Preskočiť na hlavný obsah

Kurt Vonnegut na druhú

Čo je už len lepšia ako keď si môžete vybrať knihu, ktorú budete čítať do školy? Jedinou podmienkou je, že to musí byť kniha s postmodernými prvkami od zahraničného autora. Nepoznám nič lepšie. Potom zistíte, že ste si vybrali obľúbeného autora vyučujúcej. Veci sa trochu skomplikujú, stresovanie sa zvýši. Ale nakoniec to nebolo také zlé. Prečo? Lebo knihu, ktorú ste si vybrali nečítala. Lebo kniha bola skvelá, Vonnegut je fantastický a vy ste si prečítali aj ďalšiu jeho knihu, a chcete čítať ešte ďalšiu jeho knihu, a ďalšiu, a ďalšiu... Aj také sa stáva pri štúdiu literatúry.

Raňajky šampiónov sú písané v odrážkach, s autorovými ilustráciami a jeho vlastnou interpretáciou americkej histórie.

Bitúrnok č. 5 je o bombardovaní Drážďan, cestovaní v čase, mimozemšťanoch a historických faktoch, ktoré si budete pamätať nadosmrti.

Obe knihy sú sugestívnou autorskou výpoveďou, ktorá sa nedá charakterizovať. Je to šialená jazda, mali by ste si radšej zapnúť pásy. Vonnegut vás zoberie na výlet (aj) tými najtemnejšími zákutiami jeho mysle a vám neostáva nč iné len sa držať. Lebo už po prvých stránkach nebudete chcieť vystúpiť. Jeho štýl je hypnotický, čudný, iný. Jeho literárne postavy si uvedomujú, že sú postavami, veria knihám až tak, že sú schopné v ich mene páchať zločiny. Reklama je súčasťou života, ten najmenší detail je dôležitejší ako to najväčšie a najokázalejšie gesto.

Ja som sa vďaka jednému semináru zamilovala do autora, na ktorého som sa chystala už roky, ale nikdy nebol čas. Zamilovala som sa do jeho štýlu, (časti) myšlienok a čudesných názvov. Milujem tieto "Rory Gilmore momenty" ako som si ich pre seba nazvala. Lebo nie je nič krajšie ako čítať knihu do školy a objaviť autora, ktorého začnete čítať "pre radosť".

Čítali ste niečo od Vonneguta?

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…

Big Wrap Up! So I´m back....

Fúha, long time no see. Nemyslite si, že som na blog zabudla, ale škola, škola a škola boli tento polrok naozaj priotitou číslo 1 (aj keď to tak častokrát asi úplne nebolo, no keď som mala stále na rozume čo mi ešte treba spraviť, prečítať, napísať, na blog som buď po á, nepomyslela, alebo po bé, nechcela som si aj sem prenášať ten ťaživý pocit, že niečo musím). Posledné týždne som odovzdala minimovku, odučila posledné semináre, pozerala Čiaru, bola chorá, u lekára a niečo som čítala. A idú Vianoce a tento čas sa snažím venovať rodine. Tento víkend som mamine konečne pomohla s pečením a práve som po vyše dvoch týždňoch žehlila... prečo som si myslela, že 3 košele do týždňa sú dobrý nápad? 

Ale pekne poporiadku. Do 50 kníh mi treba prečítať ešte 2, no dala som do tohto článku aj knihy, ktoré som prečítala do dnešného dátumu (20.12.2017). Takže shall we begin?
Reading Wrap Up (august, september, október, november, čiastočne december) Lars Kepler – Ihrisko 2* Greg Rucka – Guardians of the…