Preskočiť na hlavný obsah

O romanciach. Zamyslenie #18

Milujem seriál Jane The Virgin. Nech už som minule o knihe písala čokoľvek, seriál milujem. Asi rovnako ako Jane miluje romance. Sama jednu vydala. S romancovskou obálkou. Na instagram som dala jej fotku a kamarátka sa ma spýtala: To je nejaká telenovela, tá kniha? Lebo má na to obálku...

Dnes som sa zamyslela nad tým, prečo ohŕňame nosom nad romancami? Viete, že ide o jeden z najvýnosnejších literárnych žánrov, ktorý je takmer výlučne od žien pre iné ženy? Že self publishing nie je nikde inde rozšírené práve tak ako pri romanciach? Že je nenormálne veľa rôznych druhov a typov romancí? Aj o Big Footovi? Čím viac romance čítam a čím viac čítam o nich (či počúvam, odporúčam podcast One True Paring), tým viac som nimi fascinovaná. Ak si myslíte, že ide výlučne o príbehy o ženách, ktoré hľadajú svojho princa a HEA, tak ste len niekde na povrchu. 

Hovorí vám niečo meno Fábio? Videli ste niekedy filmy Prsteň, Pretty Woman, Láska nebeská, Nezabudnuteľná cesta? Ja všetky :) Dalo by sa o nich povedať, že ak by boli knihami (pričom polovica z nich je), boli by to romance. Komické, historické, ale romance. Dovolím si povedať, že som vyrástla pri televízii a typický príbeh "dievča stretne chlapca a odídu spolu do zapadajúceho slnka za zvukov sláčikov" som do nedávna poznala len z jej obrazovky. Pretože kto by už čítal romance, nie? Veď tie čítajú iba staré babky. No a potom som prepadla Lise Kleypas a jej sérii Ravenels, a už mi niet pomoci. Ale chcela som sa pristaviť pri tom nejakom všeobecnom ohŕňaní nosom nad romancami. Lebo nechcem sa robiť hrdinkou, do nedávna som to robila aj ja.

A pritom som prečítala neskutočné množstvo paranormálnych romancí! A mali aj škaredé obálky! A vôbec som si to neuvedomovala. Ale bolo to cool, lebo to bol Twilight, a Upírska akadémia, a True Blood. Filmy a seriály plné sexy chlapov, ktorí, keď sa na to pozerám teraz, nerobili prakticky nič iné ako robia zvodní hrdinovia v romanciach. A viem, že som prečítala len jednu sériu, a som v tomto obore prakticky začiatočníčkou, ale lord St. Vincent sa od Erica Northmana nelíši takmer v ničom. Až na tú krv, samozrejme. 

Nie je v tom až taký veľký rozdiel. Hlavné hrdinky v Ravenelovcoch majú podľa mňa viac agendy ako taká Bella alebo Sookie. Dodnes neviem, prečo som nad sériou, v ktorej sa dospelí muži menia na tygre a psy, neohŕňala nosom, kým nad historickou romancou áno. Inge Linstromovu nikdy v telke pozerať nebudem, ale možno skúsim aspoň jednu jej knihy. Má vraj krásne opisy. Podobne ako Rosamunda Pilcherová. V konečnom dôsledku, pokiaľ knihu nečítam "do školy", pre výskum alebo tak nejak, chcem sa baviť. Preto sa už nehrám na "literárneho snoba" (čo tiež nie je zlé, ak Vás bavia knihy zo zoznamu najlepšie romány 20./19./18. storočia, máte u mňa jedine obdiv) a čítam si čo ma baví: YA fantasy, ktoré sú niekedy na jedno kopyto, ale hlavný hrdina je vždy pekný. Alebo aspoň nebezpečný. Romance, v ktorých majú rýchlovku aj napriek množstvu sukní, ktoré hlavná hrdinka nosí. Budem si čítať over the top knihy o nenormálne bohatých ľuďoch, ktorí nevedia čo skôr. Lebo čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že nie sú "podradné" knihy. Sú len knihy a čitatelia, ktorí ich čítajú. A kedže nemusím prečítať každú jednu knihu, ktorá kedy vznikla, budem si ja čítať to čo ma baví. Pretože radosť z čítania je to najcennejšie, čo mám. A nikdy ju nechcem stratiť.

Ako ste na tom vy a romance? Viete mi odporučiť, čo by som si mala prečítať ďalej?

Do prečítania...


Komentáre

 1. Ja vôbec nemám problém s romantickými knihami, romantika mi neprekáža ani v YA... proste nikde, no musí byť vhodne podaná. Ak to autor dokafre a v knihe to pôsobí silene a len tak "ale však aby tam niečo bolo", to neberiem.
  Čisto romantické knihy sú ako oddychovka vždy super. Dokonca aj filmy, na ktoré veľa ľudí nadáva (napríklad tínedžerské romance, ktoré majú kopu múch), si rada pozriem. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Romance sú super, len sa na ne veľa ľudí (aj v mojom okolí) pozerá cez prsty. Tiež nemám rada silené veci, až priveľmi insta zaláskovanie nie je moje, či napr. romantika založená na úlne zvrátených základoch (hovorím o tebe The Bully...), také nie. Úplne najradšej mám (dobre spravené) hate to love, to ma veľmi baví :)

   A ďakujem za koment a gratulujem k vydaniu knihy :)

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Top 5 .... it´s been a minute

Ahojte!Nemyslím, že má zmysel sa tu ospravedlňovať a vypisovať, prečo som tu bolo v poslednom čase, dobre pol roka, ticho. Na instagrame som aktívna skoro stále, and I might have a problem, ale na dlhšie formy nebolo možno ani nie času, ale energie. Takže tu nebude ani extra veľké zhrnutie. Lebo na to asi nikto nie je zvedavý. Ale predsa len, od januára som prečítala niekoľko, slovom päť, zaujímavých kníh a ide naozaj o eklektickú zmesku.
Powers of a Girl Kniha o marvelovských superhrdinkách (nielen) pre dievčatká. Ja som si ju náramne užila, mám chuť ju kúpiť každému malému dievčatku v mojej širšej rodine, lebo je plná inšpiratívnych žien, múdrych báb a krásnych kresieb. Najkrajšia kniha, akú vlastním.

Mama milovala Gabčíka Prečítala som obe autorkine knihy, ale táto bola taká literárnejšia. Čo napíšem teraz bude znieť hrozne, ale neboli to len spomienky, linka o vzťahu s Gabčíkom je fiktívna, a to knihe podľa mňa pomohlo, pretože nebola len kronikou spomienok, ale bolo tam aj niečo li…

June Wrap Up

V júni som prečítala 15! kníh.

Nepýtajte sa ma, ako som to urobila. Proste som čítala. (Takmer) vždy a všade. A človek chytí slinu. Najmä ak je čítanie jeho primárnym únikom z reality. A tiež, čítala som vždy a stále.

Prečítala som skvelé knihy, inšpiratívne knihy, ale aj také, na ktoré som (radšej) zabudla.

Dievča z atramentu a hviezd - MG so zaujímavým námetom, ale bez presahu k vyšším vekovým kategóriám. Ale bol to presne ten typ knihy, ktorý ma naštartoval v čítaní.Thrawn: Alliances - Môj najobľúbenejší modrý mimozemšťan a najdesivejší SW záporák. Na rozdiel od jednotky druhý diel nepotreboval žiadny čas na rozbeh, fičal od prvej stránky. Malo to tempo a zaujímavý koncept a ja sa neviem dočkať tretieho dielu.Daisy Jones & The Six - TJR proste nie je pre mňa. Ani Evelyn ma nejako extra neohúrila a toto išlo absolútne mimo mňa. Ja proste nie som na experimentálne formáty, krátke kapitoly a pod. Okrem toho Daisy bola otravná, Billy bol sebec a Karen bola aj tak najlepšia. Once Gho…

MOJE NAJ: Knižné série

Dnes bude reč o mojich úplne najobľúbenejších knižných sériách. Takže bez zbytočných rečí, tu sú moje úplne najobľúbenejšie!

Throne of Glass Kto uhádol? Milujem túto sériu. Milujem na nej všetko. Milujem postavy, ich rôznorodosť, silu, samostatnosť, to, že robia chyby a priznajú si ich. Séria, ktorú robia postavy. A je to na nej vidieť! Milujem prostredie, štýl s akým Maas píše, ako to má premyslené, to že každá ďalšia kniha v sérii je lepšia a dlhšia ako tá predtým. A Rowan...

UnWind Najlepšia dystopická záležitosť akú som kedy čítala! Ešte som neprečítala záverečný diel, lebo ním to všetko skončí a čo potom? TÁ scéna z prvej knihy ma straší dodnes! Novela UnStrung  ma zničila viac ako všetky tri knihy (ktoré som zatiaľ prečítala) dokopy. Desivé, creepy a veľmi, veľmi reálne! To je tá najdesivejšia časť...

A Song of Ice and Fire Knihy sú stopercentne lepšie ako seriál. Po poslednej sérii rozmýšľam, že ho prestanem pozerať. Naspäť k téme. Knihy sú svetom samým o sebe. Áno, je to čudné, ž…