nedeľa, 29. novembra 2015

Roberth Galbraith: Career of Evil

zdroj
“You could find beauty nearly anywhere if you stopped to look for it.”
 
Pamätá si ešte niekto ako som v recenzii na Volanie kukučky napísala, že v čítaní série už nebudem pokračovať? Nikto? Dobre, lebo to už nie je pravda. Na prečítanie druhej časti ma presvedčila zápletka (zmiznutie spisovateľa, kritika vydavateľského priemyslu), na trojku ruch okolo knihy hneď po jej vydaní. Som rada, že som v sérii pokračovala. Prípady súkromného detektíva Cormorana Strika sú z dielu na diel temnejšie, atmosferickejšie, lepšie napísané a vymyslené. Druhému dielu v mojich očiach pomohlo prostredie, v ktorom sa zločin odohral, trojka sa svojou drsnou, desivou atmosférou (miestami) vyrovnala severským kriminálkam.

V trojke okrem temnejšej atmosféry, krvavejšej vraždy dostaneme od Rowlingovej (myslím, že už všetci vedia, že R.G. je J.K.R.) aj čo to z minulosti ústredných postáv. Viac oproti prvým dvom knihám sa toho dozvieme o Robin. Vzťahy sa vyostrujú, vrah si viac trúfa. Musím povedať, že som nevedela, kto je vrahom až do odhalenia. Bolo šikovné čitateľovi ponúknuť troch podozrivých, veľmi úzky okruh, a aj tak ho na konci šokovať. Ja som bola šokovaná, také niečo som nečakala. Na knihe a hre s čitateľom a postavami bolo vidno, že Rowlingová si to užívala. Career of Evil nie je najprevratnejšia ani najinovatívnejšia detektívka. Je však napísaná poctivo, atmosfericky a počíta s inteligentným čitateľom, ktorý má prečítané prechádzajúce dva diely.

Na koniec len napíšem, že ak budú v sérií aj ďalšie knihy, ja si ich určite prečítam. Career of Evil mi ukázalo, že netreba súdiť knižnú sériu podľa prvej knihy. *Asi aj pomohlo, že som väčšinu knihy prečítala vo vlaku počas cesty na Bibliotéku a späť. To však nijako neovplyvňuje kvality knihy.*


Do prečítania...

streda, 25. novembra 2015

Knižné citáty #20

zdroj
“What’s the difference?” I asked him. “Between the love of your life, and your soulmate?”
“One is a choice, and one is not.”
Mud Vein by Tarryn Fisher

“The real loneliness is living among all these kind people who only ask one to pretend!”
The Age of Innocence by Edith Wharton

“We are healthy only to the extent that our ideas are humane.”
Breakfast of Champions by Kurt Vonnegut 

“I hate this plan,” I said. “Let’s do it.”
The Sword of Summer by Rick Riordan

“Hearthstone Passes Out Even More than Jason Grace (Though I Have No Idea Who That Is)”
The Sword of Summer by Rick Riordan"in nonsense is strength” Breakfast of Champions by Kurt Vonnegut

“History is not just facts and events. History is also a pain in the heart and we repeat history until we are able to make another’s pain in the heart our own.”
The Invention of Wings by Sue Monk Kidd 

“Work hard, know your shit, show your shit, and then feel entitled. Listen to no one except the two smartest and kindest adults you know, and that doesn't always mean your parents. If you do that, you will be fine.”
Why Not Me? by Mindy Kaling                

“...but it's a tradition, as if that alone is reason enough. Slavery and buying your wife were traditions, too.”
The Rest of Us Just Live Here by Patrick Ness

“I've always been afraid that love isn't real. So I watched movies that assured me that there can be happy endings and shit.”
Marrow by Tarryn Fisher 

nedeľa, 22. novembra 2015

Fall Time Cozy Time Book Tag

Pomaly je už síce koniec novembra, ale ešte stále je jeseň (november neskončil, astronomická zima ešte tiež nezačala). Jeseň bola vždy mojím najobľúbenejším ročným obdobím. Na jeseň mám narodeniny, začína škola (áno, ja sa teším do školy, ešte stále), príroda je krásna, všade sú farby, ochladzuje sa. Jednoducho mám rada jeseň, a preto som si nemohla nechať ujsť príležitosť urobiť tento booktubovský jesenno-knižný tag.
*preklad je môj, taký domáci, kuchynský, dúfam, že správny :)*

 • Crunching Leaves: The world is full of color – choose a book that had reds/oranges/yellows/Šuchotanie lístia: Svet je plný farieb - vyber knihu, ktorá má na obale červenú/oranžovú/žltú farbu
zdroj

Nebudem klamať keď poviem, že Ruin and Rising bola prvá kniha, ktorá mi napadla pri tejto otázke. Finále Grisha Trilógie síce nebolo vo všetkom uspokojivé, ale obálka bola nádherná. 

 • Cozy Sweater – It’s finally cold enough to don warm cozy clothing: what book gives you the warm fuzzies?/ Hrejivý sveter - Konečne sa ochladilo, môžeš si obliecť teplé oblečenie - Ktorá kniha ti zaručí hrejivý pocit?   

Autobiografické knihy inšpiratívnych, a inšpirujúcich, dám. Yes, Please má na Feliciu jednu vec navrh: Setha Meyersa!

 • Fall Storm: The wind is howling & the rain is pounding – choose your favorite book OR genre that you like to read on a stormy day/ Jesenná búrka: Vietor kvíli a dážď búši - Vyber obľúbenú knihu alebo žáner, ktorý rada čítaš počas daždivého dňa?   
zdroj
Ja nečítam podľa ročného obdobia, ale podľa nálady. Ak si mám vybrať, tak nejakú detektívku. Keplera alebo Galbraitha. Najmä tretia kniha zo série o Cormoranovi Strikovi sa svojou temnou atmosférou veľmi približuje švédskym, resp. škandinávskym detektívkam.
 • Cool Crisp Air: What’s the coolest character you’d want to trade places with?/Mrazivo svieži vzduch: S ktorou cool postavou by si si chcela vymeniť miesto?  
zdroj
Asi so Celaenou z Throne of Glass série. Knihy, a Celaena, sú z časti na časť lepšie a lepšie (tiež hrubšie a hrubšie, ale to platí len pre knihy).

 • Hot Apple Cider: What under hyped book do you want to see become the next biggest, hottest thing?/ Teplý jablčný mušt: Ktorá under hyped (málo populárna) kniha by si zaslúžila viac pozornosti? 


Na Slovensku by si všetky knihy zaslúžili viac pozornosti. Možno taká Mara Dyerová? Možno by bol potom aj slovenský preklad tretieho dielu.... Neviem ako veľmi je populárna séria Žihadlá, ktorá vyšla aj v slovenskom preklade. Okrem toho, že pri čítaní kníh mi bolo fyzicky zle, podľa môjho názoru je to najlepšia upíria séria. Z tých, ktoré nie sú v preklade, UnWind, čo je zase pre zmenu moja najobľúbenejšia dystopická séria.  
 • Coat, Scarves, and Mittens – The weather has turned cold & it’s time to cover up – What’s
  the most embarrassing book cover you own that you like to keep hidden in public?/
  Kabát, šál a palčiaky - Ochladilo sa, treba sa teplejšie obliekať: Ktorú knihu by si sa hanbila čítať na verejnosti kvôli zahanbujúcej obálke?
zdroj
Minule som v čakárni u lekárky čítala Pišťankoveho Mladého Dônča a dostalo sa mi niekoľko zaujímavých pohľadov. A možno to nebolo len obálkou, ale aj preto, že ešte stále chodím k svojej detskej lekárke...
 
 • Pumpkin Spice: What’s your favorite Fall time comforts food/foods?/ "Tekvicové korenie (škorica, muškátový oriešok...): Ktorým jesenným jedlám neodoláš? 
Green tea latte, áno pijem zelený čas s mliekom, najlepšie s ovseným. Čokoláda a ovsená kaša. Niečo teplé a hrejivé.
 
Tento jesenný tag by mohla spraviť moja spolužiačka a kamarátka Maťa. Link na jej blog nájdete TU.
Všetkým prajem pekný zvyšok jesene a dobrú imunitu :)

Do prečítania....