Preskočiť na hlavný obsah

O otvorených koncoch. Zamyslenie #16.

Tento článok bol inšpirovaný knihou Niečo viac od Patricka Ness. Kniha je skvelá, čudná, zvláštna, plná vnútorných monológov. A to prevedenie. A ten krásny hrubý papier. Ale dosť o tom aká kniha bola, lebo ak posledný mesiac nežijete niekde na Mesiaci, ale v slovenskej knižnej blogosfére, tak ste narazili minimálne na jednu recenziu tejto knihy. Nasledujúci článok nie je recenziou na knihu Niečo viac, jeho autorka sa pokúša (okrem hovorenia o sebe v tretej osobe) o zamyslenie nad závermi kníh. Hovorí kníh, a nie knižných sérií, lebo toto je o nejasných záveroch kníh, a časti knižných sérií zvyčajne končia nejakým obrovským cliffhangerom. Posledná časť (zase) skončí iba dvoma spôsobmi (podľa skúsenosti autorky tohto postu), po á, veľmi tragicky, alebo po bé, priveľmi upratane (štyri knihy zachraňujú svet a nakoniec toho v stávke zase až tak veľa nebolo, nemusí byť všetko HG alebo GoT level brutality, ale predsa). Kde som to bola? Aha, už viem. Dnes bude reč o otvorených záveroch kníh.

Niečo viac skončilo otvorene, nejasne, a práve preto vo mne táto kniha ešte stále doznieva. Osobne mám radšej, keď mi autor nenaservíruje čo si mám myslieť, resp. v tomto prípade, ako to dopadlo. To tajomno ma fascinuje. Potom niekedy keď robia filmovú adaptáciu a všetko dopodrobna vysvetlia, atmosféra sa stráca. Ako napríklad pri knihe Collette od Arnošta Lustiga. Napriek téme ide o krásne napísanú knihu, ktorá zobrazuje boj mladej ženy o svoj život v krutých podmienkach koncentračného tábora. Zobrazuje nielen boj hlavnej hrdinky, ale vlastne všetkých žien, ktoré robia podradné a často nedôstojné veci len aby prežili. Autor krásne zobrazuje to, čo všetko musí urobiť žena, aby prežila a čo sa aj v takejto ťažkej a brutálnej situácii očakáva od muža. Kniha končí nejednoznačne, podobne ako v prípade Niečo viac, nevieme ako hlavná hrdinka dopadla. Záver filmu je nám jasný už na jeho začiatku. Chápem, že niektoré literárne postupy nevyzerajú dobre, keď sa prenesú na plátno, ale vystavať samostatný príbeh (ktorý ani zďaleka nedosahuje kvality toho knižného) okolo niečoho čo už je skvelo podané, mi prišlo zbytočné. Možno keby to nemala taký ten „twist“ ako z Prsteňa od Steelovej (inak jeden z mojich obľúbených romantických filmov). A doslovný záver. A deň zachraňujúceho mužského hrdinu, kým v knihe zachraňovala Collette. Naozaj neviem čo ma naštvalo viac- tento fakt alebo úplná strata atmosféry knihy, ktorá je aj napriek téme napísaná veľmi citlivo a lyricky.


Keď sme už pri tých filmoch, môj najobľúbenejší horor (nepozerám ich veľa, lebo som strachopud) je Silent Hill. To najmä pre atmosféru a koncu. Lebo, ako ste asi uhádli, je nejasný a otvorený a tak čudný, že ma to núti pozerať ten film stále dokola. A privedie ma to na iné ako hororové myšlienky. Otvorené konce mám rada. Koniec, aký nemám rada, nájdete napríklad v Interstellari. Tá doslovnosť konca filmu celý film pre mňa zabila. Nie dĺžka, ale ten koniec. Prečo to museli vysvetliť do posledného desatinného čísla? Prečo to nemohlo zostať trochu tajomné? Trochu toho scifi mohlo zostať scifi, a bol by to skvelý film. V scifi žánri by bol Interstellar pre mňa niekde s Boylovým Sunshine (jeden z mojich naj filmov), čo keď sme pri tom, ak si dobre pamätám, nevidela som ho sto rokov, tiež má mierne otvorený koniec. Alebo sa mi to len zdá, a skončia v Slnku?,

Dúfam, že tento „rant“ je pochopiteľný. Ak nie, ozvite sa v komentároch, pretože mne sa aj v hovorenej komunikácii stáva, že mi ľudia nerozumejú.

A vy ste na tom ako? Doslovné závery alebo otvorené konce? Inak čítali ste Niečo viac? Skvelá kniha, však?

Do prečítania...

Komentáre

 1. SIlent Hill! Horory som nemala rada ani nemám, ale predsa len som ich pár videla a tento bol jedným z nich. Niežeby to bol môj obľúbený film, alebo čo, no tá jeho atmosféra bola neskutočne silná s tým, čo sa tam dialo. To tajomno a strach, ktorý to v divákovi budovalo. Mala by som si SH niekedy zase pozrieť. :D
  A k tým otvoreným koncom - ja ich nemám rada. Teraz nehovorím o knihe Niečo viac, nečítala som ju, ale celkovo také konce nemusím. Proste čítam nejakú sériu a autor to napokon nijako neuzavrie? Ako sorry, ale aby som tri knihy čakala na koniec, ktorý si nevymyslel, to sa mi teda nepáči. Niekedy je ok, ak si má čitateľ domyslieť, čo bude ďalej (napríklad Jantárový ďalekohľad z trilógie His Dark Materials. Síce som nad tým koncom revala ako blbá, ale nebol až taký uzavretý a predsa len som to napokon nejako predýchala, lebo dával zmysel vzhľadom na to, čo všetko sa udialo). No vieš, ktorý koniec som nenávidela a knihu som skoro šmarila z okna? Requiem od Lauren Oliver. Niektorí vravia, že záver bol super, ale mne utkvelo v mysli len to, ako so mnou autorka vybabrala. :D
  P.S. Neviem načo vlastne riešim otvorený koniec Jantárového ďalekohľadu, keďže po sto rokoch autor oznámil, že vraj chystá pokračovanie. No ak tam nebude môj drahý Will, tak to bude asi ďalšia kniha, ktorá poletí z okna!

  P.S.S. Super článok!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za komentár :) Ani ja nemám rada neuzavreté série (jeden z dôvodov prečo som nikdy nedočítala Deliium séiu), ale pri stan-alone knihách mi to nevadí. Inak, nemá byť His Dark Materials prequel k pôvodnej sérii? To len tak na okraj :)

   Odstrániť
  2. No ja tak viem, že iba prvý diel bude prequel a ten druhý už nie. To by vraj malo byť niečo o tom, ako je Lyra dospelá v Oxforde či kde.

   Odstrániť
  3. “This volume and the next will cover two parts of Lyra’s life: starting at the beginning of her story and returning to her 20 years later,” wrote Pullman.

   Odstrániť
  4. To som nevedela, myslela som si, že to celé bude prequel, teraz neviem či sa viac teším na malú Lyru alebo tú dospelú :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

O romanciach. Zamyslenie #18

Milujem seriál Jane The Virgin. Nech už som minule o knihe písala čokoľvek, seriál milujem. Asi rovnako ako Jane miluje romance. Sama jednu vydala. S romancovskou obálkou. Na instagram som dala jej fotku a kamarátka sa ma spýtala: To je nejaká telenovela, tá kniha? Lebo má na to obálku...
Dnes som sa zamyslela nad tým, prečo ohŕňame nosom nad romancami? Viete, že ide o jeden z najvýnosnejších literárnych žánrov, ktorý je takmer výlučne od žien pre iné ženy? Že self publishing nie je nikde inde rozšírené práve tak ako pri romanciach? Že je nenormálne veľa rôznych druhov a typov romancí? Aj o Big Footovi? Čím viac romance čítam a čím viac čítam o nich (či počúvam, odporúčam podcast One True Paring), tým viac som nimi fascinovaná. Ak si myslíte, že ide výlučne o príbehy o ženách, ktoré hľadajú svojho princa a HEA, tak ste len niekde na povrchu. 
Hovorí vám niečo meno Fábio? Videli ste niekedy filmy Prsteň, Pretty Woman, Láska nebeská, Nezabudnuteľná cesta? Ja všetky :) Dalo by sa o nich …

Humbook fest v knihomoľských reflexiách

Prvý októbrový víkend som si spravila výlet do Prahy, ktorá pre mňa už nikdy nebude stovežatá, ale super knižná. O humbookfeste som vedela hádam už od mája a po oznámení, že hosťom bude Leigh Bardugo, som sa chystala! Ale potom Leigh zrušila svoj európske turné a ja som sa ofučala (viem, že zdravie je to najdôležitejšie a najvzácnejšie čo môžeme mať, ale niekedy človek nerozmýšľa až tak empaticky...) a povedala som si, že teda nepôjdem. No ale potom som mala ťažký víkend, keď som v rámci prípravy konferenčného príspevku musela pozerať nenormálne veľa reality show a najmä 3! epizódy V siedmom nebi...

No a na instagrame humbooku bola súťaž s čajmi Loyd o VIP lístok na humbook fest, čaje a knihu. V rámci psychohygieny a zachovania zdravého rozumu som sa zapojila, napísala nejaké extra angsty príchute čajov a v utorok pri písaní textu k prezentácii (ktorú som dokončila v pondelok večer, necelé 2 dni pred konferečným výstupom) som dostala na instagram správu, že som vyhrala! Knihu podľa vl…

June Wrap Up

Takže jún. Posledný mesiac školského roku, predzvesť prázdnin a leta.... pokiaľ ste na základnej, resp. strednej škole. Inak je to proste len leto. Obdobie, keď máte v kancli tak teplo, že sa spotíte viac ako keď idete na autobus na Štadlerko (true story, bro).

Ale tento jún som sa konečne odvážila čítať v buse počas jazdy. Síce len na rovnej diaľnici, ale aj to je niečo. Pre človeka, čo trpí kinetózou. Malé víťazstvá :)

Po máji kedy som prečítala 10, slovom 10 kníh, som v júni trochu zvoľnila a prečítala som "len" 8 kníh. Ale pozrela som veľa filmov a seriálov. So shall we start?

Reading Wrap Up:Lisa Kleypas: Hello Stranger - Logika čítania tejto série: začnem 3, lebo tú všetci chvália, pokračujem 4, lebo doktorka z 3 mi bola sympatická, a pokračujem 1, lebo chcem zistiť ako sa dve postavy dali dokopy :) Inak toto bol zatiaľ najlešpí diel. 4*Victoria Aveyrd: Cruel Crown - Nejako som si myslela, že sa mi po prečítaní noviel bude chcieť čítať War Storm, ale nie. Celkom dobré t…