombinácia, ktorá mi ju dokáže napraviť. Alebo aspoň vylepšiť: chai latte a dobrá hudba. Aj zaujímavá kniha pomôže, niekedy je to však nad jej sily. Takže dnes o mojich "náladovkách":

Sara Bareilles - Brave
Veľmi motivačná, veľmi nabudzujúca. Ďakujem PCA 2014!

Vampire Weekend - Everlasting Arms
Nielen táto pesnička mi vždy vylepší náladu. Celý album je skvelý.

Haim - The Wire
Nebyť SNL tak ani neviem, že im vyšiel album. Dokonalý album. Taký, ktorý môžete počúvať dokolečka dokola. Ja ho rada prekladám s Modern Vampires of the City od Vampire Weekend. 

Janelle Monae - Dance Apocalyptic
Moja najobľúbenejšia z jej nového albumu. Taká veselá. 

Máte aj vy zaručený recept ako si vylepšiť náladu? Na mňa lezie nejaký útlm, takže si idem pesničky z tohto príspevku púšťať doradu. A dokola :)

nedeľa, 19. januára 2014

Filmové adaptácie roku 2014

Tento štvrtok zavítala do slovenských kín Zlodejka kníh. Stala sa tak prvou z dlhého radu filmových adaptácií populárnych kníh. Ja osobne sa teším na tieto:

Január:
16.1. - Zlodejka kníh (Druhá sv. vojna, Nemecko, knihy. Skvelá kombinácia.)
23.1. - 12 rokov otrokom (Kombinácia Fassbender-McQueen!)
Február:
13.2. - Zimný príbeh (Ešte si musím prečítať knihu, ale hrá tam Sybil z Downton Abbey!)
27.2. - Vampire Academy (Aj keď tu si nie som veľmi istá či sa teším. Dimitri mi príde starý. Nehovoriac o tom, že mi veľmi pripomína otca Belly Swanovej bez fúzov...)
Apríl:
3.4. - Divergencia (Theo, Theo, Theo :)
Jún:
5.6. - The Fault in Our Stars (Už len ten plagát je nádherný)
Október:
9.10. - Gone Girl (Filmové spracovanie bude mať iný koniec ako kniha. Ale aj ten napísala Gillian Flynn.)
November:
20.11. - Hry o život: Drozdajka 1 (Scenár napísal Danny THE Strong, ktorý stojí za skvelým Game Change. A tiež hral Doyla v Gilmorkách :)

Okrem filmových adaptácii kníh sa teším aj na komixovku X-Men: Budúca minulosť (22.5.), pokračovanie krásnej rozprávky Ako si vycvičiť draka 2 (19.6.) a na nového Wesa Andersona Grandhotel Budapešť (20.3.).

Dátumy slovenských premiér sú z csfd.cz: http://www.csfd.cz/kino/prehled/
streda, 15. januára 2014

Knižné citáty #4

The Son of Neptune by Rick Riordan
"But just my hair. My hair models. The rest of me rebels." Everybody Sees The Ants by A.S. King

"My life is mine, I say, not the man´s." Everybody Sees The Ants by A.S. King

"Aren´t we all victims of something at some time or another?" Everybody Sees The Ants by A.S. King

"All happy families resemble one another, each unhappy family is unhappy in its own way." Anna Karenina by Leo Tolstoy

"Známkou nezrelého človeka je, že chce za niečo vznešene zomrieť, kým známkou zrelého človeka je, že chce pre niečo pokorne žiť." citát od Wilhelma Stekela z mojej asi naj knihy vôbec, Kto chytá v žite od J.D. Salingera

nedeľa, 12. januára 2014

Weekly Wrap Up (6.1. - 12.1.2014)

Tento týždeň by sa dal považovať za veľmi dobrý začiatok nového roku. Dočítala som jednu knihu a dve som prečítala celé. Ďalšiu knihu som začala čítať. Tiež som čítavala až do polnoci, čo u mňa nie je zvykom. Nebývam dlho hore (máme veľmi vŕzgajúce parkety a mamina má veľmi ľahký spánok, nepríjemná komninácia), ale Meno vetra od Patricka Rothfussa ma udržala hore dlho niekoľko krát za sebou. Veľmi sa mi páčilo akým spôsobom sa rozpráva príbeh a ako to skončilo. Tak, akoby to ani nemalo koniec, proste prejdete na druhý diel :) Kvotheho životný príbeh ešte len naberá na obrátkach, takže si určite prečítam aj druhý diel. Mám ho už doma, ale najprv chcem prečítať moje TBR na január. No som na dobrej ceste.
Po Mene vetra som prečítala Dívku z nočních můr od Kendare Blake, poslednú knihu v Anna krví oděná sérii (Jéj, ďalšia dočítaná séria!). Kniha ma veľmi bavila. Prečítala som ju rýchlo (čo mohlo byť zapríčinené aj tým, že som chcela veľmi čítať Zlomyseľné). Páčilo sa mi, že autorka zmenila prostredie a nespadla do opakovania modelu prvej knihy. Aj keď prvá polovica bola veľmi umrnčaná. Cass bol na môj vkus až priveľká baba. Ale druhá to vynahradila, aj keď Cass bol ešte stále umrnčaný. Koniec ma však príjemne prekvapil.
Po tejto knihe som prečítala Zlomyseľné od Sary Shepard, piatu knihu v sérii Malé klamárky, po ktorú som doslova bežala do knižnice, keď som zistila, že ju konečne majú. Písala som už, ako mám rada našu zvolenskú knižnicu? Napíšem to teraz: VEĽMI. Majú plno nových kníh, majú plno kníh, ktoré si chcem prečítať, a už konečne kúpili aj Navždy (trojku Triašky). Ok, ale späť ku Zlomyseľným. Sériu Malé klamárky mám rada, knihy sú podľa mňa lepšie ako seriál (ktorý som prestala pozerať v polovici predposledného dielu 3. série). Pretože sú menej zamotané. Samozrejme, že sa tam dejú veci nad ktorými len krútim hlavou, ale väčšinou je to čistá zábava. Nie prostoduchá, na to pozor. A po tom ako skončila štvrtá kniha, som päťku jednoducho musela prečítať. Šestka je už rezervovaná.
V krátkom čase som prečítala 3 knihy, takže som si dala prestávku, kým som začala čítať Iskrivú od Kristin Cashore. Iskrivá je záverečnou časťou série Graceling Realm. Mojou obľúbenou časťou je dvojka (Ohnivá). Myslím, že ju Iskrivá nepredbehne, na to je v nej veľa politiky a Bitterblue mi oproti Katse a Vatre príde veľmi detská (jasné, veď je to dieťa, ale aj tak) a tiež taká, hmm, neviem. Katsa a Vatra boli (sú) silnými mladými ženami, ktoré sa nedajú ovládať nielen mužmi, ale ani spoločenskými konvenciami. Bitterblue mi zatiaľ príde ako ich slabý odvar. ale som len na strane 220 (alebo tak nejako), takže verím, že sa to ešte zlepší. No a to je môj knižný týždeň v kocke. Keď prečítam Iskrivú, už mi ostane na tento mesiac z TBR len Allegiant.

streda, 8. januára 2014

Knižné predsavzatia na rok 2014

  • Každý mesiac prečítať jednu knihu, ktorá bude mať viac ako 600 strán. Je ľahšie prečítať dve 300-stranové knihy ako jednu 600-stranovú, ale tak mohla by som sa premôcť :)
  • V roku 2013 som prečítala veľmi málo klasík, aj keď pokusy tam boli, však Anna K. Preto to v roku 2014 urobím inak. Mojím druhým knižným predsavzatím je prečítať tento rok 10 klasík. Držím si palce. (Ale veľa klasík má viac ako 600 strán :)
  • Budem sa snažiť čítať to čo mám doma. Lebo moja domáca TBR polička nie je polica, ale takmer celá skriňa.
  • Moja Goodreads Challenge je rovnaká ako v roku 2013, a to 55 kníh. Neviem čo bude a kde budem. Vždy je lepšie keď sama seba prekvapím, ako by som to nemala splniť.
  • A pretože sa poznám až pridobre, nebudem si zakazovať kupovať knihy. Lebo kde je vôľa, tam je cesta :)

nedeľa, 5. januára 2014

Prečítané série #2

Rick Riordan: Kronika Cartera Kana
Ďalšia séria od Riordana. Tentoraz o Egypte. Príbeh je rozprávaný z pohľadu dvoch hlavných postáv, súrodencov Sadie a Cartera Kanovcov. Určite stojí za prečítanie.

Kerstin Gier: Drahokamy 
Trilógia o cestovaní časom. Do tejto série som šla s tým, že som o nej nevedela takmer nič. Dokonca som si myslela, že sa to bude odohrávať v Nemecku. Ach tie, predsudky :) Séria je skvelá. Veľmi sa mi na nej páčilo, že aspekty cestovania v čase a všetky záležitosti okolo toho som ako čitateľ prežívala spolu s hlavnou postavou, Gwen.

Phillip Pullman: Temné hmoty
Trilógiu som čítala ako jednu knihu a malo to jednu veľkú nevýhodu: bola to veľmi neprakticky obrovská kniha. Inak sérii nie je čo vytknúť. V prvej knihe som mala na začiatku trochu pocit, že to má pomalý rozbeh, ale keď sa to už rozbehlo, do konca tretej knihy sa to nezastavilo. Pullman vytvoril krásny svet, ktorý by bola škoda len tak obísť :)

Cassandra Clare: Pekelné stroje
Spojenie kníh, viktoriánskeho Londýna a Tieňolovcov, môže byť niečo lepšie? Ak Vám aj niečo napadá, tak mám ďalší argument: WILL! Naňho nemá ani Jace :) Plus slovenské vydanie je nádherným klenotom, a to nielen na slovenskom knižnom trhu (na ňom vyhráva na plnej čiare). Z poslednej časti, Mechanickej princeznej, sa ešte zotavujem, lebo ten koniec, to je... Prečítajte, uvidíte. Plus tieňolovecký rodokmeň. Toto už len tak niekto neprekoná :)

streda, 1. januára 2014

December Wrap Up, Book Haul and January TBR

Wrap Up:
December bol mojim tohtoročným najlepším mesiacom, čo sa čítania kníh týka. Prečítala som 11! kníh, čím som tromfla aj jún. Nielenže som vylepšila svoje celkové skóre na krásnych okrúhlych 70 kníh za rok 2013 (o 6 viac ako v roku 2012), ale prečítala som aj o zhruba 500 strán viac ako v roku 2012 :)
Držala som sa svojho stanoveného cieľa na december, a čítala som najmä pokračovania a stand alone knihy. No začala som aj novú sériu, The Heroes of Olympus, ktorú som doslova zhltla za niečo vyše týždeň a ďalšie pokračovanie vychádza až v októbri 2014.... :(
V decembri sa mi podarilo dočítať sériu Pekelné stroje. Koniec sa mi veľmi páčil.

V decembri som teda prečítala:
Rainbow Rowell: Fangirl 5*
Darren Shan: Zlodej z temnoty (Demonata #2) 4*
Dan Brown: Inferno (Robert Langdon #4) 3*
Scott Westerfeld: Krásni (Škaredí #2) 4*
Donna Tarttová: Tajný príbeh 5*
Rick Riordan: Proroctvo (The Heroes of Olympus #1) 4*
Rick Riordan: The Son of Neptune (The Heroes of Olympus #2) 4*
Rick Riordan: The Mark of Athena (The Heroes of Olympus #3) 5*
Rick Riordan: The House of Hades (The Heroes of Olympus #4) 5*
Cassandra Clare: Mechanická princezná (Pekelné stroje #3) 5*
Jana Šrámková: Hruškadóttir 4*

Book Haul:
V decembri som si nekúpila žiadnu knihu. Ale boli Vianoce:) Ježiško mi doniesol tieto knihy:
Cassandra Clare: Mechanická princezná (Pekelné stroje #3)
Veronica Roth: Allegiant (Divergent #3)
John Green, David Levithan: Will Grayson, Will Grayson
Robin Sloan: Mr. Penumbra´s 24-hour Bookstore
Maggie Stiefvater: The Dream Thieves (The Raven Cycle #2)
Margaret Mitchelová: Odviate vetrom

TBR:
Moje TBR sú väčšinou veľmi široko definované, lebo sa nerada zväzujem tým čo mám čítať (to mám z VŠ), ale teraz to spravím trochu inak (a tiež sa poznám, keď si niekde niečo zapíšem, mám väčšiu tendenciu to splniť). Určite si chcem prečítať Meno vetra, ktoré už  mám dlhšie požičané z knižnice, Dívku z nočných můr a Iskrivú. A Allegiant. Mám totiž pocit, že som asi jediná osoba, ktorá tú knihu ešte nečítala. Potrebujem dočítať nejaké série, kým začnem čítať nové. A že ich je... :)