streda, 28. mája 2014

ADD YOURS: Knižná edícia (Máj)

ADD YOURS je reťazovka, s ktorou prišla Judit z MAWOB

Autor, pri ktorého cliffhangeroch si idem vytrhať vlasy
Rick Riordan. Myslím, že ten chlap nevie napísať knihu, ktorá by neskončila cliffhangerom. Respektíve, ktorá by skončila poriadnym koncom koncovatým.
Autor, ktorý by mohol vydávať knihy ČASTEJŠIE
Asi každý autor, ktorý píše sériu, na koniec každej knihy dá cliffhanger ako hovädo, sorry za výraz, a ja potom musím čakať rok (aj viac) na pokračovanie. Riordana som dnes už spomenula. Tak Marissa Meyer. Páči sa mi ako vo svojej sérii The Lunar Chronicles zobrala rozprávkové postavy, ale dala im taký hi-tech scifi feeling. Mám rada svet, ktorý vytvorila a jej postavy sú vtipné. A majú chémiu. Myslím, že som už spomínala ako mám rada chémiu medzi postavami. Jediná chémia, ktorú mám rada, robí mi radosť a ktorej rozumiem. A záverečný diel série v nedohľadne...
Kniha, ktorú každý vychvaľuje a ja vôbec nechápem prečo
Beatiful Disaster. Čítalo sa to dobre. Hlavný fešák bol bad boy gone good. A sexi, a potetovaný, a všetky tie fajnové veci, ale celé mi to prišlo také... Naťahovali sa a potom zrazu bum. Koniec. Taký americký koniec. Hlavná ženská postava mi prišla hrozne umravčaná.
Kniha, ktorá je v mojej knižnici najcennejším úlovkom
Mapa času. Aj keď som ju ešte nečítala. Bol to dar od mojich rodičov k bakalárskym štátniciam. Pre mňa najcennejšia vec v mojej knižnici.
Postava, ktorá by si zaslúžila vlastnú knihu
Grover z Percyho Jackson. Keď nie sériu, tak aspoň kuchársku knihu 100 a 1 hliníkových delikates :)
Postava, ktorú z celej duše nenávidím
Kráľovná Levana. Zimomriavky mám už len z pomyslenia na ňu.
Hrdina, ktorý si môže dovoliť nevyzerať perfektne
Jamie Lannister zo série A Song of Ice and Fire. V tretej knihe je špinavý prakticky stále. A v štvrtej sa vykúpe a je už úplne dokonalý :)
Hrdinka, ktorú obdivujem
Brienne of Tarth zo série A Song of Ice and Fire. Lebo sa nebojí byť tým kým je. Lebo sa nedá zastrašiť žiadnym mužom. A je lojálna. A má meč!
Najlepší nie hlavný knižný pár
Jane Bennet a pán Bingley. Vždy mi prišli veľmi zlatí a milí spolu.
HOT TOPIC: Videorecenzia alebo klasická recenzia? Ktorú z nich si prečítam/pozriem radšej?
Pozerám veľa videorecenzií, ale len v angličtine. Hovorím si, že si trénujem posluch. Po 4 hodinách počúvania hokejových analýz a dedinských klebiet mi trochu angličtiny vždy urobí dobre. Ale čítam aj klasické recenzie. Najmä na knihy, ktoré si chcem kúpiť či prečítať. Väčšinou si robím taký svoj malý prieskum. Takže u mňa je to asi tak 50/50 medzi videom a klasikou.
Otázka na telo: Ja a spoilery - Používam ich v svojich recenziách? Čítam ich niekedy alebo sa im vyhýbam ako čert krížu?
Vo svojich "recenziách" (ja recenzie veľmi nepíšem, lebo je to úžasné a všetci to choďte čítať, sa asi nepočíta. či hej?) sa im snažím vyvarovať. Neviem nakoľko sa mi to darí. Raz som si googlila Twilight, ale ten som nakoniec ani nedočítala. Ale viem ako to skončí. A pretože skôr ako som čítala knihy som pozerala seriál Game of Thrones, vedela som čo sa v knihách stane tak po polku tretej knihy. Potom som seriál predbehla, ale tam v poslednom čase nejdú podľa kníh. Inak sa spoilerom snažím vyvarovať. Myslím, že sa mi to darí. No nečítam napríklad ani anotácie na knihách, lebo potom čakám na "okamih, ktorý zmenil ich životy" a nič nepríchádza. Otázkou je aj to čo sa považuje za spoiler a čo je už skôr všeobecná znalosť. Myslím, že väčšina ľudí vie ako skončila napríklad taká Anna Karenina...


nedeľa, 25. mája 2014

Knižné citáty #8

zdroj
"Captain?"
"Yeah?"
"Do you think it was destiny that brought us together?"
He squinted and, after a thoughtful moment, shook his head. "No. I'm pretty sure it was Cinder.”
Cress by Marissa Meyer

“I promise, I will not let you die without being kissed.”
Cress by Marissa Meyer

“Scarlet and Wolf are saying gushy things in the galley," Iko said. "Normally I like gushy things, but its different when its real people. I prefer the net dramas.”
Scarlet by Marissa Meyer

“If you were a gentleman, you would offer to buy me one as well."
"If you were a lady, you would have waited for me to make the offer.”
Scarlet by Marissa Meyer

“He gaped at the controls. "Why is my ship talking back to me?”
Scarlet by Marissa Meyer

“Words are pale shadows of forgotten names. As names have power, words have power. Words can light fires in the minds of men. Words can wring tears from the hardest hearts.”
The Name of the Wind by Patrick Rothfuss

Citáty sú z GR

streda, 21. mája 2014

Robert Galbraith: Volanie kukučky

zdroj
443 strán, tvrdá väzba
vydavateľstvo: Plus
jazyk: slovenský
prekladateľ: Diana Ghaniová
originálny názov: The Cuckoo´s Calling
hodnotenie GR: 3,8*
moje hodnotenie: 3*
anotácia: Keď sa slávna modelka Lula Landry vrhne dolu zo svojho zasneženého balkóna v londýnskej štvrti Mayfair, vyšetrovatelia rýchlo usúdia, že šlo o samovraždu. Prípad sa zdá byť uzavretý. Lulin brat má však stále isté pochybnosti. A najatý súkromný detektív má za neho odhaliť pravdu. Cormoran Strike je vojnový veterán, ktorý si z Afganistanu odniesol ťažké zranenie a jazvy na duši. Počas riešenia prípadu preniká do sveta distingvovaných mladých mužov a krásnych zvodných žien, prichádza na desivé súvislosti a sám sa ocitá v smrteľnom nebezpečenstve. Tento napínavý kriminálny román pôsobivo zobrazuje atmosféru veľkomestského Londýna – od ospalého pokoja ulíc vo štvrti Mayfair po zabudnuté krčmičky v East Ende a čulý ruch v Soho. (zdroj)

Nasledujúci text môže obsahovať spoilery. Alebo aj nie. Pretože každý považuje za spoiler niečo iné... 

Čím začať, aby tento článok nepôsobil ako štekavý, veľmi dramatický a sarkastický článok o knihe, ktorá nebola síce tou najlepšou kriminálkou akú som kedy čítala, ale nebola to ani úplná blbina? To bude asi ťažké. Tak začnem takto: Keď som zistila, že ju majú u nás v knižnici bola som rada a hneď som si ju rezervovala, aj keď som bola asi šiesta v poradí. V poslednom čase som mala chuť na nejakú kriminálku. Takže keď som dostala email z knižnice, že ma tam už čaká VK, bola som rada. 

Ako som ju však začala čítať, zistila som, že to je zase jedna z tých kníh, okolo ktorých je veľa kriku pre nič. Kniha nie je zlá, ale nie je to ani nič svetoborné. Taký milý priemer, ktorý by sa stratil v hlbinách všetkého čo minulý rok vyšlo, kebyže niet toho odhalenia. Všetci vieme o čo ide, takže to tu nebudem zmieňovať. Všetko na tejto knihe mi prišlo také nejaké... prevarené. Postavy som už niekde videla (napr. v nedeľu po obede na RTVS), zločin sa preriodicky opakuje v každej CSI kriminálke. Vyšetrovateľ, aby bol zvláštnejší je veteránom z Afganistanu, prišiel o končatinu, je nevrlý, má zaujímavý pôvod a novú sekretárku, ktorá chcela byť odmala súkromným očkom. Kde som to už videla? K tomu všetkému nefunkčné rodinné a priateľské vzťahy, kopec postáv, ktoré sú len vatou aby to išlo celé ľahšie dolu krkom a veľké finále v poslednej kapitole. Informácií na vás autor/ka vychŕli veľa, väčšinu zabudnete po prevrátení stránky. Vraha a celý jeho majstrovský plán odhalí v poslednej kapitole. Končí to happyendom. A takou čudnou pachuťou že tak o tomto to celé bolo? Typická oddychovka: vypnúť mozog, čítať stránky. Akurát som od toho čakala viac. Viac nápadu a inovácií. No pretože keď sa mi kniha číta ľahko a rýchlo, mám tendenciu dávať lepšie hodnotenie, tak Volanie kukučky je za 3*. Hrdo si ich môže nalepiť na prebal obálky :)

nedeľa, 18. mája 2014

Sarah J. Maas: Throne of Glass

V poslednom čase mi na knihách, ktoré som prečítala vždy niečo vadilo. Postava alebo rovno postavy. Správanie a motívy ich činov či proste len to, že existovali. Mne to potom skazí celú knihu. Ale o to viac sa poteším, keď nájdem niečo čo ma naozaj baví. Keď nájdem knihu, na ktorej ma bavia postavy, ich záujmy, slovné prestrelky. Keď mi nič nevadí. Keď neškrípem zubami pri rozhovoroch či duševných pochodoch postáv. Vtedy si knihu naozaj užijem. Pre mňa bola takou knihou Throne of Glass od Sarah J. Maas.

Hlavnou postavou je Celaena Sardothien, ktorá sa aj napriek svojmu mladému veku preslávila ako vrahyňa. Ale už rok otročí v soľných baniach. Tam si po ňu príde princ a odvedie ju na kráľovský dvor, kde sa zúčastní súťaže o post kráľovského vraha. (Ste si mysleli, že si ju zoberie za ženu, však?) Ale ako to už býva, nebude to také jednoduché. Proti nej stoja ďalší 23 súťažiaci a celý dvor na čele s kráľom, ktorý ju do tých baní pôvodne poslal.

Calaena je síce veľkou bad ass vrahyňou, ale aj vášnivou čitateľkou, milovníčkou pekných šiat a takých dievčenských vecí. Aká to zmena. Väčšinou sú hlavné hrdinky, Katniss, Triss a spol., bad ass, ale okrem mena nie sú veľmi dievčenské. Bolo pekné pre zmenu čítať o babe, čo sa rada parádi. Aj ja sa rada namaľujem, pekne oblečiem alebo aspoň učešem. Okrem toho je Calaena vtipná, sarkastická s hromadou hryzavých poznámok, ktoré čakajú len na to kedy ich použije (čo je prakticky povinná výbava hlavnej postavy v YA knihách). A každá druhá veta jej myšlienkového pochodu bolo to ako by koho pripravila o život. Profesionálna deformácia :)

Sekundujú jej dva mužské náprotivky. Už spomínaný princ Dorian, ktorý si so Calaenou vymieňa knižné typy,  a veliteľ kráľovskej stráže Chaol (ktorého som si raz prečítala s K a inokedy s Č), ktorý sa Calaenu snažil krotiť. To bolo asi tak platné ako pokúšať sa zapáliť oheň uprostred monzúnového dažďa. Všetci traja dokopy mali skvelú chémiu. Ich slovné prestrelky boli šťavnaté a vtipné, ale nie kruté. To sa potom aj dobre číta, keď je tam chémia a napätie medzi postavami. 

Throne of Glass má hlavnú hrdinku, ktorá Vás dokáže zabiť pravdepodobne aj pohľadom, atmosféru, vtip, vešáckeho kapitána a sčítaného, o nič menej vešného, princa a dokopy 6 dielov. Zatiaľ sú vonku prvé dva (ten druhý si musím zohnať čo najskôr), tretí sa chystá na jeseň. 

streda, 14. mája 2014

MOJE NAJ: 5 pokračovaní, ktorých sa neviem dočkať

Rada maratónujem série. Knižné aj televízne. Tie knižné, samozrejme, radšej. Ale ten pocit, keď musíte na pokračovanie, väčšinou poslednú knihu série, čakať aj rok, to je najhorší pocit na svete. Najmä keď dočítate Ricka Riordana, to je na infarkt.

Winter (The Lunar Chronicles, #4) by Marissa Meyer
Knihy z tejto série boli z dielu na diel lepšie. Ale trojka, trojka je geniálna. Cress, Captain, Wolf, Scarlet. Séria The Lunar Chronicles má jednu z najlepších chémií medzi postavami o akej som kedy čítala. Štvorka vychádza až budúci rok. Budúci rok!

The Blood of Olympus (The Heroes of Olympus, #5) by Rick Riordan 
Čítali ste niekedy niečo od Riordana? Lebo ak nie, tak robíte chybu. Nie sú to knihy pre deti. Nie! Táto séria sa mi páči ešte viac ako tá o Percym Jacksonovu. Knihy od Riordana vždy maratónujem, lebo tie cliffhangery, to je na infarkt. Pred Vianocami som za cca 2 týždne prečítala prvé 4 knihy zo série Heroes of Olympus a posledná vychádza až tento rok v októbri. To je už len 5 mesiacov!

The Retribution of Mara Dyer (Mara Dyer, #3) by Michelle Hodkin
Najčudnejšia séria akú som kedy čítala. Určite po nej siahnite, ak máte radi tajomno a také trochu viac pošahané príbehy. Slovenské vydanie má super gumovú (alebo neviem akú) obálku. Taká na pohladenie :)

The Winds of Winter (A Song of Ice and Fire, #6) by George R.R. Martin
Technicky, mám ešte jeden diel prečítať, ale už ma čaká v poličke. Akurát mám pocit, že som sa tak trochu predávkovaná GoT, aj knihami, aj seriálom. Ale kto by sa netešil na niečo čo vychádza už asi 3 roky?

The Shadow Cabinet (Shades of London, #3) by Maureen Johnson
Akurát som dnes dvojku vrátila do knižnice. Mala veľmi výstižný názov, Šialenstvo. Naozaj to bola šialená jazda. A ďalší diel? Ešte nevyšiel ani v angličtine. Na porazenie, na porazenie....

nedeľa, 11. mája 2014

Knižné citáty #7

zdroj
“Oscar Wilde once said that to live is the rarest thing in the world, because most people just exist, and that’s all. I don’t know if he’s right, but I do know that I spend a long time existing, and now, I intend to live.”
The Beginning of Everything by Robyn Schneider

“History is filled with fictional people.”
The Beginning of Everything by Robyn Schneider 

“I needed to hate someone and you’re the one I love the most, so it fell on you.”
Where She Went by Gayle Forman

“You were so busy trying to be my savior that you left me all alone.”
Where She Went by Gayle Forman

“Knowledge is power. Power to do evil...or power to do good. Power itself is not evil. So knowledge itself is not evil.” 
Allegiant by Veronica Roth

“I know you aren't perfect. But it's a person's imperfections that make them perfect for someone else.”
Lola and the Boy Next Door by Stephanie Perkins

citáty sú z GR


streda, 7. mája 2014

Taký malý update

Priznám sa: Som úplne vycicaná. Asi na mňa prišla neskorá jarná únava. Alebo som len lenivá. Rozhodla som sa napísať na blog malý update. Taký všeobecný malý update. (Lebo ma nenapadá nová kombinácia v kategórii TOP 5 sérii/autorov/seriálov. Preniesla som sa na začiatky, keď som 2krát týždenne spísala čo som robila) 

 • Arrrow a Hannibal nemajú chybu. A ani veľa epizód do konca aktuálnej série...
 • Ešte stále som nevidela aktuálnu epizódu Game of Thrones... 
 • Ale za to som si v sobotu kúpila piaty diel, A Dance with Dragons, v americkej obálke, aby ladil s trojkou a štvorkou v poličke. Ale neviem kedy sa k nemu dostanem, lebo...
 • som si v pondelok vyzdvihla v knižnici dve rezervácie, Volanie kukučky, ktoré momentálne čítam, aj keď z toho nie som bohvieako na vetvy, a Iba jeden deň, ktorý si šetrím na víkend. Už ma v knižnici čaká Šialenstvo, pokračovanie Mena hviezdy. Rezervácie sú môj kryptonit.
 • V pondelok som si tiež objednala Throne of Glass z BookDepo, lebo stál len 4,48 eur! Za typ ďakujem Luu z Little Ramblings a facebookovskej stránke jej blogu. Mamina je už nadšená menej...
 • V piatok som začala absolvenstkú prax na súde. Zatiaľ sa mi páči. A máj je geniálny mesiac na začatie práce, zatiaľ som v nej bola 4krát :)
 • Na tumbleri (vertulovesbooks), ktorý som tu už niekoľkokrát spomínala, som si začala viesť niečo ako denník, resp. (takmer) každý deň naň napíšem malý súhrn môjho dňa v angličtine. A začalo ma to baviť (ale moja angličtina nie je bohviečo...).
 • Ešte stále čakám na odpovede na príhlašky do magisterského ročníka (slovenčina na UMB, editorstvo na UKF). Vlastne čakám na to, či budem doma aj budúci rok...
 • A môj blog už má svoju facebookovskú stránku! Keep calm and read a book - vertulovesbooks.blogspot.sk. Mám chuť napísať niečo ako lebo dĺžka je dôležitá, ale ostaneme v PG 13 dostupnosti, čo poviete....
Ak ste došli až sem, ďakujem. Ak ste zalajkovali (ohavné slovo), ďakujem ešte viac :) 

nedeľa, 4. mája 2014

Links I’m Loving

V poslednom čase trávim oveľa viac času na internete ako čítaním (alebo aj inými činnosťami, napr. domácimi prácami). Došlo to až do takého štádia, ža ja, človek, ktorý až na jednu výnimku, nikdy nehral hry na facebooku, sa hrá na internete. Asi dva týždne dozadu som nevedela čo je to 2048. Vlastne doteraz neviem čo to je, lebo nehrám originálnu hru, ale dve jej verzie. Seriálovú od edna.cz: TU a knižnú TU. Spojenie mojich troch najobľúbenejších vecí na svete: seriálov, kníh a leňošenia :)

Popri "aktívnom" zabíjaní času na nete, ho trávim aj "pasívnym" zabíjaním času na nete, a to keď si len tak prezerám svoju nástenku na tumblr-i a pintereste. Obrázky, gify, citáty, vtipné citáty, vtipné gify. Akože vždy si poviem ešte dva obrázky... a o hodinu neskôr som stále na pintereste v kategórii Film, Music & Books.

 • Na tomto tumblr-i nájdete asi najviac fandom záležitostí, no najviac Divergent a Game of Thrones: 50shadesoftobias
 • Sem nechodím pokiaľ som nevidela aktuálnu časť Hannibala a Game of Thrones: hughsdancys
 • Tento tumblr je moja obľúbená stránka, lebo smart girls have more fun: smartgirlsattheparty
 • A moja kamoška Sandi má skvelý tumblr plný krásnych fotiek zdravého jedla. Aj koláčov!: notbeautifulbutdefinitelyafreak 

No a na náladu pod psa je tu itsJudysLife. Julianna Bear ma rozveselí aj keby som nechcela :)

...mohla by som si ísť radšej čítať