Preskočiť na hlavný obsah

TOP 15 of 2015

Koniec roka 2015 a začiatok toho s poradovým číslom 2016 prináša aj všetky možné druhy zúčtovacích článkov. Tento rok som sa ich sezónu rozhodla začať mojimi naj knihami, ktoré som prečítala v roku 2015. Zoznam je bez poradia, veď povedzte, vedeli by ste si vybrať? (Tiež som rada, že je rok 2015, lebo vybrať 15 kníh bol tak trochu problém...).
 • Roxane Gay: Bad Feminist - tento zoznam je síce z kategórie "bez poradia", ak si však mám vybrať len jednu knihu, ktorá bola tou naj (vo všetkom - inšpiratívnejšou, zostala so mnou najdlhšie) tak je to kniha esejí od Roxane Gay. "I´d rather be bad feminist, than no feminist at all."   
 • Hannah Kent: Túžba a zrada - liečivá sila rozhovoru zabalená do mrazivého lyricko-islandského šatu bola krásnou výpoveďou o tom, čo s človekom robí láska 
 • Aľa Rachmanova: Manželstvá v červenej búrke - ako tu všetci viete, milujem vedeckú knižnicu, ale nikdy som ju nemilovala viac, ako keď som si konečne mohla dočítať Rachamanovovej denníky 
 • John Boyne: Chlapec v pásikavom pyžame - bez komentára, ešte stále z tej knihy nemôžem 
 • Arnošt Lustig: Colette - mám rada knihy (seriály, filmy), ktoré nevysvetľujú, dávajú tak čitateľovi možnosť veci si interpretovať podľa seba, otvorený koniec Lustigovej novely si ja osobne dotváram do šťastného happyendu (spoiler alert: film stojí za figu borovú, pretože namiesto Lustigovej lyrickej a citlivej výpovede s otvoreným koncom dostanete len ďalší tragický príbeh židovskej dievčiny počas vojny) 
 • Rudolf Sloboda: Rubato - predposledná kapitola  
 • Patrick Rothfuss: Pomalé skúmanie ticha - čudná kniha, v ktorej nie je ani slovo dialógu a možno preto (alebo práve preto) by o nej človek rozprával stále
 • NoViolet Bulawayo: We Need New Names - kniha, ktorá mi prvý raz naozaj ukázala prečo je potrebné čítať nielen severoamerických a európskych autorov a autorky  
 • Maggie Stiefvater: Blue Lily, Lily Blue - predposledná kniha lyrickej, magickej a jednoznačne čudnej YA série, ktorá má ešte k tomu krásne obálky 
 • Pierce Brown: Golden Son - druhý diel Red Rising trilógie, je spojením soap opery, vesmíru a arény gladiátorov (plus celá séria mi pripomína všeličo možné čo som kedy čítala) 
 • Felicia Day: You´re Never Weird on the Internet (Almost) - mali ste niekedy pocit, že vás niekto dokonale pochopil? Ja som mala tento pocit pri počúvaní tejto knihy. 
 • Sarah J. Maas: Queen of Shadows - keď napíšete knihe zaľúbený list, to už o niečom svedčí 
 • Kurt Vonnegut: Raňajky šampiónov - a znova sa budem opakovať a napíšem sem slová našej profesorky literatúry: Vonnegut je proste fantastický! 
 • Neil Shusterman: UnDivided - záverečné knihy v sériách sú zvyčajne hop alebo trop, vďaka bohu, že posledná kniha v mojej najobľúbenejšej dystopickej sérii bola presne taká ako mala byť: skvelá! 
 • Marlon James: A Brief History of Seven Killings - kniha, kde som "príbeh" pochopila po 400 stranách, ktorá je takmer 700-stranovou bichľou a aj tak som nemala dosť 

Aké dobré knihy ste v roku 2015 prečítali vy? A na aké knihy sa tešíte v tom nadchádzajúcom?

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…

Big Wrap Up! So I´m back....

Fúha, long time no see. Nemyslite si, že som na blog zabudla, ale škola, škola a škola boli tento polrok naozaj priotitou číslo 1 (aj keď to tak častokrát asi úplne nebolo, no keď som mala stále na rozume čo mi ešte treba spraviť, prečítať, napísať, na blog som buď po á, nepomyslela, alebo po bé, nechcela som si aj sem prenášať ten ťaživý pocit, že niečo musím). Posledné týždne som odovzdala minimovku, odučila posledné semináre, pozerala Čiaru, bola chorá, u lekára a niečo som čítala. A idú Vianoce a tento čas sa snažím venovať rodine. Tento víkend som mamine konečne pomohla s pečením a práve som po vyše dvoch týždňoch žehlila... prečo som si myslela, že 3 košele do týždňa sú dobrý nápad? 

Ale pekne poporiadku. Do 50 kníh mi treba prečítať ešte 2, no dala som do tohto článku aj knihy, ktoré som prečítala do dnešného dátumu (20.12.2017). Takže shall we begin?
Reading Wrap Up (august, september, október, november, čiastočne december) Lars Kepler – Ihrisko 2* Greg Rucka – Guardians of the…