Preskočiť na hlavný obsah

Sarah J. Maas: A Court of Mist and Fury

zdroj
*Ide o recenziu druhej časti v sérii, preto článok obsahuje spoilery pre prvú časť. Článok obsahuje spoilery aj pre recenzovanú knihu, lebo som sa nevedela udržať na uzde. Čítajte na vlastné riziko.*

“I was not a pet, not a doll, not an animal.
I was a survivor, and I was strong.
I would not be weak, or helpless again
I would not, could not be broken. Tamed.”

 
Moja láska pre SJM a jej knihy nie je tajomstvom. Ešte aj moja mamina vie, ktoré knihy myslím ak spomeniem "tú sériu" (tak je u nás doma známa Throne of Glass séria). A ako správna fanúšička som sa pustila aj do čítania jej druhej série, ktorá má veľmi dlhý názov, preto ho napíšem len raz, potom budem používať skratku. Tou sériou je A Court of Thorns and Roses, inak známa ako ACOTAR.

Prvá kniha sa mi páčila. Aj recenziu som na ňu napísala. Kniha sa mi páčila aj keď hlavná hrdinka mi liezla na nervy, hlavný hrdina bol nezaujímavý, jeho priateľ, ale najmä záporák mali viac charizmy. Ale aj tak sa mi kniha páčila. Veľa vecí, najmä vo vzťahu medzi Feyrou a Tamlinom, bolo problematických, ale ja som ich nevidela. Bola som ako Feyra a presne som si v jednom momente knihy, ktorej názov je v nadpise článku (ACOMAF), povzdychla. Veľa vecí, ktoré považovala za veľké privilégium, malo byť úplne samozrejmých, veľa vecí, ktoré sa v prvej knihe odohrali, sa stať nemalo. Ale toto všetko som videla až pri čítaní druhej knihy. A druhá kniha je PECKOVÁ! Veľkú zásluhu na tom má Rhysand, "záporák" z prvej knihy, najväčší feminista akého som kedy čítala. Alebo možno nie feminista, len konečne mužská postava, ktorá svoju ženskú polovičku berie ako seberovnú vo všetkom. A okrem rečí zaňho v tomto ohľade hovoria aj jeho skutky. Lebo Rhysand naozaj berie Feyru ako seberovnú.

SJM má tendenciu písať dlhé bichle, kde nie je veľa akcie, ale skôr vývoj postáv. ACOMAF je presne takou knihou: Feyra trpí post-traumatickým stresom po udalostiach, ktoré sa odohrali vo finále ACOTAR. So svojimi činmi sa vyrovná veľmi dlho, trpí záchvatmi paniky a úzkosti, nočnými morami. Jej postava urobila nejaké morálne nie veľmi ospravedlniteľné činy a teraz sa pasuje z následkami. A Tamlin jej nepomáha, popritom je jasné, že ani on na tom nie je o nič lepšie. Tu prichádzame k tomu, že SJM si za úlohu v tejto knihe s najväčšou pravdepodobnosťou zobrala zničenie Tamlina a aspoň tú trochu sympatií, ktoré mal po prvej knihe. V pokračovaní je to riadny pako. V krátkosti. Za to Rhysand je od tejto knihy mojim naj mužským hrdinom, predbehol aj Jamieho Lannistera v štvrtej knihe. Rhys je charizmatický, sarkastický, ale aj obetavý a milujúci High Lord of Night Court. A má veľké rozpätie krídiel... :)

Ako som písala aj vo svojej recenzii na goodreads, občas píšem "it gave me all the feels" v reakcii na knihu, a nie je tomu naozaj tak. Pri ACOMAF to platí do bodky: bola som frustrovaná (z Tamlina), smiala som sa, mala som slzy na krajíčku, hnevala som sa na knihu, mračila som sa (Tamlin), a vždy keď sa Rhys a Feyra rozprávali tak som sa usmievala. Ich chémia doslova sálala z každej stránky knihy.

A Court of Mist and Fury je skvelou knihou, človek by neveril, že je to pokračovanie ACOTAR. Nie je bez chýb, ale keď poviem, že toto bolo najjednoduchšie 5 hviezdičkové hodnotenie knihy SJM, tak nebudem klamať. Proste Rhys a Feyra a celý court of dreams si ukradol moje srdce a ja som im ho ešte aj zabalila s mašličkou. So good, so good...

Dnes skladbu nedám, lebo by som musela dať asi tak 5, z ktorých by každá pasovala k inej časti knihy. Ak by to mala byť len jedna, tak ultimátne Unstoppable od Sie.

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…

O romanciach. Zamyslenie #18

Milujem seriál Jane The Virgin. Nech už som minule o knihe písala čokoľvek, seriál milujem. Asi rovnako ako Jane miluje romance. Sama jednu vydala. S romancovskou obálkou. Na instagram som dala jej fotku a kamarátka sa ma spýtala: To je nejaká telenovela, tá kniha? Lebo má na to obálku...
Dnes som sa zamyslela nad tým, prečo ohŕňame nosom nad romancami? Viete, že ide o jeden z najvýnosnejších literárnych žánrov, ktorý je takmer výlučne od žien pre iné ženy? Že self publishing nie je nikde inde rozšírené práve tak ako pri romanciach? Že je nenormálne veľa rôznych druhov a typov romancí? Aj o Big Footovi? Čím viac romance čítam a čím viac čítam o nich (či počúvam, odporúčam podcast One True Paring), tým viac som nimi fascinovaná. Ak si myslíte, že ide výlučne o príbehy o ženách, ktoré hľadajú svojho princa a HEA, tak ste len niekde na povrchu. 
Hovorí vám niečo meno Fábio? Videli ste niekedy filmy Prsteň, Pretty Woman, Láska nebeská, Nezabudnuteľná cesta? Ja všetky :) Dalo by sa o nich …