Preskočiť na hlavný obsah

Patrick Ness: The Rest of Us Just Live Here

zdroj
“Because sometimes there are problems bigger than this week’s end of the world and sometimes you just have to find the extraordinary in your ordinary life.” 

Položili ste si niekedy otázku, čo robia počas konca sveta tí, ktorí nie sú vyvolení? Patrick Ness áno. Vznikla z toho fantastická kniha, ktorú som zošrotovala za deň!

Príbeh rozpráva Mikey - obyčajný tínedžer. No obyčajný. Nie je "indie", takže vo svete knihy The Rest of Us Just Live Here obyčajným je. Má dve sestry, jednu mladšiu a jednu staršiu, najlepšieho kamoša, ktorý je gej, a už roky je zabuchnutý do jednej zo svojich kamošiek. Keď som to sem tak napísala, normálne som zostala zarazená: AŽ také tuctové to bolo? Nebolo, nebojte sa. Lebo Mikey má ešte plno iných problémov. Ness sa s jeho postavou, ako aj s ostatnými vyhral, problémy sú také normálne, tínedžerské. Ak rátame, že koniec sveta môže prísť každú chvíľu.

Ale ani o ten neprídeme. Na začiatku každej kapitoly je malé zhrnutie toho, čo sa deje s koncom sveta. Referencie na módne témy YA, ale nie len YA, kníh posledných rokov sú po postavách tým najlepším na tejto knihe. Akurát mi napadlo, prečo všetci autori, ktorí nenapísali HP, si ho tak radi požičiavajú? Teda radi používajú vo svojich knihách motív chlapca, ktorý bol vyvolený zachrániť svet, resp. si z neho radi robia srandu. To len tak na okraj. Lebo The Rest of Us Just Live Here nie je kniha o TEJ hŕstke tínedžerov, ktorí zachraňujú svet. Práve naopak, ako už hovorí názov, je to o tých, ktorí proste len žijú počas ďalšieho konca sveta, počas ďalšej katastrofy. Chcú len žiť a prežiť obyčajné tínedžerské problémy, prvé lásky, sklamania. Lebo obyčajný dennodený život, ako nám to Ness ukazuje na príbehu Mikeyho a jeho kamošov, je často oveľa nebezpečnejší a zamotanejší ako koniec sveta. A s tým, myslím si, môžeme všetci len súhlasiť.


Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…

Nákupný zoznam

...alebo wishlist? Nie, skôr nákupný zoznam.


Máte aj vy knihy, ktoré musíte mať aj keby na chleba nebolo? A aj u vás to väčšinou skončí tak, že na chleba nie je, ale knihy sú (alebo to sa stáva len mne?). Máj je permanentne mesiacom, v ktorom vychádza veľa titulov, ktoré chcem prečítať (a potom sa to len nabaľuje ako snehová guľa). A keby len prečítať, ale musím bezpodmienečne mať! Ale treba mať plán! Plán pre mňa znamená zoznam. Takže dnes bude reč o knihách, ktoré vyšli alebo ešte len vyjdú, a ktoré sú na mojom „must buy books“ zozname. Tiež známy ako akčný plán na budúci polrok. Čo nevyjde, pôjde na vianočný zoznam. Keby s knihami predávali aj čas na ich čítanie, všakže?

Mŕtve dievča neklame – vyšlo v slovenčine už koncom marca. Podľa kultovej knihy prednedávnom vyšiel aj seriál (ktorý som ešte nevidela, lebo chcem najprv čítať knihu). Jedna z mojich nákupných priorít! (najmä aby som si mohla spraviť názor, lebo podľa reakcií internetu [a najmä ľudí, ktorí ešte veria v politickú kore…