Preskočiť na hlavný obsah

O romanciach. Zamyslenie #18

Milujem seriál Jane The Virgin. Nech už som minule o knihe písala čokoľvek, seriál milujem. Asi rovnako ako Jane miluje romance. Sama jednu vydala. S romancovskou obálkou. Na instagram som dala jej fotku a kamarátka sa ma spýtala: To je nejaká telenovela, tá kniha? Lebo má na to obálku...

Dnes som sa zamyslela nad tým, prečo ohŕňame nosom nad romancami? Viete, že ide o jeden z najvýnosnejších literárnych žánrov, ktorý je takmer výlučne od žien pre iné ženy? Že self publishing nie je nikde inde rozšírené práve tak ako pri romanciach? Že je nenormálne veľa rôznych druhov a typov romancí? Aj o Big Footovi? Čím viac romance čítam a čím viac čítam o nich (či počúvam, odporúčam podcast One True Paring), tým viac som nimi fascinovaná. Ak si myslíte, že ide výlučne o príbehy o ženách, ktoré hľadajú svojho princa a HEA, tak ste len niekde na povrchu. 

Hovorí vám niečo meno Fábio? Videli ste niekedy filmy Prsteň, Pretty Woman, Láska nebeská, Nezabudnuteľná cesta? Ja všetky :) Dalo by sa o nich povedať, že ak by boli knihami (pričom polovica z nich je), boli by to romance. Komické, historické, ale romance. Dovolím si povedať, že som vyrástla pri televízii a typický príbeh "dievča stretne chlapca a odídu spolu do zapadajúceho slnka za zvukov sláčikov" som do nedávna poznala len z jej obrazovky. Pretože kto by už čítal romance, nie? Veď tie čítajú iba staré babky. No a potom som prepadla Lise Kleypas a jej sérii Ravenels, a už mi niet pomoci. Ale chcela som sa pristaviť pri tom nejakom všeobecnom ohŕňaní nosom nad romancami. Lebo nechcem sa robiť hrdinkou, do nedávna som to robila aj ja.

A pritom som prečítala neskutočné množstvo paranormálnych romancí! A mali aj škaredé obálky! A vôbec som si to neuvedomovala. Ale bolo to cool, lebo to bol Twilight, a Upírska akadémia, a True Blood. Filmy a seriály plné sexy chlapov, ktorí, keď sa na to pozerám teraz, nerobili prakticky nič iné ako robia zvodní hrdinovia v romanciach. A viem, že som prečítala len jednu sériu, a som v tomto obore prakticky začiatočníčkou, ale lord St. Vincent sa od Erica Northmana nelíši takmer v ničom. Až na tú krv, samozrejme. 

Nie je v tom až taký veľký rozdiel. Hlavné hrdinky v Ravenelovcoch majú podľa mňa viac agendy ako taká Bella alebo Sookie. Dodnes neviem, prečo som nad sériou, v ktorej sa dospelí muži menia na tygre a psy, neohŕňala nosom, kým nad historickou romancou áno. Inge Linstromovu nikdy v telke pozerať nebudem, ale možno skúsim aspoň jednu jej knihy. Má vraj krásne opisy. Podobne ako Rosamunda Pilcherová. V konečnom dôsledku, pokiaľ knihu nečítam "do školy", pre výskum alebo tak nejak, chcem sa baviť. Preto sa už nehrám na "literárneho snoba" (čo tiež nie je zlé, ak Vás bavia knihy zo zoznamu najlepšie romány 20./19./18. storočia, máte u mňa jedine obdiv) a čítam si čo ma baví: YA fantasy, ktoré sú niekedy na jedno kopyto, ale hlavný hrdina je vždy pekný. Alebo aspoň nebezpečný. Romance, v ktorých majú rýchlovku aj napriek množstvu sukní, ktoré hlavná hrdinka nosí. Budem si čítať over the top knihy o nenormálne bohatých ľuďoch, ktorí nevedia čo skôr. Lebo čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že nie sú "podradné" knihy. Sú len knihy a čitatelia, ktorí ich čítajú. A kedže nemusím prečítať každú jednu knihu, ktorá kedy vznikla, budem si ja čítať to čo ma baví. Pretože radosť z čítania je to najcennejšie, čo mám. A nikdy ju nechcem stratiť.

Ako ste na tom vy a romance? Viete mi odporučiť, čo by som si mala prečítať ďalej?

Do prečítania...


Komentáre

 1. Ja vôbec nemám problém s romantickými knihami, romantika mi neprekáža ani v YA... proste nikde, no musí byť vhodne podaná. Ak to autor dokafre a v knihe to pôsobí silene a len tak "ale však aby tam niečo bolo", to neberiem.
  Čisto romantické knihy sú ako oddychovka vždy super. Dokonca aj filmy, na ktoré veľa ľudí nadáva (napríklad tínedžerské romance, ktoré majú kopu múch), si rada pozriem. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Romance sú super, len sa na ne veľa ľudí (aj v mojom okolí) pozerá cez prsty. Tiež nemám rada silené veci, až priveľmi insta zaláskovanie nie je moje, či napr. romantika založená na úlne zvrátených základoch (hovorím o tebe The Bully...), také nie. Úplne najradšej mám (dobre spravené) hate to love, to ma veľmi baví :)

   A ďakujem za koment a gratulujem k vydaniu knihy :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Humbook fest v knihomoľských reflexiách

Prvý októbrový víkend som si spravila výlet do Prahy, ktorá pre mňa už nikdy nebude stovežatá, ale super knižná. O humbookfeste som vedela hádam už od mája a po oznámení, že hosťom bude Leigh Bardugo, som sa chystala! Ale potom Leigh zrušila svoj európske turné a ja som sa ofučala (viem, že zdravie je to najdôležitejšie a najvzácnejšie čo môžeme mať, ale niekedy človek nerozmýšľa až tak empaticky...) a povedala som si, že teda nepôjdem. No ale potom som mala ťažký víkend, keď som v rámci prípravy konferenčného príspevku musela pozerať nenormálne veľa reality show a najmä 3! epizódy V siedmom nebi...

No a na instagrame humbooku bola súťaž s čajmi Loyd o VIP lístok na humbook fest, čaje a knihu. V rámci psychohygieny a zachovania zdravého rozumu som sa zapojila, napísala nejaké extra angsty príchute čajov a v utorok pri písaní textu k prezentácii (ktorú som dokončila v pondelok večer, necelé 2 dni pred konferečným výstupom) som dostala na instagram správu, že som vyhrala! Knihu podľa vl…

September and October Wrap Up

Pomaly dobieham resty, a tak vám dnes prinášam zhrnutie za september a október. Prvé jesenné mesiace. Jeseň je moje obdobie, na jeseň ožívam, a to nielen preto, že mám narodeniny. Vychádzajú najlepšie knihy, začína to bzučať Oscarmi a všetko je farebné. Plus môžem nosiť všetky svetre a mikiny, ktoré som si nakúpila počas letných výpredajov. 

Na rozdiel od každého iného ročného obdobia, ktorého príchodu sa bránim, jeseň začína už 1. septembra a končí 1. decembra, kedy začínajú Vianoce. Ale o tom inokedy.
ReadingSeptember Emily M. Danforth: The Miseducation of Camron Post 4*Sara Raasch: Frost like Night 4*Sara Raasch: These Rebel Waves 5*Jenny Han: Všetkým chalanom, ktorých som milovala 3*Alyssa Cole: A Princess in Theory 3*Helen  Hoang: The Kiss Quotient 5*

OktóberRobin Benway: Far from the Tree 5*Colleen Houck: The Lantern´s Ember 3*Roberth Galbraith: Lethal White 3*Sarah J. Maas: Catwoman Soulstealer 4* Neal & Jarrod Shusterman: Dry 4*Peternelle van Arsdale: Netvor je zver 4* Za dva…