Preskočiť na hlavný obsah

O romanciach. Zamyslenie #18

Milujem seriál Jane The Virgin. Nech už som minule o knihe písala čokoľvek, seriál milujem. Asi rovnako ako Jane miluje romance. Sama jednu vydala. S romancovskou obálkou. Na instagram som dala jej fotku a kamarátka sa ma spýtala: To je nejaká telenovela, tá kniha? Lebo má na to obálku...

Dnes som sa zamyslela nad tým, prečo ohŕňame nosom nad romancami? Viete, že ide o jeden z najvýnosnejších literárnych žánrov, ktorý je takmer výlučne od žien pre iné ženy? Že self publishing nie je nikde inde rozšírené práve tak ako pri romanciach? Že je nenormálne veľa rôznych druhov a typov romancí? Aj o Big Footovi? Čím viac romance čítam a čím viac čítam o nich (či počúvam, odporúčam podcast One True Paring), tým viac som nimi fascinovaná. Ak si myslíte, že ide výlučne o príbehy o ženách, ktoré hľadajú svojho princa a HEA, tak ste len niekde na povrchu. 

Hovorí vám niečo meno Fábio? Videli ste niekedy filmy Prsteň, Pretty Woman, Láska nebeská, Nezabudnuteľná cesta? Ja všetky :) Dalo by sa o nich povedať, že ak by boli knihami (pričom polovica z nich je), boli by to romance. Komické, historické, ale romance. Dovolím si povedať, že som vyrástla pri televízii a typický príbeh "dievča stretne chlapca a odídu spolu do zapadajúceho slnka za zvukov sláčikov" som do nedávna poznala len z jej obrazovky. Pretože kto by už čítal romance, nie? Veď tie čítajú iba staré babky. No a potom som prepadla Lise Kleypas a jej sérii Ravenels, a už mi niet pomoci. Ale chcela som sa pristaviť pri tom nejakom všeobecnom ohŕňaní nosom nad romancami. Lebo nechcem sa robiť hrdinkou, do nedávna som to robila aj ja.

A pritom som prečítala neskutočné množstvo paranormálnych romancí! A mali aj škaredé obálky! A vôbec som si to neuvedomovala. Ale bolo to cool, lebo to bol Twilight, a Upírska akadémia, a True Blood. Filmy a seriály plné sexy chlapov, ktorí, keď sa na to pozerám teraz, nerobili prakticky nič iné ako robia zvodní hrdinovia v romanciach. A viem, že som prečítala len jednu sériu, a som v tomto obore prakticky začiatočníčkou, ale lord St. Vincent sa od Erica Northmana nelíši takmer v ničom. Až na tú krv, samozrejme. 

Nie je v tom až taký veľký rozdiel. Hlavné hrdinky v Ravenelovcoch majú podľa mňa viac agendy ako taká Bella alebo Sookie. Dodnes neviem, prečo som nad sériou, v ktorej sa dospelí muži menia na tygre a psy, neohŕňala nosom, kým nad historickou romancou áno. Inge Linstromovu nikdy v telke pozerať nebudem, ale možno skúsim aspoň jednu jej knihy. Má vraj krásne opisy. Podobne ako Rosamunda Pilcherová. V konečnom dôsledku, pokiaľ knihu nečítam "do školy", pre výskum alebo tak nejak, chcem sa baviť. Preto sa už nehrám na "literárneho snoba" (čo tiež nie je zlé, ak Vás bavia knihy zo zoznamu najlepšie romány 20./19./18. storočia, máte u mňa jedine obdiv) a čítam si čo ma baví: YA fantasy, ktoré sú niekedy na jedno kopyto, ale hlavný hrdina je vždy pekný. Alebo aspoň nebezpečný. Romance, v ktorých majú rýchlovku aj napriek množstvu sukní, ktoré hlavná hrdinka nosí. Budem si čítať over the top knihy o nenormálne bohatých ľuďoch, ktorí nevedia čo skôr. Lebo čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že nie sú "podradné" knihy. Sú len knihy a čitatelia, ktorí ich čítajú. A kedže nemusím prečítať každú jednu knihu, ktorá kedy vznikla, budem si ja čítať to čo ma baví. Pretože radosť z čítania je to najcennejšie, čo mám. A nikdy ju nechcem stratiť.

Ako ste na tom vy a romance? Viete mi odporučiť, čo by som si mala prečítať ďalej?

Do prečítania...


Komentáre

 1. Ja vôbec nemám problém s romantickými knihami, romantika mi neprekáža ani v YA... proste nikde, no musí byť vhodne podaná. Ak to autor dokafre a v knihe to pôsobí silene a len tak "ale však aby tam niečo bolo", to neberiem.
  Čisto romantické knihy sú ako oddychovka vždy super. Dokonca aj filmy, na ktoré veľa ľudí nadáva (napríklad tínedžerské romance, ktoré majú kopu múch), si rada pozriem. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Romance sú super, len sa na ne veľa ľudí (aj v mojom okolí) pozerá cez prsty. Tiež nemám rada silené veci, až priveľmi insta zaláskovanie nie je moje, či napr. romantika založená na úlne zvrátených základoch (hovorím o tebe The Bully...), také nie. Úplne najradšej mám (dobre spravené) hate to love, to ma veľmi baví :)

   A ďakujem za koment a gratulujem k vydaniu knihy :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…

Big Wrap Up! So I´m back....

Fúha, long time no see. Nemyslite si, že som na blog zabudla, ale škola, škola a škola boli tento polrok naozaj priotitou číslo 1 (aj keď to tak častokrát asi úplne nebolo, no keď som mala stále na rozume čo mi ešte treba spraviť, prečítať, napísať, na blog som buď po á, nepomyslela, alebo po bé, nechcela som si aj sem prenášať ten ťaživý pocit, že niečo musím). Posledné týždne som odovzdala minimovku, odučila posledné semináre, pozerala Čiaru, bola chorá, u lekára a niečo som čítala. A idú Vianoce a tento čas sa snažím venovať rodine. Tento víkend som mamine konečne pomohla s pečením a práve som po vyše dvoch týždňoch žehlila... prečo som si myslela, že 3 košele do týždňa sú dobrý nápad? 

Ale pekne poporiadku. Do 50 kníh mi treba prečítať ešte 2, no dala som do tohto článku aj knihy, ktoré som prečítala do dnešného dátumu (20.12.2017). Takže shall we begin?
Reading Wrap Up (august, september, október, november, čiastočne december) Lars Kepler – Ihrisko 2* Greg Rucka – Guardians of the…