nedeľa, 31. mája 2015

MOJE NAJ: School Edition!

...alebo toľko dobrých kníh som tento semester čítala do školy, že je škoda nepodeliť sa o päť (+jedna bonusová) najlepších :)
 1. Flora a Odyseus - pri recenzii na túto knihu som opisovala zložitý proces, ktorý ma k prečítaniu tejto knihy viedol, ale oplatilo sa.
 2. Zlaté jablká slnka - Ray Bradbury je pán!
 3. Chlapec v pásikavom pyžame - koniec tejto knihy mi zlomil srdce na milión kúskov...
 4. Rubato - posledná kapitola bola nádhernou poctov ženám, ktoré sa rozhodli vzoprieť spoločenským konvenciám!
 5. Čajka Jonathan Livingston - prečo je toto na detskom a ešte k tomu v kategórii pre mladší školský vek???
...a čestné miesto a bonusový bod si odnáša Rozum od Slobodu. Re-reading, skvelá kniha, môj najobľúbenejší Slobodov román (čítala som *až* 5).

Povinná školská literatúra bola pre mňa vždy niečím výnimočným. A aj keď je toho neraz (vždy) veľa, človek aspoň robí čo ho baví. Čo ho ešte stále baví....

Do prečítania...

streda, 27. mája 2015

Andy Weir: Marťan

zdroj
Predstavte si, že ste najslávnejším človekom na Zemi a pritom ste na Marse...

Desivé, však? Presne to sa stalo Markovi, ktorého na Červenej planéte nechali jeho kolegovia, lebo si mysleli, že je mŕtvy. Ale človek je tvor prispôsobivý a Mark, podľa jeho počínania v knihe, je v tom pravdepodobne zo všetkých ľudí najlepší. Áno, má za sebou náročný výcvik, ale aj tak sa mi jeho správanie v niektorých pasážach zdalo najväčším scifi v celej knihe, ktorá sa odohráva vo vesmíre... A keď sme už pri scifi, Markove vtípky mi miestami prišli naozaj až nemiestne. Áno, niekde to tam aj spomínali, že ho vybrali z veľkej časti pre jeho povahu, ale niekedy toho už na mňa bolo priveľa. Ja som o tom len čítala, on si pokojne robil žarty. 

Kniha má dve dejové línie, v jednej sa s Markom snažíme udržať na žive na Marse a pokúšame sa nezomrieť skôr ako nás zachránia, v druhej línii sledujeme pokusy géniov z NASA, ktorí sa Marka snažia dostať domov. Musím sa priznať, že od takej polovice som bola tým géniovia.

Celkovo však kniha na debut nebola zlá. Veď som jej dala 4*. Preklad sa dobre čítal, dej mal tempo a spád, len záver mohol byť trochu menej rozťahaný. Ku koncu mi už bolo dlho. Na začiatku bolo až priveľa číselných údajov, ktoré som si po á) nezapamätala a po bé) aj tak som im nerozumela, to knihe tiež ubralo nejaké tie body. Posledná poznámka, fotka autora na prebale knihy je prinajmenšom čudná: usmieva sa na nej ako slniečko na hnoji, ja som si tak potom predstavovala Marka a potom mi neprišiel ako niekto kto by mal letieť do vesmíru. Skôr ako niekto kto by mal byť niekde pod zámkom. Ani jeho nemiestne vtipy mu v mojich očiach nepomohli... a berte potom tú knihu vážne. Každopádne Marťan nie je zlý, je len tak sympaticky čudný :)

Do prečítania...

nedeľa, 24. mája 2015

#Currently

zdroj
Reading: The Starkillers Cycle - Máj pre mňa nie je mesiacom lásky, ale mesiacom Sarah J. Maas. Najprv som prečítala ACOTR, a potom som sa pustila do Starkillerov. A je to pecka. Nič iné som od Maasovej ani nečakala. Len to čítam pomaly, šetrím si to. Ide totiž o projekt, ktorý Sarah píše so svojou najlepšou kamoškou Susan Dennard (tiež spisovateľka) a je zadarmo na tumblri, takže ho píšu keď im to čas dovolí. A ja sa už dnes desím momentu, keď prečítam cliffhanger poslednej uverejnenej kapitoly... Nájdete TU


Wathing: iZombie - Toto bol jeden zo seriálov, ktorý som chcela pozerať, ale škola... No už mám za sebou litiku tak som sa doňho pustila. Seriál je o babe menom Liv, ktorá ide raz za čas von a párty napadnú zombie (a ja som si myslela, že môj minulý piatok bol divoký...). Prežije...no stane sa z nej zombie, začne pracovať v márnici, aby mala prístup k čerstvým mozgom. Po zjedení mozgu "zdedí" spomienky a nejaké tie povahové črty bývalého majiteľa. A tak pomáha vyšetrovať vraždy! Za seriálom stojí ten istý chlapík ako za Veronicou Marsovou. A aby toho nebolo dosť, seriál je koncipovaný ako komix. Už som závislá. Naozaj vydarený seriál, CW túto sezónu ide karta (a to nehovorím len preto, že predstaviteľka Liv "ohviezdičkovala" môj tweet o seriáli...)


Listening to: Selah Sue a Mumford and Sons - O Sele som nikdy nepočula, ale bohžehnaj kultúrne typy denníka SME. Pohodová hudba akurát do tohto usmokleného počasia. Energická melódia, zaujímavé texty a duet s Donaldom Gloverom aka Childish Gambinom. Ja som sa už namotala. 
MaS sú mojou srdcovkou. Na novom albume síce chýbajú bendžá, ale inak je to stále tá super hudba a texty, ktoré som si zamilovala na predchádzajúcich dvoch albumoch. Moja najobľúbenejšia skladba, zatiaľ, je Just Smoke!

Believe lebo Just Smoke neviem nikde nájsť...

A čo dobrého čítate/pozeráte/počúvate Vy? Dajte typy!

Do prečítania/pozerania/počúvania...

streda, 20. mája 2015

The Extraordinary Means Tag

The Beginning of Everything bola v mojom zozname top 14 kníh roku 2014. O Extraordinary Means som písala v poste o krásnych obálkach. Milujem youtubové videá. Prečo to tu všetko spomínam? Lebo autorka oboch spomínaných kníh Robyn Schneider je aj youtuberka a na promo druhej spomínanej knihy si vymyslela tag. No a mne sa tag páčil a momentálne som po všetkých seminárkach kreatívne vycicaná, tak som sa rozhodla, že si ho urobím na blogu. Ako pri všetkom čo si prekladám z netu, nie je to profesionálne a so zaťatými päsťami dúfam, že som to preložila dobre :)

Pôvodné video: Original 




 1. I would give up the internet for a month for a signed first edition of this book/ Na mesiac by som sa vzdala internetu  za prvú a podpísanú edíciu tejto knihy: Kto chytá v žite J. D. Salingera. Moja najobľúbenejšia kniha, prvá kniha, pri ktorej čítaní som si povedala, že mi niekto rozumie. Milujem tú knihu, čo mi pripomína, že by som si ju mohla znova prečítať.
 2. I would give up pizza for a year if it meant I could sit next to this author on a long plane ride/ Na rok by som sa vzdala pizze, ak by som mohla počas dlhého letu sedieť vedľa tohto autora: Pizza je moje obľúbené jedlo takže tým autorom musí byť niekto koho knihy pre mňa veľa znamenajú. Roxane Gay! Jej Bad Feminist považujem za must read, páčil sa mi jej štýl písania a určite by sme si super pokecali nielen o feminisme, ale aj o popkultúre, Girls a Hrách o život. Aj ona tiež číta knihu keď bicykluje na stacionárnom bicykli!
 3. I would sit through a thousand hours of commercials if it would ensure that Hollywood made this book into a movie/Presedela by som tisíc hodín reklám, ak by mi to zaistilo filmovú adaptáciu tejto knihy: Ťažká otázka. Lebo filmové adaptácie sú veľmi chúlostivé záležitosti. Tisíc hodín reklamy mi stojí jedine za Throne of Glass, ale iba v tom prípade ak Caleanu bude hrať Jennifer Lawrence, lebo Calaena vyzerá v mojej hlave ako autorka Sarah J. Maas a tá vyzerá na fotke čo je v každej jej knihe ako JLaw. To by som presedela aj viac ako tisíc hodín reklamy.
 4. I would never read a new book again if it meant I could live inside this book/ Už nikdy by som nečítala novú knihu, ak by som mohla žiť tejto knihe: Tie otázky sú ťažšie a ťažšie. Budem sa opakovať ale  Harry Potter. To je ešte celkom fajn knižný svet.  Kto by nechcel vedieť čarovať. A boli tam draky! A Song of Ice and Fire je príliš drsné. Aj tie ich draky. Určite však nie Hry o život a už tobôž nie UnWind. Bŕŕŕ, tá kniha ma straší dodnes a už to bude rok čo som ju prečítala. 
 5. I would let my google search history be made public if it meant I could be best friends with this author/História môjho vyhľadávania na internete by bola verejná ak by som bola najlepšou kamoškou tohto autora: George R.R, Martin, možno by som potom vedela ako to celé skončí. Teda na to by mi "stačilo" byť hlavným scenáristom show. Ale nie, s Georgom by bola určite zábava. Mohol by ma pasovať za rytiera, ako to urobil so Sethom Meyersom...*vráť sa na zem*
 6. I would donate everything I own to goodwill if it meant I could date this book character in real life/ Všetok svoj majetok by som venovala na charitu ak by som mohla randiť s touto postavou: Jaime Lannister. Ale svoj majetok by som vymenila jedine za Jaimieho zo štvrtej knihy! Tá jeho posledná veta, vtedy som už bola z neho úplne namäkko.
Čoho by ste sa vzdali Vy za podpísanú knihu? Akú postavu by ste chceli za partnera?

Do prečítania...

nedeľa, 17. mája 2015

Revenge 2011-2015

zdroj
Revenge minulú nedeľu skončila. Chvalabohu, so seriálom to už išlo z kopca. Na druhej strane po tretej sérii by to bolo veľmi skoro. Našťastie sa producenti umúdrili a seriál skončil v tom správnom čase. Pri obzretí sa na prvé série mi však napadlo, že by to možno bolo ešte lepšie ak by zo seriálu bola miniséria. No ale potom by tam bolo menej Nolana (a Nemily keď sme už pri tom)...

zdroj
Seriál Revenge je príbehom, ako to už napovedá názov, pomsty mladej, bohatej, peknej a ctižiadostivej filantropky Emily Thorne. Tá sa chce pomstiť ľuďom, ktorý narafičili na jej otca teroristický útok a zničili tak život nielen jemu, ale aj jej. Samozrejme, že na to všetko nebola sama. Pri sebe mala toho viac ako len jednu červenú centrofixku.

Parťákom jej bol excentrický milionár, hacker a módny trendsetter Nolan Ross. Nolan bol vždy mojou najobľúbenejšou postavou. Jeho hlášky a najmä jeho módny vkus je dnes už priam legendárny. A stál pri Emily až do konca.

Ale ako všetko, aj Revenge skončila. Teda možno nie, podľa toho ako sa to všetko vyriešilo, uzavrelo, resp. neuzavrelo, možný Nolan Ross spin-off? Aj keď ja som si preňho predstavovala skôr nejaký vzťahový happy end, ako vlastnú sharpie misiu. Veď na konci seriálu happy ending dostali  takmer všetky postavy.

O seriáli Revenge nepíšem prvýkrát. O Nolanovi som písala TU a o samotnom seriáli zase TU

Táto televízna sezóna, resp. posledný seriálový rok, je plný posledných sérií. Nie príliš prekvapivým oznámením bola posledná séria serálu The Killing, ktoré už malo niekoľkokrát na mále (zhruba po každej sérii), The Newsroom, White Collar, True Blood a pod. tiež ukončili svoje pôsobenie na televíznych obrazovkách. Najmä v prípade TB bolo už načase, aj keď seriál svojím koncom de facto poprel sám seba a svoje posolstvo (to bude tou dvoj či trojnásobnou zmenou výkonného producenta). Všetky seriály však dostali dôstojný koniec a (takmer) všetky (moje obľúbené) postavy ukončené (šťastné) konce.

Sledovali ste Revenge? Alebo iný zo spomenutých seriálov?

Do pozerania...

streda, 13. mája 2015

Sarah J. Maas: A Court of Thorns and Roses

Takto zhruba pred rokom som objavila sériu Throne of Glass a autorku Saru J. Maas. Po roku som od autorky prečítala 3 diely menovanej série, knihu noviel, ktoré sa odohrávajú pred menovanou sériou a najnovšiu autorkinu knihu, ktorá je prerozprávaním príbehu o Kráske a zvierati.

Sarah J. Maas je spisovateľkou, ktorá vie písať. Jej hrdinky sú nezávislé mladé ženy, ktoré sa dostali do nezávideniahodných situácií. Sú silné, samostatné, milujú svoju rodinu (priateľov), o ktorú (ktorých) sa starajú a pre ktorú (ktorých) by išli aj na kraj sveta. Hlavnou hrdinkou najnovšej Maasovej knihy je 19-ročná Feyre, ktorá sa snaží len o to, aby jej rodina prežila ďalšiu krutú zimu. Snaží sa tak plniť sľub, ktorý dala svojej umierajúcej matke. Feyre behá s lukom v ruke po lese a loví divú zver (nepripomína Vám to niekoho?). Les sa nachádza pri hranici s ríšou fae. Raz sa jej naskytne príležitosť a dostať veľkého vlka, ktorý terorizoval neďaleké usadlosti. Feyre, pred vystrelením šípu aj napadne, či to nie je jedno z monštier, ktorú žijú na druhej strane hranice a o ktorých počúvala desivé príbehy už od detsva. To podozrenie ju nakoniec donúti vystreliť šíp. No a potom sa to všetko tak hrozne zamotá...

Prvá polovica knihy bola pomalá. Budovanie sveta si na spáde deja knihy vybralo svoju daň. Ale potom dej knihy nabral na obrátkach a do konca sa už nezastavil. Postavy, nielen ústredné hrdinky Maasovej kníh, sú to čo ma na jej knihách najviac baví. No a čo si budeme klamať, hlavní mužskí protagonosti tiež musia "prehovoriť" k mojej duši... Tak a tu to trochu zaškrípalo, tak máličko, len High Fae by to počula, ale aj tak. Tamlin bol nemastný-neslaný. Od začiatku mu šou (a moje srdce) ukradol Lucien. Sarkastický, s tragickým príbehom... mal väčšiu charizmu a iskru v oku *hahaha* ako hlavný hrdina. Toho v charizme a aj záujme o hlavnú hrdinku predbehol ešte aj záporák. Chápem, že tam to bolo komplikovanejšie, ale mne sa Rhys páčil viac. Temný, sarkastický, s tragickým príbehom... Lucien aj Rhys, neviem či sa to zdalo len mne, ale mali hádam v celej knihe viac scén osamote s Feyre ako jej milý. Ja byť na jej mieste...***

Nechcem porovnávať, no je jasné, že ACTR nie je Throne of Glass. Feyre nie je ani zďaleka Celaena. Prerozprávanie príbehu o Kráske a zvierati však bolo nápadité a kreatívne. Na to, že som tomu dala 5* sa mi na tom nepáčilo dosť vecí, keď o tom tak rozmýšľam. Je to však SJM, pri nej nie som objektívna, priznávam sa. Knihe v mojich očiach pomohol k plnému počtu GR hviezdičiek koniec, ktorý bol super a  hodnotenie potom išlo hore (pre mňa je koniec knihy rozhodujúci pri hodnotení). SJM ma (znova) emočne vyšťavila, ako ona vlastne vždy, Lucien a Rhys boli super a hlavná hrdinka bola ako Katniss vo fantasy.

BTW, zo začiatku, v prvých kapitolách ako sa Tamlin a Feyre oťukávali, mi to mierne pripomínala Cruel Beauty, aj keď na tých dvoch v prekáraní nemá nikto!

Do prečítania...

nedeľa, 10. mája 2015

Week in Books

Niežeby som so sebou všade ťahala foťák (do tohto štádia som sa ešte nedostala), ale knihy sa dajú fotiť aj doma :) Tento týžden bol zápočtový, ale školu mám aj tak v podstate len v pondelok a utorok. No a v pondelok ma vo vedeckej prekvapil Miniaturista, doma ma čakal A Court of Thorns and Roses... a nenafoť tú krásnu obálku :) Takže moja verzia populárneho článku Week in Pictures bola na svete.

Pondelok
Bola som veľmi prekvapená, že ma už čakal v knižnici, ale bolo to príjemné prekvapenie

*lásky*

Krásne kapitoly

Nádherná žiarivá obálka


Utorok
Môj najobľúbenejší časopis





Streda
Toto som po semestri vracala do knižnice...

...toto som si doniesla domov :)


Streda

#CurrentlyListening Born Standing Up od Steva Martina, veľmi vtipné a veľmi dobre načítané a napísané, dopočúvané za 2 dni, odporúčam
+
Ďalšia rezervácia z knižnice (a už tam mám ďalšiu...)


Piatok

Pomalé čítanie, vychutnávanie si deja a po dlhom čase niečo v angličtine napísané v tomto storočí.

Náš maznák, Bibinka, zmorená po prechádzke (to ako dôkaz, že robím aj iné veci ako čítam :)

Sobota
Mám len jednu skúšku, ale keď poviem, že poriadnu tak myslím poriadnu, dvojsemestrová literatúra...

I didn´t see that coming!

Nedeľa

V čase dopisovania tohto článku mám do konca ACTR ešte asi 50 strán, ale obed už na šporáku :)
Po ACTR sa chystám na Marťana.

Aká je zatiaľ Vaša nedeľa? Čo sa chystáte čítať? Čo dobrého varíte?
Do prečítania...

streda, 6. mája 2015

Song Title Book Tag

Myslím, že v tomto štádiu nášho vzťahu, je už každému pravidelnému čitateľovi tohto blogu jasné, že rada pozerám youtubové videá. A zvlášť tie o knihách. Raz som pri prezeraní mojej youtube feed narazila na video s rovnakým názvom ako má tento post. Zaujímavá myšlienka, povedala som si. A zo zaujímavej myšlienky sa vykľul tento článok. Preklad je môj, to znamená, že nemusí byť presný, ale snaha sa cení, nie? Pekné čítanie prajem!
 1.  Guns N' Roses - November Rain - Pick a book with a sad/tragic ending/Kniha s tragickým, smutným koncom- John Boyne: Chlapec v pásikavom pyžame, nádherný, ale srdcervúci koniec. Nádherná, krásne napísaná kniha.
 2. Queen - Another One Bites the Dust - Pick a book which a lot of killing in it/Kniha, v ktorej je veľa zabíjania/násilia - Večná noc, záverečná časť trilógie Žihadlá. Už z úvodných scén mi bolo nevoľno, celé je to plné vraždenia, násilia, nie príliš optimistických výhliadok pre ľudstvo.
 3. Britney Spears - Oops!... I did it again - Pick a book you read more than twice/Kniha, ktorú som prečítala viackrát, *spoiler alert: takých nie je veľa* - Malý princ, ktorý bol dlho mojou naj knihou.
 4. Pink Floyd - Wish You Were Here - Your currently most anticipated book/Kniha, na ktorú sa momentálne najviac teším - Momentálne je na čele zoznamu A Court of Thorns and Roses (ktorá by už mala byť na ceste z Book Depo), a po nej je to štvrtá časť série Throne of Glass, proste najbližšie publikovaná Sarah J. Maas :)
 5. Florence + the Machine - No light, no light- Pick a book that was just so bad you'd like to lock it away in a dark corner and never look at it ever again/Kniha, ktorá bola taká zlá, že som ju chcela zamknúť v temnom kúte povaly a nikdy viac ju nevidieť - Zber kostí, jedna z takých "čerstvejších"...
 6. Skylar Grey - Final Warning - Pick a book with a kick ass protagonist you'd not want to piss off/Vyber knihu, s kick ass hrdinom/hrdinkou, ktorého/ktorú by si nechcel naštvať - Throne of Glass, vlastne celá séria, a jej hlavná postava Celaena Sardothien. Nechcela by som byť v jej nemisloti....
 7. My Chemical Romance - I'm not Okay - Pick a book that deals with a hard topic like loss or bullying/Kniha, ktorá sa zaoberá ťažkou témou ako je strata či šikana- The Sky is Everywhere od Jandy Nelson, hlavná hrdinka sa vyrovnáva so smrťou sestry a rôznymi inými problémami.
 8. Linkin Park - Breaking the Habit - Pick a book you read which was outside of your usual comfort zone yet you still enjoyed reading/Kniha, ktorá je mimo mojej čítacej comfort zóny, ale aj tak som si ju užila - Delirium od Lauren Oliver, ale to je taká špecificá kategória, lebo to bola prvá kniha po veľmi dlhom čase, ktorú som prečítala v angličtine a po nej som začala v angličtine čítať viac a viac. V tom čase bola kniha v angličtine poriadne out of my comfort zone.
 9. Troye Sivan - Happy little Pill - Pick a book that makes you happy/Kniha, ktorá ma robí šťastnou - Toto je tesný súboj medzi Yes Please od Amy Poehler a Is Everybody Hanging Without Me? od Mindy Kalling. Veľmi tesné, ale Amy vyhrala, lebo v jej audioknihe bol aj Seth Meyer a ten ma robí veľmi šťastnou...
 10. Ladyhawk - Dusk Till Dawn - Pick a book you read in one night/sitting/Kniha, ktorú som prečítala za jednu noc/na jedno posedenie - Všetko čo musím čítať do školy, lebo je toho veľa...hahaha, asi UnWind od Neala Shustermana, technicky to boli dve posedenia, ale aj tak som ju prečítala veľmi rýchlo, bola jednoducho skvelá!
Do prečítania...

nedeľa, 3. mája 2015

April Wrap Up, Book Haul and May TBR

No smutne musím skonštatovať, že som tento mesiac čítala len a len do školy. Celý mesiac bol ako z rýchlika, vždy si však poviem, že aspoň robím niečo čo mám *ešte stále* rada. Tak ak som dobre počítala, prečítala som 24! kníh. Normálne sa teším ako si po skúškovom zoberiem niečo hrubé a budem to čítať celé týždne, pozerám sa na teba A Dance with Dragons...
 • April Wrap Up
Rudolf Sloboda: Druhý človek 4*
Rudolf Sloboda: Uršuľa 4*
Rudolf Sloboda: Rubato 4*
Marína Čeretková - Gállová: Koniec líšky 4*
Anton Hykisch: Krok do neznáme 2*
Luc Besson: Artur a Minimojovia 3*
Ivan Laučík: Pohyblivý v pohyblivom 3*
Ján Stacho: Dvojramenné čisté telo 3*
Ray Bradbury: Marťanská kronika 4*
Ivan Habaj: Dolniaci 4*
Andrej Chudoba: Pustý dvor 4*
Ladislav Ballek: Agáty 3*
Jaroslava Blažková: Nylonový mesiac 3*
Julian Tuwin: Pán Malilínček a veľryba 3* 
František Hrubín: Ako sa chytá radosť 3*
Robert Desnos: Spevobáje a spevokvety 3*
Andrej Chudoba: Miesto pre dvoch 4*
Rudolf Sloboda: Rozum 4* re-reading do školy, pravdepodobne môj najobľúbenejší Slobodov román
Kate DiCamillo: Flora a Odyseus 5* TOP 2015!
Ray Bradbury: Zlaté jablká slnka 4*
Peter Jaroš: Menuet 2* toto sa tak ťažko čítalo a k tomu to správanie mužských postáv k ženským...
Dušan Mitana: Psie dni 3*
Dušan Mitana: Hľadanie strateného autora 3*
Pavel Vilikovský: Slovenský Casanova 2*
 • Book Haul
A Court of Thorns and Roses je už na ceste, písalo mi Book Depo, ale ešte nedorazilo, takže to bude budúci mesiac. Ale kúpila som si knihu! Jéj, po veľmi dlhom čase (asi 2 mesiace). Len tak, zaujala ma obálka, príbeh, a cena. Lebo, samozrejme, keď ja nakupujem knihy tak len na jednom mieste, v mojom obľúbenom kníhkupectve. Mám takú chuť sa do nej začítať, ale ešte mám školskej roboty vyše hlavy...
James Frey: Milion malých střípků
 • May TBR
Najprv si porobím všetky školské povinnosti a potom si budem čítať čo sa mi bude chcieť...
Na to sa teším najviac. Ale chcela by som si prečítať*čítaj: mala som mať už dávno prečítané* Sklený vrch od Alfonza Bednára. Chcem to čítať z dvoch dôvodov: prvým je, že mám skúšku z literatúry po 1945 a toto je veľmi dôležitá kniha, druhým dôvodom je, že mi to už dlho leži v in progress poličky na GR a kedy je lepší čas ju konečne dočítať ako teraz? 

A čo dobrého ste v apríli prečítali Vy? Alebo ste si niečo dobré kúpili?

Do prečítania...