Preskočiť na hlavný obsah

O písaní a zapisovaní. Zamyslenie #4

Ako si veci zapisujete? Do počítača, telefónu, diáru? Na ruku?Alebo si všetko pamätáte? Ja si veci zapisujem perom do zápisníčka. Mám ich asi milión a v každom niečo iné. Debilníček, technický názov, je do školy. Zapisujem si čo mi treba na ktorú hodinu urobiť, zadania, požiadavky na ukončenie, niekedy keď sa pošťastí, tak aj to, že nabudúce nemáme. Veci do školy si organizujem aj v tabuľke, kde mám podľa dátumu zaznačené aké úlohy a do kedy mám napísať/odovzdať. Pri množstve úloh a seminárok, ktoré musíme vypracovávať, si veci zapisujem opakovane, len aby som nezabudla...

Do iného zápisníka si zapisujem, knihy, ktoré som prečítala. Tento zápisník je známy pod indiánskym menom čitateľský denník. Potom mám notes, do ktorého si robím "to do" listy. Teda mala by som sa do ich robenia znova pustiť, lebo v poslednom čase som lenivá. Teda nie na domáce práce. Prekvapivo.

Potom mám jeden na diplomovku. Vybrala som si špeciálne jeden veľmi pekný zápisník, aby som mala chuť do práce. Motivácia je, ale práca na DP je (takmer) nulová. Ale snaha sa cení. Tu asi nie, ale času ešte dosť...

A nechýba mi ani klasický diár, ktorý vylepšujem farebnými lepkami, ktorých farba znamená vždy niečo iné a väčšinou sa to točí okolo školy. Takmer 90% toho čo robím súvisí so školou. Veci do školy si zapisujem aj na tri-štyrikrát. Pre istotu. Roboty je veľa, hlavu mám len jednu.A tak píšem a píšem. Ako rímsky pisár (alebo ja na prednáške z literatúry).

Do počítača píšem seminárky, úlohy, veci, ktoré idem odovzdávať. Nepoužívam ho na zapisovanie toho čo musím urobiť. Jednak mám 15,6 palcový laptop, ktorému asi za chvíľu načisto odíde pánt. Myslím, že na tomto mieste by som mohla ešte podotknúť, že mám panický strach z písania vecí v počítači, lebo predchádzajúci počítač mi odišiel s úlohmi na celý týždeň. Lekciu som sa naučila, zálohujem minimálne na dvakrát. Tiež som lenivá  ťahať ho do školy. Poznámky na hodinách, prednáškach či seminároch, si píšem ručne. Z mojich ručne napísaných poznámok sa mi potom lepšie učí. A pretože ešte nevyzerám ako úplný blázon priznám sa, že som si spoznámkovala celú Findrovu Štylistiku, keď som sa z nej učila na skúšku. Potom som sa už učila len z poznámok a urobila som! A ako bonus mám tú knihu spoznámkovanú. Dúfam, že som ju nevyhodila...

Ja ešte stále na väčšinu, najmä školských vecí, používam a preferujem pero a papier. Zaujímavé však je, že napríklad články na blog píšem (takmer) zásadne len cez blogger. Veľmi málo si toho značím pomimo. Takže pero a papier sú práca a na zábavu používam klávensicu. Predtým ako som to takto napísala som si to vlastne ani neuvedomila. Teraz cez leto, teda viac využívam klávesnicu a laptop. Ale už je polovica augusta, mohla by som oprášiť pero, papier a dať sa aj do nejakej práce. Budem sa opakovať, diplomovka.

Každopádne, nech už používate čokoľvek, kriedu a chodník, svoju alebo susedovu ruku, len aby to vyhovovalo vám a aby ste na nič nezabudli. Nehovorím len o úlohách, seminárkach, preventívkach u zubára, ale aj nápadoch na články či knihy. Lebo to by bola škoda.

Ako ste na tom s poznámkovaním vy? Zapisujete ručne alebo už ste plne digitalizovaní?

Do prečítania...
Komentáre

 1. Doma mám milión pekných zápisníkov, diárov, zošitov, ale ani v jednom ešte nemám nič, lebo sa bojím, že sa pomýlim a tak ho znehodnotím :D Ale inak milujem písanie perom (ešte viac ceruzkou/pentelkou, lebo niekedy pero vynecháva, a potom to vyzerá škaredo (áno, zaujíma ma aj estetično, čo sa písania týka :D som psychopat na písacie potreby :)), milujem obchody s perami, zošitmi, diáre, Moleskine, Paperblanks. Vďaka tebe si začnem zapisovať aj to, čo čítam, čo som prečítala, čo chcem čítať v budúcnosti a prípadné inšpirácie, na ktoré natrafím na internete, či len tak náhodou :) Plus, ak sa môžem opýtať, odkiaľ máš tie nálepky (líštička)? :) Ďakujem za pekný článok :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za krásny komentár :) líštička je z kauflandu (súprava 72 nálepiek v takej krabičke) a sú tam aj sovičky :)

   Odstrániť
 2. A ak som si dobre všimla, tak aj ja milujem hrubé zápisníky z Lidla (a milujem aj Lidl :D) :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Lidl je úplne najlepší :) ale ja som teraz našla pekné zápisníky aj v kauflande a v tescu majú také super cute sovičkové :) teraz ulietavam na sovičkách :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…