Preskočiť na hlavný obsah

Kurt Vonnegut na druhú

Čo je už len lepšia ako keď si môžete vybrať knihu, ktorú budete čítať do školy? Jedinou podmienkou je, že to musí byť kniha s postmodernými prvkami od zahraničného autora. Nepoznám nič lepšie. Potom zistíte, že ste si vybrali obľúbeného autora vyučujúcej. Veci sa trochu skomplikujú, stresovanie sa zvýši. Ale nakoniec to nebolo také zlé. Prečo? Lebo knihu, ktorú ste si vybrali nečítala. Lebo kniha bola skvelá, Vonnegut je fantastický a vy ste si prečítali aj ďalšiu jeho knihu, a chcete čítať ešte ďalšiu jeho knihu, a ďalšiu, a ďalšiu... Aj také sa stáva pri štúdiu literatúry.

Raňajky šampiónov sú písané v odrážkach, s autorovými ilustráciami a jeho vlastnou interpretáciou americkej histórie.

Bitúrnok č. 5 je o bombardovaní Drážďan, cestovaní v čase, mimozemšťanoch a historických faktoch, ktoré si budete pamätať nadosmrti.

Obe knihy sú sugestívnou autorskou výpoveďou, ktorá sa nedá charakterizovať. Je to šialená jazda, mali by ste si radšej zapnúť pásy. Vonnegut vás zoberie na výlet (aj) tými najtemnejšími zákutiami jeho mysle a vám neostáva nč iné len sa držať. Lebo už po prvých stránkach nebudete chcieť vystúpiť. Jeho štýl je hypnotický, čudný, iný. Jeho literárne postavy si uvedomujú, že sú postavami, veria knihám až tak, že sú schopné v ich mene páchať zločiny. Reklama je súčasťou života, ten najmenší detail je dôležitejší ako to najväčšie a najokázalejšie gesto.

Ja som sa vďaka jednému semináru zamilovala do autora, na ktorého som sa chystala už roky, ale nikdy nebol čas. Zamilovala som sa do jeho štýlu, (časti) myšlienok a čudesných názvov. Milujem tieto "Rory Gilmore momenty" ako som si ich pre seba nazvala. Lebo nie je nič krajšie ako čítať knihu do školy a objaviť autora, ktorého začnete čítať "pre radosť".

Čítali ste niečo od Vonneguta?

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Nákupný zoznam

...alebo wishlist? Nie, skôr nákupný zoznam.


Máte aj vy knihy, ktoré musíte mať aj keby na chleba nebolo? A aj u vás to väčšinou skončí tak, že na chleba nie je, ale knihy sú (alebo to sa stáva len mne?). Máj je permanentne mesiacom, v ktorom vychádza veľa titulov, ktoré chcem prečítať (a potom sa to len nabaľuje ako snehová guľa). A keby len prečítať, ale musím bezpodmienečne mať! Ale treba mať plán! Plán pre mňa znamená zoznam. Takže dnes bude reč o knihách, ktoré vyšli alebo ešte len vyjdú, a ktoré sú na mojom „must buy books“ zozname. Tiež známy ako akčný plán na budúci polrok. Čo nevyjde, pôjde na vianočný zoznam. Keby s knihami predávali aj čas na ich čítanie, všakže?

Mŕtve dievča neklame – vyšlo v slovenčine už koncom marca. Podľa kultovej knihy prednedávnom vyšiel aj seriál (ktorý som ešte nevidela, lebo chcem najprv čítať knihu). Jedna z mojich nákupných priorít! (najmä aby som si mohla spraviť názor, lebo podľa reakcií internetu [a najmä ľudí, ktorí ešte veria v politickú kore…