Preskočiť na hlavný obsah

O knihách zo seriálov. Zamyslenie #17

V nedeľu som dočítala Marriage Vacation od Pauline Turner Brooks a nebolo to dobré. Ako som písala na GR aj na instagrame, kniha sa čítala rýchlo (aj strana 58 bola šťavnatá), ale niečo jej chýbalo. Ak Vám kniha, ani meno autorky nič nehovorí, pravdepodobne nesledujete Younger. Skvelý seriál americkej stanice TV Land, ktorý vznikol na motívy rovnomennej knihy (z ktorej som dokázala prečítať 8 strán, nestojí za to). Seriál je o žene menom Liza Miller, ktorá sa po rozvode a odchode dcéry rozhodne znova zamestnať v knižnom vydavateľstve. Problémom je, že má 40 rokov a nikto ju nechce ani vidieť. Tak si vymyslí, že má 26 a práve skončila školu. Podarí sa jej zamestnať ako asistentke, v práci postupuje, nájdete si super sexi potetovaného frajera, ani jej šéf nie je na zahodenie.... Všetko je to farebné, odohráva sa to v New Yorku, hovoria o knihách, goodreads, bookriot, je to svieže a vtipné. Seriál je skvelý a ak ho ešte nesledujete, ihneď to napravte!


Naspäť ku knihe. Marrige Vacation je kniha Charlesovej (to je ten sexy šéf) skoro exmanželky, ktorá sa rozhdola objaviť samu seba. Za manželove peniaze. V seriáli knihu vydávajú (celé to trvá asi 5 epizód, čas sú peniaze!), a tak sa ju rozhodli vydať ju aj naozaj. No a ja som si ju kúpila, lebo Younger mám rada, a naivne som si myslela, že to naozaj bude také dobré ako sa zo seriálu zdá. No nebolo. Viem, nie som cieľová skupina, ale myslela som si, že keď okolo knihy robia také haló, že za tým naozaj niečo bude. A toto sa mi nestalo prvýkrát. Aj moja obľúbená Jane zo seriálu Jane The Virgin vydala knihu. Aj v seriáli, aj naozaj.

Jane The Virgin je telenovela, ktorá celý žáner telenovely na jednej strane stavia na hlavu, na strane druhej sa doslova vyžíva v trópoch a klišé, ktoré jej tento emóciami a vražednými pohľadmi nabitý mediálny produkt ponúka. A vychádza jej to. Finále štvrtej série? Plakala som celý čas. A ten cliffhanger? 


Hlavnou postavou seriálu je Jane, ktorá je omylom oplodnená Rafaelovými spermiami a zostane tehotná. A Jane je vášnivá čitateľka, miluje najmä romance, a ašpirujúca spisovateľka. V seriáli sa jej podarí vydať knihu, ktorá je vyrozprávaním jej ľúbostného príbehu s Michaelom. Príbeh je zasadení do začiatku minulého storočia a inak je všetko (takmer) rovnaké. Knihu Jane vydala nielen v seriálovom svete, ale aj v tom reálnom. S poriadne telenovelovskou obálkou. Samozrejme, že som si knihu kúpila. Lebo Jane. A myslím, že ste už uhádli, kniha ma veľmi nenadchla. Nie preto, že je to romanca (o romanciach bude článok!), ale proste som si myslela, že to bude aspoň trochu iné ako seriálový príbeh lásky Jane a Michaela. Možno som od svojej najnajnajobľúbenejšej seriálovej postavy čakala naozaj pecku. Snow Falling mi prišlo cute and sweet, ale nejako mi tam chýbala esencia seriálu, a to aj napriek tomu, že kniha mala všetko: rozprávača (ten je v seriáli kľúčovou postavou, hlasom), zvraty, cliffhangery na konci kapitol. Ale aj tak z knihy nedýchala Jane. Neviem či dávam zmysel...

Čo som touto etudou chcela povedať: asi sa len priznať k tomu, že som pravdepodobne ideálny fanušík všetkého: všetko si kúpim, všetko hltám, a aj keď mi to niekedy nevýde, skúsim to znova. Veď v dnešnom svete už má človek naozaj málo potešenia a dôvodov na úsmev. A najlepšie na tom je, že sú to knihy! Ale mám taký dojem, že s tými zo seriálov som už skončila.... :)

Poznáte alebo dokonca pozeráte aspoň jeden zo spomínaných seriálov? Ste tím Michael alebo Rafael? Josh alebo Charles? Ja som tím Rafael a tím Charles :) Fun fact: herec, ktorý hrá Charlesa, Peter Hermann je v reálnom živote ženatý s detektívkou Oliviou Benson, Mariskou Hargitay.

Do prečítania...

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…

Big Wrap Up! So I´m back....

Fúha, long time no see. Nemyslite si, že som na blog zabudla, ale škola, škola a škola boli tento polrok naozaj priotitou číslo 1 (aj keď to tak častokrát asi úplne nebolo, no keď som mala stále na rozume čo mi ešte treba spraviť, prečítať, napísať, na blog som buď po á, nepomyslela, alebo po bé, nechcela som si aj sem prenášať ten ťaživý pocit, že niečo musím). Posledné týždne som odovzdala minimovku, odučila posledné semináre, pozerala Čiaru, bola chorá, u lekára a niečo som čítala. A idú Vianoce a tento čas sa snažím venovať rodine. Tento víkend som mamine konečne pomohla s pečením a práve som po vyše dvoch týždňoch žehlila... prečo som si myslela, že 3 košele do týždňa sú dobrý nápad? 

Ale pekne poporiadku. Do 50 kníh mi treba prečítať ešte 2, no dala som do tohto článku aj knihy, ktoré som prečítala do dnešného dátumu (20.12.2017). Takže shall we begin?
Reading Wrap Up (august, september, október, november, čiastočne december) Lars Kepler – Ihrisko 2* Greg Rucka – Guardians of the…