nedeľa, 30. marca 2014

True Detective

Dusná atmosféra zaspatého amerického juhu. Hudba ako vystrihnutá z pokazeného jukeboxu. Okultná vražda, cirkevný kult, bažina plná komárov. Dvaja detektívi, obaja silné osobnosti. Za kamerou režisér adaptácie Jany Eyrovej z r. 2011. Pred ňou, najnovší držiteľ Oscara v kategórie herec v hlavnej úlohe a Haymitch. Spolu z toho vychádza kus poctivej filmárskej roboty. A niečo čo je ešte lepšou kriminálkou ako The Killing!


Osem častí je málo. Ale ako sa hovorí, dobrého málo býva. Osem častí je málo, najmä keď to celé začne až v druhej časti. No už prvá naznačí, že toto bude iná káva. Na CSI zabudnite. Retrospektívne vyšetrovanie 20 rokov starej vraždy, krásny retro nádych, súčasnosť sa odohráva v jednej miestnosti. Aby autenticity nebolo málo, detektívi sú tiež len ľudia, nevedia všetko, robia chyby, správajú sa ako prasce, majú svoje rany, muchy, vypotené košele. Naturálna kriminálka. Prípad keď poctivá filmárčina ukazuje poctivú detektívnu prácu. Žiadne počítače. Staré zaprášené archívy, stena plná fotiek, stará garáž. Obchôdzky po okolí. Okultné  miesta. Široké polia, dlhé zábery na rieku. Bažina. Pekné filtre, zaujímavé postavy. A Anabeth z PJO už nikdy nebude čo bývala...


Výkony, z ktorých mrazí. Dialógy, v ktorých o niečo ide. Moment keď viete, že McConaughy sa pre tú rolu narodil. Harelson na vrchole a neskôr na samom dne. Katarzia na všetkých úrovniach. Mytologické bludisko a koniec, ktorý si všetci zaslúžili. Bodka. Ostáva len hlodavý pocit, že už nikdy to nebudem môcť pozerať po prvýkrát....


streda, 26. marca 2014

George R.R. Martin: A Feast for Crows (A Song of Ice and Fire: Book Four)

Tento článok obsahuje spoilery! O štvrtej knihe sa nedá písať bez spoilerov. Teda aspoň ja to neviem :)
Epická fantasy séria nepoľavila zo svojho tempa ani vo štvrtej časti!
zdroj
 • Žiadny Tyrion! Lebo ten sa v čase knihy nenachádzal v King´s Landing, Riverrun, Iron Isles alebo Dorne, kde sa odohráva štvrtá kniha. Príbehu to neuškodilo, práve naopak. Pôsobilo to kompaktnejšie. Aj keď no ten Tyrion... Ale zato tam bolo veľľľľa Jaimeho. Jaime "Bad gone Good" Lannister. Posledná veta jeho poslednej kapitoly, to bolo GENIÁLNE.
 • Cersei je špina. Špina na entú. Ale pretože bola celú knihu naložená vo víne, bola veľmi vtipná. Ale aj tak je to špina. To ako skončil jej príbeh bolo naplnením porekadla "na každú sviňu raz voda zovrie". Hrozne som sa zabávala (evil smiech).
 • Celkovo sa mi kniha veľmi páčila. Nie až tak ako trojka (lebo Tyrion), ale tak pripitá Cersei, veľa Jaimeho a Brienne, no málo Arye (vôbec ma nebaví o nej čítať, stále to isté), to vynahradilo. 
 • Teraz si dám trochu pauzu od kníh. Ale 6. apríla začína nová séria seriálu. All Men Must Die!
CITÁTY:

"The man is useless as nipples on breastplate."

"...though Maester Aemon would no doubt understand. Before he had lost his sight, the Maester had loved book as much as Samwell Tarly did."

"He never wanted love, though. You cannot eat love, nor buy a horse with it, nor warm your halls on a cold night."

"Best not let her grandfather host the wedding..."

"The women are the strong ones"

"The gods made men to fight, and women to bear children. A woman´s war is in the birthing bed."

"The war of the Ninepenny Kings?
So they called it, though I never saw a king, nor earned a penny. It was a war, though. That it was."

nedeľa, 23. marca 2014

5+1 obľúbené rozčítané série

Na blogu som už písala o sériách, ktoré som prečítala (TU a TU). Aj o tých, ktoré sa chystám prečítať TU. Ale o tých, ktoré mám rozčítané, o tých som ešte nepísala. Takže dnes to bude o rozčítaných sériách, ktoré určite dočítam, lebo sú super a hrozne ma bavia. Bodka!

A Song of Ice and Fire by George R.R: Martin
Momentálne čítam štvrtú knihu a nemám dosť. Svet je prepracovaný a baví ma to aj keď v štvorke nie je žiadny Tyrion (lebo 4. kniha je prakticky prvou časťou päťky, a obe sa zaoberajú inými lokáciami, ako keby to už aj tak nebolo komplikované, všakže). Knihy sú hrubé, ale stoja za to. Prvé dve som čítala v češtine, trojku a štvorku v angličtine (americké vydanie), a musím povedať, že je to oveľa lepšie v origináli, ako inak. Nejako to k tomu ide lepšie. Asi preto, že mám napozeraný aj seriál v angličtine. Ale či už v češtine, či v angličtine, určite skúste. Alebo počkajte ešte trochu, chystá sa aj slovenský preklad. Už bolo načase...

Heroes of Olympus by Rick Riordan
Pred Vianocami som prvé štyri knihy zhltla rýchlejšie ako tanier vianočnej kaputnice. Percy Jackson je veľmi dobrá séria, ktorú som prečítala na jedno posedenie (ten font v slovenčine), ale spin off sa mi páči viac. Nové postavy, nová mytológia, viac rozprávačov. Geniálna kombinácia. Na knihách je super to, že Riordan zobral niečo čo ho urobilo slávnym, trochu to vypolíroval a pustil znova do sveta. A ono to stále funguje. Aspoň na mňa.

Kronika kráľovraha by Patrick Rothfuss
Keď som čítala jednotku, vôbec som nepostrehla, že tá kniha má viac ako 600 strán. Tak rýchlo ušla. Dvojku si chcem tiež v dohľadnej dobe pečítať. Musím sa priznať, že som ju už mala doma z knižnice, ale vrátila som ju. Lebo kto bude potom čakať na trojku?

Raven Cycle by Maggie Stiefvater
Triaška bola napísaná nádherne, Váhanie bolo také,..., váhavé, k trojke som sa ešte neprepracovala. Ale Raven Boys, to je už iná káva. Taká mierne creepy atmosféra a mierne creepy chlapci, to ja môžem. Dvojku mám už nachystanú v poličke.

Mara Dyerová by Michellen Hodkin
Toto sú veľmi čudné knihy. Ale naozaj veľmi. No sú také dobré, že im odpustím aj to, že vlastne stále neviem o čo ide. Slovenské vydanie je ešte k tomu také fajnové na dotyk.

Malé klamárky by Sara Shepard
Seriál som prestala pozerať v polovici predposledného dielu tretej série, pretože som to už nezvládla. Bolo to veľmi prekomplikované. Prišlo mi, že už ani autori nevedia kde to smeruje. Ale knihy. Knihy mi prídu jednoduchšie, kratšie, a jednu dokážem prečítať za pol dňa. Jednohubky. Budem čítať kým to budú k nám do knižnice kupovať. Nechcem písať, že je to moje guilty pleasure, ale tak každý z času na čas potrebuje nejakú tú oddychovku.

streda, 19. marca 2014

10+1 výnimočných kníh v mojom živote

Séria Medzi nami dievčatami
Také paperbackové ružové knihy, ktoré som hltala na kilá. Moja obľúbená hrdinka bola Roxy, myslím, veľa si z nich nepamätám, len že to boli také jednohubky, ktoré som čítala na matike pod lavicou a potom to učiteľ žaloval mojej mame.

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Ešte dnes si pamätám aká som bola nešťastná, keď som ju našla pod stromčekom. Ale potom som si ju prečítala a pochopila. Aj kresbu veľhada kráľovského :)

Jerome David Salinger: Kto chytá v žite
Toto je kniha, ktorá bude navždy môjmu srdcu blízka. Nielen pre to, že jej hrdina je takmer rovnako uhundraný ako ja a je to moja naj kniha (ak mám povedať len jednu), ale je to aj moja šťastná kniha (odpoveď z angličtiny, maturitný sloh zo slovenčiny). A ja, čo nečítam knihy viackrát, som ju prečítala asi trikrát.

John Green: Looking for Alaska
Môj prvý John Green. Toto bola láska na prvé prečítanie (s knihou, aj s autorom). Odporúčam kade chodím (knihu, aj autora). Alaska bude pre mňa najlepším Greenom, lebo prvú tú je ťažko prekonať. Aj keď ste John Green.

Jane Austen: Pýcha a predsudok
Každá túžime po pánovi Darcym, nie? Pravdepodobne moja prvá (dočítaná) klasika. Prvá Austenová. A už som sa Jane A. nepustila. Jej knihy sú mojimi najobľúbenejšími romantickými príbehmi. Lebo sú o ženách s vlastnou hlavou. A to ja môžem :)

Dan Brown: Da Vinciho kód
Kód nie je v zozname, lebo to bol môj prvý Brown (aj keď bol), ale preto, lebo mi ho v knižnici nechceli rezervovať (bolestivá spomienka), že vraj ešte nie som dosť stará (mala som asi 14!). Také niečo sa mi stalo prvýkrát a bola som z toho hrozne nešťastná. Vtedy som sa nahnevala, na knižnicu som trochu zanevrela a knihu som si požičala od kamaráta. A potom aj Anjelov a démonov. Tí sú mojou najobľúbenejšou knihou od Browna, lebo niekde na začiatku je tam veta o tom ako bolo cítiť smrad spáleného mäsa :)

Ian McEwan: Pokánie
Pokánie ma poznačilo na dlhý čas. TÚ časť som čítala asi trikrát, kým mi to došlo. Pokánie ma naučilo, že nie všetko musí mať dobrý koniec. Ten tiež záleží od toho, kde stlačíte stop (aká hlboká myšlienka a myslím, že niečo podobné povedal už niekto predo mnou, asi Mozzie z White Collar :)

Donna Tartt: Tajný príbeh
Knihu som prečítala nedávno (v decembri) a dodnes o nej rozmýšľam, všade ju odporúčam. Nečítala som veľa kníh, ktoré sa odohrávajú na výške, no aj keby som čítala, myslím, že táto by vyčnievala. Určite by vyčnievala. Určite.

Francisco X. Stork: Marcelo objavuje skutočný svet
Príbeh a kniha sama o sebe je super, ale toto bol asi prvý knižný darček, ktorým sa mi niekto presne trafil do noty (ďakujem Lucia z Teaspoon of Words).

Roald Dahl: Matilda
Dievčatko, ktoré mi ukázalo, že nie som sama, kto má rád knihy (bývavalo to ťažké). Niekedy stačí len vedieť, že nie ste sám :)

Aľa Rachmanovová: Študenti, láska, čeka a smrť
Životopisné, najmä autobiografické, knihy majú svoje čaro. A čítať o hrôzach boľševizmu z prvej ruky to je silná káva.

nedeľa, 16. marca 2014

Momentálne na wishliste alebo na čo si brúsim zuby

Brandon Sanderson: Ritmatik 
Chcela som si ju kúpiť už na Bibliotéke, keď som ju našla v stánku Slovartu v angličtine. Ale vtedy mi na ňu nevyšlo:) A teraz si hovorím, vďaka bohu! V slovenčine vyjde koncom apríla v mojom obľúbenom vydavateľstve, v preklade môjho obľúbeného prekladateľa. Veľká spokojnosť, že som sa vtedy rozhodla pre inú knihu :)
30.4.2014

Alex Scarrow: Jazdci časom: Kód apokalypsy
Akčná séria o cestovaní v čase. Po cliffhangeri ktorým skončila dvojka sa neviem trojky dočkať. Už tu bola druhá svetová vojna, dinosaury a teraz stredovek. Najlepšia séria o cestovaní v čase!
30.5.2014

Lena Dunham: Not That Kind of Girl
Seriál Girls patrí medzi moje najobľúbenejšie. Je vtipný, uveriteľný, čudný, odohráva sa v New Yorku a milujem Lenu Dunham a jej humor. (Aj ja chcem svojho Adama...) Veľmi sa teším na jej knihu. Ak bude len z polovice ako taká dobrá Girls, tak to bude pecka.
25.9.2014

George R.R. Martin: Dance with Dragons
Momentálne čítam štvorku, pokračovanie sa vždy hodí. Milujem ten svet, milujem ako ma to baví, aj keď sú to hrozitánsky hrubé knihy. No zároveň sa desím predstavy, že prídem na koniec piateho dielu, a šiesty v nedohľadne. Hrozivá predstava... Ale štvrtá séria seriálu začína 6. apríla. Konečne som seriál dobehla s knihami :)
12.7.2011streda, 12. marca 2014

Knižné citáty #6

"I hear they feed you in Sing Sing," Evie muttered. "Three squares a day."
"Evangeline", Will said with a sigh. "Charity begins at home."
"So does mental illness."
The Diviners by Libba Bray

"We´ll let dem Italian bastards know we Irish were here first."
"Didn´t Columbus discover America?"
The Diviners by Libba Bray

"I´m not interested in being polite. It´s false. Nietzsche says-"
"Leave Nietzsche out of this. He´s dead, and for all I know he died of rudeness."
The Diviners by Libba Bray

"Poviem ti všetko. Nechcem, aby si ma ľutovala. A nechcem, aby si ma súdila. Nikto by nemal súdiť. Nikto by nemal súdiť nikoho. Niekedy si myslím, že ani Boh by nás nemal súdiť. Už len pre to, čo na nás naložil."
Dobrá krajina by Jana Shemesh

"Inbal mu vysvetlila, že Američania sú takí. Stále sa usmievajú. Aj keď im nie je veselo. Napokon nie je na tom nič zlé pozerať sa na veci z lepšej strany. Bude si musieť na to zvyknúť."
Dobrá krajina by Jana Shemesh

"On, chlapcov otec aj Mordechai Stiglitz pochopili, že ich dobrá krajina nie je tá, do ktorej sa narodili. Pre nich ani pre ich deti. Bol to stále ten istý opakujúci sa príbeh. Večný príbeh. A dobré krajiny pribúdali len pomaly."
Dobrá krajina by Jana Shemesh

nedeľa, 9. marca 2014

Weekly Wrap Up (3.3 - 9.3. 2014)

Tento týždeň som prečítala 2 knihy. Prvou knihou boli The Diviners od Libby Bray a druhou Putovanie večnou nocou, pokračovanie Pod vražednou oblohou, od Veronicy Rossiovej. Prvá spomínaná kniha ma sklamala. Rozbiehalo sa to síce pomaly, ale malo to zaujímavú myšlienku, odohrávala sa to v New Yorku po prvej svetovej vojne, všetky dievčatá boli flapperky (ako z Gatsbyho), takmer všetky postavy mali zvláštne schopnosti. No ako hovorím, kniha sa rozbiehala super. Aj to tak pokračovalo a ja som bola schopná prehliadať, že Evie, hlavná postava, sa viac ako často správa ako rozmaznaný spratek, ktorý si myslí, že svet sa krúti iba okolo neho a že všetci na svete sa spiskli proti nej. Veľkolepé, niekoľko kapitolové finále bolo tiež super, no do konca knihy bolo ešte zhruba 40 strán a ja som si hovorila: Čo dopekla sa bude diať teraz? No čo asi, je to prvá kniha v sérii, takže sa to všetko ešte viac zamotalo, prestalo dávať zmysel a celé sa to, podľa mňa, hrozne pokašľalo. Na knihe sa mi páčilo aj to, že tam nebola takmer žiadna scéna typu "uvidel ju prvýkrát v živote a vedel že bez nej nemôže žiť" (bola asi jedna :), ani žiadny milostný geometrický útvar. Nebolo to presladené, ale posledná veta ma zabila. Zabila skoro všetko čo sa mi na knihe páčilo. Akokoľvek sa mi prvé 2/3 knihy páčili, jednoducho tá posledná časť poslala knihu do neba troch (lepších) hviezdičiek. S pokračovaním si to ešte rozmyslím...

Druhou knihou, ktorú som prečítala tento týždeň, vlastne dnes, je Putovanie večnou nocou. Posledné 2 knihy, ktoré som prečítala boli v angličtine a riadne bichle, takže som potrebovala niečo tenšie, v slovenčine a z knižnice. Kniha ma príjemne prekvapila, stále sa v nej niečo dialo a, samozrejme, skončila cliffhangerom. Chvíľu som si musela zvykať na mená ako Sokol, Huncút, Potôčik, ale dalo sa (aj v jednotke ma to rušilo, no dáva to zmysel :). Nebola to nejaká prevratne kniha, ale veľmi dobrá druhá kniha v sérii. Oddychovka, prakticky prečítaná za nedeľu (prvých 25 strán v piatok večer, v sobotu nič). Dala som jej 4 hviezdičky. Fičala ako naspeedovaná veverička :)

Medzi The Diviners a Putovaním som začala čítať Feast for Crows, ktorá mi prišla v stredu. a neodolala som jej. Zatiaľ som prečítala len nezvyčajne dlhý úvod a dve kapitoly, ale vyzerá to dobre. Po malej slovenskej vsuvke sa do nej plánujem dnes znova pustiť.

Inak som cez týždeň pozerala všetko možné:
 • True Detective - najlepší seriál, ktorý momentálne pozerám. Kvalitný kus filmárskej roboty. Dnes je finále prvej série a dúfam, že sa dozvieme kto je vrah.
 • Arrow - môže to byť ešte lepšie? Akože naozaj? Môže? Lebo toto je... neverím, že je to od CW
 • Oscars 2014 - po minuloročnom fiasku a tých troch hodinách života, ktoré mi už nikto nevráti, bolo tohtoročné udeľovanie cien akadémie závanom príjemného sviežeho vánku (a nielen preto, že som ultimate fangirl Ellen DeGeneres). Po Golden Globes druhý najlepší ceremoniál. V tesnom závese sú BAFTY a Stephen Fry.
 • epizóda Walking Dead z minulého týždňa - dokonalosť (celá s Darylom :)
 • snažím sa aby som tumblr využívala aj na niečo iné ako na reblogovanie gifs so seriálmi, takže počnúc minulým piatkom sa na ňom bude objavovať (prvý TU) Friday Reads post (ak nezabudnem) = to čo budem cez víkend čítať. Môj tumblr: http://vertulovesbooks.tumblr.com/

streda, 5. marca 2014

George R.R. Martin: Storm of Swords (A Song of Ice and Fire: Book Three)

 • Najlepšia kniha v sérii (z troch čo som zatiaľ prečítala). 
 • Postavy, ktoré sa mi páčili už predtým, sa mi po prečítaní páčili ešte viac. Postavy, ktoré som veľmi nemusela, som si obľúbila. No a postavy, ktoré som neznášala, ma štvali ešte viac :)
 • Nové postavy v nijakom prípade nezaostávali za tými zabehnutými, napríklad  Oberyn Martell aka Red Viper of Dorne, bol najprv hrozne otravný, ale potom. Potom to bolo.. George to má všetko premyslené.
 • Áno, isté dejové linky, resp. rozprávania, boli nudnejšie ako iné, najmä Davos, Aria a Jon v prvej polovici knihy. No pár napichnutí, plameňov a podobných vecí vie zlepšiť aj náladu kráľa Stannisa, tak prečo nie aj moju, všakže...
 • Samozrejme, George neostal svojej povesti nič dlžný...neviem či je to ešte stále spoiler, ale Red Wedding je len špička ľadovca
obľúbené postavy: 
 • Tyrion - je niekto, kto ho nemá rád? Okrem jeho otca, sestry, synovca, obyvateľov King´s Landing....
 • Bronn - ruka v ruke s Tyrionom, a keď niečo zabije (v oboch možných zmysloch slova), tak to stojí za to.
 • Oberyn Martell aka Red Viper of Dorne - od začiatku do konca si išiel za svojim. On a Tyrion, tie rozhovory, to nemalo chybu. 
 • Jaime - nikdy síce nebol "evil twin," ale nebol (najmä v knihách) veľmi výraznou postavou, ale v trojke, ten prerod, chémia medzi ním a Brienne, OTP Jaime a Brienne :)
 • Všeobecne všetky ženské postavy. George tvorí silné ženské postavy, ktoré sú minimálne rovnocennými partnermi svojim mužským náprotivkom. Ale na rozdiel od nich, sú ženy a nie muži, takže to majú v tomto svete oveľa, oveľa ťažšie. Všetky sú bojovníčky, niektoré sa oháňajú mečom (Arya, Brienne, Ygritte), iné využívajú svoje ženské zbrane, krásu a vychovanie (Cersei, Sansa) alebo majú vlastné draky (Daenarys). 
citáty (alebo lekcia z myslenia free folks):
 • "You know nothing, Jon Snow" Ygritte v knihe vie byť oveľa otravnejšia ako v seriáli. Táto jej hláška by sa dala nazvať parazitickým výrazom :)
 • "All men die and women too, and every beast that flies or swims or runs. It´s not the when o´dying that matters, it´s how of it, Jon Snow." Jedna z najkrajších myšlienok celej knihy.

zdroj: TU

nedeľa, 2. marca 2014

February Wrap Up, Book Haul and March TBR

February Wrap Up:
Sara Shepard: Nebezpečné (Malé klamárky #6) 3*
Rachel Hartman: Serafína (Skrytý tvár #1) 3*
Michelle Hodkin: Kto je Mara Dyerová? (Mara Dyerová #2) 4*
George R. R. Martin: Storm of Swords (A Song of Ice and Fire: Book Three) 5*- Konečne som prečítala niečo čo som mala rozčítané už hrozitánsky dlho. A tiež to malo viac ako 600 strán (technicky som prečítala len 878 z 1177, ale aj tak je to viac ako 600 :)
knihy nad 600 strán: Storm of Swords
klasiky: žiadna, zase :)

February Book Haul:
Michelle Hodkin: Kto je Mara Dyerová? (Mara Dyerová #2) - na meniny :)

March TBR:
Februárové TBR nevyšlo :) Ale to nič. TBR na marec si zadávať nebudem. Marec je mesiacom knihy, a tak plánujem oslavovať tým, že budem čítať len knihy, ktoré ma budú baviť a ktoré budem chcieť čítať. Momentálne čítam The Diviners od Libby Bray. Kniha sa odohráva v New Yorku v 20.-tych rokoch 20. storočia, a je to plné ľudí s nadprirodzenými schopnosťami, tanečných zábav, sem-tam nejaká okultná vražda. Niečo ako americké Downton Abbey na LSD :) Na poličke mám tiež veľa kníh z knižnice, na ktoré si zuby brúsim už dlho (Červený smäd, Putovanie temnou nocou, Dcéra snehu). Ale teším sa najmä na Feast for Crows, čo je štvrtá kniha v A Song of Ice and Fire sérii. Chcieť ju kúpiť v ZV to je nadľudský výkon. Nakoniec som si ju objednala z eurobooks, kde mali lepšiu cenu ako na BD. Na ceste do mojej poličky je krásne americké vydanie, aby pasovalo k trojke čo mám doma. Teším sa na ňu, chcela by som ju hneď čítať, lebo to ako skončila trojka to bolo geniálne. A smutné. Trojka mala "potrebujem hneď pokračovanie" koniec. Uvidím k čomu sa nakoniec dostanem, lebo Unwind na mňa pokukuje. A ja naňho jedným očkom tiež...

Do prečítania :)