streda, 25. februára 2015

Colleen Hoover na druhú

Tak už aj ja som nastúpila na vlak s menom Colleen Hoover. Niet cesty späť...

zdroj

Never Never (Never Never #1)
Moja prvá Hooverová a namotala som sa poriadne. Najmä na postavu Silasa, hmm... Charlie sa mi až tak veľmi nepáčila, ale Silas, ten to zachránil. Po prečítaní konca, ktorý sa však vôbec nedá považovať za koniec, som len hľadela do blba. A skontrolovala GR kedy vychádza druhá časť, resp. či vôbec vychádza, lebo takto to predsa nemohlo skončiť. Chytá to síce mierny paranormálny feeling, ale čo iné by človek mal čakať od knihy, ktorá sa odohráva v New Orleans, všakže. Netrpezlivo čakám na part 2, ktorý vychádza na narodeniny môjho brata! Takže nezabudnem!

zdroj
Maybe Someday (Maybe #1)
Táto kniha bola dobrá! Solídne 3 hviezdičky. Keď som ju začala čítať, chytila ma, keď som pokračovala v čítaní, chytila ma až priveľmi, ale potom som si dala deň pauzu. A to som nemala robiť! Keď som sa potom ku knihe vrátila, už som z nej taká hotová nebola. Postavy mi boli zo strany na stranu menej a menej sympatické. Prvá polovica knihy bola na 5*, druhá na 2,5*, nebudem zlá. Neviem, a to som si po prvom dni (a Never Never) vravela, že Hooverová nebude ako McGuirová. Ale tie konce, tie konce sa mi ani u Hooverovej nepáčia. No autorke dám ešte jednu šancu. Lebo Never Never sa mi veľmi páčilo.
Čítali ste aj vy od autorky niečo? Máte typ na podobnú knihu?

Do prečítania...

nedeľa, 22. februára 2015

ZáložkyNajväčší zločin, ktorý bol kedy spáchaný na knihách? Somárske rožky! Prečo niekto robí také barbarstvo keď sa ako záložka dá použiť naozaj čokoľvek? Bloček z potravín, sponka do vlasov, sponka na papier, lístok na autobus/električku/vlak/lietadlo. A ešte kopec iných vecí. Záložky dostanete pri nákupe v každom poriadnom kníhkupectve (alebo použite bloček, ktorý pri nákupe dostanete) a ak sa pekne spýtate, určite vám dajú jednu záložku aj bez nákupu, v knihách z knižnice sa tiež často nájdu záložka predchádzajúcich čitateľov. Tak prečo robiť knihám somárske rohy? Ja záložky zbieram. Mám ich veľa, používam dve :) Najradšej mám dve krásne magnetické, ktoré som si doniesla z pohovoru v Košiciach. BookDepo posiela knihy so záložkami. Martinus má tiež milión rôznych záložiek. Tak sa ešte raz pýtam: Prečo ubližovať úbohým knihám keď  má človek toľko iných možností?
 


Máte aj vy svoju obľúbenú záložku? Používate niečo atypické? Dajte typy!

Do prečítania...(kníh bez somárskych rožkov)


streda, 18. februára 2015

Would you rather... (BOOKTUBE Edition)

Would you rather.../Radšej by si... (môj vlastný neprofesionálny preklad)

1. Read only trilogies or stand alones?/Čítala len trilógie alebo samostatné knihy?
Stand alones. Myslím. Aj keď potom sa nikdy nedozviem ako skončí A Song of Ice and Fire séria či Throne of Glass. Ale to nie sú trilógie... *diabolský úsmev*

2. Read only female or male authors?/ Čítala knihy len od autoriek alebo len od autorov?
Väčšinou čítam knihy od autoriek. Tak asi by som vybrala čítať do konca života len ženy. Aj keď zase ma ťaží A Song... séria...

3. Shop at Barnes & Noble or Amazon?/Nakupovala by si len v Barnes & Nobloe alebo na Amazone? (V Pantha Rei alebo na Martinuse?)
V Martinuse, aj keď u nás nie je nikde nablízku kamenný obchod, k Martinusu mám srdcový vzťah. A mávajú fajnové zľavy. 


4. All books become movies or t.v. shows?/ Všetky knihy by sa zadaptovali ako filmy alebo ako seriály?
Seriály. Game of Thrones je skvelé, na The Strain veľmi vidno, že ako za knihami, tak aj za seriálom stoja tí istí ľudia. Pri seriáli je viac času a nemusí sa tak kresať dej. A na staniciach ako HBO či FX to potom stojí za to.

5. Read 5 pages per day or 5 books per week?/ Čítala by si 5 strán za deň alebo 5 kníh za týždeň?
5 kníh za týždeň,samozrejme. Myslím, že môj rekord sú štyri, 5 to je zbožné prianie :)

6. Be a professional reviewer or author?/Profesionálny recenzák(rezencovač) alebo autor?
A nemôžem byť profesionálny milovník kníh? Alebo ovoniavač a obchytávač, to by sa mi páčilo viac :) Z týchto možností recenzovač.

7. Only read your top 20 favorite books over and over or always read new ones that you haven't read before?/Čítala by si len svojich 20 najobľúbenejších kníh alebo stále nejakú novú?
Nie som veľmi na re-readingy, takže stále čítať niečo iné. No a vybrať len 20 kníh, to by bola fuška...

8. Be a librarian or book seller?/ Knihovník alebo kníhkupec?
Kníhkupcom som už bola, otázky typu malo to modrú obálku sa asi nikdy neminú, všakže. Knihovník, to by ma bavilo. Usporiadavať knihy, hľadať knihy, robiť rešerše... Knižnice sú super!

9. Only read your favorite genre, or every genre except your favorite?/Čítala by si len svoj obľúbený žaner alebo knihy z rôznych žánrov len nie z obľúbeného?
Ja ani poriadne neviem, ktorý žáner je mojím najobľúbenejším, aj keď najviac čítam pravdepodobne fantasy. Ale mám rada aj detektívky, chicklit, klasiku... Tak z týchto možností by som si vybrala rôzne žánre, okrem fantasy... zase GRRM...

10. Only read physical books or eBooks?/ Len fyzické knihy alebo e-knihy?
Fyzické knihy. A k tomu poprosím nové police a prebúrať priečku do susedov :) Príbeh ostáva príbehom bez ohľadu na médium. 

Do prečítania...

nedeľa, 15. februára 2015

V skratke na štvrtú

zdroj

Jaime McGuirová: Ranč na Červenom vrchu
Už dlho som nevidela Walking Dead, boli na hiatuse do 8. februára (teraz mám kopec vecí do školy). Asi preto ma táto kniha tak chytila. Doslova som ju zhltla. Prvých cca 75 percent knihy bolo skvelých. Zamotané, prepojené. Dôvod zombie apokalypsy bol vysvetlený už v prológu. Aj keď hlavná postava Scarlet ma veľmi nebrala, boli tu aj iné postavy, kokrétne zvyšní dvaja rozprávači, Nathan a Miranda, ktorých osud bol o niečo zaujímavejší. Všetko sa posplietalo dokopy a potom... to začalo ísť z kopca. Presne toto bol môj problém aj s McGuirovej Chodiacou katastrofou, aj tá mala slušný nástup, aj stred príbehu bol super, ale finiš jej nevyšiel. Presne tak je na tom aj Ranč. Tie finiše, tie to kazia.
zdroj

Jonathan Stroud: Vreštiace schodisko
Poznáte to: keď sa rozbehnete v čítaní, treba to využiť, nie? Tak aj túto knihu, podobne ako knihu vyššie, som doslova zošrotovala. Strašidelný príbeh z moderného alternatívneho Londýna bol presne to čo mi napravilo chuť po Ranči. Nebudem vravieť, že som zvrat neuhádla dopredu, ale aj tak to bola super kniha. Bolo to vtipné, inovatívne, miestami dosť desivé. Teším sa na pokračovanie!zdroj
Marissa Meyer: Fairest 
The Lunar Chronicles je skvelá séria. Autorka si zobrala dobre známe rozprávkové postavy a dala im scifi twist. Nečakajte druhý Once Upon A Time. Toto je oveľa lepšie. Inovatívne, má to spád, postavy nie sú len svojimi rozprávkovými predlohami. Najnovšia kniha zo série rozpráva príbeh hlavnej záporáčky, kráľovnej Levany. Hovorí o tom ako sa z nej stala záporáčka celej galaxie. Bolo to fajn, ale človek by si predsa len viac prial Winter, záverečný diel série. Levana má chorobu všetkých záporákov, či už knižných alebo televíznych, oni nie sú zlí, im len bolo ublížené. Poznáte, nie?


zdroj
Gayle Forman: I Was Here
Neviem čo to so mnou v poslednom čase je, ale nejako som sa stala viac kritickou ku knihám, ktoré čítam. Začala som používať viac 3*, nie všetko čo čítam musí byť mega super fantastické. A tak sa stalo, že aj najnovšej Formanovej som dala tri hviezdičky. Knihu som doslova zhltla. Bola dobre napísaná. Ale čím viac sa príbeh odmotával, tým viac som mala pocit, že autorka tlačí na pílu až priveľmi. Všetko do seba až príliš dobre zapadalo. Klasické niekto si vzal život, nikto nevie prečo a ono to tak celkom nebolo. Neviem, ten koniec, ten mi bol asi najmenej pochuti. Joj, tie nepodarené konce. Mám na ne v poslednom čase veľké šťastie...

A čo ste v poslednom čase čítali Vy? Niečo čo Vás nadchlo? Či naopak sklamalo?

Do prečítania...

streda, 11. februára 2015

Knižné citáty #14

“Atlantis?' Jason asked.
'That's a myth,' Percy said.
'Uh...don't we deal in myths?'
'No, I mean it's a MADE-UP myth. Not like, an actual true myth.'
'So this is why Annabeth is the brains of the operation, huh?” 
Rick RiordanThe Blood of Olympus


“Will they cower?' Kym asked.
'Tons of cowering! Plus your name in the summer programme. A custom-designed banner. A cabin at Camp Half-Blood. Two shrines. I'll even throw in a Kymopoleia action figure.'
'No!' Polybotes wailed. 'Not merchandising rights!” 
Rick RiordanThe Blood of Olympus“Decapitation is not a healthy lifestyle choice.” 
Rick RiordanThe Blood of Olympus

“Watching great people do what you love is a good way to start learning how to do it yourself.” 
Amy PoehlerYes Please


“I believe great people do things before they are ready.” 
Amy PoehlerYes Please


“...her dearest friends are characters in books.” 

Sarah J. MaasHeir of Fire


“She was fire, she was darkness, she was dust and blood and shadow.” 
Sarah J. MaasThe Assassin's Blade

nedeľa, 8. februára 2015

Neil Gaiman na druhú

V januári sa roztrhlo vrece s maratónmi autorovov resp. v Gaimanovom prípade ide tak trochu o z núdze cnosť, lebo knihy som musela vrátiť do knižnice, boli už rezervované. To však neznamená, že som sa musela nútiť, aby som ich prečítala.

zdroj

Oceán na konci ulice
S touto knihou som mala v zásade len jeden problém: jej neurčitá dĺžka. Mala 180 strán aj s topánkami. No a to bol pre mňa problém. Zdalo sa mi to dlhé, na to čo všetko v knihe bolo. Na druhej strane, by som možno viac privítala niečo dlhšie a prepracovanejšie, niečo s trochu väčšou, ja neviem, hĺbkou? Knižná schizofrénia. Knihu som zhltla za niekoľko hodín, a musím sa priznať, že mi to vadilo. Rada by som svet, s ktorým Gaiman prišiel, preskúmala ešte viac. Povedzme si to takto, nie každý deň je posvícený a nie každá kniha od môjho obľúbeného autora sa mi musí páčiť, všakže. Teda tým nechcem povedať, že sa mi to nepáčilo, len som čakala viac. Očakávania, tie očakávania...zdroj
Anansiho chlapci (Americkí bohovia #2)
Anansiho chlapci sú pokračovaním knihy Americkí bohovia. Vedeli ste to? Lebo ja nie. Zistila som to až keď som si prezerala knihu. Prvých 120 strán som zhltla doslova na posedenie (alebo skôr poležanie, kedže som to čítala v posteli). No potom ma príbeh začal baviť menej a menej. Po dočítaní knihy mi napadlo: Môže človek vyrásť zo svojich obľúbených autorov? Lebo Neil Gaiman je jednoznačne jedným z mojich mnohých obľúbencov. Ale posledné dve knihy, Chlapci a Oceán, ma veľmi nenadchli. Pri čítaní sa mi zdalo, že som to už niekde čítala. Pri Chlapcoch to bolo pochopiteľné, ale aj Oceán sa mi zdal akýsi okukaný. Neil Gaiman je jedným z najoriginálnejších autorov, ale pri prečítaní dvoch jeho kníh za sebou sa mi zdalo, že je niekedy tej absurdnosti až priveľa. Z kníh som mala potom "veľkú hlavu". Neviem, asi som z neho naozaj vyrástla. Alebo som si ho predtým len idealizovala. Neviem či je chyba v mojom prijímači, ale obe knihy ma v istom zmysle sklamali. Očakávania, ach tie očkávania... 

Čo dobrého ste v poslednom čase prečítali Vy? Alebo naopak, od čoho ste čakali viac?

Do prečítania...

streda, 4. februára 2015

#CurrentlyWatching: Jane The Virgin

zdroj


Pamätáte si Juanin zázrak? Telenovelu o mladej babe, ktorú omylom umelo oplodnili? Tak Jane The Virgin je vlastne taká americká Juana. Ale farebnejšia, vtipnejšia, viac over the top. Ono človek si môže veľa dovoliť, keď základnou premisou seriálu je tehotná panna. Oproti tomu potom všetky tie za hlavu pritiahnuté zápletky nevyzerajú až tak šialene :)
Tým však seriál Jane The Virgin nechcem zaradiť medzi telenovely. Skôr by som ho nazvala paródiou na tento žáner. Ale veľmi vydarenou. Máte tu základnú, mierne scifi zápletku, milostné trojuholníky, tajomné minulé životy, všetko je to farebné, hlavný hrdina je veľmi veľmi sexi *winky face*, k tomu je to vtipné, chytré, Jane nie je z kategórie Bella hrdiniek. Plus seriál má rozprávača, ktorý je tiež veľmi vtipný, a popisky, ktoré sú nielen vtipné, ale aj trefné a v ktorých sa tvorcovia seriálu vyjadrujú napr. aj ku kontroverznej americkej imigračnej politike a jej nedávnej reforme.
Ešte som vás nepresvedčila? Tak čo takto 2 nominácie pre seriál na ocenenie Golden Globes, úplne prvé nominácie na väčšie ocenenie pre samotnú stanicu CW! Gina Rodriguez za svoju Jane dokonca Golden Globe vyhrala!
Do pozerania...


nedeľa, 1. februára 2015

January Wrap Up, Book Haul and February TBR

V januári som prečítala 11 kníh (Zber kostí nepočítam, to som vzdala, absolútne ma to nebavilo a preklad... čo je to za preklad keď textu vôbec nerozumiete? Je to síce fantasy, teda chápem že niektoré tie slová sú mi neznáme, ale že sa musím pozastavovať nad slovom pomaly v každej tretej vete, to je už silná káva). Takže tu je zoznam tých kníh, ktoré som dočítala:

Wrap Up:
Lars Kepler: Uspávač (Joona Linna #4) 4*
Liane Moriarty: Prečo sme sa vlastne rozišli? 4*
Liane Moriarty: Big Little Lies 4*
Hannah Kent: Túžba a zrada 5* TOP 2015!
Neil Gaiman: Oceán na konci ulice 3*
Neil Gaiman: Anansiho chlapci 3*
Jaime McGuire: Ranč na Červenom vrchu (Red Hill #1) 3*
Jonathan Stroud: Vreštiace schodisko (Lockwood & Co. #1) 4*
Marissa Meyer: Fairest (The Lunar Chronicles #0,1) 4*
Gayle Forman: I Was Here 3*
Colleen Hoover, Taryn Fisher: Never Never (Never Never #1) 4*

Book Haul:
Jojo Moyes: Posledný list od milenca - cena 3,50, k tomu veľmi pekná obálka. Výherná kombinácia. Nájdete kde inde ako v mojom najobľúbenejšom kníhkupectve :)

February TBR:
Ešte mi nezačala škola, preto neviem čo budem (musieť) čítať vo februári. Prečo, keď väčšina TBR sa začína slovami, neviem čo budem čítať, ich stále píšem? Ale určite sa chcem pozrieť ešte na nejakú Hooverovú. To je vlak, z ktorého asi tak skoro nevystúpim... :)

Aký bol Váš január? Mali ste dobrý štart do nového roku? Máte niečo na čo si brúsite zuby vo februári?

Do prečítania...