Preskočiť na hlavný obsah

Kurt Vonnegut na druhú

Čo je už len lepšia ako keď si môžete vybrať knihu, ktorú budete čítať do školy? Jedinou podmienkou je, že to musí byť kniha s postmodernými prvkami od zahraničného autora. Nepoznám nič lepšie. Potom zistíte, že ste si vybrali obľúbeného autora vyučujúcej. Veci sa trochu skomplikujú, stresovanie sa zvýši. Ale nakoniec to nebolo také zlé. Prečo? Lebo knihu, ktorú ste si vybrali nečítala. Lebo kniha bola skvelá, Vonnegut je fantastický a vy ste si prečítali aj ďalšiu jeho knihu, a chcete čítať ešte ďalšiu jeho knihu, a ďalšiu, a ďalšiu... Aj také sa stáva pri štúdiu literatúry.

Raňajky šampiónov sú písané v odrážkach, s autorovými ilustráciami a jeho vlastnou interpretáciou americkej histórie.

Bitúrnok č. 5 je o bombardovaní Drážďan, cestovaní v čase, mimozemšťanoch a historických faktoch, ktoré si budete pamätať nadosmrti.

Obe knihy sú sugestívnou autorskou výpoveďou, ktorá sa nedá charakterizovať. Je to šialená jazda, mali by ste si radšej zapnúť pásy. Vonnegut vás zoberie na výlet (aj) tými najtemnejšími zákutiami jeho mysle a vám neostáva nč iné len sa držať. Lebo už po prvých stránkach nebudete chcieť vystúpiť. Jeho štýl je hypnotický, čudný, iný. Jeho literárne postavy si uvedomujú, že sú postavami, veria knihám až tak, že sú schopné v ich mene páchať zločiny. Reklama je súčasťou života, ten najmenší detail je dôležitejší ako to najväčšie a najokázalejšie gesto.

Ja som sa vďaka jednému semináru zamilovala do autora, na ktorého som sa chystala už roky, ale nikdy nebol čas. Zamilovala som sa do jeho štýlu, (časti) myšlienok a čudesných názvov. Milujem tieto "Rory Gilmore momenty" ako som si ich pre seba nazvala. Lebo nie je nič krajšie ako čítať knihu do školy a objaviť autora, ktorého začnete čítať "pre radosť".

Čítali ste niečo od Vonneguta?

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…