Preskočiť na hlavný obsah

O písaní a zapisovaní. Zamyslenie #4

Ako si veci zapisujete? Do počítača, telefónu, diáru? Na ruku?Alebo si všetko pamätáte? Ja si veci zapisujem perom do zápisníčka. Mám ich asi milión a v každom niečo iné. Debilníček, technický názov, je do školy. Zapisujem si čo mi treba na ktorú hodinu urobiť, zadania, požiadavky na ukončenie, niekedy keď sa pošťastí, tak aj to, že nabudúce nemáme. Veci do školy si organizujem aj v tabuľke, kde mám podľa dátumu zaznačené aké úlohy a do kedy mám napísať/odovzdať. Pri množstve úloh a seminárok, ktoré musíme vypracovávať, si veci zapisujem opakovane, len aby som nezabudla...

Do iného zápisníka si zapisujem, knihy, ktoré som prečítala. Tento zápisník je známy pod indiánskym menom čitateľský denník. Potom mám notes, do ktorého si robím "to do" listy. Teda mala by som sa do ich robenia znova pustiť, lebo v poslednom čase som lenivá. Teda nie na domáce práce. Prekvapivo.

Potom mám jeden na diplomovku. Vybrala som si špeciálne jeden veľmi pekný zápisník, aby som mala chuť do práce. Motivácia je, ale práca na DP je (takmer) nulová. Ale snaha sa cení. Tu asi nie, ale času ešte dosť...

A nechýba mi ani klasický diár, ktorý vylepšujem farebnými lepkami, ktorých farba znamená vždy niečo iné a väčšinou sa to točí okolo školy. Takmer 90% toho čo robím súvisí so školou. Veci do školy si zapisujem aj na tri-štyrikrát. Pre istotu. Roboty je veľa, hlavu mám len jednu.A tak píšem a píšem. Ako rímsky pisár (alebo ja na prednáške z literatúry).

Do počítača píšem seminárky, úlohy, veci, ktoré idem odovzdávať. Nepoužívam ho na zapisovanie toho čo musím urobiť. Jednak mám 15,6 palcový laptop, ktorému asi za chvíľu načisto odíde pánt. Myslím, že na tomto mieste by som mohla ešte podotknúť, že mám panický strach z písania vecí v počítači, lebo predchádzajúci počítač mi odišiel s úlohmi na celý týždeň. Lekciu som sa naučila, zálohujem minimálne na dvakrát. Tiež som lenivá  ťahať ho do školy. Poznámky na hodinách, prednáškach či seminároch, si píšem ručne. Z mojich ručne napísaných poznámok sa mi potom lepšie učí. A pretože ešte nevyzerám ako úplný blázon priznám sa, že som si spoznámkovala celú Findrovu Štylistiku, keď som sa z nej učila na skúšku. Potom som sa už učila len z poznámok a urobila som! A ako bonus mám tú knihu spoznámkovanú. Dúfam, že som ju nevyhodila...

Ja ešte stále na väčšinu, najmä školských vecí, používam a preferujem pero a papier. Zaujímavé však je, že napríklad články na blog píšem (takmer) zásadne len cez blogger. Veľmi málo si toho značím pomimo. Takže pero a papier sú práca a na zábavu používam klávensicu. Predtým ako som to takto napísala som si to vlastne ani neuvedomila. Teraz cez leto, teda viac využívam klávesnicu a laptop. Ale už je polovica augusta, mohla by som oprášiť pero, papier a dať sa aj do nejakej práce. Budem sa opakovať, diplomovka.

Každopádne, nech už používate čokoľvek, kriedu a chodník, svoju alebo susedovu ruku, len aby to vyhovovalo vám a aby ste na nič nezabudli. Nehovorím len o úlohách, seminárkach, preventívkach u zubára, ale aj nápadoch na články či knihy. Lebo to by bola škoda.

Ako ste na tom s poznámkovaním vy? Zapisujete ručne alebo už ste plne digitalizovaní?

Do prečítania...
Komentáre

 1. Doma mám milión pekných zápisníkov, diárov, zošitov, ale ani v jednom ešte nemám nič, lebo sa bojím, že sa pomýlim a tak ho znehodnotím :D Ale inak milujem písanie perom (ešte viac ceruzkou/pentelkou, lebo niekedy pero vynecháva, a potom to vyzerá škaredo (áno, zaujíma ma aj estetično, čo sa písania týka :D som psychopat na písacie potreby :)), milujem obchody s perami, zošitmi, diáre, Moleskine, Paperblanks. Vďaka tebe si začnem zapisovať aj to, čo čítam, čo som prečítala, čo chcem čítať v budúcnosti a prípadné inšpirácie, na ktoré natrafím na internete, či len tak náhodou :) Plus, ak sa môžem opýtať, odkiaľ máš tie nálepky (líštička)? :) Ďakujem za pekný článok :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem za krásny komentár :) líštička je z kauflandu (súprava 72 nálepiek v takej krabičke) a sú tam aj sovičky :)

   Odstrániť
 2. A ak som si dobre všimla, tak aj ja milujem hrubé zápisníky z Lidla (a milujem aj Lidl :D) :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Lidl je úplne najlepší :) ale ja som teraz našla pekné zápisníky aj v kauflande a v tescu majú také super cute sovičkové :) teraz ulietavam na sovičkách :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…

Big Wrap Up! So I´m back....

Fúha, long time no see. Nemyslite si, že som na blog zabudla, ale škola, škola a škola boli tento polrok naozaj priotitou číslo 1 (aj keď to tak častokrát asi úplne nebolo, no keď som mala stále na rozume čo mi ešte treba spraviť, prečítať, napísať, na blog som buď po á, nepomyslela, alebo po bé, nechcela som si aj sem prenášať ten ťaživý pocit, že niečo musím). Posledné týždne som odovzdala minimovku, odučila posledné semináre, pozerala Čiaru, bola chorá, u lekára a niečo som čítala. A idú Vianoce a tento čas sa snažím venovať rodine. Tento víkend som mamine konečne pomohla s pečením a práve som po vyše dvoch týždňoch žehlila... prečo som si myslela, že 3 košele do týždňa sú dobrý nápad? 

Ale pekne poporiadku. Do 50 kníh mi treba prečítať ešte 2, no dala som do tohto článku aj knihy, ktoré som prečítala do dnešného dátumu (20.12.2017). Takže shall we begin?
Reading Wrap Up (august, september, október, november, čiastočne december) Lars Kepler – Ihrisko 2* Greg Rucka – Guardians of the…