Preskočiť na hlavný obsah

Patrick Ness: The Rest of Us Just Live Here

zdroj
“Because sometimes there are problems bigger than this week’s end of the world and sometimes you just have to find the extraordinary in your ordinary life.” 

Položili ste si niekedy otázku, čo robia počas konca sveta tí, ktorí nie sú vyvolení? Patrick Ness áno. Vznikla z toho fantastická kniha, ktorú som zošrotovala za deň!

Príbeh rozpráva Mikey - obyčajný tínedžer. No obyčajný. Nie je "indie", takže vo svete knihy The Rest of Us Just Live Here obyčajným je. Má dve sestry, jednu mladšiu a jednu staršiu, najlepšieho kamoša, ktorý je gej, a už roky je zabuchnutý do jednej zo svojich kamošiek. Keď som to sem tak napísala, normálne som zostala zarazená: AŽ také tuctové to bolo? Nebolo, nebojte sa. Lebo Mikey má ešte plno iných problémov. Ness sa s jeho postavou, ako aj s ostatnými vyhral, problémy sú také normálne, tínedžerské. Ak rátame, že koniec sveta môže prísť každú chvíľu.

Ale ani o ten neprídeme. Na začiatku každej kapitoly je malé zhrnutie toho, čo sa deje s koncom sveta. Referencie na módne témy YA, ale nie len YA, kníh posledných rokov sú po postavách tým najlepším na tejto knihe. Akurát mi napadlo, prečo všetci autori, ktorí nenapísali HP, si ho tak radi požičiavajú? Teda radi používajú vo svojich knihách motív chlapca, ktorý bol vyvolený zachrániť svet, resp. si z neho radi robia srandu. To len tak na okraj. Lebo The Rest of Us Just Live Here nie je kniha o TEJ hŕstke tínedžerov, ktorí zachraňujú svet. Práve naopak, ako už hovorí názov, je to o tých, ktorí proste len žijú počas ďalšieho konca sveta, počas ďalšej katastrofy. Chcú len žiť a prežiť obyčajné tínedžerské problémy, prvé lásky, sklamania. Lebo obyčajný dennodený život, ako nám to Ness ukazuje na príbehu Mikeyho a jeho kamošov, je často oveľa nebezpečnejší a zamotanejší ako koniec sveta. A s tým, myslím si, môžeme všetci len súhlasiť.


Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…

Big Wrap Up! So I´m back....

Fúha, long time no see. Nemyslite si, že som na blog zabudla, ale škola, škola a škola boli tento polrok naozaj priotitou číslo 1 (aj keď to tak častokrát asi úplne nebolo, no keď som mala stále na rozume čo mi ešte treba spraviť, prečítať, napísať, na blog som buď po á, nepomyslela, alebo po bé, nechcela som si aj sem prenášať ten ťaživý pocit, že niečo musím). Posledné týždne som odovzdala minimovku, odučila posledné semináre, pozerala Čiaru, bola chorá, u lekára a niečo som čítala. A idú Vianoce a tento čas sa snažím venovať rodine. Tento víkend som mamine konečne pomohla s pečením a práve som po vyše dvoch týždňoch žehlila... prečo som si myslela, že 3 košele do týždňa sú dobrý nápad? 

Ale pekne poporiadku. Do 50 kníh mi treba prečítať ešte 2, no dala som do tohto článku aj knihy, ktoré som prečítala do dnešného dátumu (20.12.2017). Takže shall we begin?
Reading Wrap Up (august, september, október, november, čiastočne december) Lars Kepler – Ihrisko 2* Greg Rucka – Guardians of the…