streda, 28. januára 2015

Lars Kepler: Joona Linna séria

Slabosť pre všetko severské, prevažne švédske, mám odkedy som videla štvrtú časť prvej série True Blood....


Hypnotyzér
Zmluva podľa Paganiniho
Svedkyňa ohňa
Uspávač
Stalker (v slovenčine ešte nevyšiel)

Trilógiu Millenium asi netreba nikomu predstavovať. Ak to aj niekto ešte nečítal, určite videl aspoň jedno spracovanie prvého dielu. Millenium bola pecka nielen na svetovej, ale aj domácej úrovni. Trilógiou sa inšpirovala aj manželské dvojica stojaca za pseudonymom Lars Kepler. Manželia sa netaja svojou láskou k Larssonovej trilógii, veď aj meno Lars je akousi poctou tomuto švédskemu spisovateľovi.

Séria o fínskom policajtovi v službách švédskej koruny má zatiaľ 5 častí (posledná je zatiaľ iba v originálnom, švédskom znení). V slovenčine vyšli prvé štyri časti. S postavou záhadného vyšetrovateľa, Joona Linna (skvelé meno!) sa čitateľ stretáva v každom dieli. Asi každému je jasné, že keď ide o takú rozsiahlu sériu, časti sa budú od seba kvalitatívne odlišovať. Za najslabšiu by som ja označila dvojku. Príbeh bol trochu off, až priveľmi politický. Prvý diel mi pripomína dejovú linku poslednej série The Killing. Trojka je o triedu lepšia ako predchádzajúci diel, ale štvorka, štvorka je pecka. Krátke kapitoly skončia vždy v tom najlepšom. Niekedy však pôsobili akoby boli odseknuté nasilu. Kniha je tiež robená dosť nešetrne. Ak by každá kapitola nemusela začínať na novej strane, myslím, že v prvých dieloch to tak nebolo, kniha by mala o dobrých 100 strán menej a nepôsobila by tak macato. Ako som už napísala, príbeh sa z časti na časť zlepšuje a stemňuje. Širšie kontúry naberá aj minulosť hlavnej postavy, ktorá, ako to už býva v podobných textoch, nie je len dúhy-cukrová vata-konfety.

Ak máte radi detektívky, nielen ti severské, určite po sérii siahnite. Je to mrazivé, temné a rýchlo sa to číta. Joona Linna najlepšie chutí vychladený, ale na ročnom období veľmi nezáleží :)

Do prečítania...

nedeľa, 25. januára 2015

Hannah Kentová: Túžba a zrada

zdroj
The Burial Rites som si chcela prečítať už veľmi, veľmi dávno. Ale stále som to odkladala a odkladala, poznáte, nie? Potom som raz pri prechádzaní online katalógu našej knižnice našla, že ich majú v češtine. Tak som si ich rezervovala, ako zvyčajne keď nájdem nejakú super knihu, ktorú si chcem prečítať a je momentálne požičaná. Aj som si ich bola vyzdvihnúť, ale škola, povinnosti a čítanie na literatúru dalo môjmu prvému vážnemu pokusu o prečítanie tejto knihy stop. Knihu som vrátila neprečítanú, ako to už počas semestra býva. Ale čo človek nechcel, alebo v tomto prípade chcel, na Bibliotéke som knihu The Burial Rites našla v stánku vydavateľstva Fortuna Libri v slovenskom preklade za skvelých 5,20! What´s a bargain! Samozrejme, že kniha so mnou putovala domov a tam sedela v poličke až kým som sa ju v novom roku nerozhodla začať čítať. Bože, to čakanie stálo za to!

Kniha austrálskej spisovateľky Hanny Kent vyhrala cenu ešte predtým ako ju autorke vydali. To už o niečom svedčí. A malo to začo vyhrať cenu. Hannah Kent má krásny jazyk, ktorý sa, vďakabohu, zachoval aj v preklade. Krásny, nie patetický, ale citlivý. Krásna, ale najmä drsná je nielen hlavná hrdinka Agnes, ktorá má pôvod v poslednej na Islande popravenej žene, ale aj islandská príroda ako taká. V knihe nejde o to kto a čo urobil, ide o emočnú cestu ako hlavnej hrdinky, tak aj rodiny, ku ktorej bola poslaná, a podobne aj mladého a neskúseného farára. O cestu, na ktorej konci nečaká pre nikoho happyend, ale ktorá aj Vás ako čitateľa obohatí a poznačí. Túžba a zrada je príbeh presne o tom, čo hovorí slovenský názov: o túžbe, láske, ale aj o zrade. Autorka na konci knihy píše, že chcela Agnes trochu poľudštiť a urobiť z nej ženu, nie netvora ako je tomu v mnohých dobových textoch. A myslím, že sa je to podarilo. Agnes túžila, ako asi každá ľudská bytosť, po láske a pochopení. A vďaka Hanne Kentovej sa jej dostalo oboje.

V knihe sa toho veľa nedeje, o väčšine udalostí sa dozvedáme z rozprávania. Preto mi nedá nespomenúť aj knihu Rozhovory bez konca slovenského spisovateľa Dominika Tatarku, v ktorých, podobne ako u Kentovej, má rozhovor terapeutické účinky, ale je aj hnacím motorom príbehu. Určite siahnite aj po Tatarkovi, ten chlap vie narábať so slovami!

Do prečítania...

streda, 21. januára 2015

Liane Moriarty na druhú

Vo svojich knižných predsavzatiach na tento rok som písala, že by som rada čítala aj niečo iné ako YA. Preto som sa rozhodla siahnuť po austrálskej autorke Liane Moriarty (Ako cool je mať rovnaké priezvisko ako záporák zo Sherlocka?). Začalo to tak nevinne, len jednou knihou. Ale tá baba píše veľmi dobre, tak som hneď siahla aj po jej najnovšej knihe. A neoľutovala som!

zdroj
Prečo sme sa vlastne rozišli? (Ikar, 2014, prekl. Tamara Chovanová)
o čom to je: O štyridsiatničke Alice, ktorá si udrela hlavu na hodine stepu v telocvični. Pri páde utrpela amnéziu. Zabudla posledných 10 rokov svojho života: Myslí si, že má 29 a čaká svoje prvé dieťa. Nemá ani len poňatia o manželských problémoch, sestriných peripetiách či o tom, že sa už nerozpráva so susedou.
prečo to čítať: Lebo situácia, v ktorej sa hlavná hrdinka ocitla je dôvodom rôznych nedorozumení či konfliktov. A je to vtipné a dobre sa to číta. Dopredu ma poháňala najmä túžba zistiť, čo to vlastne Alice zabudla (originálny názov je What Alice Forgot). Autorka to mala dobre premyslené, knihu som doslova zhltla. Aj keď koniec mohol byť trochu menej doslovný a sladký. Ale nie každý je fanušíkom otvorenejších koncov s väčším interpretačným potenciálom.
hodnotenie: 4/5 malo to svoje muchy, ale Liane Moriarty sa hneď dostala na rebríček autorov, od ktorých si toho chcem prečítať viac.
Poznámka pod čiarou: Grey´s Anatomy je v slovenčine Klinika Grace, nie Greyova anatómia. To len taká maličkosť :)
zdroj
Big Little Lies (Putman Adult, 2014, v originálnom jazyku)
o čom to je: O skupine matiek, ktorých deti chodia do jednej škôlky. Väčšina sa pozná už od nepamäti, ale príchodom novej slobodnej mamičky Jane sa všetko zmení. Viac nechcite vedieť. Tiež sa poučte z môjho omylu a nenechajte sa vyviesť z miery prvou kapitolou. Lebo ja som si myslela, že to bude o starej pani, čo čumí z okna na školu. To mám z toho, že takmer nečítam anotácie.
prečo to čítať: Liane znovu spravila to čo v knihe, ktorú spomínam vyššie, naznačila, že sa stane niečo zásadné a vy chcete silou mocou zistiť čo to je (nechcem tu písať čo to je, ale je to hneď v druhej kapitole knihy). Zase podobný ťah ako pri Prečo sme sa... Aj keď toto sa mi páčilo ešte o kúsok viac ako Alice.
hodnotenie: 4/5, ale lepšie 4 ako Alice.

V slovenčine ako prvá vyšla autorkina kniha Manželovo tajomstvo. Tú mám rezervovanú u nás v knižnici a ešte som sa nedostala na rad. Keď prečítam, dám vedieť aj o tomto titule :)

Čítali ste už niečo od tejto autorky? Máte typy na podobné knihy?

Do prečítania...

nedeľa, 18. januára 2015

Amy Poehler: Yes Please

zdroj
Jedným z mojich minuloročných sklamaní bola aj kniha Not that kind of... od Leny Dunham. Človek čakal veľa, ale nakoniec mu z toho ostala len veľmi, veľmi zlá chuť v ústach. Aj od knihy Amy Poehler som čakala veľa. Nepozerám Parks and Recs, ale Golden Globes sú vďaka duu Poehler-Fey najlepšie udeľovania cien v sezóne. A našťastie, na rozdiel od "not that kind of book I ever want to read" je Yes Please jednou z najlepších "celebritných kníh" aké som kedy počúvala. Lebo to sa inak ako audiokniha ani nedá čítať!

Amy Poehler má za sebou vyše 20 ročnú prácu či už v divadle, v televízii či vo filme. Je vtipná, má niečo odžité a predsa sa Vás nesnaží ničím ohúriť, ničím šokovať. Najlepšie kapitoly boli tie, v ktorých hovorila o svojich deťoch, o tom ako byť matkou neznamená automaticky stáť celý deň u plotny, či kapitola, kde si verejne priznáva svoj omyl. Kniha je doslova studnicou inšpiratívnych a inšpirujúcich citátov. Už niekoľko dní po vydaní kolovali po internete články plné citátov z knihy. Vo mne ostali najmä dva:

"Good for her. Not for me." - Od pôrodu, kontext v akom ho použila Amy, až po moju averziu k legínam. Good for you, not for me. Človek by sa mal starať o seba a nechať druhých starať sa o seba tiež.

“I think we should stop asking people in their twenties what they “want to do” and start asking them what they don’t want to do.” - Úplne najradšej mám, keď sa Vás tri týždne od začiatku semestra všetci pýtajú čo budete robiť, keď skončíte školu. Bože, len som začala znova chodiť do školy, ešte stále sa snažím si zapamätať kedy mi ide bus, aby som zbytočne nestála na zastávke a ty sa ma pýtaš čo chcem robiť! Síce neviem čo chcem robiť, ale viem čo robiť nechcem, resp. mám o tom trochu menej hmlistú predstavu ako o tom, čo chcem robiť! Ale to sa Vás nikto nespýta. Tento inšpirujúci citát som použila aj v jednej svojej seminárnej práci minulý semester. Až tak hlboko ma zasiahol.

Podčiarknuté a zrátané, Amy sa čitateľa nesnaží šokovať či mu celú knihu dookola omieľať nejakú stupídnu mantru. A to sa jej darí. A aj kniha sa vydarila. Teraz si už len musím urobiť čas a pozrieť si Parks and Recs. Pozeráte to niekto?

Pridanou hodnotou audioknihy je Seth Meyers! Bože Weekend Update už nie je čo býval odkedy má vlastnú talkshow. Plus každú kapitolu ohlasuje Kathleen Keener. A posledná kapitola je nahraná live z divalda, ktoré Poehler založila. Čo viac si človek môže priať?

PS: Neodporúčam čítať v prostriedkoch verejnej dopravy. Budete sa nahlas smiať. Alebo aspoň priblblo usmiať. Za to Vám ručím!

Do prečítania...


streda, 14. januára 2015

The Hunger Games: Mockingjay Part 1

Na tento film som sa veľmi tešila. Veľmi, veľmi. A nielen preto, že naposledy som bola v kine na druhý diel trilógie. Proste som tušila, že to bude fantastické. Ale že to bude až také dobré, to som netušila. Danny THE Strong (inak Doyle z Gilmoriek) má už s adaptovaním knižného textu do úspešného produktu skúsenosť z práce na Game Change. Tretiu knihu Hier o život zadaptoval s citom, ponechal jej pomalšie tempo a temnú atmosféru. Jennifer Lawrence vdýchla Katniss život po tretíkrát. A znova bola skvelá. The Hanging Tree ma vždy zmrazí, strihy medzi nepokojmi v distriktoch a podzemné scény v Trináctke dávajú komplexnejší pohľad na to, čo sa vo filmovom svete deje. Najväčšie prekvapenie? Josh Hatcherson! Na plátne bol dokopy cca 15 minút a bože, ten chalan bol famózny! Režisér Francis Lawrence, ktorý vdýchol život už predchádzajúcemu dielu trilógie, znova potvrdil, že filmy s temnou, dusivou atmosférou mu idú. Do toho obsadenie, ktoré má dokopy podobný počet všelijakých cien ako majú herci z  X-Menov. Rozhodne film, ktorý sa oplatí vidieť. Lebo sa o ňom bude ešte veľa hovoriť. Ale kebyže to skončí NA TOM MIESTE, tak je to ešte lepšie :)

PS: Soundtrack k filmu je tiež fajnová záležitosť, ale The Hanging Tree, ten je len jeden!


nedeľa, 11. januára 2015

Knižné predsavzatia na rok 2015

Rok sa s rokom zišiel a ja po článkoch o tom čo bolo konečne píšem o tom čo bude! Trikrát hurá! Teraz späť k téme. Myslím, že už som to niekoľkokrát spomínala, že keď si veci  napíšem, ešte k tomu takto verejne, je väčšia pravdepodobnosť, že sa toho budem držať. Tak som sa rozhodla aj tento rok, ako rok minulý, spísať niekoľko knižných predsavzatí, ktoré sa budem snažiť splniť. Ale budú iné ako tie minulý rok, nech je trochu zábava! So here we go
 1. Moja GR Challenge na tento rok je 60 kníh. Dúfam, že sa mi to podarí prečítať. 
 2. Niekedy sa mi zdá, že si žijem, alebo skôr čítam, len vo svojej peknej, teplej, mäkkej YA fantasy anglickej bubline a aj keď mi je tam dobre a teplo, mala by som zájsť aj mimo tejto ohrádky a skúsiť čítať niečo iné. A nehovorím len o severských kriminálkach. Takže v roku 2015 by som si chcela prečítať:
 • jednu ruskú klasiku
 • jednu francúzsku klasiku
 • jednu faktografickú knihu, ktorá však nemôže byť do školy
 • jednu knihu od držiteľa Nobelovej ceny
 • jednu knihu z Man Booker Prize longlistu a jednu zo shortlistu, na roku nezáleží
 • jednu auto/biografickú knihu
 • jednu knihu, ktorá vyhrala Pulitzerovu knihu
 • jednu knihu od slovenského autora, ktorú nemusím čítať do školy
 • (aspoň) po jednej knihe od autora z každého kontinentu, okrem Antarktídy, samozrejme, 
 • a prečítať celú in-progress poličku, a ak to bude v mojich silách, napridávať tam nové knihy 
zdroj
Teraz len dúfajme, že sa mi to podarí splniť. Aj Vy ste si určili nejaké novoročné predsavzatia? Máte aj Vy nejaký knižný cieľ na rok 2015? Len nezabúdajme, že čítanie by mala byť vždy zábava :)

Do prečítania...

streda, 7. januára 2015

MOJE NAJ: Zhodnotenie všetkých mojich čítacích plánov

Na začiatku minulého roka som mala doslova mániu vo vyrábaní  zoznamov o autoroch, ktorých si chcem prečítať, o sériách, ktoré chcem konečne začať čítať, o pokračovaniach, na ktoré sa teším. Preto som sa rozhodla, že si tie článku znovu všetky pozriem a skúsim zhodnotiť, ako som to zase s plánmi prehnala. No a nebol by to sumarizujúci článok, aby som nezhodnotila aj moje knižné predsavzatia, ktoré som si dala začiatkom roku 2014. Let´s do this!
 • 5 ešte nečítaných autorov: Z pätice Mitchell, Paluhniuk, Pratchett, Levithan, Tolstoj som sa tento rok zmohla len na Tolstoja. Jeden z piatich....
 • V rámci článku o mojich najobľúbenejších klasikách som spomenula aj jednu, ktorú si chcem ešte len prečítať, Annu Kareninu. Aj som ju prečítala. Palec hore!
 • V článku 5 pokračovaní, ktorých sa neviem dočkať sú len 2, ktoré zatiaľ vyšli, Blood of Olympus a Retribution of Mara Dyer. Prvú spomenutú som prečítala, druhú ešte nie. 50% úspešnosť.
 • Vráťme sa ešte na začiatok leta. Na leto som si predsavzala prečítať 5 kníh: Kareninu, Hobita, Svedkyňu ohňa, Dance with Dragons a Sídlo Mansfield. Z 5 som prečítala 3 (Karenina, Hobit, Svedkyňa ohňa) a jednu som čítať začala (Dance with Dragons). Ešte stále to mohlo byť horšie... :) 
 • Na blogu sa objavil aj článok o sériách, ktoré chcem začať čítať. Bolo v ňom 6 sérií, a to The Maze Runner, The Lunar Chronicles, Throne of Glass, Legend, The Demon King a Incarnate. Začala som čítať dve, The Lunar Chronicles a Throne of Glass, a v oboch som to dotiahla na aktuálny diel (netrpezlivo čakám na pokračovania). 30% úspešnosť.
 • A tak sme sa pomaličky dostali ku knižným predsavzatiam, ktoré som si vytýčila na rok 2014. Bolo ich 5. Jedno bolo o klasikách a za cieľ som si dala prečítať ich 10. To sa mi podarilo, thanks to school :) Ďalším predsavzatím bolo prečítať každý mesiac jednu knihu nad 600-strán. To sa mi darilo v prvých mesiacoch, potom som to začala flákať a neskôr som sa na to úplne vykašľala. Tiež nepoznám toľko 600-stranových kníh. Prečítala som ich asi len 7 (v januári 2 :). Nezakázala som si nakupovať knihy, ale aj som mohla, kedže som bolacelý rok takmer bez peňazí :) A plánovala som prečítať 55 kníh. No to som splnila už niekedy v júli. Celkovo som prečítala 102 kníh. Zarátavam do toho všetky knihy, ktoré som našla na GR, poviedky, divadelné hry, novely, A Song of Ice and Fire knihy. Proste všetko! Celkovo som prečítala o 32 kníh a cca 1000 strán viac ako v roku 2013! Good work!
No takže som si znova dokázala, že plánovať viem excelentne, horšie je to s plnením plánov. Ale vždy aspoň niečo, veď keď neprší, aspoň kvapká... 

Do prečítania...

nedeľa, 4. januára 2015

MOJE NAJ: Najlepšie knihy roku 2014

 • Najlepšie knihy, ktoré som prečítala v roku 2014: bez poradia
 1. Meno vetra od Patricka Rothfussa alebo keď konečne poslúchnete všetkých, ktorí Vám hovoria, že je to super
 2. A Feast For Crows od Georga R.R. Martina alebo ako sa Jamie Lannister stal mojou obľúbenou postavou, opitá Cersei je vtipná Cersei a Brienne of Tarth je najlepší parťák
 3. Cress od Marissy Meyer alebo keď sa najviac stotožňujete s babou, ktorá celý život strávila v satelite a pozerá telenovely
 4. The Beginning of Everything od Robin Schneider alebo ako je to niekedy len o dobrom načasovaní na prečítanie knihy
 5. Throne of Glass od Sarah J. Maas alebo keď konečne niekto spraví super bad ass hrdinku, ktorá sa stále pravidelne kúpe, má rada pekné šaty a knihy, hlavne tie knihy
 6. UnWind od Neala Shustermana alebo desivé zobrazenie budúcnosti, z ktorej sa Vám bude doslova zdvíhať žalúdok
 7. The Dream Thieves od Maggie Stiervater alebo čudná séria o čudných veciach plná ešte čudnejších postáv
 8. Tieň vetra od Carlosa Ruiz Zafóna alebo čo môže byť lepšie ako kniha o knihách, kníhkupectve, spisovateľoch a všeličom inom, prevažne knižnom
 9. Shadow and Bone od Leigh Bardugo alebo nielen "akože USA, ale nie USA" je krajina, kde môžete situovať zaujímavú fantasy sériu
 10. UnStrung od Neala Shustermana alebo ako Vás 20 strán emocionálne zničí viac ako 200-stranová kniha
 11. Heir of Fire od Sarah J. Maas alebo tiež 600-stranová kniha, pri ktorej Vám bude málo, lebo to bolo také dobré
 12. Yes Please od Amy Poehler alebo kto umí, ten umí :)
 13. Four od Veronicy Roth alebo konečne kniha, kde prerozprávanie udalostí z pohľadu mužského protagonistu dáva zmysel
 14. Rozhovory bez konca od Dominika Tatarku alebo keď rozhovor naozaj lieči
 • Skvelé série, ktoré som prečítala/začala čítať v roku 2014:
 1. Patrick Rothfuss - Kronika kráľovraha: Meno vetra, Strach múdreho muža - netreba sa báť toho počtu strán
 2. Sarah J. Maas - Throne of Glass: Throne of Glass, Crown of Midnight, Heir of Fire + Assassin´s Blade - hlavná hrdinka má vlastný rozum a používa ho
 3. Neal Shusterman - UnWind Dystology: UnWind. UnWholly, UnSouled + UnStrung - bodaj by sme nikdy nedošli do tohto štádia
 4. Marissa Meyer - The Lunar Chronicles: Cinder, Scarlett, Cress + Glitches, Little Android, Carswell´s Guide to Being Lucky -  kam sa hrabe OUAT na rozprávky so scifi twistom
 5. Leigh Bardugo - Grisha Trilogy: Shadow and Bone, Siege and Storm, Ruin and Rising - ak si prvý diel kúpite za 4 eurá a za posledný ste ochotný zaplatiť vyše 10, to už o niečom svedčí
 6. Maureen Johnson - Tiene Londýna: Meno hviezdy, Šialenstvo - rýchlo sa to číta, ale trojka ešte nie je vonku ani v angličtine!
 7. Gail Formann - Iba jeden deň: Iba jeden deň, Iba jeden rok - aby sa nepovedalo, že len po anglicky a fantasy čítam :)
 • Najväčši knižné sklamania roku 2014: nie každý deň je posvícený, tak ani každá kniha musí byť z kategórie the best thing I ever read
 1. Lena Dunham: Not That Kind of Girl... - Girls patrí medzi jeden z mojich najobľúbenejších seriálov. Ale je rozdiel písať show ako Girls a potom sa snažiť napísať podobne úprimnú knihu. Neviem, asi som prudérna, ale isté veci by si človek, aj taký, ktorý sa preslávil tým, že sa ukazuje nahý na televíznej obrazovke, mohol nechať pre seba. Toto ani nebol prípad kamošky, ktorá Vám povie aj tie najväčšie intímnosti nad kávou len tak, aby reč nestála. Isté veci by sme si mali nechať pre seba. Alebo pre svôjho terapeuta (v tom prípade, o tom potom nepísať do knihy). Toto je definitívne Not That Kind of Book I Want To Read... Plus kto napíše knihu o tom čo sa naučil keď má 28 rokov? Človek sa učí celý život. A prečo to bolo len o sexe, ani to som nepochopila. 
 2. Jenny Han, Siobhan Vivian: Ashes to Ashes - Záverečný diel trilógie, ktorá sa tak dobre rozbehla. Ktorá sa tak super čítala. Bolo to americké, nereálne, cukrové a gýčové, ale niekedy človek potrebuje také to fluffy contemporary. Až na to, že toto sa  v poslednej čast zvrhlo na veľmi zlý paranormálny román. Dve knihy budujete postavy, potom spravíte SWITCH a očakávate, drahá Jenny a Siob, že budem fandiť pomätenej babe a nie chalanovi, ktorého ste celý čas budovali ako jerka, ktorý je vlastne citlivý a zranený človek, ktorého nikto nechápe? Ja nechápem túto knihu a jej postavy. Dočítané so zaťatými zubami. Inak, tá posledná kapitola, to ste si mysleli, že keď sa zahráte na J.K. Rowlingovú, že si to nikto nevšimne?
 3. Julie Cross: Uväznení v čase - K tomuto len otázka: Ak by Vám zomrela sestra, pamätali by ste si práve to, ako raz dostala zo stresu hnačku? 
Čo dobrého ste prečítali v roku 2014 Vy? Našlo sa aj niečo čo Vás sklamalo?

Do prečítania...