streda, 31. decembra 2014

December Wrap Up, Book Haul and January TBR

Wrap Up:
December bol veľmi zvláštny mesiac. Prečítala som toho síce veľa, ale väčšinou mi to veľmi nesadlo. Neviem, nejaká blbá nálada na mňa sadla. Ale už je pomaly polnoc, koniec roku 2014, tak dúfam, že v roku 2015 budem čítať (väčšinou) knihy, ktorých čítanie ma bude baviť a nebudem veľmi prevracať oči :)

Knut Hamsun: Požehnanie zeme 4*
Vojtech Mihálik: Spievajúce srdce 2*
Vojtech Mihálik: Básnické dielo 3*
Sara Shepard: Ohrozené (Malé klamárky #8) 2*
Jenny Han, Siobhan Vivian: Ashes to Ashes (Burn for Burn #3) 2*
Lena Dunham: Not that kind of girl: A Young Woman Tells You What She´s "Learned" 2*
Rosamund Hodge: Cruel Beauty (Cruel Beauty Universe #1) 4*
Lois Lowry: Darca (Darca #1) 4*
Gemma Burghes: Baby z Brooklynu: Pia (Baby z Brooklynu #1) 3*
Laura Hillebrand: Nezlomený 3*
Gayle Formanová: Iba jeden rok (Iba jeden deň #2) 3*

Book Haul:
V decembri sú Vianoce. A čo by to boli za Vianoce ak by som pod stromčekom nenašla aspoň jednu knihu. Tento rok som si našla tieto tri:
Liane Moriarty: Prečo sme sa vlastne rozišli?
Gemma Burghes: Baby z Brooklynu: Pia (Baby z Brooklynu #1)
Jacques Pradel - Luc Vanrell: St.- Exupéry: Poslední tajemství

January TBR:
Cez prázdniny akoby sa roztrhlo vrece z rezerváciami z knižnice. Takže tie. Spolu s nejakými školskými restami. Ale najprv musím urobiť skúšku. Najprv práca, potom zábava :)
A čo dobrého ste dnes v decembri prečítali vy?

Do prečítania...

nedeľa, 28. decembra 2014

What I got for Christmas 2014

Tak aký bol Ježiško? Môj sa trafil, takže bol perfektný. Pod stromčekom som si našla 3 knihy a papuče :) 
Pred Vianocami som postla svoj Christmas Wishlist, kde som spísala 4 knihy, ktoré by ma potešili, ak by som ich našla pod stromčekom. Nakoniec mi mamina vybrala Baby z Brooklynu: Pia, ktoré som už prečítala, a Prečo sme sa vlastne rozišli?, na ktorú sa už teším, ale ešte neviem kedy na ňu príde rad. Tretia kniha, Exupéryho biografia, bola od brata so slovami mali buď toto alebo upírov, myslím, že z tých si už vyrástla. Zlatý! Dúfam, že aj vaše Vianoce boli pokojné a pod stromčekom ste si našli aspoň niečo zo svojho wishlistu. 
Do prečítania...

streda, 24. decembra 2014

Veselé Vianoce!


... a šťastný nový rok! Ešte kým upadnem do kapustnicovej kómy, Vám chcem zaželať pokojné Vianoce prežité v kruhu všetkých tých, ktorých máte radi s plechom nejakého fajnového koláča pred sebou. Nech sa Ježiško pod stromčekom trafí, ale najmä nech sú Vaše sviatky pokojné, voňavé a plné lásky. A nielen sviatky, ale celý rok 2015!
Šťastné a veselé Vianoce!


nedeľa, 21. decembra 2014

Christmas Wishlist

Aké by to boli Vianoce ak by som pod stromčekom nenašla aspoň jednu knihu? Veľmi televízne. Knihy si však najradšej kupujem sama, vtedy sa vyhnem experimentom a knihám, ktoré sa proste nikdy nestanú mojou šálkou kávy (presso bez mlieka/neska s mliekom). No na druhej strane, rada by som bola pri rozbaľovaní darčekov prekvapená. Tak som to tento rok vymyslela inak! Dala som svojej mamine zoznam 4 kníh, z ktorých mi ona jednu vyberie a kúpi. Tak bude aj prekvapenie, aj kniha, ktorú naozaj prečítam (lapačov prachu a miesta na poličke mám už dosť). Takže do užšieho výberu sa dostali:
  • Šok z pádu od Nathana Filera - Vôbec som nevedela, že to vyšlo v slovenčine! Kombinácia tohto faktu a tiež toho, že si to chcem už dlho prečítať, vynieslo knihe miesto na mojom wisliste. 
  • Prečo sme sa vlastne rozišli? od Liane Moriarty - Od autorky som ešte nič nečítala, ale počujem na ňu len chválu. A toto má takú peknú shiny obálku. Tie ja veľmi ľúbim.
  • Baby z Brooklynu od Gemmy Burgess - Túto knihu som si chcela prečítať už veľmi veľmi dávno, no cena paperbacku ma odrádzala. Ale na Vianoce si ju môžem zažeľať :)
  • Manželstvá v červenej búrke od Aly Rachmanovovej - Jednotku majú u nás v knižnici, ale nevedia sa zmohnúť na pokračovania, zlá knižnica. Tak som si ju napísala na wishlist. Lebo toto je kniha kníh!
Všetky knihy sú v slovenčine, lebo keď sa mamina vybrala na nákupy, bol utorok 16. decembra. V Zimnou tagu som spomínala aj Uspávača od Keplera, ale to ideme kupovať ocinovi, dve muchy jednou ranou. Snažím sa byť silná a nejdem sa pozrieť do igelitky pri bielizni na žehlenie. Ani bloček z kníhkupetva som neprečítala, aj keď ležal bezprízorne na stole v kuchyni, very tempting. Mamina vie udržať tajomstvo! Ale aby ma navnadila, jej slová, mi povedala, že mi kúpila nie jednu, ale dve knihy! Super mamina!

Do prečítania...

streda, 17. decembra 2014

MOJE NAJ: Najočakávanejšie knihy roku 2015

Blíži sa koniec roka a je čas na plánovanie toho budúceho. A čo je už len lepšie ako zoznam kníh, ktoré vyjdú budúci rok?

Fairest (The Lunar Chronicles #3.5) by 
Red Queen (Red Queen Trilogy #1) by 
Obálka tejto knihy mi stále vyskakuje na GoodReads. Podľa anotácie to vyzerá slušne a tá obálka tiež nie je na zahodenie.

The Shadow Cabinet by  

A Court of Thorns and Roses by 
Nie je to síce ďalšia kniha zo série Throne of Glass, ale je to Sarah J. Maas. Čo viac si človek môže priať?

Untitled (Throne of Glass #4) by 
Spomínal tu niekto Throne of Glass? Všetky knihy z tejto série vychádzajú okolo mojich narodenín... :)

The Sword of Summer  by 

Six of Crows (The Dregs #1) by 


nedeľa, 14. decembra 2014

TAG: Zimný knižný tag

Posledné tri víkendy som nerobila nič iné len písala seminárky. Som vyšťavená, ale aj tak som chcela postnúť niečo iné ako ďalšie Knižné citáty... Tento tag som našla na super blogu Amazing World of Books. Nikto ma nenominoval, ale tag vyzeral super, tak reku, že skúsim  :)
Akú knihu by si si nedokázala predstviť v zime? 
Fúha, asi niečo letné. Alebo niečo čo som čítala v lete. Už to mám. UnWind. Odohráva sa to čiastočne v púšti. Púšť a zima, to nejde veľmi dokopy.

Kniha, ktorá sa odohráva v zime?
Medzi odtieňmi sivej. A Song of Ice and Fire séria. Veď poznáte Winter is coming. To HBO nevymyslelo :)

Najviac zimná obálka? 
Ako prvá mi napadla My True Love Gave To me. Chcem si ju prečítať. A má takú cute obálku
zdroj

zdroj
Aká je tvoja najobľúbenejšia vianočná (zimná) rozprávka?
Mám rada Kučeravú Sue. Vždy plačem, aj keď viem ako to skončí. Vianočný príbeh. Odkedy som ho videla si dávam pozor na to, aby som nejedla mydlo. A nevystrelila si oko puškou :)

Akú knihu by si čítala na Vianoce niekde v teple pri krbe?
Niečo hrubé, také akurát na dlhé zimné večery. Napríklad Dance with Dragons. Alebo Winter Tale. Ten má aj veľmi príznačný názov :)

Ktorú knihu si dostala na Vianoce?
Dlho sa u náš nekupovali knihy, veď som chodila do knižnice. Prvou knihou, ktorú som po dlhom čase dostala, bol Twilight jednotka. To odštartovalo nakupovanie kníh v našej rodine. Ďalšie Vianoce som dostala Žihadlá a prvé Upírske denníky. Twilight odštartoval aj inú posadnutosť ako nekontrovateľné nakupovanie kníh...
zdroj

Akú knihu si praješ pod stromček?
Tento rok sa chcem nechceť prekvapiť, takže som sa s maminou dohodla, že jej dám zoznam 5 kníh a ona mi jednu kúpi. Na prvom mieste v zozname je Prečo sme sa vlastne rozišli, nasledované titulmi Uspávač a Šok z pádu (ani som nevedela, že to vyšlo v preklade). Keď nad tým rozmýšľam, Uspávač by bol dobrý darček pre ocina, ja si ho môžem prečítať aj po ňom :)

V akom knižnom príbehu (meste, svete) by si chcela stráviť zimné sviatky?
V New Yorku. To je môj veľký sen! A nemusí byť ani na sviatky. New York môže byť v ktorýkoľvek ročný čas. A potom asi Štokholm. Tam by bola veľká zima a tú ja môžem.

Do prečítania...


piatok, 12. decembra 2014

The Grisha Trilogy


autorka: Leigh Bardugo
počet dielov: 3
Shadow and Bone (jún 2012)
Siege and Storm (jún 2013)
Ruin and Rising (jún 2014)

V dobe keď, sa aj tá najfuturistickejšia vízia budúcnosti alebo na druhú starnu, tá najfantastickejšia spomienka na minulosť, až nápadne podobá na Severnú Ameriku, je svieže prečítať si niečo z čoho sála "vodka-sneh-zima-a vodka". Vitajte vo svete série Grisha.

Trochu krkolomný začiatok. Teraz to rozoberme na drobné. Alina Starkov je mladá žena, ktorá vstúpila do armády, kde pôsobí ako kartografka. Jej životnou láskou je kamarát z detstva Malyen Oretsev. To by sme mali vyriešenú ľúbostnú linku. Ale až také jednoduché to nebude. K tomu treba ešte prirátať záporáka, ktorého charizma sála z každej stránky knihy a mohol by sa o ňu podeliť s Malom, lebo jeho postava je taká nemastná-neslaná. V druhej knihe na scénu príde mladý pirát (na tých mám od Hooka z OUAT slabosť), ktorý zase zatieni ľúbostný objekt Aliny (až si kladiete otázku čo na ňom vidí keď má po ruke čierneho mága a piráta s vlastnou loďou!). Je veľmi ťažké mať pochopenie pre vzťah hlavnej dvojice, keď ona prakticky celý život popierala samu seba a on popritom do istého momentu ani nevedel, že existuje (okrem takej tej ty si moja najlešia kamarátka, idem do stanu s tou super krásnou babou čo práve prišla línie).

Svet trilógie Grisha je prakticky cárske Rusko s veľkým a temným lesom v strede krajiny. Veľa vecí je ako vystrihnutých z historických filmov, akurát sú do toho povplietané nejaké tie krvilačné bytosti, čarodejníci a hlavný arcimág, ktorý sa sem-tam poháda s vlastnou matkou. Magický systém je to čo dáva tejto knižnej sérii grády. A vedľajšie postavy, ktoré majú viac šťavy každá osve ako ústredná dvojica dokopy. Ale aspoň, že tie obálky sú krásne.

Do prečítania...nedeľa, 7. decembra 2014

TV Shows vs. Books

Ja viem, dve médiá, dve tak rozdielne média ako je kniha a televízia by sa nemali porovnávať, ale v dnešnom svete, kde je všetko adaptáciou či remakom niečoho iného (dokonca remakom remaku!), sa podobným úvahám vyhnúť nedá.

True Blood
knižná predloha: séria Pravá krev, 13 dielov, vyšlo aj v češtine (čítala som 11 a vlastním aj 12 knihu, ale neviem či budem mať niekedy až takú masochistickú náladu, že by som ju prečítala...)
autorka knižnej predlohy: Charlaine Harris
autor seriálovej adaptácie: Alan Ball
podobnosť: ešte v prvých sériách sa dá rozpoznať, v deji ktorej knihy sa scenáristi inšpirovali. Chvalabohu, išli od takej tretej-štvrtej série viac-menej vlastným smerom, lebo s knihami to ide od štvrtej z kopca. Veľmi strmého kopca...

The Walking Dead
knižná predloha: rovnomenná komixová séria (čítala som prvý zväzok, lebo bol ako knižná príloha Pevnosti, ale nejako ma neohúril)
autor knižnej predlohy: Robert Kirkman, Tony Moore
auror seriálovej predlohy: Frank Darabont, režisér Zelenej míle, ktorý však od seriálu odišiel po úspešnej prvej sérii, keď sa nedohodol so stanicou AMC
podobnosť: najväčším diváckym miláčikom je postava, ktorá nie je v komixe. K tomuto bodu asi takto. Viac sa mi páči seriál, komix ma nechytil. Čítala som síce len prvý zväzok, no vidno, že scenáristi sa komixom len inšpirovali.

The Vampire Diaries
knižná predloha: rovnomenná nekonečná knižná séria
autorka knižnej predlohy: L.J. Smith
autori seriálovej adaptácie: Julie Plec a Kevin Williams
podobnosť: Takmer v ničom. Ešte aj hlavná hrdinka vyzerá inak ako tá z kníh.

Pretty Little Liars
knižná predloha: rovnomerná knižná séria
autorka knižnej predlohy: Sara Shepard
autor seriálovej adaptácie: I. Marlene King
podobnosť: Hrdinky sa veľmi na svoje knižné predchodkyne nepodobajú, čo však nie je na škodu. V knihách sa mi však páčilo, že to nie je tak rozťahané ako seriál, ktorý som prestala pozerať v polovici časti, lebo sa to už nedalo.

The Strain
knižná predloha: rovnomenná trilógia, v slovenčine ako Žihadlá, moja najobľúbenejšia upírska série ever :)
autori knižnej predlohy: Guilermo Del Toro, Chuck Hogan
autori seriálovej adaptácie: Guilermo Del Toro, Chuck Hogan
podobnosť: Veľmi veľká. A keď už tam konečne upíra vypitvali tak to začalo mať aj vedecký podtext kníh, kde je fungovanie upírov a ich tráviaci systém vysvetlený veľmi podrobne. Seriálu ostala aj atmosféra kníh. Je však treba povedať, že tie sa vždy čítali trochu inak ako obyčajné knihy. Od jednotky v nich bolo cítiť, že ich písal scenárista, malý taký filmový feeling.

The Game of Thrones
knižná predloha: knižná série A song of Ice and Fire
autor knižnej predlohy: George R.R. Martin
autori seriálovej adaptácie: David Beniof a D.B. Weiss
podobnosť: Na konci štvrtej série bolo oznámené, že seriál sa v nasledujúcich sériách bude od knižnej predlohy viac a viac odkláňať. Nemusí to byť na škodu veci. Pretože veľa knižných postáv, ktoré v knihách zomreli, v seriáli ešte žije a naopak. Jaime/Brienne bromance je však všade silná :)

Orange is The New Black
knižná predloha: The Orange is The New Black
autorka knižnej predlohy: Piper Kerman
autorka seriálovej adaptácie: Jenji Kohan
podobnosť: knihu som nečítala. Ale chystám sa, aj keď som počula rozpačité reakcie.

My Mad Fat Diary
knižná predloha: My Fat, Mad, Teenage Diary
autorka knižnej predlohy: Rae Earl
autor seriálovej adaptácie: neviem
podobnosť: podobne ako pri Orange, ani túto knižnú predlohu som nečítala. Ale chystám sa. Seriál je skvelý, Rae je fantastická a Finn je :)


streda, 3. decembra 2014

The Heroes of Olympus

autor: Rick Riordan
počet častí: 5
  • The Lost Hero
  • The Son of Neptune
  • The Mark of Athena
  • The House of Hades
  • The Blood of Olympus

Spin-off séria k sérii Percy Jackson and The Olympians.

So sériou Heroes of Olympus je to pre mňa podobné ako s Infernal Devices. Originálne série som čítala (Percy Jackson, Mortal Instruments). Zbožňovala som ich (tým nechcem povedať, že ich už nemám rada). Teda až do momentu kým som si neprečítala ich spin-off série. Lebo čo je už len lepšie ako grécka mytológia a polobohovia, či svet poloanjelskych bojovníkov? No predsa grécki a rímski polobohovia a poloviční anjeli okolo ktorých dymí steampunková para. Ale späť k téme. Heroes of Olympus je skvelá séria. Nechcem povedať, že je to nejaký veľmi objavný počin oproti sérii o Percym Jacksonovi. Nie je to až natoľko rozdielne, ale je tu jedno ALE. Svet série HoO je vystavaný na základe dvoch mytológií, ktoré majú síce veľa spoločného, ale aj veľa rozdielneho, a preto je prostredie komplexnejšie a celosériová zápletka je podstatne temnejšia. No veď už je to YA séria, a to znamená, že sa tu nachádza veľa zložiek, ktoré potrebujete na to aby ste upiekli YA knihu: láska, priateľstvo, zrada, sem-tam nejakí tí bohovia... no veď sme vo svete Percyho Jacksona, nie?

Na prečítanie prvých štyroch kníh som potrebovala cca 2 týždne. Posledná mi kvôli školským povinnostiam trvala "trochu" dlhšie. Knihy sa ľahko čítajú, sú zábavné a nachádza sa v nich veľa miest, na ktorých sa budete smiať. Nahlas. Na zastávke, v bufete, pred prednáškou. Ale dajte najprv šancu Percymu. Ja som ho tiež čítala až po štátniciach... :) Lebo neexistujú knihy pre deti a dospelých, pre chlapcov a pre dievčatá. Všetky knihy sú tu na to aby sa čítali!

Do prečítania...