Preskočiť na hlavný obsah

O písaní a zapisovaní. Zamyslenie #4

Ako si veci zapisujete? Do počítača, telefónu, diáru? Na ruku?Alebo si všetko pamätáte? Ja si veci zapisujem perom do zápisníčka. Mám ich asi milión a v každom niečo iné. Debilníček, technický názov, je do školy. Zapisujem si čo mi treba na ktorú hodinu urobiť, zadania, požiadavky na ukončenie, niekedy keď sa pošťastí, tak aj to, že nabudúce nemáme. Veci do školy si organizujem aj v tabuľke, kde mám podľa dátumu zaznačené aké úlohy a do kedy mám napísať/odovzdať. Pri množstve úloh a seminárok, ktoré musíme vypracovávať, si veci zapisujem opakovane, len aby som nezabudla...

Do iného zápisníka si zapisujem, knihy, ktoré som prečítala. Tento zápisník je známy pod indiánskym menom čitateľský denník. Potom mám notes, do ktorého si robím "to do" listy. Teda mala by som sa do ich robenia znova pustiť, lebo v poslednom čase som lenivá. Teda nie na domáce práce. Prekvapivo.

Potom mám jeden na diplomovku. Vybrala som si špeciálne jeden veľmi pekný zápisník, aby som mala chuť do práce. Motivácia je, ale práca na DP je (takmer) nulová. Ale snaha sa cení. Tu asi nie, ale času ešte dosť...

A nechýba mi ani klasický diár, ktorý vylepšujem farebnými lepkami, ktorých farba znamená vždy niečo iné a väčšinou sa to točí okolo školy. Takmer 90% toho čo robím súvisí so školou. Veci do školy si zapisujem aj na tri-štyrikrát. Pre istotu. Roboty je veľa, hlavu mám len jednu.A tak píšem a píšem. Ako rímsky pisár (alebo ja na prednáške z literatúry).

Do počítača píšem seminárky, úlohy, veci, ktoré idem odovzdávať. Nepoužívam ho na zapisovanie toho čo musím urobiť. Jednak mám 15,6 palcový laptop, ktorému asi za chvíľu načisto odíde pánt. Myslím, že na tomto mieste by som mohla ešte podotknúť, že mám panický strach z písania vecí v počítači, lebo predchádzajúci počítač mi odišiel s úlohmi na celý týždeň. Lekciu som sa naučila, zálohujem minimálne na dvakrát. Tiež som lenivá  ťahať ho do školy. Poznámky na hodinách, prednáškach či seminároch, si píšem ručne. Z mojich ručne napísaných poznámok sa mi potom lepšie učí. A pretože ešte nevyzerám ako úplný blázon priznám sa, že som si spoznámkovala celú Findrovu Štylistiku, keď som sa z nej učila na skúšku. Potom som sa už učila len z poznámok a urobila som! A ako bonus mám tú knihu spoznámkovanú. Dúfam, že som ju nevyhodila...

Ja ešte stále na väčšinu, najmä školských vecí, používam a preferujem pero a papier. Zaujímavé však je, že napríklad články na blog píšem (takmer) zásadne len cez blogger. Veľmi málo si toho značím pomimo. Takže pero a papier sú práca a na zábavu používam klávensicu. Predtým ako som to takto napísala som si to vlastne ani neuvedomila. Teraz cez leto, teda viac využívam klávesnicu a laptop. Ale už je polovica augusta, mohla by som oprášiť pero, papier a dať sa aj do nejakej práce. Budem sa opakovať, diplomovka.

Každopádne, nech už používate čokoľvek, kriedu a chodník, svoju alebo susedovu ruku, len aby to vyhovovalo vám a aby ste na nič nezabudli. Nehovorím len o úlohách, seminárkach, preventívkach u zubára, ale aj nápadoch na články či knihy. Lebo to by bola škoda.

Ako ste na tom s poznámkovaním vy? Zapisujete ručne alebo už ste plne digitalizovaní?

Do prečítania...
Komentáre

 1. Doma mám milión pekných zápisníkov, diárov, zošitov, ale ani v jednom ešte nemám nič, lebo sa bojím, že sa pomýlim a tak ho znehodnotím :D Ale inak milujem písanie perom (ešte viac ceruzkou/pentelkou, lebo niekedy pero vynecháva, a potom to vyzerá škaredo (áno, zaujíma ma aj estetično, čo sa písania týka :D som psychopat na písacie potreby :)), milujem obchody s perami, zošitmi, diáre, Moleskine, Paperblanks. Vďaka tebe si začnem zapisovať aj to, čo čítam, čo som prečítala, čo chcem čítať v budúcnosti a prípadné inšpirácie, na ktoré natrafím na internete, či len tak náhodou :) Plus, ak sa môžem opýtať, odkiaľ máš tie nálepky (líštička)? :) Ďakujem za pekný článok :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za krásny komentár :) líštička je z kauflandu (súprava 72 nálepiek v takej krabičke) a sú tam aj sovičky :)

   Odstrániť
 2. A ak som si dobre všimla, tak aj ja milujem hrubé zápisníky z Lidla (a milujem aj Lidl :D) :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Lidl je úplne najlepší :) ale ja som teraz našla pekné zápisníky aj v kauflande a v tescu majú také super cute sovičkové :) teraz ulietavam na sovičkách :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Nákupný zoznam

...alebo wishlist? Nie, skôr nákupný zoznam.


Máte aj vy knihy, ktoré musíte mať aj keby na chleba nebolo? A aj u vás to väčšinou skončí tak, že na chleba nie je, ale knihy sú (alebo to sa stáva len mne?). Máj je permanentne mesiacom, v ktorom vychádza veľa titulov, ktoré chcem prečítať (a potom sa to len nabaľuje ako snehová guľa). A keby len prečítať, ale musím bezpodmienečne mať! Ale treba mať plán! Plán pre mňa znamená zoznam. Takže dnes bude reč o knihách, ktoré vyšli alebo ešte len vyjdú, a ktoré sú na mojom „must buy books“ zozname. Tiež známy ako akčný plán na budúci polrok. Čo nevyjde, pôjde na vianočný zoznam. Keby s knihami predávali aj čas na ich čítanie, všakže?

Mŕtve dievča neklame – vyšlo v slovenčine už koncom marca. Podľa kultovej knihy prednedávnom vyšiel aj seriál (ktorý som ešte nevidela, lebo chcem najprv čítať knihu). Jedna z mojich nákupných priorít! (najmä aby som si mohla spraviť názor, lebo podľa reakcií internetu [a najmä ľudí, ktorí ešte veria v politickú kore…