piatok, 26. septembra 2014

Unwind Dystology
autor: Neal Shusterman
počet dielov: 3 už vyšli, záverečný vychádza v októbri tohto roku
Unwind (november 2007)
Unwholly (august 2012)
Unsouled (október 2013)
Undivided (október 2014)

Predstavte si svet, kde sa síce narodíte, ale keď budete mať 13 rokov Vaši rodičia sa Vás môžu jednoducho zbaviť? Doslova Vás dať na súčiastky? Strašidelné, však? Vitajte vo svete knižnej série Unwind amerického spisovateľa Neala Shustermana!

Prvá kniha mi prišla v mojej vôbec prvej objednávke z BookDepo, ale založila som ju do poličky a tam tichučko sedela. Až som ju z tade vybrala krátko po tom ako som dočítala fenomenálny Throne of Glass a potrebovala som preladiť na niečo iné. A po zhruba 40-tich stranách som si len povzdychla: Prečo mi trvalo tak dlho, kým som si ťa prečítala?

Príbeh je rozprávaný hneď z niekoľkých perspektív. V prvej knihe sledujete príbeh očami troch hlavných postáv: problémového Connora, ktorého sa rodičia mali v pláne zbaviť lebo mu chceli dopriať lepší život (propaganda prvej triedy), chovankyne domova Risy, ktorá nie je až taká talentovaná, aby sa štátu oplatilo chovať ju do jej plnoletosti. Tretím hlavným hrdinom je Lev, ktorý prišiel na tento svet len preto, aby ho jeho rodičia obetovali bohu. Celý život vedel, že sa nedožije viac ako 13 rokov a bol s tým totálne ok. Až do dňa, kým sa cesty týchto troch úplne rozdielnych detí spojili na jednej diaľnici...


!NASLEDUJÚCI TEXT OBSAHUJE SPOILERY! 


Niekedy čítam knihu, páči sa mi, dám jej 5* na goodreads, no o nieľkoko dní (a kníh) neskôr si vybavím len základnú kostru príbehu. Táto séria je však iná! Najmä prvá kniha, kde sa ako čitateľ zoznamujete so svetom a jeho pravidlami, vo mne zanechala silný dojem. Ku konci knihy, keď všetko smeruje k rozhodujúcej scéne konečne príde aj na to čo je to unwinding a ako to celé prebieha. A aj po 3 mesiacoch si tú scénu viem vybaviť a stále sa mi z nej zdvíha žalúdok a je mi nevoľno. Tomu sa hovorí silne napísaná kniha!

Druhá a tretia kniha pokračujú v našliapnutom tempe a ani zďaleka nespomaľujú. Okrem odhaľovania (alebo skôr ešte väčšieho zamotávania) príbehu predstavujú aj nové postavy. Jednou z nich je prvá bytosť kompletne zostavená z častí tiel iných detí. Silná káva. Na moje prekvapenie mi však táto postava prišla sympatickejšia ako neznášanlivý stork Starkey. Dokonalý príklad toho, čo s človekom môže urobiť nenávisť.

Súčasťou série je aj krátka novela, UnStrung, ktorá čitateľovi odhaľuje čo robil Lev medzi výletom do púšte a svojim príchodom na Graveyard. Pre mňa to bola najsilnejšia časť. Krásne v nej vidno ako jedno rozhodnutie dokáže ovplyvniť životy a konanie mnohých ľudí.

Najdesivejšie na celom príbehu a svete série UnWind je to, že ak sa nad tým zamyslíte, veľa vecí sa môže reálne stať. A o to desivejším sa príbeh stáva....

Štvrtý, záverečný diel UnDivided vychádza 14.10.2014 (podľa GR).


štvrtok, 18. septembra 2014

#CurrentlyReading: Heir of Fire + Update

Čo hovoríte na fotky? A naživo je ešte krajšia... 

Mám nový foťák! Nový foťák znamená bye-bye foťák na mobile, vitajte pekné fotečky. Tiež to znamená oveľa viac fotiek v článkoch (a teraz budú tie pekné obálky aj vyzerať ako pekné obálky). Mojím nových kamošom sa stal Canon PowerShot S120. Je to "len" digitál, žiadna zrkadlovka, ale je krásny a čo je ešte lepšie, robí krásne fotky. Teda aspoň ja si myslím, že robí krásne fotky. (Povedzme si narovinu, po tých čmuhavých mobilových by asi už všetko robilo pekné fotky, všakže.) Teším sa z neho ako malé dieťa. Už menej sa radujem zo školy. Lebo je ťažká. Rozbiehať sa po roku, keď som nemyslela na nič také ako medzivojnová literatúra alebo informačný slohový postup, je ťažké. Ale ja sa toho dostanem. Dúfam... 

Pretože už musím čítať knihu na seminárku, naozaj neviem kedy budem čítať Heir of Fire. Je skvelá a je v nej všetko čo sa mi páčilo na prvých dvoch knihách, a ešte oveľa viac. Tešila som sa na ňu a teraz chudina sedí v poličke. Ale aspoň mi dlhšie vydrží. Utešujem sa idem si čítať Žábu...
Do prečítania... :)
streda, 10. septembra 2014

Fall 2014

Povedala som si, že keď už tak túžobne očakávam kedy mi konečne príde Heir of Fire, rozhodla som sa, že je načase dať dokopy tento post. Počasie vonku sa v poslednom čase podobá skôr na leto, ale ja už mám jeseň. V pondelok som bola na zápise do školy, budúci utorok začíname. Tiež sa blížia moje narodky, takže pre mňa je už jeseň. Počasie-nepočasie :)

Knihy: Nové knihy, voňavučké knihy, všetky chcem. Všetky!
Veľké množstvo sérií túto jeseň končí. Unwind, Mara, Heroes of Olympus. Okrem nich vychádza aj niekoľko pokračovaní, ktorých sa už mesiace neviem dočkať. K tomu slovenské vydania peciek, ktoré si chcem už dlho prečítať. A recept na prázdny bankový účet je na svete.

 • Heir of Fire by Sarah J. Maas - Tretí diel Throne of Glass série. Minulý mesiac som prečítala dvojku, tento mesiac som už stihla prečítať zbierku noviel, ktoré sa odohrávajú pred udalosťami prvej knihy. Navnadená som poriadne. A najlepšie na tom je, že trojka má takmer 600 strán. Už nech je tu! (podľa mojich výpočtov by to mohlo byť už zajtra, najneskôr v piatok).
 • Undivided  by Neal Shusterman- Posledný diel Unwind série, ktorá je pravdepodobne mojou najobľúbenejšou dystopickou záležitosťou vôbec. Prvý diel ma zničil, dvojka a trojka ma dorazili a novela UnStrung ma dostala do kolien. Som zvedavá ako sa to celé uzavrie. Stupeň očakávanosti: vysoký!
 • Blue Lily, Lily Blue by Maggie Stiefvater - Maggie Stiefvater píše nádherne a čudne zároveň. Raven Cycle je podľa mňa jej najlepšia séria. Teším sa na tretí diel (samé tretie diely), a to nielen z povinnosti. Očakávaná je vysoká dávka čudných vecí a nádherne zvláštnych metafor!
 • The Retribution of Mara Dyer by Michelle Hodkin - Jednotka Mary bola dokonalá, dvojka ma mierne sklamala (kebyže je to pokračovanie akejkoľvek inej série tak by som sklamaná nebola, ale toto bola Mara), no na trojku (znova tretí diel) sa teším. Minule som však niekde čítala, že trojka v slovenčine nebude, čo je veľká škoda. Už len pre tie vymakané omakané obálky. 
 • Blood of Olympus by Rick Riordan - Záverečná časť spin-off série k Percymu Jacksonovi, ktorá je oveľa lepšia ako Percy Jackson. Teším sa, ale sa aj bojím. Hlavne toho koľko postáv prežije. A prežije tá moja obľúbená? Prežije vôbec niekto? Bude ešte nejaká spin-off séria?
 • Ashes to Ashes  by Jenny Han a Siobhan Vivian - Po tom ako skončila dvojka som na záver série zvedavá. Čakala som čokoľvek, ale toto teda nie... Preto od tejto série neočakávam už radšej nič, lebo ma prekvapila tak, ako to dokázalo len veľmi málo kníh pred ňou.


Čo si nedám ujsť v slovenčine:
Metalurg by Brandon Sanderson- Ritmatik bol super. Moje srdce knižného fetišistu bolo nadšené. Svet, mágia, postavy, všetko bolo veľmi originálne. O sérii Steelheart, tiež od Sandersona, som počula len samé chvály, takže si ho určite nenechám ujsť. Myslím, že nahovorím brata, keď už budem mať tie narodeniny, všakže....
Sabriel by Garth Nix- Alebo by som ho nahovorila na túto knihu? (Neviem či bude až taký dobrý brat, aby boli obe... o 3 mesiace sú Vianoce). Sabriel som registrovala už dlhšie, potom však prišiel zlom, ktorý ma presvedčil, že túto knihu musím čítať. Zlomom bol rozhovor s prekladateľom knihy Erikom Fazekašom, z ktorého sa na mňa nalepilo jeho nadšenie pre túto knihu. Hlavnou postavou je baba a je to o oživovaní mŕtvych. Nemusíte mi hovoriť dvakrát :)


Seriály: Nielen knihami je človek živý, teším sa aj na nové seriály. Veľmi veľa z noviniek je adaptáciou komixu. Nesťažujem sa, len konštatujem.

 • Gotham - Nemusím Supermana či Spidermana, mojim komixovým hrdinom numero uno je Batman. Gotham je niečo ako Batmanov Smallville, len hlavnou postavou nebude Bruce, ale poručík (kapitán?) Gordon. Toho hrá Benjamin McKenzie z The O.C. Vyzerá to zaujímavo a dostatočne temne. ako sa na Temného rytiera patrí...
 • Flash - Flash je spin-off k seriálu Arrow stanice CW (ktorej sa s týmto typom seriálu darí prekvapivo dobre). Podľa traileru to vyzerá sľubne, a keď tam sem-tam zavíta Felicity z Arrow na návštevu za Barrym, budem mať zase o obľúbený seriál naviac.
 • Constantine - Keď sme pri Supermanovi a jemu podobným, po Batmanovi mám rada X-Menov a Constantina. Film s Keanu Reevesom som vedela citovať na počkanie (najmä dokonalého Lucifera v podaní démonického Petra Stormarea). Tento Constantine vyzerá síce viac ako ten komixový (blonďák a myslím, že je aj Angličan), no nie som si ním veľmi istá. Dúfam, že moje obavy nie sú na mieste a ja budem príjemne prekvapená. 
 • American Horror Story: Freak Show - American Horror Story bude zase iná. Tentoraz cirkusová. Nie som veľký cirkusový fanúšik, ale toto je AHS, takže tu sa nebude jednať o nejaký obyčajný cirkus. Fúzaté dámy, dvojhlavá Sarah Paulson, a samozrejme, kráľovnou toto všetkého bude Jessica Lange. Plus môj miláčik Matt Bomer bude hosťovať v jednej epizóde. Zase nebudem vedieť spávať...


Filmy: 

 • The Hunger Games: Mockingjay Part I - Keď pôjdem tento rok do kina len na jeden film, tak to bude tento. Plagáty a teasery sú namakané. A povedzme si to na rovinu: Povinná jazda pre fanúškov knihy. Plus do podoby scenára knihu zadaptoval Danny THE Strong (Doyle z Gilmoriek) držiteľ EMMY, Glóbusu a neviem čoho všetkého za adaptáciu Game Change. A k tomu svetové zlatíčko JLaw. Teším sa!
 • The Maze Runner - Do svetovej premiéry už len týždeň a ja som ešte nečítala knihu. Ale tie plagáty čo kolujú po twitteri, hmmm, na film ma nebudete musieť dlho prehovárať.
A na čo sa tešíte vy? Máte niečo na čo sa tešíte ako malé dieťa na Vianoce? Do prečítania... :)