Preskočiť na hlavný obsah

Chilling Adventures of Sabrina

"Who doesn't enjoy a good scare every now and again? Especially this time of year."


Niežeby všetko strašidelné a desivé muselo byť sledované alebo čítané okolo Dušičiek, ale predsa len, v tomto čase to má svoje čaro. CAOS som si dala za odmenu, pretože som v piatok poslala opravenú anglickú štúdiu a cez víkend som bola sama doma. Už dávno som celú sériu niečoho nepozrela za dva dni. A niekedy potrebujete presne to.


Sabrina žije v rodinnom pohrebníctve spolu s tetami Hildou a Zeldou a bratrancom Ambrosom, ktorý je už 75 rokov v domácom väzení, pretože chcel vyhodiť do vzduchu Vatikán. Pripravuje sa na temný krst, ktorý sa odohrá na jej 16. narodeniny, a pri ktorom upíše svoju dušu Temnému pánovi. Ale Sabrina by najradšej chcela ostať so svojimi priateľmi a frajerom vo svete smrteľníkov. Ako polovičná čarodejnica a smrteľníčka si nevyberá len medzi tým, či sa upíše Diablovi, ale aj tým či si vyberie svoju rodinu a jej tradíciu alebo svojich priateľov. Toto všetko je zabalené do hmly, neurčitého času a desivej atmosféry, pričom seriál vyzerá ako starý hororový film, presne taký ako pozerajú Sabrina s priateľmi na začiatku prvej epizódy. 
Toto je Chilling Adventures of Sabrina.

Všetko čarodejnícke je zabalené v mytológii Cirkvi noci, čo je niečo ako satanizmus, ale nepoužívame označenie Satan, ale Temný pán. Tým, že sa Sabrina podpíše do jeho knihy, dostane väčšiu čarodejnú moc, bude starnúť pomalšie a tak podobne. Sabrina si však nie je istá a preto sa pýta otázky, na ktoré jej tety skôr nechcú ako nevedia odpovedať. Svojimi otázkami spochybňuje neomylnosť vodcov Cirkvi noci. Snaží sa nájsť rovnováhu medzi svojou smrteľnosťou a mágiou, a aj keď vie že sa to nedá, chcela by byť aj naďalej súčasťou oboch svetov.

I have reservations about saving myself for the Dark Lord. Why does he get to decide what I do or don't do with my body?


Tety sú Sabrininými poručníčkami a medzi sebou majú veľmi zvláštny, dalo by sa povedať, až tyranský vzťah. Ak Hilda Zeldu štve, tá ju ovalí po hlave, zabije a zakope na rodinnom cintoríne, kde ju speciálna pôda znovu oživí. Zatiaľ...

Hilda je tá veselšia, chodí oblečená vo farbách, je starostlivejšia. Svoje emócie prežíva na povrchu. Zatiaľ čo Zelda je tvrdšia, prísnejšia, uzavretejšia a chladnejšia. No zároveň vidíme, že na svojej sestre a tradícii lipne viac ako je tomu naopak. Hilda si hľadá svoje miesto aj mimo rodiny a čarodejníckej komunity. Zelda si viac ako čokoľvek iné stráži svoj chladný exteriér. Ale ani ona nie je z kameňa.

Salem je neoddeliteľnou súčasťou komediálneho seriálu z 90. rokov, v tejto inkarnácii komiksu však nerozpráva. Čo je škoda, za to však Sabrinu ochraňuje doslova zubami nechtami.Táto Sabrina síce nemá sarkastického Salema, ale má Prudence. A je to v podstate to isté :)

Sabrina: I want freedom and power.
Prudence: He will never give you that. The Dark Lord. The thought of you, of any of us, having both terrifies him.
Sabrina: Why is that?
Prudence: He’s a man, isn’t he? 

Za najväčší nedostatok seriálu by sa dal označiť vzťah Sabriny a Harveyho, ktorý je taký nemastný-neslaný. Trochu pritiahnuté za vlasy mi prišlo, ako si pri každej možnej príležistoti vyznávali lásku a tvárili sa akoby išlo o lásku ich života. Ale tak majú 16. rokov, vtedy sa človeku veľa vecí zdá byť na celý život... Na druhú stranu, Harvey bol pre Sabrinu asi zaujímavý práve preto, že bol tak bolestne obyčajný a väčšinou pripomínal skôr zatúlané psíča ako frajera. 

 

Každopádne ma seriál milo prekval, nemyslela som si, že sa mi bude až tak páčiť. Už sa neviem dočkať druhej série, pretože na konci tej debutujúcej sa stali veci. Potrebujem vysvetlenia!

Videli ste novú Sabrinu? Čo sa Vám páči viac nová inkarnácia alebo starší sitcom?

Do pozerania...

 

Komentáre

  1. Ja som si minule pozrela prvý diel, ale až tak ma to neupútalo a zatiaľ som sa nedokopala k tomu, aby som to dopozerala. Ešte stále rozdýchavam novú sériu Daredevila. :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Z Daredevila som pozrela zatiaľ 5 epizód z najnovšej série, páči sa mi to, ale teraz ma pre zmenu chytilo The Hauting of Hill House. Nejako sa mi páčia horory v poslednom čase, tak si užívam tie. Ja som si nemyslela, že sa mi Sabrina bude až tak veľmi páčit, ale pozrela som si ju v pravej chvíli. Niekedy je to len o načasovaní :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…

Big Wrap Up! So I´m back....

Fúha, long time no see. Nemyslite si, že som na blog zabudla, ale škola, škola a škola boli tento polrok naozaj priotitou číslo 1 (aj keď to tak častokrát asi úplne nebolo, no keď som mala stále na rozume čo mi ešte treba spraviť, prečítať, napísať, na blog som buď po á, nepomyslela, alebo po bé, nechcela som si aj sem prenášať ten ťaživý pocit, že niečo musím). Posledné týždne som odovzdala minimovku, odučila posledné semináre, pozerala Čiaru, bola chorá, u lekára a niečo som čítala. A idú Vianoce a tento čas sa snažím venovať rodine. Tento víkend som mamine konečne pomohla s pečením a práve som po vyše dvoch týždňoch žehlila... prečo som si myslela, že 3 košele do týždňa sú dobrý nápad? 

Ale pekne poporiadku. Do 50 kníh mi treba prečítať ešte 2, no dala som do tohto článku aj knihy, ktoré som prečítala do dnešného dátumu (20.12.2017). Takže shall we begin?
Reading Wrap Up (august, september, október, november, čiastočne december) Lars Kepler – Ihrisko 2* Greg Rucka – Guardians of the…