Preskočiť na hlavný obsah

Knižné predsavzatia na rok 2015 po roku. Predsavzatia na rok 2016

zdroj
Predsavzatia po polroku vyzerali takto: TU. Ako to s predsavzatiami vyzerá po roku? Ani nechcite vedieť...
Začiatkom roku 2015 som si predsavzala niekoľko knižných predsavzatí. V roku 2015 som chcela prečítať:

 • jednu ruskú klasiku - Zápisky mladého lekára od Michaila Bulgakova. K prečítaniu tejto knihy ma inšpiroval seriál Young Doctor´s Notebook, ktorý je adaptáciou knihy. Myslela som si, že len seriál v absurdnosti a irónii preháňa, ale ono je to tak aj v knihe :)
 • jednu francúzsku klasiku - nič..
 • jednu faktografickú knihu, ktorá však nemôže byť do školy - Ráta sa aj kniha esejí? Myslím, že áno, predsa len sú to moje predsavzatia :) Bad Feminist od Roxane Gay. Kniha, ktorú by si mali prečítať všetci, ženy, muži, bieli, čierni, milovníci popkultúry. Veľmi eye-opening kniha.
 • jednu knihu od držiteľa Nobelovej ceny - nič...
 • jednu knihu z Man Booker Prize longlistu a jednu zo shortlistu, na roku nezáleží - We Need New Names od NoViolet Bulawayo bola na short liste pre MBP, a Brief History of Seven Killing  od Marlona Jamesa, ktorý vyhral MBP cenu v roku 2015, a ktorého som dočítala na Silvestra!
 • jednu auto/biografickú knihu - Born Standing Up od Steva Martina, počúvala som ju ako audioknihu, lebo tak to mám rada...
 • jednu knihu, ktorá vyhrala Pulitzerovu knihu - Stehlík  od Donny Tartt a Věk nevinnosti  od Edith Wharton :)
 • jednu knihu od slovenského autora, ktorú nemusím čítať do školy - Adaptácia od Miroslavy Varáčkovej nebola mojím "šialkom" kávy..., ale prečítala som aj Údolia ľalií  od Alexandry Pavelkovej, čo je pecková kniha!
 • (aspoň) po jednej knihe od autora z každého kontinentu, okrem Antarktídy, samozrejme - Work in Progress, zatiaľ mám veľa európskych a severoamerických autorov, plus dve Austrálčanky a jednu africkú autorku,   plus za Áziu, Haruki Murakami a jeho Podivná knihovna, na ktorú som zabudla, takže asi tak... chýba mi však kniha od autora z Južnej Ameriky.
 • a prečítať celú in-progress poličku, a ak to bude v mojich silách, napridávať tam nové knihy - zatiaľ som prečítala len  Sklený vrch od Alfonza Bednára pre lepší pocit ku skúške (medzi nami dievčatami, nejako ma nenadchol), ale žiadnu knihu som nepridala! pridala som tam knihu Suzzany Clarke Jonathan Strange a pán Norell, no čo už so mnou...

zdroj
V roku 2015 som podľa goodreads prečítala 144 kníh (všetko čo som čítala do školy, všetko, aj to najmenšie som si dala na goodreads :). Svoju 2016 reading challenge som si dala na 50 kníh, lebo ma čaká posledný semester magistra a ako slepý povedal: uvidíme. Tak uvidíme. Tiež mám niekedy pocit, že knihy by som mala predýchavať a nie inhalovať. Dať im trochu času na rozležanie. Veď aj do takého bazéna sa odporúča ísť hodinu po jedle. Ale naspäť k veci. Takže zatiaľ to bude 50 kníh, ďalej sa uvidí. Ako som písala v poslednom článku z roku 2015, mám veľké množstvo neprečítaných kníh, preto by som chcela čítať v roku 2016 najmä tie. A aj v tomto roku sa budem pokúšať o knihu od autora z každého svetadielu. Veď mi chýbala len Južná Amerika. 

Okrem takejto veľmi voľnej knižnej výzvy sa budem pokúšať o splnenie The 2016 Book Riot Read Harder Challenge, ktorá obsahuje 24 úloh ako napríklad Prečítaj horor. Book Riot mám veľmi rada, či už články na stránke alebo videá na youtube. 

A ešte jedno malé predsavzatie si dám, ale to nie je knižné: Budem hovoriť viac "Áno".  *inšpirované názvom knihy Shondy Rhimes a videom Maxa z welldonebooks*

Dávate si nejaké knižné predsavzatia alebo ciele na rok 2016? 

Do prečítania... 

Komentáre

 1. Tiež si chcem dať zopár knižných výziev, no vätšinou sa mi nepáči tie z iných blogov, tak si asi vytvorím vlastnú. Na Goodreads mám tento rok 40 kníh, tak dúfam, že zvládnem aspoň to :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tak hádam áno :) mne sa veľmi páčila read harder challenge, lebo je relatívne otvorená, a človek číta mimo svojej zvyčajnej preferencie :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…

Big Wrap Up! So I´m back....

Fúha, long time no see. Nemyslite si, že som na blog zabudla, ale škola, škola a škola boli tento polrok naozaj priotitou číslo 1 (aj keď to tak častokrát asi úplne nebolo, no keď som mala stále na rozume čo mi ešte treba spraviť, prečítať, napísať, na blog som buď po á, nepomyslela, alebo po bé, nechcela som si aj sem prenášať ten ťaživý pocit, že niečo musím). Posledné týždne som odovzdala minimovku, odučila posledné semináre, pozerala Čiaru, bola chorá, u lekára a niečo som čítala. A idú Vianoce a tento čas sa snažím venovať rodine. Tento víkend som mamine konečne pomohla s pečením a práve som po vyše dvoch týždňoch žehlila... prečo som si myslela, že 3 košele do týždňa sú dobrý nápad? 

Ale pekne poporiadku. Do 50 kníh mi treba prečítať ešte 2, no dala som do tohto článku aj knihy, ktoré som prečítala do dnešného dátumu (20.12.2017). Takže shall we begin?
Reading Wrap Up (august, september, október, november, čiastočne december) Lars Kepler – Ihrisko 2* Greg Rucka – Guardians of the…