Preskočiť na hlavný obsah

Patrick Ness: The Rest of Us Just Live Here

zdroj
“Because sometimes there are problems bigger than this week’s end of the world and sometimes you just have to find the extraordinary in your ordinary life.” 

Položili ste si niekedy otázku, čo robia počas konca sveta tí, ktorí nie sú vyvolení? Patrick Ness áno. Vznikla z toho fantastická kniha, ktorú som zošrotovala za deň!

Príbeh rozpráva Mikey - obyčajný tínedžer. No obyčajný. Nie je "indie", takže vo svete knihy The Rest of Us Just Live Here obyčajným je. Má dve sestry, jednu mladšiu a jednu staršiu, najlepšieho kamoša, ktorý je gej, a už roky je zabuchnutý do jednej zo svojich kamošiek. Keď som to sem tak napísala, normálne som zostala zarazená: AŽ také tuctové to bolo? Nebolo, nebojte sa. Lebo Mikey má ešte plno iných problémov. Ness sa s jeho postavou, ako aj s ostatnými vyhral, problémy sú také normálne, tínedžerské. Ak rátame, že koniec sveta môže prísť každú chvíľu.

Ale ani o ten neprídeme. Na začiatku každej kapitoly je malé zhrnutie toho, čo sa deje s koncom sveta. Referencie na módne témy YA, ale nie len YA, kníh posledných rokov sú po postavách tým najlepším na tejto knihe. Akurát mi napadlo, prečo všetci autori, ktorí nenapísali HP, si ho tak radi požičiavajú? Teda radi používajú vo svojich knihách motív chlapca, ktorý bol vyvolený zachrániť svet, resp. si z neho radi robia srandu. To len tak na okraj. Lebo The Rest of Us Just Live Here nie je kniha o TEJ hŕstke tínedžerov, ktorí zachraňujú svet. Práve naopak, ako už hovorí názov, je to o tých, ktorí proste len žijú počas ďalšieho konca sveta, počas ďalšej katastrofy. Chcú len žiť a prežiť obyčajné tínedžerské problémy, prvé lásky, sklamania. Lebo obyčajný dennodený život, ako nám to Ness ukazuje na príbehu Mikeyho a jeho kamošov, je často oveľa nebezpečnejší a zamotanejší ako koniec sveta. A s tým, myslím si, môžeme všetci len súhlasiť.


Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…