Preskočiť na hlavný obsah

Chilling Adventures of Sabrina

"Who doesn't enjoy a good scare every now and again? Especially this time of year."


Niežeby všetko strašidelné a desivé muselo byť sledované alebo čítané okolo Dušičiek, ale predsa len, v tomto čase to má svoje čaro. CAOS som si dala za odmenu, pretože som v piatok poslala opravenú anglickú štúdiu a cez víkend som bola sama doma. Už dávno som celú sériu niečoho nepozrela za dva dni. A niekedy potrebujete presne to.


Sabrina žije v rodinnom pohrebníctve spolu s tetami Hildou a Zeldou a bratrancom Ambrosom, ktorý je už 75 rokov v domácom väzení, pretože chcel vyhodiť do vzduchu Vatikán. Pripravuje sa na temný krst, ktorý sa odohrá na jej 16. narodeniny, a pri ktorom upíše svoju dušu Temnému pánovi. Ale Sabrina by najradšej chcela ostať so svojimi priateľmi a frajerom vo svete smrteľníkov. Ako polovičná čarodejnica a smrteľníčka si nevyberá len medzi tým, či sa upíše Diablovi, ale aj tým či si vyberie svoju rodinu a jej tradíciu alebo svojich priateľov. Toto všetko je zabalené do hmly, neurčitého času a desivej atmosféry, pričom seriál vyzerá ako starý hororový film, presne taký ako pozerajú Sabrina s priateľmi na začiatku prvej epizódy. 
Toto je Chilling Adventures of Sabrina.

Všetko čarodejnícke je zabalené v mytológii Cirkvi noci, čo je niečo ako satanizmus, ale nepoužívame označenie Satan, ale Temný pán. Tým, že sa Sabrina podpíše do jeho knihy, dostane väčšiu čarodejnú moc, bude starnúť pomalšie a tak podobne. Sabrina si však nie je istá a preto sa pýta otázky, na ktoré jej tety skôr nechcú ako nevedia odpovedať. Svojimi otázkami spochybňuje neomylnosť vodcov Cirkvi noci. Snaží sa nájsť rovnováhu medzi svojou smrteľnosťou a mágiou, a aj keď vie že sa to nedá, chcela by byť aj naďalej súčasťou oboch svetov.

I have reservations about saving myself for the Dark Lord. Why does he get to decide what I do or don't do with my body?


Tety sú Sabrininými poručníčkami a medzi sebou majú veľmi zvláštny, dalo by sa povedať, až tyranský vzťah. Ak Hilda Zeldu štve, tá ju ovalí po hlave, zabije a zakope na rodinnom cintoríne, kde ju speciálna pôda znovu oživí. Zatiaľ...

Hilda je tá veselšia, chodí oblečená vo farbách, je starostlivejšia. Svoje emócie prežíva na povrchu. Zatiaľ čo Zelda je tvrdšia, prísnejšia, uzavretejšia a chladnejšia. No zároveň vidíme, že na svojej sestre a tradícii lipne viac ako je tomu naopak. Hilda si hľadá svoje miesto aj mimo rodiny a čarodejníckej komunity. Zelda si viac ako čokoľvek iné stráži svoj chladný exteriér. Ale ani ona nie je z kameňa.

Salem je neoddeliteľnou súčasťou komediálneho seriálu z 90. rokov, v tejto inkarnácii komiksu však nerozpráva. Čo je škoda, za to však Sabrinu ochraňuje doslova zubami nechtami.Táto Sabrina síce nemá sarkastického Salema, ale má Prudence. A je to v podstate to isté :)

Sabrina: I want freedom and power.
Prudence: He will never give you that. The Dark Lord. The thought of you, of any of us, having both terrifies him.
Sabrina: Why is that?
Prudence: He’s a man, isn’t he? 

Za najväčší nedostatok seriálu by sa dal označiť vzťah Sabriny a Harveyho, ktorý je taký nemastný-neslaný. Trochu pritiahnuté za vlasy mi prišlo, ako si pri každej možnej príležistoti vyznávali lásku a tvárili sa akoby išlo o lásku ich života. Ale tak majú 16. rokov, vtedy sa človeku veľa vecí zdá byť na celý život... Na druhú stranu, Harvey bol pre Sabrinu asi zaujímavý práve preto, že bol tak bolestne obyčajný a väčšinou pripomínal skôr zatúlané psíča ako frajera. 

 

Každopádne ma seriál milo prekval, nemyslela som si, že sa mi bude až tak páčiť. Už sa neviem dočkať druhej série, pretože na konci tej debutujúcej sa stali veci. Potrebujem vysvetlenia!

Videli ste novú Sabrinu? Čo sa Vám páči viac nová inkarnácia alebo starší sitcom?

Do pozerania...

 

Komentáre

  1. Ja som si minule pozrela prvý diel, ale až tak ma to neupútalo a zatiaľ som sa nedokopala k tomu, aby som to dopozerala. Ešte stále rozdýchavam novú sériu Daredevila. :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Z Daredevila som pozrela zatiaľ 5 epizód z najnovšej série, páči sa mi to, ale teraz ma pre zmenu chytilo The Hauting of Hill House. Nejako sa mi páčia horory v poslednom čase, tak si užívam tie. Ja som si nemyslela, že sa mi Sabrina bude až tak veľmi páčit, ale pozrela som si ju v pravej chvíli. Niekedy je to len o načasovaní :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

O romanciach. Zamyslenie #18

Milujem seriál Jane The Virgin. Nech už som minule o knihe písala čokoľvek, seriál milujem. Asi rovnako ako Jane miluje romance. Sama jednu vydala. S romancovskou obálkou. Na instagram som dala jej fotku a kamarátka sa ma spýtala: To je nejaká telenovela, tá kniha? Lebo má na to obálku...
Dnes som sa zamyslela nad tým, prečo ohŕňame nosom nad romancami? Viete, že ide o jeden z najvýnosnejších literárnych žánrov, ktorý je takmer výlučne od žien pre iné ženy? Že self publishing nie je nikde inde rozšírené práve tak ako pri romanciach? Že je nenormálne veľa rôznych druhov a typov romancí? Aj o Big Footovi? Čím viac romance čítam a čím viac čítam o nich (či počúvam, odporúčam podcast One True Paring), tým viac som nimi fascinovaná. Ak si myslíte, že ide výlučne o príbehy o ženách, ktoré hľadajú svojho princa a HEA, tak ste len niekde na povrchu. 
Hovorí vám niečo meno Fábio? Videli ste niekedy filmy Prsteň, Pretty Woman, Láska nebeská, Nezabudnuteľná cesta? Ja všetky :) Dalo by sa o nich …

Humbook fest v knihomoľských reflexiách

Prvý októbrový víkend som si spravila výlet do Prahy, ktorá pre mňa už nikdy nebude stovežatá, ale super knižná. O humbookfeste som vedela hádam už od mája a po oznámení, že hosťom bude Leigh Bardugo, som sa chystala! Ale potom Leigh zrušila svoj európske turné a ja som sa ofučala (viem, že zdravie je to najdôležitejšie a najvzácnejšie čo môžeme mať, ale niekedy človek nerozmýšľa až tak empaticky...) a povedala som si, že teda nepôjdem. No ale potom som mala ťažký víkend, keď som v rámci prípravy konferenčného príspevku musela pozerať nenormálne veľa reality show a najmä 3! epizódy V siedmom nebi...

No a na instagrame humbooku bola súťaž s čajmi Loyd o VIP lístok na humbook fest, čaje a knihu. V rámci psychohygieny a zachovania zdravého rozumu som sa zapojila, napísala nejaké extra angsty príchute čajov a v utorok pri písaní textu k prezentácii (ktorú som dokončila v pondelok večer, necelé 2 dni pred konferečným výstupom) som dostala na instagram správu, že som vyhrala! Knihu podľa vl…

September and October Wrap Up

Pomaly dobieham resty, a tak vám dnes prinášam zhrnutie za september a október. Prvé jesenné mesiace. Jeseň je moje obdobie, na jeseň ožívam, a to nielen preto, že mám narodeniny. Vychádzajú najlepšie knihy, začína to bzučať Oscarmi a všetko je farebné. Plus môžem nosiť všetky svetre a mikiny, ktoré som si nakúpila počas letných výpredajov. 

Na rozdiel od každého iného ročného obdobia, ktorého príchodu sa bránim, jeseň začína už 1. septembra a končí 1. decembra, kedy začínajú Vianoce. Ale o tom inokedy.
ReadingSeptember Emily M. Danforth: The Miseducation of Camron Post 4*Sara Raasch: Frost like Night 4*Sara Raasch: These Rebel Waves 5*Jenny Han: Všetkým chalanom, ktorých som milovala 3*Alyssa Cole: A Princess in Theory 3*Helen  Hoang: The Kiss Quotient 5*

OktóberRobin Benway: Far from the Tree 5*Colleen Houck: The Lantern´s Ember 3*Roberth Galbraith: Lethal White 3*Sarah J. Maas: Catwoman Soulstealer 4* Neal & Jarrod Shusterman: Dry 4*Peternelle van Arsdale: Netvor je zver 4* Za dva…