Preskočiť na hlavný obsah

Sarah J. Maas: A Court of Mist and Fury

zdroj
*Ide o recenziu druhej časti v sérii, preto článok obsahuje spoilery pre prvú časť. Článok obsahuje spoilery aj pre recenzovanú knihu, lebo som sa nevedela udržať na uzde. Čítajte na vlastné riziko.*

“I was not a pet, not a doll, not an animal.
I was a survivor, and I was strong.
I would not be weak, or helpless again
I would not, could not be broken. Tamed.”

 
Moja láska pre SJM a jej knihy nie je tajomstvom. Ešte aj moja mamina vie, ktoré knihy myslím ak spomeniem "tú sériu" (tak je u nás doma známa Throne of Glass séria). A ako správna fanúšička som sa pustila aj do čítania jej druhej série, ktorá má veľmi dlhý názov, preto ho napíšem len raz, potom budem používať skratku. Tou sériou je A Court of Thorns and Roses, inak známa ako ACOTAR.

Prvá kniha sa mi páčila. Aj recenziu som na ňu napísala. Kniha sa mi páčila aj keď hlavná hrdinka mi liezla na nervy, hlavný hrdina bol nezaujímavý, jeho priateľ, ale najmä záporák mali viac charizmy. Ale aj tak sa mi kniha páčila. Veľa vecí, najmä vo vzťahu medzi Feyrou a Tamlinom, bolo problematických, ale ja som ich nevidela. Bola som ako Feyra a presne som si v jednom momente knihy, ktorej názov je v nadpise článku (ACOMAF), povzdychla. Veľa vecí, ktoré považovala za veľké privilégium, malo byť úplne samozrejmých, veľa vecí, ktoré sa v prvej knihe odohrali, sa stať nemalo. Ale toto všetko som videla až pri čítaní druhej knihy. A druhá kniha je PECKOVÁ! Veľkú zásluhu na tom má Rhysand, "záporák" z prvej knihy, najväčší feminista akého som kedy čítala. Alebo možno nie feminista, len konečne mužská postava, ktorá svoju ženskú polovičku berie ako seberovnú vo všetkom. A okrem rečí zaňho v tomto ohľade hovoria aj jeho skutky. Lebo Rhysand naozaj berie Feyru ako seberovnú.

SJM má tendenciu písať dlhé bichle, kde nie je veľa akcie, ale skôr vývoj postáv. ACOMAF je presne takou knihou: Feyra trpí post-traumatickým stresom po udalostiach, ktoré sa odohrali vo finále ACOTAR. So svojimi činmi sa vyrovná veľmi dlho, trpí záchvatmi paniky a úzkosti, nočnými morami. Jej postava urobila nejaké morálne nie veľmi ospravedlniteľné činy a teraz sa pasuje z následkami. A Tamlin jej nepomáha, popritom je jasné, že ani on na tom nie je o nič lepšie. Tu prichádzame k tomu, že SJM si za úlohu v tejto knihe s najväčšou pravdepodobnosťou zobrala zničenie Tamlina a aspoň tú trochu sympatií, ktoré mal po prvej knihe. V pokračovaní je to riadny pako. V krátkosti. Za to Rhysand je od tejto knihy mojim naj mužským hrdinom, predbehol aj Jamieho Lannistera v štvrtej knihe. Rhys je charizmatický, sarkastický, ale aj obetavý a milujúci High Lord of Night Court. A má veľké rozpätie krídiel... :)

Ako som písala aj vo svojej recenzii na goodreads, občas píšem "it gave me all the feels" v reakcii na knihu, a nie je tomu naozaj tak. Pri ACOMAF to platí do bodky: bola som frustrovaná (z Tamlina), smiala som sa, mala som slzy na krajíčku, hnevala som sa na knihu, mračila som sa (Tamlin), a vždy keď sa Rhys a Feyra rozprávali tak som sa usmievala. Ich chémia doslova sálala z každej stránky knihy.

A Court of Mist and Fury je skvelou knihou, človek by neveril, že je to pokračovanie ACOTAR. Nie je bez chýb, ale keď poviem, že toto bolo najjednoduchšie 5 hviezdičkové hodnotenie knihy SJM, tak nebudem klamať. Proste Rhys a Feyra a celý court of dreams si ukradol moje srdce a ja som im ho ešte aj zabalila s mašličkou. So good, so good...

Dnes skladbu nedám, lebo by som musela dať asi tak 5, z ktorých by každá pasovala k inej časti knihy. Ak by to mala byť len jedna, tak ultimátne Unstoppable od Sie.

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Môj 2016

Rok 2016 bol najlepším rokom môjho života. Som si vedomá, že z hľadiska správ a svetových udalostí to nebolo dobré, ale pre mňa osobne bol rok 2016 skvelým, jedinečným a úžasným.
Začala som diplomovkou. To bol môj hlavný projekt v prvých mesiacoch roka. Bol to boj, naučila som sa veľa nielen o blogoch, ale aj sama o sebe. Popri usilovnej práci som pozerala The 100. Ako odmenu, väčšinou. V tomto období som sa zamilovala do piesní z muzikálu Hamilton a tiež som sa namotala na podcasty (*spoiler: v poslednom čase som sa odmotala). Po diplomovke prišlo na rad učenie sa na štátnice a príprava na prijímacie skúšky na doktorandské štúdium. Neraz som si kládla otázku na čo som sa to dala, keď som nevedela ani prihlášku vypísať... stáva sa aj lepším.
Niekedy na jar vyšla v slovenčine kniha Patricka Ness  The Rest of Us Just Live Here a moja GR reakcia na knihu sa dostala na jej obálku! Ešte stále sa z toho vytešujem a kniha ma v noci straší, lebo jej chrbát (a predná strana, ale ja vidím z p…

MOJE NAJ: Knihy 2016

Znova je tu, ten čas, keď sa začal nový rok a ja mám potrebu uzavrieť ten minulý kopou článkov o knihách, ktoré som v uplynulom roku prečítala. Pre rok 2016 som sa rozhodla pre top osem, nie pre napr. 16. Dôvodov je niekoľko, začínajúc tým, že som neprečítala veľa kníh, a určiť top 16 zo 66 sa mi zdalo priveľa. Druhým dôvodom bolo, že tento rok vo mne ostala tých kníh pomenej. O to sú však tieto lepšie :) TOP 8 roku 2016 je:
Crooked Kingdom by Leigh Bardugo - Posledná kniha, ktorú som v roku 2016 prečítala bola tým najlepším, čo som v minulom roku prečítala. Poradie kníh je skôr podľa toho ako som ich čítala, ale Crooked Kingdom sa mi čítalo a páčilo jednoznačne najviac. Kniha mala všetko čo mám rada: akciu, vzťahy, skvelé prepracované postavy, atmosféru, krásnu obálku, sarkazmus. A preto je, aj keď sa nehráme na favoritov, tým najlepším čo som v roku 2016 čítala. A keby len v minulom roku...We Should All Be Feminist by Chimamanda Ngozi Adichie - Táto kniha, myslím si, nepotrebuje žiad…

June and July Wrap Up + Catch Up

Dvojmesačný výpadok na blogu tu už dávno nebol. A prečo k nemu prišlo? Ani sama neviem, dôvodov je viac, hlavným asi moja lenivosť. Potom toho bolo dosť do školy, znova som robila semináre, písala seminárky a pomáhala organizovať konferenciu (pri čom som prišla minimálne o 6 mesiacov života a všetky ilúzie ohľadne dospelých ľudí s titulmi, hrôza). Veľa som toho ani nečítala, skôr som pozerala seriály, ale aj to také... veď vám nižšie napíšem :) Celkovo boli jún a júl také nejaké lenivé neslané mesiace. Môj momentálny stav nazývam letný mozog a už je z toho pomaly diagnóza, ktorú musím začať liečiť, lebo už je po polke prázdnin a ja som ešte nezačala písať minimovku.
Reading Wrap UpPaula Hawkins: Do vody- Nie som veľkou fanynkou autorkinej prvej knihy, táto mi sadla viac. Ale aj tak nechápem čo na nej všetci vidia - je to tuctové, nezapamätateľné. No dobre, rýchlo sa to číta, len tých pohľadov tam je vždy nejako príliš veľa.  3*Cassandra Clare: Polnočná dáma - Oddychovka, ale mám otázku…