Preskočiť na hlavný obsah

Humbook fest v knihomoľských reflexiách

Prvý októbrový víkend som si spravila výlet do Prahy, ktorá pre mňa už nikdy nebude stovežatá, ale super knižná.

O humbookfeste som vedela hádam už od mája a po oznámení, že hosťom bude Leigh Bardugo, som sa chystala! Ale potom Leigh zrušila svoj európske turné a ja som sa ofučala (viem, že zdravie je to najdôležitejšie a najvzácnejšie čo môžeme mať, ale niekedy človek nerozmýšľa až tak empaticky...) a povedala som si, že teda nepôjdem. No ale potom som mala ťažký víkend, keď som v rámci prípravy konferenčného príspevku musela pozerať nenormálne veľa reality show a najmä 3! epizódy V siedmom nebi...

No a na instagrame humbooku bola súťaž s čajmi Loyd o VIP lístok na humbook fest, čaje a knihu. V rámci psychohygieny a zachovania zdravého rozumu som sa zapojila, napísala nejaké extra angsty príchute čajov a v utorok pri písaní textu k prezentácii (ktorú som dokončila v pondelok večer, necelé 2 dni pred konferečným výstupom) som dostala na instagram správu, že som vyhrala! Knihu podľa vlastného výberu, čaje a VIP lístok! Automaticky som zabudla na všetky reality TV a uplakaných účinkujúcich V7N a na príspevok. Pretože som vyhrala!

Na humbook sa ľudia pripravovali rôzne, najmä čítaním. Ja som už cez leto začala čítať Snow like Ashes sériu od Sary Rasch, tak som dočítala tú a vrhla som sa na These Rebel Waves, čo je podľa mňa najlepšia autorkina kniha! Inak som nečítala nič, ale ja som sa pripravovala inak: rezervovala som si ubytovanie, kúpila lístky na autobus tam aj späť, a v stredu som celý deň učila Receptívne zručnosti A, aby som v piatok už bola na ceste do Prahy. A vo štvrtok som bola u zubára, lebo ako na protiveň ma v týždeň odchodu začal bolieť zub. Ak máte pocit, že na fotkách z humbooku mám jedno líce väčšie ako druhé, tak to bol ten zub.

Tak som v piatok stávala o štvrtej ráno a vydala sa na dlhú cestu autobusom za knihami. V podstate celkom normálne na mňa. V Prahe som bola už tretíkrát, ale prvýkrát sama. A musím povedať, že sa mi to veľmi páčilo, len ma nemal kto fotiť.

Po príchode do Prahy som si kúpila trojdňový mhd lístok, spýtala sa na zastávku električky a potom som už len počúvala kedy bude moja zastávka. No a tak som prišla do hotela..., ktorý bol iný ako na fotkách. Koho by to napadlo. Prvé čo ma prekvapilo bolo, že na recepciu som musela zvoniť, ale tá bola prekvapivo moderná. Po príchode na izbu som zistila, že som vyfasovala pravdepodobne tú najtmavšiu. Ale zato som mala "bezpečnostné" dvere, ktoré som ich nevedela otvoriť ani kľúčom a raňajky v cene. Ubytko bolo fajn, aj tak som v ňom nestrávila veľa času.

Potom som sa rozhodla vybrať pohľadať Kongresové centrum, nech v sobotu ráno nešašujem a viem kde mám ísť. Našla som ho pomerne skoro, ťažšie to bolo s jedlom, a to najmä preto, že som si zaumienila, že chcem pizzu. Ale kým som nejakú našla. Akože bolo ich počas prechádzky Vyšehradom niekoľko, ale najprv som nechcela jesť v nejakej draho vyzerajúcej reštike, potom som nechcela pri jedení stáť až nakoniec som našla v podchode na Václaváku zapadnutú pizzérku a objednala som si vegetariánsku pizzu, ktorú piekli v peci. A doslova som ju zhltla, lebo som celý deň poriadne nejedla. Lebo som hľadala tú správnu pizzu. Keď som sa konečne najedla, išla som, samozrejme, do Luxoru a celý som si ho prechodila. Najviac sa mi páčila obrovská sekcia kníh v angličtine. Ale nekúpila som si ani jednu, lebo som vedela, že si isto toho kúpim dosť v sobotu. Po Luxore som šla do Sephory a zhrozila sa cenami. Potom som zablúdila do Marks & Spencer, teda do ich potravín a kúpila si geniálny kefír. Trochu random, ale bol naozaj skvelý (na ten zub čo som spomínala som dostala antibiotiká, tak aj preto kefír). Potom som čakala na električku a išla na hotel. Unavená, uchodená, ale nesmierne natešená na sobotu.


Sobota začala pomaly, v pokoji som sa nachystala a sledovala instastories, kde sa ľudia už radili pred Kongresovým centrom a ja som ešte nebola ani na raňajkách. Po raňajkách som sa vybrala na miesto konania humbookfestu a bol tam rad až po metro. Ale keď sa to pohlo, išlo to rýchlo. A ja som sa takmer rozrevala. Písala som o tom aj na instagrame, ale vidieť všetky tie dievčatá a chlapcov, ktorí tam boli, v cosplayi aj bez neho, ako sa tešia na knižný festival. Bože, keby toto bolo keď som bola v ich veku... Preto si to vynahrádzam teraz.

Vo vnútri kongresového centra ma čakala VIP taška, v ktorej bolo toho dosť: reading copy Krutého princa, ktorý mi inak v angličtine trčí v TBR poličke už od začiatku tohto roka, záložky, poukážky, nejaké to jedlo (mandle v čokoláde som objavila až keď som prišla domov *face palm*). Keď som sa porozhliadala išla som hľadať stánok s knihami a merchom. Tam vám bolo ľudí! Najprv som chcela len Lost Stars od Claudie Gray v češtine (najlepšia Star Wars kniha ever), ale nevedela som ich nájsť. 

Viete ako nájdete SW knihu? Spýtate sa Star Wars cosplayera v rade na platenie. 

Okrem tejto knihy som si kúpila aj Divotvúrca, náušnice book lover, 3 odznaky, ktoré sa prekvapivo hodia aj pre potreby unavenej doktorandky, a plagát Šest vran, ktorý si dám zarámovať. Inak to boli dva nákupy, lebo na prvýkrát som polovicu vecí zabudla.

Niekedy v tomto čase som sa stretla s kamarátkou z instagramu, ktorá je tiež doktorandkou. Bolo super mať na humbooku parťáčku. Nie na všetkom sme boli spolu, ale v radoch sa lepšie stojí vo dvojici :)

Keď sme už pri tom programe, bol naplnený aktivitami, človek si nevedel vybrať. V pláne som mala najmä besedy so zahraničnými autorkami, Claudiou Gray a Sarou Raasch. Claudia napísala najlepšiu Star Wras knihu a Sara je úplne úžasný človek, ktorý napísal jednu z najlepších kníh, ktoré som tento rok čítala, These Rebel Waves. Ale videla som aj besedu o dystópii, omylom trochu book tubu (hľadala som kamošku a bola som v inej sále, niežeby beseda o booktube bol omyl) a aj časť besedy o prekladoch, z ktorej sme odišli krátko po pol piatej, lebo sme sa chystali na autogramiádu zahraničných autorov. Bolo tam až tak plno, že som si myslela, že sme prišli medzi poslednými. Nakoniec som zistila, že sme prišli ešte dosť skoro.

Knihy som si dala podpísať 3 autorom. Sara bola hrozne zlatá a ja som bola schopná len vybľabotať, že jej knihy sú super a jej istasotries tiež. Pri Claudii som sa nezmohla ani na slovo a Sebastien bol skvelý, ale pieseň "Veronica" od Elvisa Castella som si ešte nevypočula.A humbookfest bol na konci. Rozlúčila som sa s novou kamoškou a plná emócií a radosti som sa vybrala späť (a spať) na hotel.

Nedeľa začala raňajkami, potom som sa zbalila a zároveň modlila, aby som sa napratala do kufra, odhlásila som sa z hotela a vybrala sa na Florenc. S napchatým kufrom a obrovským plecniakom som navigovala celkom plnú električkou číslo 18 a neskôr metro linku B. A som na seba hrdá! Zvládla som eskalátory, s kufrom a ešte som sa aj odstupovala iným ľuďom. Nie ako minule, keď ma v Terminali jeden idiot skoro zhodil z exkalátora. V Prahe som mala šťastie na slušných ľudí. Na Florenci som si odložila kufor a vybrala sa za nosom. A zo vidinou kávy a koláča. Skončila som v Costa Coffee a vďaka samospúšti som si urobila aj niekoľko fotiek. V momente ako som foťák odložila, prišli do kaviarne iní hostia.

Potom som sa prechádzala po Starom meste, zablúdila som (ja som nemala cieľ, takže som asi nezablúdila) na Staromestské námestie s novo opraveným Orlojom, na Karlov most a nakoniec som zakotvila v nákupnom centre Quadrio, kde som si na obed dala, áno uhádli ste, ďalšiu vegetariánsku pizzu. Po káve a troche čítania som sa metrom odviezla na Florenc, vystála si veľmi pomaly sa hýbajúci, a o to nervóznejší, rad pri úschovni batožiny a o tretej vyrazila busom smer Zvolen. Cesta bola fajn, aj som si čítala, aj prestávky sme mali, ale za Nitrou sme skončili v kolóne kvôli havárii, takže namiesto 22:40, som prišla domov 23:15. Čo nebol ani tak problém pre mňa, ako pre ocina, ktorý po mňa prišiel a maminu, ktorá ma vítala doma, pritom vstávala ráno o 4:15.


Humbookfest bol jedným z najlepších zážitkov môjho života. Celé tri dni boli nezabudnuteľné. V meste plnom ľudí, som si užila čas pre seba. Totálna psychohygiena. Tri dni plné vecí, ktoré mám rada: kníh, kávy, pizzy, ľudí, ktorí zdieľajú vášeň pre knihy ktoré hýbu Vašim svetom. Aj keď som bola unavená a v nedeľu som už vtipkovala, že vyzerám a cítim sa akoby som tri dni flámovala, nikdy na tento výlet nezabudnem. Lebo tým, že som šla sama, som prekonala samu seba. Vyšla som z komfortnej zóny a myslím, že to budem robiť častejšie. Čo neznamená, že sa prestanem ľudí v mojom okolí pýtať, či na Bibliotéku nepôjdu so mnou. Nejdete niekto na Bibliotéku v sobotu?

Do prečítania.... všetkých tých kníh, čo som si doniesla :)

Komentáre

  1. Super článok. Inšpirovala si ma ísť na výlet sama! Už skúšam aj návštevu kaviarne sama, len je to ešte taký nezvyk, ale nebaví ma stále niekoho volať. Vďaka za super článok! :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem za pekný komentár, potešila si ma :) Ja si rada so sebou všade nosím knihu, keď som niekde sama, tak to pomáha, človek sa necíti, že "čumí" po ľuďoch, ale číta :)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Naj knihy 2017

Tento zoznam créme de la créme kníh, ktoré som prečítala v roku 2017 by sa mohol volať aj:
Patrick Ness, Star Wars a to ostatné!  Možno je trochu prehnané, aby som mala medzi top knihami hneď 20% prečítaných kníh, ale toto je môj zoznam, takže to bude 10 kníh (za rok som prečítala 50, na chlp som splnila svoju goodreads challenge).

Language of ThornsV prvom rade, toto je veľmi pekná kniha. Ale čo je ešte dôležitejšie, nie je to len tak nejaké doplnenie Grisha sveta. Každá "rozprávka" má isté posolstvo, a verte mi, vo väčšine prípadov to nie je také jednoznačné ako by sa od retellingu mohlo zdať. A spomínala som, že je to krásna kniha?


History is All You Left MePrvá časť tejto knihy je dokonalá, škoda, že tá druhá to tej prvej trochu kazí. Ale nevadí. Lebo toto bola jedna z najkrajších kníh o odpustení, láske a medziľudských vzťahoch, akú si pamätám, že som čítala. A bol to taký silný zážitok, že sa bojím čítať od Silveru niečo iné... píše týždeň po tom ako si objednala They bo…

Môj 2017

OMG, where to start?
Rok 2017 bol jedným slovom... dobre, tak viacerými slovami, rokom prvých vecí - prvé more, prvá zahraničná konferencia, prvé stretnutie so zahraničným autorom, prvýkrát som bola svedkyňou na svadbe. A pretože mám väčšinu týchto udalostí fotograficky zdokumentovanú (zo stretnutia s Patrickom Nessom mám zdokumentovanú každú sekundu, lebo mám skvelú kamošku:), a tiež sa hovorí, že obraz povie viac ako tisíc slov, tak tu to je. My 2017 in pictures!
V januári som si spravila radosť novou čítačkou a investovala som do muža svojho života, Amazon Kindle Voyage, ktorý dostal meno Roger (lebo som si myslela, že je to Voyager...).

Koncom marca som bola v Bratislave a stretla som Patricka Nessa! Najlepší deň nielen uplynulého roku, ale vôbec!
Keď už bol človek v tej Bratislave, v Martinuse a mal peniaze... :)


Najcennejšie poklady!
Začiatkom mája som bola na konferencii v Poľsku, úplne na severe pri mori. Moje prvé more v živote! 
S Rogerom sme prednášali o reality TV.…

Big Wrap Up! So I´m back....

Fúha, long time no see. Nemyslite si, že som na blog zabudla, ale škola, škola a škola boli tento polrok naozaj priotitou číslo 1 (aj keď to tak častokrát asi úplne nebolo, no keď som mala stále na rozume čo mi ešte treba spraviť, prečítať, napísať, na blog som buď po á, nepomyslela, alebo po bé, nechcela som si aj sem prenášať ten ťaživý pocit, že niečo musím). Posledné týždne som odovzdala minimovku, odučila posledné semináre, pozerala Čiaru, bola chorá, u lekára a niečo som čítala. A idú Vianoce a tento čas sa snažím venovať rodine. Tento víkend som mamine konečne pomohla s pečením a práve som po vyše dvoch týždňoch žehlila... prečo som si myslela, že 3 košele do týždňa sú dobrý nápad? 

Ale pekne poporiadku. Do 50 kníh mi treba prečítať ešte 2, no dala som do tohto článku aj knihy, ktoré som prečítala do dnešného dátumu (20.12.2017). Takže shall we begin?
Reading Wrap Up (august, september, október, november, čiastočne december) Lars Kepler – Ihrisko 2* Greg Rucka – Guardians of the…