Preskočiť na hlavný obsah

Top 5 .... it´s been a minute

Ahojte!

Nemyslím, že má zmysel sa tu ospravedlňovať a vypisovať, prečo som tu bolo v poslednom čase, dobre pol roka, ticho. Na instagrame som aktívna skoro stále, and I might have a problem, ale na dlhšie formy nebolo možno ani nie času, ale energie. Takže tu nebude ani extra veľké zhrnutie. Lebo na to asi nikto nie je zvedavý. Ale predsa len, od januára som prečítala niekoľko, slovom päť, zaujímavých kníh a ide naozaj o eklektickú zmesku.


Powers of a Girl

Kniha o marvelovských superhrdinkách (nielen) pre dievčatká. Ja som si ju náramne užila, mám chuť ju kúpiť každému malému dievčatku v mojej širšej rodine, lebo je plná inšpiratívnych žien, múdrych báb a krásnych kresieb. Najkrajšia kniha, akú vlastním.

Mama milovala Gabčíka

Prečítala som obe autorkine knihy, ale táto bola taká literárnejšia. Čo napíšem teraz bude znieť hrozne, ale neboli to len spomienky, linka o vzťahu s Gabčíkom je fiktívna, a to knihe podľa mňa pomohlo, pretože nebola len kronikou spomienok, ale bolo tam aj niečo literárne. Neviem to presne opísať. Ale pri jej čítaní ma k slzám nedohnali najväčšie opisované zverstvá, ale prejavy ľudskosti. Pretože ostať človekom v tom čase chcelo poriadnu dávku odvahy.

Zmizení Sáry Lindertové

Táto kniha bola pre mňa, človeka, čo nemá rád tunely, pivnice a vlastne nič, čo sa nachádza pod veľkým množstvom zeminy, strašidelnejšia ako pre iných. Ale aj tak som si ju parádne užila. Detektívka s prvkami paranormálna, ktorá sa vydáva na úplne iné miesta, ako by ste čakali. Kniha ma na veľa miestach prekvapila a pred spaním som zásadne prečítala tie najstrašidelnejšie časti. 

That´s not what happened

Kniha o pravde, o jej hľadaní, o jej vyslovení. O tom, či existuje len jedna, či nie je niekedy lepšie mlčať. Zároveň je to kniha o prežití neskutočnej traumy, ktorá nič neprikrášľuje, na mnohých miestach je surová, bolestná, ale pravdivá. Niekedy proste prečítate správne knihy v správny čas. Inak vyjde aj slovenčine, tak si ju určite prečítajte. 

Birthday

Mne sa páčila aj autorkina prvotina If I were your girl, ale toto bolo next level. Bolo to o láske vo všetkých jej podobách, o vzťahoch, sexualite, o hľadaní samého seba a prijatí svojej identity. Bolo to tragické, ale aj láskavé. Ako som napísala na instagrame: This book broke my heart, put it back together and I said "Thank you". Next level amazing!
Tak toto je päť naozaj výnimočných kníh, ktoré som prečítala za posledné mesiace. Každá je iná a jedinečná, ale všetky stoja za prečítanie. 

Akú skvelú knihu ste tento rok prečítali vy? 

Do prečítania.... 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Humbook fest v knihomoľských reflexiách

Prvý októbrový víkend som si spravila výlet do Prahy, ktorá pre mňa už nikdy nebude stovežatá, ale super knižná. O humbookfeste som vedela hádam už od mája a po oznámení, že hosťom bude Leigh Bardugo, som sa chystala! Ale potom Leigh zrušila svoj európske turné a ja som sa ofučala (viem, že zdravie je to najdôležitejšie a najvzácnejšie čo môžeme mať, ale niekedy človek nerozmýšľa až tak empaticky...) a povedala som si, že teda nepôjdem. No ale potom som mala ťažký víkend, keď som v rámci prípravy konferenčného príspevku musela pozerať nenormálne veľa reality show a najmä 3! epizódy V siedmom nebi...

No a na instagrame humbooku bola súťaž s čajmi Loyd o VIP lístok na humbook fest, čaje a knihu. V rámci psychohygieny a zachovania zdravého rozumu som sa zapojila, napísala nejaké extra angsty príchute čajov a v utorok pri písaní textu k prezentácii (ktorú som dokončila v pondelok večer, necelé 2 dni pred konferečným výstupom) som dostala na instagram správu, že som vyhrala! Knihu podľa vl…

O romanciach. Zamyslenie #18

Milujem seriál Jane The Virgin. Nech už som minule o knihe písala čokoľvek, seriál milujem. Asi rovnako ako Jane miluje romance. Sama jednu vydala. S romancovskou obálkou. Na instagram som dala jej fotku a kamarátka sa ma spýtala: To je nejaká telenovela, tá kniha? Lebo má na to obálku...
Dnes som sa zamyslela nad tým, prečo ohŕňame nosom nad romancami? Viete, že ide o jeden z najvýnosnejších literárnych žánrov, ktorý je takmer výlučne od žien pre iné ženy? Že self publishing nie je nikde inde rozšírené práve tak ako pri romanciach? Že je nenormálne veľa rôznych druhov a typov romancí? Aj o Big Footovi? Čím viac romance čítam a čím viac čítam o nich (či počúvam, odporúčam podcast One True Paring), tým viac som nimi fascinovaná. Ak si myslíte, že ide výlučne o príbehy o ženách, ktoré hľadajú svojho princa a HEA, tak ste len niekde na povrchu. 
Hovorí vám niečo meno Fábio? Videli ste niekedy filmy Prsteň, Pretty Woman, Láska nebeská, Nezabudnuteľná cesta? Ja všetky :) Dalo by sa o nich …